Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εκπλησσομαι απο τον παραλογισμο

Ας πουμε 1η Ιουνιου θα παω στη σχολη για μια παρουσιαση. Πρεπει να μεινω στο εργαστηριο 4.5 ωρες μαζι με αλλα 11 ατομα. Κλειστος χωρος χωρις κλιματιστικο. Στα μετρα δεν ειναι υποχρεωτικη μασκα. Ομως, αν μπω στα ΜΜΜ για να φτασω εκει πρεπει υποχρεωτικα να τη φορεσω.

Επομενως, πρεπει να βγει επιτελους μια οδηγια που να λεει σε ποια μερη δεν κολλαει ο ιος και σε ποια κολλαει για να ξερουμε. 

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμείς οι πολιτες δεν ξέρουμε πόσα απο τα κρούσματα που ανακοινώνουν εντοπίστηκαν απο τυπικό έλεγχο και πόσα επειδή ήταν αρκετα σοβαρα για να τους ψάξουν λόγω συμπτωμάτων.  Αυτοί έχουν καλύτερη εικόνα τι συμβαίνει.  Αλλο να εντοπίζω 8 κρούσματα επειδή έκανα τυχαίους ελέγχους επαφών ενός κρούσματος και αλλο μου ήρθαν 8 στα νοσοκομεία και ήταν θετικοί.   

Η εικόνα 9/5 ήταν 28 σε μεθ και 151 θάνατοι, σήμερα μετα μια βδομάδα ήταν 23 σε μεθ 162 θάνατοι.  Οπότε συνολικά είχαμε 11 + 4 εξοδους απο μεθ (θανατοι συν μεταβολή απο 86 σε 90 οι συνολικές έξοδοι μεθ)  και 10 νεες εισαγωγές μεθ (λίγο πανω απο μια νεα εισαγωγη ανα ημερα). Συνεπώς η χοντρικη εικονα αν λαβουμε υποψη οτι 2% περιπου των κρουσμάτων χρειάζονται μεθ ειναι οτι τα συνολικα κρουσματα ανα ημερα, και αυτοι που δεν βρισκουν δηλαδη, δεν πρεπει να υπερβαίνουν τα 60 -70. Ελπιζω με την ζεστη και την επομενη εβδομαδα να εχουμε παρομοια ή καλυτερη εικονα.

    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gordonas είπε

ΤΣΙΟΔΡΑΣ
https://www.cnn.gr/news/ellada/story/218042/koronoios-aisiodoxos-o-tsiodras-gia-to-r0-stin-ellada
"Το R0 είναι ο αναπαραγωγικός αριθμός ο γενικότερος, το RT είναι ο πραγματικός αναπαραγωγικός αριθμός σήμερα. Υπάρχει επίσης και ο πραγματικός αριθμός αυτών που νοσηλευόνται, αυτών που είναι στη ΜΕΘ, για τους διασωληνωμένους και τους θανάτους. Όσο πιο μικροί είναι αυτοί οι αριθμοί τόσο καλύτερα είναι τα μέτρα. Αυτοί οι αριθμοί μπορούν να δώσουν καλύτερα και με μεγαλύτερη ακρίβεια τους αριθμούς RT και R0."

Δεν ξέρω πως και γιατί το είπε αυτό ο Τσιόδρας.

Οι Rt Και R0 δεν μπορούν να συσχετιστούν με τους αριθμούς των εισαγωγών στην ΜΕΘ, τους διασωληνωμένους και τα θύματα.

Πολύ χονδρικά γνωρίζουμε ότι από τους 100 που θα νοσήσουν οι 20 θα νοσηλευθούν και οι 5 θα εισαχθούν στην ΜΕΘ.

Από αυτούς που θα μπουν στην ΜΕΘ το 50% θα καταλήξει και οι υπόλοιποι θα αναρρώσουν.

Από τους διασωληνωμένους συνήθως το 50% καταλήγει αλλά στην Νέα Υόρκη κατέληξε σχεδόν το 90%.

Αυτά τα νούμερα μόνον ο αριθμός αυτών που θα νοσηλευθούν μπορεί να δώσει κάποια ποιοτική προσέγγιση του Rt.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, panostom είπε

..

Επομενως, πρεπει να βγει επιτελους μια οδηγια που να λεει σε ποια μερη δεν κολλαει ο ιος και σε ποια κολλαει για να ξερουμε. 

Είναι αναλόγως του προϋπολογισμού..πχ: Η αεροπορικές εταιρίες μάλλον έχουν μεγαλύτερο προϋπολογισμό από τους πλοιοκτήτες οπότε στα αεροπλάνα δεν κολλάει.. Εύκολο 🥴

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panostom είπε

εγω εκπλησσομαι απο τον παραλογισμο

Ας πουμε 1η Ιουνιου θα παω στη σχολη για μια παρουσιαση. Πρεπει να μεινω στο εργαστηριο 4.5 ωρες μαζι με αλλα 11 ατομα. Κλειστος χωρος χωρις κλιματιστικο. Στα μετρα δεν ειναι υποχρεωτικη μασκα. Ομως, αν μπω στα ΜΜΜ για να φτασω εκει πρεπει υποχρεωτικα να τη φορεσω.

Επομενως, πρεπει να βγει επιτελους μια οδηγια που να λεει σε ποια μερη δεν κολλαει ο ιος και σε ποια κολλαει για να ξερουμε. 

Αν θεωρεις οτι στα ΜΜΜ εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να κολλησεις το οτιδηποτε απο μια αιθουσα σε σχολη με 15 ατομα μεσα, τοτε δεν σου φταινε οι οδηγιες του κρατους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kritikos28 είπε

9 νέα κρούσματα 23 στις ΜΕΘ 2 νέοι θάνατοι.

Παρα πολυ καλα νεα, απορω γιατι ο φιλος εβαλε sad emoticon....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Μερικές μου σκέψεις : απο τα μέσα Μαρτίου, τηρούσα ευλαβικά τις συστάσεις ,προτάσεις, απαγορεύσεις. Ενδεικτικά, έβγαινα μόνο ανά μερικές ημέρες (κάθε 4-5 ) μόνο για μετάβαση από και προς την εργασία μου, ενώ επισκέφτηκα σουπερμάρκετ συνοικιακά 1 φορά τον Μάρτιο κ άλλη μια τον Απρίλιο, τα οποία ήταν και στον δρόμο κίνησής μου προς την εργασία μου. Sms για μετακίνηση δεν έστειλα καθόλου, απλά δεν έβγαινα.

Σήμερα το πρωί πήγα σε σουπερμάρκετ μεγάλης αλυσιδας (σε αυτό που συνήθιζα να πηγαίνω) νωρίς το πρωί, στο ανοιγμα. Είχε ήδη ουρά με εν αναμονή πελάτες  ,oι περισσότεροι με μάσκες ,στα ταμεία επίσης οι υπάλληλοι με μάσκα 

Αργότερα πήγα σε μαγαζί με ρούχα απ' όπου έπρεπε να παραλάβω κάτι, φορούσα την μάσκα μου υφασμάτινη κ με κοιτούσαν κάπως περίεργα οι άλλοι 2-3 πελάτες καθώς και η ιδιοκτήτρια.

Τέλος, πέρασα κ από κατάστημα κινητής τηλεφωνίας κ πάλι με την μάσκα, μου έκανε εντύπωση ότι οι περισσότεροι πελάτες φόραγαν μάσκα εντός του καταστήματος. Οι υπάλληλοι με γάντια , η μία έβηχε, χωρίς κάποια κίνηση "περιορισμού " των σταγονιδίων (βηξιμο στον αγκώνα της), ενώ ακριβώς πίσω της έπαιζε σε οθόνη "μήνυμα προστασίας υπαλλήλων εταιρείας μας: βήχουμε σε αγκώνα μας".

Την μάσκα μου την φορούσα με το που έβγαινα από σπίτι μου, άρα και στο αμάξι οδηγώντας κ την έβγαζα επιστρέφοντας σπίτι. Χρησιμοποίησα σύνολο 3 υφασμάτινες για τις 3 εξόδους μου, οι οποίες τώρα βρίσκονται εντός πλυντηρίου εν αναμονή πλύσης 

Στην επιστροφή μου με τα πόδια σπίτι μου το μεσημέρι, περπάτησα κεντρικό δρόμο κάθετο της λεωφόρου Αλεξάνδρας όπου δεν έβλεπες παλαιότερα ενοικιάζεται ούτε για πλάκα. Σήμερα είδα 4-5 ενοικιαστήρια αλλά και πωλητήρια..Μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Άβολη γενικά η κατάσταση που περνάμε, μακάρι να βελτιωθεί ή τουλάχιστον να μην χειροτερέψει πολύ .. Πάντως ,προτιμώ να με θεωρούσαν "περίεργο" ειδικά στο κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, όπου φορούσα μάσκα, παρά να έπρεπε να εξηγήσω στην υπάλληλο ότι βήχει λάθος... 

Υγ. Είχαν κ κλειστό το κλιματιστικό στο κατάστημα αυτό κ με χαρακτηριστικές κινήσεις έδειχνε ότι ζεσταίνεται η υπάλληλος. Εντάξει και εγώ εντός της μάσκας μου, έσταζα αλλά άντεξα...

Υγ2. Πιο περίεργα με κοιτούσαν όταν περπατούσα σε πεζοδρόμιο με την μάσκα, όπου όμως αν ήθελα να την βγάλω, θα έπρεπε πρώτα να έχω πλήνει τα χέρια μου, να την κουβαλάω σε σακουλάκι, καθώς και να ξαναπλήνω χέρια μου πριν την φορέσω μπαίνοντας στο κατάστημα όπου πήγαινα.

Σήμερα σκεφτόμουν να πάω κ για μπάνιο προς παραλιακή αλλά το ανέβαλα ίσως για αύριο, νωρίς το πρωί, μπας κ έχει λιγότερη κίνηση...

Κι εγώ πήγα προχτές να ψωνίσω 2 πραγματάκια και φορούσα τη μάσκα πηγαίνοντας από το ένα μαγαζί στο άλλο, και με κοιτούσαν παράξενα!!! Έλεος. Την έβγαλα μετά φυσικά γτ είχα ιδρώσει και ούτε είχε κόσμο έξω. Έχω και πάρα πολλούς φίλους και οικογένεια οου είναι κατά της μάσκας και κοιτάνε περίεργα. Τί να πω...

1 ώρα πριν, braxamiotis είπε

Οι επόμενες 2 εβδομάδες θα είναι πάλι κρίσιμες

Μη το ψάχνουμε, μέχρι το εμβόλιο θα είναι κρίσιμες όλες οι εβδομάδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Adrian είπε

Είναι αναλόγως του προϋπολογισμού..πχ: Η αεροπορικές εταιρίες μάλλον έχουν μεγαλύτερο προϋπολογισμό από τους πλοιοκτήτες οπότε στα αεροπλάνα δεν κολλάει.. Εύκολο 🥴

Ετσι νομιζα και εγω αλλα πιθανόν στα αεροπλάνα κινδυνεύεις λιγότερο απο καποιον που καθεται αρκετες θεσεις μακρυα απο εσενα γιατί τουλάχιστον τα σύγχρονα έχουν αποτελεσματικό φιλτραρισμα του αέρα σε σχέση με άλλα μέσα μεταφοράς.

Τουλαχιστον ετσι ισχυριζεται σε καποιο απο τα σχολια  ο τυπος που εγραψε την συνοψη για τους παραγοντες κινδυνου σε διαφορες περιπτωσεις

https://www.erinbromage.com/post/the-risks-know-them-avoid-them

Οι πιο επικίνδυνες καταστάσεις είναι ο κλειστός τελείως χωρος που δεν φιλτράρεται/ανανεώνεται ο αέρας τακτικα και παραμενεις μεσα για μεγαλο διαστημα.

Edit εγραψε και ποστ για τα αεροπορικα ταξιδια συγκεκριμενα

https://www.erinbromage.com/post/flying-in-the-age-of-covid-19

Επεξ/σία από patclo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα αεροπλάνα με κούφανε κι εμένα. Μα είναι εντελώς κλειστός ο χώρος και δεν μπορείς να κρατήσεις απόσταση. Βρίσκεσαι σε απόσταση αναπνοής με τουλάχιστον 8 άτομα. Δλδ αν κάποιος έχει covid τα φίλτρα αρκούν για να προστατευτούν οι υπόλοιποι? Τουλάχιστον στα πλοία υπάρχουν πόρτες που μπορούν να κρατηθούν ανοιχτές για ανανέωση του αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patclo είπε

Ετσι νομιζα και εγω αλλα πιθανόν στα αεροπλάνα κινδυνεύεις λιγότερο απο καποιον που καθεται αρκετες θεσεις μακρυα απο εσενα γιατί τουλάχιστον τα σύγχρονα έχουν αποτελεσματικό φιλτραρισμα του αέρα σε σχέση με άλλα μέσα μεταφοράς.

..

Από αυτόν που θα κάτσει ακριβός δίπλα σου δεν κινδυνεύεις; Δεν θα έχουν κενές θέσεις τα αεροπλάνα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον διπλανο ασφαλως και κινδυνευεις. Ανεβασε σημερα ποστ και τι πρεπει να προσεχεις στο αεροπλανο, εβαλα λινκ και απο πανω 

https://www.erinbromage.com/post/flying-in-the-age-of-covid-19

On modern Boeing planes (others may be the same), the entire air volume of the cabin is exchanged with outside air every 4 to 5 minutes (12 to 15 cabin air exchanges per hour). Additionally, the cabin air is filtered through a HEPA filtration system 25-30 times per hour (Ref)

 

As a point of reference:

HEPA Filters: are required to capture 99.97% of all particles >0.3 micrometers.

N95 respirators: are required to capture 95% of all particles >0.3 micrometers

 

So the HEPA filters in a plane have a higher filtering capacity than the N95 masks doctors and nurses are wearing when they are caring for COVID-19 patients.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν θεωρεις οτι στα ΜΜΜ εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να κολλησεις το οτιδηποτε απο μια αιθουσα σε σχολη με 15 ατομα μεσα, τοτε δεν σου φταινε οι οδηγιες του κρατους.

Κάποιοι από τους 15 στην αιθουσα δλδ δεν παίζει να έχουν πάρει και αυτοί λεωφορείο ή τραίνο ή να έχουν θείο που χθες ήρθε από το χωριό στη Λάρισα με το κτελ ακριβώς δίπλα από τον καταυλισμό των Ρωμα ή να ήταν στην ομόνοια στα εγκαίνια του Μπακογιαννη ή στην Αγία Παρασκευή με τα μπάχαλα ή να μην έκαναν ούτε μισή μέρα lockdown και να γυρνάνε από καναρα σε καναρα να μοιράζουν γλωσσοφυλα; 

Ισοπεδωτική λογική... Ούτε εσενα σου φταίνε οι οδηγίες του κράτους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Niki2 είπε

Αυτό με τα αεροπλάνα με κούφανε κι εμένα. Μα είναι εντελώς κλειστός ο χώρος και δεν μπορείς να κρατήσεις απόσταση. Βρίσκεσαι σε απόσταση αναπνοής με τουλάχιστον 8 άτομα. Δλδ αν κάποιος έχει covid τα φίλτρα αρκούν για να προστατευτούν οι υπόλοιποι? Τουλάχιστον στα πλοία υπάρχουν πόρτες που μπορούν να κρατηθούν ανοιχτές για ανανέωση του αέρα

Τα φιλτρα των αεροπλανων προφανως ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βρεις σε ΜΜΜ. Με τις πορτες των πλοιων δημιουργεις ρευμα. Αν βηξει καποιος, ο αερας θα το παει στον πισω.

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Κάποιοι από τους 15 στην αιθουσα δλδ δεν παίζει να έχουν πάρει και αυτοί λεωφορείο ή τραίνο ή να έχουν θείο που χθες ήρθε από το χωριό στη Λάρισα με το κτελ ακριβώς δίπλα από τον καταυλισμό των Ρωμα ή να ήταν στην ομόνοια στα εγκαίνια του Μπακογιαννη ή στην Αγία Παρασκευή με τα μπάχαλα ή να μην έκαναν ούτε μισή μέρα lockdown και να γυρνάνε από καναρα σε καναρα να μοιράζουν γλωσσοφυλα; 

Ολα τα παραδειγματα σου ταξιδεψαν με ΜΜΜ. Αν φορανε ολοι μασκες μεσα σε αυτα, θα ειναι οκ 😉

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiabox είπε

Εχουν κυκλοφορήσει στα φαρμακεία κάτι μάσκες με φίλτρο άνθρακα.

Ξέρει κανείς αν κάνουν δουλειά;

Ευχαριστώ.

UP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...