Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπράβο στον Κόντε. Αυτό που έλεγε η Ελλάδα είναι τεράστια βλακεία.

Αν ο Κόντε ήτανε στη θέση μας, αυτό που προτείνουμε θα πρότεινε.

Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάει (βλ. μπίζνες Ιταλών με  Ερντογάν), καιρός να το κάνουμε κι εμείς και να πάψουμε να παριστάνουμε τους ευρωπέους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, panosssss είπε

Αν ο Κόντε ήτανε στη θέση μας, αυτό που προτείνουμε θα πρότεινε.

Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάει (βλ. μπίζνες Ιταλών με  Ερντογάν), καιρός να το κάνουμε κι εμείς και να πάψουμε να παριστάνουμε τους ευρωπέους.

Μπορεί,

και θα πρότεινε και αυτός μια βλακεία

δε λέω ότι η Ελλαδα λέει χαζομάρες επειδή κάποιος δε μπορεί να καταλα΄βει ότι λέει χαζομάρα. Λόγω τις κατάστασης της τη συμφέρει να λέει χαζομάρες (ασχετα μετά όταν τρώει άκυρο απωρεί γιατί). Δεν είναι δηλαδή ο Κόντε πιο έξυπνος. Τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, τα όσα λέει η Ιταλία είναι συμβατά μεταξύ τους, δε λέει έναν αχταρμά.

.

Πέρα από όσα άλλα προβληματα έχει μια τέτοια θέση, δε νομίζω να χρειάζεται να εξηγήσει κανείς πόσο ΒΛΑΚΩΔΕΣ και σχιζοφρενικό είναι να προτείνεις ταυτόχρονα ομολογοποίηση του όποιου κόστους από το πρόβλημα ΚΑΙ διμερείς συμφωνίες στο τουρισμό. Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ "τα δικά μου δικά μου τα δικά σας μαζι. Είναι απλά μια ακόμα χαζομάρα.

(αν και νομίζω η αλήθεια ειναι ότι πρόκειται απλά για μικροπολιτική και ότι απλά λέγεται για να ψαρώνει το πόπολο που δε κάθεται να σκεφτεί τόσο)

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, gthe είπε

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-52687448

Οι Ιταλοί από 3/6 είναι ελεύθεροι να ταξιδέψουν. Αρχίζει το πολιτικό παιχνίδι τώρα... Ποια χώρα θα πει πρώτη benvenuti στους Ιταλούς από τις 3/6 και μετά; Και ποια θα χρεωθεί πολιτικά πρώτη το "stay home Italians" και δεν θα τους αφήσει να μπουν; 

Θα δούμε δύσκολες και κρίσιμες αποφάσεις άμεσα... Ο πρώτος θα φάει το κράξιμο, οι υπόλοιποι απλά ακολουθούν. 

Όπως καταλαβαίνετε, λίγο θα ασχοληθεί η Ευρώπη τώρα με το τι θα κάνει η Ελλάδα, έχει δυσκολότερα ζητήματα. 

Αυτό που έχουμε πανδημία σε όλον τον πλανήτη άλλά κάποιοι έχουν τρελή αναγκή να κάνουν διακοπές σε άλλες χώρες λες και δεν μπορούν να κάνουν εσωτερικό τουρισμό στην χώρα τους δεν το καταλαβαίνω.

25 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορεί,

και θα πρότεινε και αυτός μια βλακεία

δε λέω ότι η Ελλαδα λέει χαζομάρες επειδή κάποιος δε μπορεί να καταλα΄βει ότι λέει χαζομάρα. Λόγω τις κατάστασης της τη συμφέρει να λέει χαζομάρες (ασχετα μετά όταν τρώει άκυρο απωρεί γιατί). Δεν είναι δηλαδή ο Κόντε πιο έξυπνος. Τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, τα όσα λέει η Ιταλία είναι συμβατά μεταξύ τους, δε λέει έναν αχταρμά.

.

Πέρα από όσα άλλα προβληματα έχει μια τέτοια θέση, δε νομίζω να χρειάζεται να εξηγήσει κανείς πόσο ΒΛΑΚΩΔΕΣ και σχιζοφρενικό είναι να προτείνεις ταυτόχρονα ομολογοποίηση του όποιου κόστους από το πρόβλημα ΚΑΙ διμερείς συμφωνίες στο τουρισμό. Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ "τα δικά μου δικά μου τα δικά σας μαζι. Είναι απλά μια ακόμα χαζομάρα.

(αν και νομίζω η αλήθεια ειναι ότι πρόκειται απλά για μικροπολιτική και ότι απλά λέγεται για να ψαρώνει το πόπολο που δε κάθεται να σκεφτεί τόσο)

Κουτοπονηριά λέγεται.

Επεξ/σία από kritikos28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την τελευταία φωτογραφία στις άλλες δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Οι παραλίες παίζει να είναι από τα πιο safe μέρη συγκριτικά με άλλα, πχ ΣΜ, μπαρ, ΜΜΜ κλπ λόγω ήλιου και αποστάσεων. Δεν αναπνέεις δίπλα στην μούρη ενός ξένου αλλά της παρέας σου

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, DrLo είπε

(αν και νομίζω η αλήθεια ειναι ότι πρόκειται απλά για μικροπολιτική και ότι απλά λέγεται για να ψαρώνει το πόπολο που δε κάθεται να σκεφτεί τόσο)

Λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο όμως γιατί του ξέφυγε η περίπτωση κάποιος πσαγμαίνωσ στο ινσόμνοια να τον ξεσκέπάζε.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γεγονός ότι οι εντατικές έμειναν σε χαμηλά νούμερα ως προς τον αριθμό πληρότητας δε μπορεί να χαρακτηριστεί ως αποτυχία; 

Το ιδανικό σενάριο είναι να εξαπλώνεται ο ιός στην κοινωνία με το μεγαλύτερο δυνατό ρυθμό χωρίς όμως να γεμίζουν οι εντατικές. 

Ίσως κατάλαβαν το λάθος αυτό γι αυτό και το τόσο μαζικό και ξαφνικό  ανοιγμα

Επεξ/σία από johnbond
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnbond είπε

Το ιδανικό σενάριο είναι να εξαπλώνεται ο ιός στην κοινωνία με το μεγαλύτερο δυνατό ρυθμό χωρίς όμως να γεμίζουν οι εντατικές. 

Αν κάτι τέτοιο μπορούσε να γίνει κανείς δεν θα ασχολούνταν με τον κορωνοϊό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Σήμερα.

swim1.jpg

swim9.jpg

swim11.jpg

Αυτές οι εικόνες για εμένα αποτελούν την απόλυτη ξεφτίλα και υποκρισία της ελληνικής πολιτικής σκηνής.... Δλδ οι 500 που κάνουν το μπανακι τους είναι ασφαλεις, media και όσοι κάνουν δηλώσεις το ιδιο, ο ένας κακομοιρης που βγάζει μεροκάματο στις ξαπλωστρες πρέπει να βάλει μάσκα στη παραλία που η άμμος πιάνει 50 βαθμούς; 

Σέβομαι τον Τσιοδρα σαν επιστήμονα και το αποτέλεσμα που έφερε, αναγνωρίζω την σωστή στάση της κυβέρνησης στον έλεγχο της κρίσης, αναγνωρίζω την ανάγκη να κάνει ο κόσμος μπάνιο λόγω ζέστης και την ανάγκη να κινηθεί η οικονομία ακόμα και σε Beach bar, ξαπλωστρες κτλ

Αλλά ρε παιδιά αυτός ο κιτρινισμος της τελευταίας εβδομάδας δεν έχει προηγούμενο! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnbond είπε

Το γεγονός ότι οι εντατικές έμειναν σε χαμηλά νούμερα ως προς τον αριθμό πληρότητας δε μπορεί να χαρακτηριστεί ως αποτυχία; 

Το ιδανικό σενάριο είναι να εξαπλώνεται ο ιός στην κοινωνία με το μεγαλύτερο δυνατό ρυθμό χωρίς όμως να γεμίζουν οι εντατικές. 

Ίσως κατάλαβαν το λάθος αυτό γι αυτό και το τόσο μαζικό και ξαφνικό  ανοιγμα

Το ότι έχουμε επάρκεια σε μεθ δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις γεμίσουμε. Χωρίς θεραπεία θα πέθαινε χιλιάδες κόσμος ακόμα και μέσα στις μεθ, εκτός και αν θεωρούμε επιτυχία τους 34.000+ νεκρούς πχ της Αγγλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Πλάκα κάνεις; μήπως δεν κυκλοφορείς έξω καθόλου; 

Κυκλοφορω αλλα εδω που ειμαι μαλλον δεν εχουμε πολλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Το ότι έχουμε επάρκεια σε μεθ δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις γεμίσουμε. Χωρίς θεραπεία θα πέθαινε χιλιάδες κόσμος ακόμα και μέσα στις μεθ, εκτός και αν θεωρούμε επιτυχία τους 34.000+ νεκρούς πχ της Αγγλίας

Η Αγγλία, καταφέρε να είναι πρώτη στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...