Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/5/2020 στις 4:56 ΜΜ, gordonas είπε

Δύο είναι τα σκληρά δεδομένα που έχουμε στην διάθεσή μας. Αυτά που είναι μπετόν. 

Νοσηλείες σε ΜΕΘ και θανάτους. 

Η νοσηλεία σε ΜΕΘ έρχεται χοντρικά 10-14 ημέρες από τότε που κολλάς. Ίσως και λίγο πιο γρήγορα. Ο μέσος όρος για τα θύματα αργότερα. 

Άρα το νούμερο 24 σε ΜΕΘ που μας ανακοίνωσαν σήμερα πάει πίσω στο διάστημα Παρασκευή 1 - Δευτέρα 4 Μαΐου. Κάπου εκεί. 

Ο Τσιόδρας έχει όμως και άλλο σκληρό δεδομένο στα χέρια του. Τους νοσηλευόμενους. Αυτοί έχουν μικρότερο μέσο όρο μέχρι να φτάσουν στο νοσοκομείο. 5-8 ημέρες. 

Εμείς θα έχουμε εικόνα για το Ro τις επόμενες 7 ημέρες. Ο Τσιόδρας έχει ήδη εικόνα για το πως πάει.

 

8 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ποτέ δεν έγραψα ότι σκληρό δεδομένο είναι οι 10-14 ημέρες για να πάει κάποιος ΜΕΘ. 

Σκληρά δεδομένα είναι οι νοσηλευόμενοι, οι ΜΕΘ και τα θύματα. Από εκεί προκύπτει πολύ αξιόπιστα το Ro. Κανένα μοντέλο δεν αλλάζουν. Τα αποτελέσματα που βγάζει το μοντέλο είναι διαφορετικά κάθε φορά, αφού αλλάζουν και τα δεδομένα (νοσηλευόμενοι, ΜΕΘ, θύματα).

Παραδέξου ότι έκανες λάθος, αντί να επιμένεις σε αυτό. 

Ακριβώς αυτό που είπε ο Τσιόδρας έγραψα. 

Μπα δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε τόσο; Πότε είναι οι εκλογές στις ΗΠΑ; 1-2 εβδομάδες μετά θα ξέρουμε...

Έκανα λάθος, συγνώμη δεν θα το ξανακάνω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, gthe είπε

Έκανα λάθος, συγνώμη δεν θα το ξανακάνω :D

(δικηγόρος του διαβόλου)

Βασικά έκανες.. Είπε δυο είναι τα "σκληρά δεδομένα", 1. Νοσηλείες σε ΜΕΘ & 2. Θανάτους 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη παράθεση λέει χοντρικά, ενώ στην δεύτερη σκληρό δεδομένο. Που βλέπεις να είναι το ίδιο? Σκληρό δεδομένο δεν σημαίνει περίπου αλλά ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, satsok2 είπε

>36.000.000 νέοι άνεργοι στις ΗΠΑ

Ό,τι να 'ναι κλασσικά εικονογραφημένα.

Δες σε τι απάντησα. Στο ότι έχει μόνο νεκρούς υπονοώντας καθόλου άνεργους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ο Τσιόδρας κάνει δηλώσεις μιντιακού χαρακτήρα; 

Ποτέ δεν έγραψα ότι σκληρό δεδομένο είναι οι 10-14 ημέρες για να πάει κάποιος ΜΕΘ. 

Σκληρά δεδομένα είναι οι νοσηλευόμενοι, οι ΜΕΘ και τα θύματα. Από εκεί προκύπτει πολύ αξιόπιστα το Ro. Κανένα μοντέλο δεν αλλάζουν. Τα αποτελέσματα που βγάζει το μοντέλο είναι διαφορετικά κάθε φορά, αφού αλλάζουν και τα δεδομένα (νοσηλευόμενοι, ΜΕΘ, θύματα).

Παραδέξου ότι έκανες λάθος, αντί να επιμένεις σε αυτό. 

Ακριβώς αυτό που είπε ο Τσιόδρας έγραψα. 

Μπα δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε τόσο; Πότε είναι οι εκλογές στις ΗΠΑ; 1-2 εβδομάδες μετά θα ξέρουμε...

Τι σχέση έχει η καραντίνα με τις εκλογές που γίνονται τον Νοέμβριο; Μάλλον κι εσύ πιστεύεις ότι η Ελλάδα τη γλύτωσε ε; Εγώ λέω ότι η Ελλάδα το χειμώνα θα έχει πάνω από μισό εκατομμύριο ανέργους και δεύτερο κύμα του ιού λόγω μη έκθεσης της κοινότητας στον ιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με μαθηματική ακρίβεια είναι βέβαιο ότι τα κρούσματα θα ανέβουν  τις επόμενες μέρες.Δεν γίνεται να έιναι όλοι έξω χύμα, να έρθουν και κορονοτουρίστες και να μείνουμε στα 9 κρούσματα την ημέρα.

Επεξ/σία από kritikos28
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές μου σκέψεις : απο τα μέσα Μαρτίου, τηρούσα ευλαβικά τις συστάσεις ,προτάσεις, απαγορεύσεις. Ενδεικτικά, έβγαινα μόνο ανά μερικές ημέρες (κάθε 4-5 ) μόνο για μετάβαση από και προς την εργασία μου, ενώ επισκέφτηκα σουπερμάρκετ συνοικιακά 1 φορά τον Μάρτιο κ άλλη μια τον Απρίλιο, τα οποία ήταν και στον δρόμο κίνησής μου προς την εργασία μου. Sms για μετακίνηση δεν έστειλα καθόλου, απλά δεν έβγαινα.

Σήμερα το πρωί πήγα σε σουπερμάρκετ μεγάλης αλυσιδας (σε αυτό που συνήθιζα να πηγαίνω) νωρίς το πρωί, στο ανοιγμα. Είχε ήδη ουρά με εν αναμονή πελάτες  ,oι περισσότεροι με μάσκες ,στα ταμεία επίσης οι υπάλληλοι με μάσκα 

Αργότερα πήγα σε μαγαζί με ρούχα απ' όπου έπρεπε να παραλάβω κάτι, φορούσα την μάσκα μου υφασμάτινη κ με κοιτούσαν κάπως περίεργα οι άλλοι 2-3 πελάτες καθώς και η ιδιοκτήτρια.

Τέλος, πέρασα κ από κατάστημα κινητής τηλεφωνίας κ πάλι με την μάσκα, μου έκανε εντύπωση ότι οι περισσότεροι πελάτες φόραγαν μάσκα εντός του καταστήματος. Οι υπάλληλοι με γάντια , η μία έβηχε, χωρίς κάποια κίνηση "περιορισμού " των σταγονιδίων (βηξιμο στον αγκώνα της), ενώ ακριβώς πίσω της έπαιζε σε οθόνη "μήνυμα προστασίας υπαλλήλων εταιρείας μας: βήχουμε σε αγκώνα μας".

Την μάσκα μου την φορούσα με το που έβγαινα από σπίτι μου, άρα και στο αμάξι οδηγώντας κ την έβγαζα επιστρέφοντας σπίτι. Χρησιμοποίησα σύνολο 3 υφασμάτινες για τις 3 εξόδους μου, οι οποίες τώρα βρίσκονται εντός πλυντηρίου εν αναμονή πλύσης 

Στην επιστροφή μου με τα πόδια σπίτι μου το μεσημέρι, περπάτησα κεντρικό δρόμο κάθετο της λεωφόρου Αλεξάνδρας όπου δεν έβλεπες παλαιότερα ενοικιάζεται ούτε για πλάκα. Σήμερα είδα 4-5 ενοικιαστήρια αλλά και πωλητήρια..Μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Άβολη γενικά η κατάσταση που περνάμε, μακάρι να βελτιωθεί ή τουλάχιστον να μην χειροτερέψει πολύ .. Πάντως ,προτιμώ να με θεωρούσαν "περίεργο" ειδικά στο κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, όπου φορούσα μάσκα, παρά να έπρεπε να εξηγήσω στην υπάλληλο ότι βήχει λάθος... 

Υγ. Είχαν κ κλειστό το κλιματιστικό στο κατάστημα αυτό κ με χαρακτηριστικές κινήσεις έδειχνε ότι ζεσταίνεται η υπάλληλος. Εντάξει και εγώ εντός της μάσκας μου, έσταζα αλλά άντεξα...

Υγ2. Πιο περίεργα με κοιτούσαν όταν περπατούσα σε πεζοδρόμιο με την μάσκα, όπου όμως αν ήθελα να την βγάλω, θα έπρεπε πρώτα να έχω πλήνει τα χέρια μου, να την κουβαλάω σε σακουλάκι, καθώς και να ξαναπλήνω χέρια μου πριν την φορέσω μπαίνοντας στο κατάστημα όπου πήγαινα.

Σήμερα σκεφτόμουν να πάω κ για μπάνιο προς παραλιακή αλλά το ανέβαλα ίσως για αύριο, νωρίς το πρωί, μπας κ έχει λιγότερη κίνηση...

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Πάντως με μαθηματική ακρίβεια είναι βέβαιο ότι τα κρούσματα θα ανέβουν  τις επόμες μέρες.Δεν γίνεται να έιναι όλοι έξω χύμα, να έρθουν και κορονοτουρίστες και να μείνουμε στα 9 κρούσματα την ημέρα.

Οι επόμενες 2 εβδομάδες θα είναι πάλι κρίσιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Πάντως με μαθηματική ακρίβεια είναι βέβαιο ότι τα κρούσματα θα ανέβουν  τις επόμες μέρες.Δεν γίνεται να έιναι όλοι έξω χύμα, να έρθουν και κορονοτουρίστες και να μείνουμε στα 9 κρούσματα την ημέρα.

Βαλε και τους κορονοεπενδυτες που θα αυξηθουν κατακορυφα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NT1G είπε

Και 70 000 ΝΕΟΥΣ άνεργους ΑΠΟ μέσα ΜΑΡΤΙΟΥ η ΣΟΥΗΔΙΑ.

Ναι, αλλά οφείλονται στον κορονοιο ??

Γιατι αλλιώς, δεν πιάνονται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ναι, αλλά οφείλονται στον κορονοιο ??

Γιατι αλλιώς, δεν πιάνονται !

Που λες να οφείλονται ;

Επεξ/σία από NT1G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, silverado είπε

Βαλε και τους κορονοεπενδυτες που θα αυξηθουν κατακορυφα.

Εμας μας ετοιμάζουν σιγά - σιγά να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι θα μας έρθουν από χώρες με 10 % + μόλυνση . Να δούμε που θα πάει το R0 :unsure:  A και τα μέτρα   προστασίας πανε περίπατο ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Εμας μας ετοιμάζουν σιγά - σιγά να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι θα μας έρθουν από χώρες με 10 % + μόλυνση . Να δούμε που θα πάει το R0 :unsure:

Εγώ είμαι περίεργος τι συμπεριφορά θα αντιμετωπίσω όταν ακούσει κάποιος ότι μόλις ήρθα από Τουρκία (όταν έρθω) 🙃

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...