Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, satsok2 είπε

 ελάχιστοι φορούν μάσκα στα μαγαζιά. Είναι σα να μην υπάρχει ιός. 

το κακό με αυτούς που επιλέγουν να φοράνε μάσκα (και δεν είναι υποχρεωμένοι εκείνη τη στιγμή) είναι ότι όλοι οι υπόλοιποι τους κοιτάνε παράξενα, έχω πιάσει και τον εαυτό μου να το κάνει άθελά μου και κακώς εφόσον ο άλλος θέλει να προστατευτεί

 

πάντως καταλαβαίνω γιατί μιλούσαν για bullying στα σχολεία αν παίξει μάσκα από μαθητή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξοργίστηκα βλέποντας  τα πλάνα από τον απίστευτο συνωστισμό ηλικιωμένων για να πληρώσουν το λογαριασμό της ΔΕΗ.Εχει παραλύσει κάθε οικονομική δραστηριότητα δυο μήνες τώρα για να προστατευτούν και αυτοί κολλάνε ο ένας πάνω στον άλλον για να πληρώσουν ενα γ@μ@μ@ν@ λογαριασμό.

Δεν εχουμε καμία τύχη,αν χρειαζόμαστε από έναν αστυνομικό,στη ΔΕΗ,στην τράπεζα,στην καφετέρια και γενικά παντού για να κρατήσουμε αποστάσεις δεν κάνουμε τίποτα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Σωστός ο φίλος.

Με μπακαλίστικους υπολογισμούς, σε καμιά 15αριά χρόνια η Ελλάδα θα είναι wasteland, θα έχουμε ψοφήσει όλοι από απλή γρίπη. :(

Εννοεις οτι δεν ειναι ηδη? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το κακό με αυτούς που επιλέγουν να φοράνε μάσκα (και δεν είναι υποχρεωμένοι εκείνη τη στιγμή) είναι ότι όλοι οι υπόλοιποι τους κοιτάνε παράξενα, έχω πιάσει και τον εαυτό μου να το κάνει άθελά μου και κακώς εφόσον ο άλλος θέλει να προστατευτεί

πάντως καταλαβαίνω γιατί μιλούσαν για bullying στα σχολεία αν παίξει μάσκα από μαθητή 

Αυτή είναι η μία εκδοχή.

Εγώ, φοράω μάσκα παρότι δεν είναι υποχρεωτική ώστε ο αλλος ΜΟΝΟ με το βλέμμα μου να μπαίνει στο νόημα της τήρησης των ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, moure said:

Εξοργίστηκα βλέποντας  τα πλάνα από τον απίστευτο συνωστισμό ηλικιωμένων για να πληρώσουν το λογαριασμό της ΔΕΗ.Εχει παραλύσει κάθε οικονομική δραστηριότητα δυο μήνες τώρα για να προστατευτούν και αυτοί κολλάνε ο ένας πάνω στον άλλον για να πληρώσουν ενα γ@μ@μ@ν@ λογαριασμό.

Δεν εχουμε καμία τύχη,αν χρειαζόμαστε από έναν αστυνομικό,στη ΔΕΗ,στην τράπεζα,στην καφετέρια και γενικά παντού για να κρατήσουμε αποστάσεις δεν κάνουμε τίποτα.

Σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

image.png.7e5bf04109a8bb179f49d8b3fca0928f.png

 

Βλέπουμε με το ζόρι 14 άτομα σε αυτή την φωτογραφία:

1 κυρία "προστατεύει" το λαιμό της

1 κύριος κάτι βάζει στο στόμα του αφού εχει κατεβάσει και αυτός την μάσκα

1 κύριος πιο πίσω, νομίζω χασμουριέται και πιάνει το στόμα του είτε δεν είχε μάσκα και προσπαθεί να προστατευθεί.

Μην μιλήσω που πέφτει ο ένας πάνω στον άλλον.

Επεξ/σία από jakegate7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το κακό με αυτούς που επιλέγουν να φοράνε μάσκα (και δεν είναι υποχρεωμένοι εκείνη τη στιγμή) είναι ότι όλοι οι υπόλοιποι τους κοιτάνε παράξενα, έχω πιάσει και τον εαυτό μου να το κάνει άθελά μου και κακώς εφόσον ο άλλος θέλει να προστατευτεί

πάντως καταλαβαίνω γιατί μιλούσαν για bullying στα σχολεία αν παίξει μάσκα από μαθητή 

Κοιτούν σαν εξωγήινο, βλάκα, πες το όπως θες αν φοράς μάσκα.

Ώρες ώρες εγώ καρφώνομαι επειδή λέω "μπράβο ο παππούς, κατάλαβε ότι κινδυνεύει και φοράει μάσκα".

Ή με τις μάσκες καμπριολέ. Αυτές που φοριούνται όλη μέρα κάτω από τη μύτη και ο άλλος την ανεβοκατεβάζει λαι την πιάνει 100 φορές  αναλογα με το αν μπαίνει στο λεωφορείο κλπ.

Στα σχολεία μπορεί να γυρίσει όπως θέλει. Bullying γιατι φορούν μάσκα. Bullying γιατί η οικογένεια δυσκολεύεται να καλύψει το κόστος της μάσκας.

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αυτή είναι η μία εκδοχή.

Εγώ, φοράω μάσκα παρότι δεν είναι υποχρεωτική ώστε ο αλλος ΜΟΝΟ με το βλέμμα μου να μπαίνει στο νόημα της τήρησης των ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ.

αποστάσεις θα έλεγα πως τηρεί ο κόσμος

 

ακόμα και μέσα στον κακό χαμό τηρεί, ή απλά εμένα μου φαίνεται έτσι τι να σου πω, ποτέ δεν ήθελα κόσμο πολύ κοντά μου ούτε έπεφτα πάνω σε άλλους

 

σε σενάρια τύπου μετρό που μπαίνω κάποιες φορές  δεν ξέρω πώς θα είναι η φάση (και δεν ξέρω κατά πόσο ψήνομαι να οδηγώ κέντρο), όπως πάντως ανέφερα χθες σε λεωφορεία πρωινά που πάει ο κόσμος δουλειά παίζει δυνατό μπουλούκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

Σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

image.png.7e5bf04109a8bb179f49d8b3fca0928f.png

Βλέπουμε με το ζόρι 14 άτομα σε αυτή την φωτογραφία:

1 κυρία "προστατεύει" το λαιμό της

1 κύριος κάτι βάζει στο στόμα του αφού εχει κατεβάσει και αυτός την μάσκα

1 κύριος πιο πίσω, νομίζω χασμουριέται και πιάνει το στόμα του είτε δεν είχε μάσκα και προσπαθεί να προστατευθεί.

Μην μιλήσω που πέφτει ο ένας πάνω στον άλλον.

Είναι ότι παραδείγματα τους δώσεις. Όταν πχ βλέπουν στην τηλεόραση τον αρχηγό του κράτους να κάνει ακριβώς τα ίδια, δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από τους απλούς πολίτες (και πόσο μάλλον μιας κάποιας ηλικίας).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, patclo said:

Ο χιος έγραψε καινουργια επιτυχια για να τροφοδοτήσει με επιχειρηματα το facebook. 

''Στην έκθεση που θα διαβάσετε, θα καταλάβετε για την παγκόσμια απάτη που παίζεται στην πλάτη του λαού, από ξεφτιλισμένους φαταούλες που δεν κολλάνε μπροστά στο παραδάκι να εμβολιαστεί όλη η υφήλιος & μετά με ένα πάτημα στο κουμπάκι να πεθαίνει ο κοσμάκης δίχως λόγο!!!

Πάνω από μισό εκατομμύριο πέθαναν από το 2013 – 2017 στην Ελλάδα με την απλή γρίπη αλλά με τον κορονοϊό μαντρώσανε όλη την χώρα!!! Ο Σ. Τσιόρδας που ήταν στην επιτροπή, γιατί δεν είπε κάτι για την εκατόμβη νεκρών από την απλή γρίπη αλλά τώρα έστειλε τους πάντες στο σπίτι;'' 

Απλή απορία, ο Χίος και ο κάθε Χίος/Σκαρλάτος/Κυρατασούλα ξέρουν πως υπάρχουν εύκολα προσβάσιμα στοιχεία για όλα αυτά που γράφουν (όπως, λέω εγώ τώρα, οι ετήσιες εκθέσεις του ΕΟΔΥ) ή απλά νομίζουν πως ο κόσμος είναι τόσο ηλίθιος;

Ρητορικό είναι, μην απαντήσετε :D

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Apoll είπε

Από που βγαίνει το μισό εκατομμύριο νεκροί;

518688 είναι ο αριθμός των θανάτων στην ελλάδα το 2013-2017,  η έρευνα εξετάζει το ποσοστό των θανάτων που οφείλονται στην γρίπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 4saken είπε

Απο τον καιρό της Πασοκάρας είχα να δω τόσο κόσμο σε συγκέντρωση...

Επεξ/σία από eliashadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2765525

Μια έρευνα που εξετάζει αν το ασπίδιο προσώπου μπορεί να είναι καλύτερη εναλλακτική από την μάσκα προσώπου. Αρχικά επισημαίνει ότι σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις η συντριπτική πλειοψηφία των μεταδόσεων δεν γίνεται από την αεριοποίηση του ιού και ένα απλό διαφανές barrier μπροστά από το πρόσωπο είναι επαρκές για να σταματήσει την συντριπτική πλειοψηφία των μεταδόσεων γιατί δεν αφήνει να προσγειωθούν τα droplets σε προσωπο - μύτη - μάτια και γιατί εμποδίζει να πιάσεις το πρόσωπο - μύτη - μάτια. Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι καθαρίζεται ευκολότερα από την μάσκα για να επαναχρησιμοποιηθεί και είναι πιο άνετο στην χρήση ενώ δεν το σκαλίζεις και συνεχώς.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό αύξησης κρουσμάτων εχθές:

Χώρα Αύξηση Κρούσματα

Kuwait 14% 8688
India 6% 67161
Bangladesh 6% 14657
South Africa 6% 10015
Chile 6% 28866
Mexico 6% 33460
Qatar 5% 22520

2. Ποσοστό αύξησης για τις χώρες με τα περισσότερα κρούσματα εχθές

Χώρα Κρούσματα Αύξηση

USA 1367638 1.5%
Spain 264663 0.7%
UK 219183 1.8%
Italy 219070 0.4%
Russia 209688 5.5%
France 176970 0.2%
Germany 171879 0.3%

3. Τα κρούσματα ανήλθαν σε 4.178.154, αυξημένα κατά 79.875, και ποσοστό 1,95% (έναντι 2,22% προχθές και 2,48% την προηγουμένη)

Τα θύματα ανήλθαν σε 283.734, με 3.510 νέα και ποσοστό 1,25% (έναντι 1,54% και 2,05%)

Αναλυτικά οι λίστες:
https://grbusinessforum.com/forum/leitourgia-epixeirisis/korwnoϊos-kai-epixeiriseis/page/1000/1

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...