Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, requiem_for_a_dream είπε

Ναι...η βεβαίωση ειδικής χρήσης κάνει λόγο για: α) δ/νση κατοικίας (επαρχία π.χ. λόγω φορολογικής δήλωσης) και β) κύρια κατοικία (Αθήνα π.χ. λόγω εργασίας). Εν προκειμένω που είναι διαφορετικές...τι ορίζουμε σαν μόνιμη;

Τον τόπο που μένεις και μετακίνησε καθημερινά για την εργασία σου. 

Το ότι μένεις Αθήνα και έχεις ένα πατρικό  πχ στην Κάρπαθο δεν λέει κάτι. 

Το θεμα ειναι από που φεύγεις καθημερινά να πας στην εργασία σου. 

Δεν θα κρατήσει μήνες αλλά 14 μέρες η απαγόρευση. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τώρα μιλάμε για μία φάση όπου έχουν καταρρεύσει όλες οι δομές του κράτους, δεν πρόκειται να γίνει έλεγχος για αυτές τις μέρες.

Κατ' αρχάς δεν δουλεύει τίποτα αυτή τη στιγμή από ελεγκτικούς μηχανισμούς στην χώρα (εκτός από το υγειονομικό ίσως). Δεν θα ασχοληθεί κανένα ΣΕΠΕ και κανένα ΙΚΑ με παραβάσεις για αυτό το διάστημα (άποψή μου έτσι, μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου).

Κι εγώ δουλεύω κανονικά με βάρδιες, αλλά πλέον έχουν γίνει όλα ρόιδο, μιας και έχω το μισό προσωπικό ενεργό, δεν γίνεται αλλιώς.

Αν δεν παίζει ρόλο πότε πραγματικά δουλεύεις μπορείς να πάρεις βεβαίωση για όλη την ημέρα τότε...

Δεν νομίζω οτι είναι τόσο απλά τα πράγματα όταν σου λέει οτι ο εργοδότης έχει την πλήρη ευθύνη για αυτά που βεβαιώνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, requiem_for_a_dream said:

Ναι...η βεβαίωση ειδικής χρήσης κάνει λόγο για: α) δ/νση κατοικίας (επαρχία π.χ. λόγω φορολογικής δήλωσης) και β) κύρια κατοικία (Αθήνα π.χ. λόγω εργασίας). Εν προκειμένω που είναι διαφορετικές...τι ορίζουμε σαν μόνιμη;

Αν είσαι τους περισσότερους μήνες του χρόνου στον τόπο εργασίας, νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να δηλώνεις ως κύρια κατοικία.  Δεν γνωρίζω, αλλά αυτό μου ακούγεται λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που πρέπει να σταθούμε είναι στο δειγματοληπτικό έλεγχο αυτών που γύρισαν(τους γύρισε το Ελληνικό κράτος για την ακρίβεια) από το εξωτερικό(από τις γνωστές χώρες...) και δεν ήταν στο σπίτι τους. ΤΑ ΚΩΛΟΖΩΑ.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Κλασική συμπεριφορά... (...) Ακόμα και εκεί καμία ευθύνη από μεριά μας...

Νιώθω πως έχεις κάργα φάει το ολοφάνερο παραμύθι "μαζί τον κολλήσαμε".

Όσων αφορά το site κλπ θα εκπλαγώ αν δεν έχει σοβαρά προβλήματα αυτή η διαδικασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Τουρκία απαγόρευσαν την κυκλοφορία μόνο στις ευπαθείς ομάδες. Ο δικός μας φοβήθηκε μην τον πουν ρατσιστή...

Αστεία πράγματα. Δηλαδή εγώ που αύριο πρέπει να πάω στο μαγαζί (οικογενειακό) που βάσει νόμου είναι κλειστό, αλλά και ανοιχτό ταυτόχρονα (λόγω ηλεκτρονικού εμπορίου) για να ετοιμάσω κάτι παραγγελίες και να τις πάω στην κουριερ, πώς θα το δικαιολογήσω όλο αυτό με τη "βεβαίωση";; Θα κάτσω να εξηγήσω όλο αυτό στους μπάτσους; Χμ...μάλλον θα χρειαστεί να κοροϊδέψουμε για άλλη μια φορά το κράτος για τις βλακείες που νομοθετεί με το έτσι θέλω. Δηλωσούλα για προσωπική άσκηση! Ή για τρόφιμα; Ή για φαρμακείο; Ή για τράπεζα; Μας άφησαν επιλογές τουλάχιστον!

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, kOzanitisV είπε

το μετρο θα δουλευει? τα ΚΤΕΛ? τα; τραινα?

Στην ανακοίνωση ειπώθηκε ότι τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς θα συνεχίσουν να λειτουργούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω εδώ λένε αυτό:

6) Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, τηρώντας στην τελευταία αυτή περίπτωση την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου.

και μετά αυτό:

14. Σε ποιους δημόσιους χώρους δεν επιτρέπεται να πηγαίνω; Από τη Δευτέρα 23/3 δεν λειτουργούν και απαγορεύεται η παραμονή πολιτών σε παιδικές χαρές, χώρους εξωτερικής άθλησης, οργανωμένες μαρίνες, πάρκα και άλση.  

 

Άρα δεν μπορείς να τρέξεις ούτε σε στίβο ούτε να χρησιμοποιήσεις δημόσιο μονόζυγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muchacho είπε

Σε αυτό που πρέπει να σταθούμε είναι στο δειγματοληπτικό έλεγχο αυτών που γύρισαν(τους γύρισε το Ελληνικό κράτος για την ακρίβεια) από το εξωτερικό(από τις γνωστές χώρες...) και δεν ήταν στο σπίτι τους. ΤΑ ΚΩΛΟΖΩΑ.

Ε σου λένε Ελλάδα ήρθαμε που ειναι χαλαρά.Αλλα δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Perseus1966 είπε

 κανονικα το σμσ θα επρεπε να χρεωνεται 1 ευρω και αυτα να πηγαινουν σε ταμειο για αποζημιωση ιατρων νοσηλευτων.

Ήμαρτον... 

 

Καλή δύναμη παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πάντως, εάν ερχόταν ο εαυτός μου από πέντε χρόνια πριν και μου έλεγε ότι καταστρέφεται γιατί κλείνουν οι τράπεζες, capital control and all that, θα του έλεγα «κάτσε στην καρέκλα, γατάκι, να σου πω μια ιστορία...»

Σιγά τα ωα ...

ΝΑ του πεις ότι πήρε πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ ... εκεί να δεις τρέλλα :)

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες ερωτήσεις.

1) Πόσα χαρτιά/SMS θα μπορούμε να στέλνουμε καθημερινά; Πως θα διαπιστώνουν ότι οντως λέμε την αλήθεια;

2) Τι γίνεται με άτομα που προσέχουν ηλικιωμένους και προφανώς δουλεύουν μαύρα;

3) Τι γίνεται με τις babysitter; Εμεις που έχουμε babysitter για το μωρό τι θα κάνουμε; Μαύρα πληρώνεται.

4) Εάν κυκλοφορείς με το αμάξι, παλι θα πρέπει να έχεις κάποιο χαρτί μαζί σου;

5) Τι θα γίνει με τους άστεγους και μετανάστες;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muchacho είπε

Σε αυτό που πρέπει να σταθούμε είναι στο δειγματοληπτικό έλεγχο αυτών που γύρισαν(τους γύρισε το Ελληνικό κράτος για την ακρίβεια) από το εξωτερικό(από τις γνωστές χώρες...) και δεν ήταν στο σπίτι τους. ΤΑ ΚΩΛΟΖΩΑ.

Στειλτους ΠΙΣΩ !!!!

Μόλις τώρα, elpaso1 είπε

Κάποιες ερωτήσεις.

1) Πόσα χαρτιά/SMS θα μπορούμε να στέλνουμε καθημερινά; Πως θα διαπιστώνουν ότι οντως λέμε την αλήθεια;

2) Τι γίνεται με άτομα που προσέχουν ηλικιωμένους και προφανώς δουλεύουν μαύρα;

3) Τι γίνεται με τις babysitter; Εμεις που έχουμε babysitter για το μωρό τι θα κάνουμε; Μαύρα πληρώνεται.

4) Εάν κυκλοφορείς με το αμάξι, παλι θα πρέπει να έχεις κάποιο χαρτί μαζί σου;

5) Τι θα γίνει με τους άστεγους και μετανάστες;

Καιρός να κοπεί το μαυρο.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...