Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, mp123 είπε

Συγνώμη που ενοχλώ τους ειδικούς εδώ  ετσι από περιέργεια πέρασα να δω τι λέτε. αλλά αν δεν το έχετε καταλάβει πέρασε το πανηγυρακι  με τον κορονοιο.Ανοίγουν και τα καφέ από Δευτέρα μια χαρά.

Απο Νοέμβρη μην πω και Δεκέμβρη πάλι ( αν δεν έχουν βρει κανέναν άλλο μπαμπούλα ). Καλή συνέχεια παιδιά 

"θα έχουμε ιό αλλά θα είναι σαν μην έχουμε" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Τι θα παραδεχτεις.Σαν αυτοκτονία είναι.θα έρθουν εκατομμύρια τούριστες χώρις έλεγχο και διαγνωστικα test?θα έχουμε χιλιάδες κρούσματα την ημέρα.

Σιγά μην γίνει και Armageddon. Δλδ εσύ θεωρείς ότι "εκατομμύρια τουρίστες" από άλλες χώρες δεν σκέφτονται σαν εμάς και δεν θα είναι επιφυλακτικοί και θα ξεχυθούν να ταξιδέψουν; Προφανώς θα αυξηθεί η πιθανότητα μεγαλύτερης μετάδοσης, κανείς δεν γνωρίζει το πόσο και αν η κατάσταση θα μπορέσει να ελεχθεί. Εγώ είπα θα παραδεχτώ την κυβέρνηση αν κάνει όντως τεστ κάθε 7 ή 14 μέρες στο κόσμο που δουλεύει στο τουρισμό και είναι τόσο εκτεθημένος, δεν είπα ότι την παραδέχομαι που ανοίγει τις πόρτες διάπλατα στο τουρισμό. Αυτό γίνεται γιατί η χώρα στηρίζει την οικονομία της σε τεράστιο βαθμό τους καλοκαιρινούς μήνες στο τουρισμό και δεν γίνεται να κάνει αλλιώς. Αν είχε μικρότερο ποσοστό ΑΕΠ από τουριστικές δραστηριότητες, σκασίλα μας ... θα έλεγε ... οκ παιδιά, τα λέμε από Σεπτέμβριο.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ναι σώπα πες του.. 

Δεν είναι περίεργη πρόβλεψη αυτή. Το εξελικτικό συμφέρον του ιού (και κάθε ιού) είναι να γίνει τελικά κάτι σαν κοινό κρυολόγημα. Δηλαδή τελείως ακίνδυνο για όλους πλην σοβαρά ανοσοκατεσταλμένων, με εύκολη μετάδοση και ελαφρά συμπτώματα, αλλά γρήγορες μικρομεταλλάξεις, ώστε να μη μπορεί να βρεθεί οριστικά αποτελεσματικό εμβόλιο.

Έτσι την πάτησε ο πρώτος sars το 2003. Πολύ μεταδοτικός, αλλά με άμεσα σοβαρά συμπτώματα και τεράστιο ποσοστό θανάτων. Όποιος κόλλαγε την είχε άσχημα, αλλά εξίσου άσχημα την είχε και ο ιός, δε μπορούσε να μεταδοθεί με τίποτα, γιατί και οι άνθρωποι πήραν ακραία μέτρα (πιο ακραία από τον covid19) για να τον σταματήσουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Εγώ είπα θα παραδεχτώ την κυβέρνηση αν κάνει όντως τεστ κάθε 7 ή 14 μέρες στο κόσμο που δουλεύει στο τουρισμό και είναι τόσο εκτεθημένος,

Μιλαμε για εκατομμυρια τεστ ανα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Δεν είναι περίεργη πρόβλεψη αυτή. Το εξελικτικό συμφέρον του ιού (και κάθε ιού) είναι να γίνει τελικά κάτι σαν κοινό κρυολόγημα. Δηλαδή τελείως ακίνδυνο για όλους πλην σοβαρά ανοσοκατεσταλμένων, με εύκολη μετάδοση και ελαφρά συμπτώματα, αλλά γρήγορες μικρομεταλλάξεις, ώστε να μη μπορεί να βρεθεί οριστικά αποτελεσματικό εμβόλιο.

Έτσι την πάτησε ο πρώτος sars το 2003. Πολύ μεταδοτικός, αλλά με άμεσα σοβαρά συμπτώματα και τεράστιο ποσοστό θανάτων. Όποιος κόλλαγε την είχε άσχημα, αλλά εξίσου άσχημα την είχε και ο ιός, δε μπορούσε να μεταδοθεί με τίποτα, γιατί και οι άνθρωποι πήραν ακραία μέτρα (πιο ακραία από τον covid19) για να τον σταματήσουν.

ο πρώτος sars δεν ήταν πολύ μεταδοτικός, ήταν πολύ θανατερός σε αυτούς τους λίγους που κολλούσαν (δεν γίνοταν να τον κολλήσουν πολλοί, δεν ήταν συμβατός με τους περισσότερους ανθρώπους) 

 

8000 κρούσματα, 744 θάνατοι

τίποτα δεν ήταν αυτό μπροστά σε αυτό που γίνεται τώρα

 

παρόλα αυτά , ξαναλέω, ο πανικός που δημιούργησε είχε μεγάλες οικονομικές συνέπειες 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mp123 είπε

Συγνώμη που ενοχλώ τους ειδικούς εδώ  ετσι από περιέργεια πέρασα να δω τι λέτε. αλλά αν δεν το έχετε καταλάβει πέρασε το πανηγυρακι  με τον κορονοιο.Ανοίγουν και τα καφέ από Δευτέρα μια χαρά.

Απο Νοέμβρη μην πω και Δεκέμβρη πάλι ( αν δεν έχουν βρει κανέναν άλλο μπαμπούλα ). Καλή συνέχεια παιδιά 

Ναι βέβαια πέρασε το πανηγυρακι με τον κορονοιο. Φαε τώρα υποχρεωτική χρήση μάσκας στα εμπορικα κέντρα, η θα βλέπεις μαγαζιά και καφέ με πιασμένες τις θέσεις λόγω μείωσης των τραπεζιών. Εγώ προσωπικά έξω θα βγαίνω μόνο για τα απολύτως απαραίτητα μέχρι να αρθουν ολα τα μέτρα και να μπορώ να κυκλοφόρησω ήρεμος και άνετος και πιστεύω αυτό θα κάνουν και πολλοί άλλοι. Τον χειμώνα αν δεν βρουν φάρμακο και εμβόλιο το οποίο ανά είναι διαθέσιμο  τουλάχιστον από Σεπτέμβρη, θα τρίβουμε τα μάτια μας με αυτά που θα δούμε. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 4saken είπε

Μιλαμε για εκατομμυρια τεστ ανα μηνα.

Ισχύει και για αυτό είναι και πολύ δύσκολο. Για αυτό είπα θα παραδεχτώ την κυβέρνηση αν το καταφέρει. Προσωπικά και αυτό ανεφάρμοστο το βλέπω.
Βάζω ένα τελειώς ενδεικτικό σύνδεσμο του sete για το 2018 ... 988.600 άτομα απασχολήθηκαν στο τουρισμό (οκ όλο το χρόνο). Ας πούμε 100.000 άτομα φέτος το καλοκαίρι σε μια άσχημη χρονια (υποθετικά νούμερα, μπορεί να μην έχουν σχέση με την πραγματικότητα). Αν όλοι αυτοι κάνουν ένα test ανά 14 μέρες, θέλουμε 200κ test το μήνα, πας για 600κ test τη σεαζόν!

https://sete.gr/el/stratigiki-gia-ton-tourismo/vasika-megethi-tou-ellinikoy-tourismoy/

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι βέβαια πέρασε το πανηγυρακι με τον κορονοιο. Φαε τώρα υποχρεωτική χρήση μάσκας στα εμπορικα κέντρα, η θα βλέπεις μαγαζιά και καφέ με πιασμένες τις θέσεις λόγω μείωσης των τραπεζιών. Εγώ προσωπικά έξω θα βγαίνω μόνο για τα απολύτως απαραίτητα μέχρι να αρθουν ολα τα μέτρα και να μπορώ να κυκλοφόρησω ήρεμος και άνετος και πιστεύω αυτό θα κάνουν και πολλοί άλλοι. Τον χειμώνα αν δεν βρουν φάρμακο και εμβόλιο το οποίο ανά είναι διαθέσιμο  τουλάχιστον από Σεπτέμβρη, θα τρίβουμε τα μάτια μας με αυτά που θα δούμε. 

Φιλε μου άστο. Πια μάσκα συζητάς. Που ζεις. Δευτέρα πήγα για ψώνια  και Σάββατο . Τι μάσκες και κουραφέξαλα μου λες. Τίποτα δεν φόραγα δοκίμαζα ρούχα παπουτσια κλπ. Ούτε οι υπάλληλοι.Δεν το συνεχίζω και πολυ που σχολίασα. Σας έχει πειράξει το πολυ μέσα και η τηλεόραση.Ετσι μπαίνω και διαβαζω εδώ . Πέστο κοινωνικό πείραμα για να δω πως σκέφτονται οι άνθρωποι. Το μόνο σίγουρα είναι ότι όσοι ασχολησε ζητά κάπου αλλου. Τέλος καλή συνέχεια να φοράτε μάσκα και να μένετε σπίτι.Εδω άνοιξαν τα σχολεία σήμερα τι συζητάτε ακόμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι βέβαια πέρασε το πανηγυρακι με τον κορονοιο. Φαε τώρα υποχρεωτική χρήση μάσκας στα εμπορικα κέντρα, η θα βλέπεις μαγαζιά και καφέ με πιασμένες τις θέσεις λόγω μείωσης των τραπεζιών. Εγώ προσωπικά έξω θα βγαίνω μόνο για τα απολύτως απαραίτητα μέχρι να αρθουν ολα τα μέτρα και να μπορώ να κυκλοφόρησω ήρεμος και άνετος και πιστεύω αυτό θα κάνουν και πολλοί άλλοι. Τον χειμώνα αν δεν βρουν φάρμακο και εμβόλιο το οποίο ανά είναι διαθέσιμο  τουλάχιστον από Σεπτέμβρη, θα τρίβουμε τα μάτια μας με αυτά που θα δούμε. 

ρε συ ακόμα και  αγγλίες που ήταν και μάλλον ποτέ δε σταμάτησαν χύμα στο κύμα μειώνονται οι θάνατοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο κατάστημα μου πάντως στο Κεντρο (μια που λεμε για μασκες), το 80% των πελατων διαπιστώνω πως φοράει. Θεοστραβα συνήθως αλλα φοραει. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι βέβαια πέρασε το πανηγυρακι με τον κορονοιο. Φαε τώρα υποχρεωτική χρήση μάσκας στα εμπορικα κέντρα, η θα βλέπεις μαγαζιά και καφέ με πιασμένες τις θέσεις λόγω μείωσης των τραπεζιών. Εγώ προσωπικά έξω θα βγαίνω μόνο για τα απολύτως απαραίτητα μέχρι να αρθουν ολα τα μέτρα και να μπορώ να κυκλοφόρησω ήρεμος και άνετος και πιστεύω αυτό θα κάνουν και πολλοί άλλοι. Τον χειμώνα αν δεν βρουν φάρμακο και εμβόλιο το οποίο ανά είναι διαθέσιμο  τουλάχιστον από Σεπτέμβρη, θα τρίβουμε τα μάτια μας με αυτά που θα δούμε. 

Είσαι υπερβολικός. 
Προσπάθησε να ηρεμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stormrain είπε

Στο κατάστημα μου πάντως στο Κεντρο (μια που λεμε για μασκες), το 80% των πελατων διαπιστώνω πως φοράει. Θεοστραβα συνήθως αλλα φοραει. 

Γλυφαδα , πειραιας Το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stormrain είπε

Στο κατάστημα μου πάντως στο Κεντρο (μια που λεμε για μασκες), το 80% των πελατων διαπιστώνω πως φοράει. Θεοστραβα συνήθως αλλα φοραει. 

και στο χόντο που πήγα να πάρω ξυριστικά φορούσαν όλοι οι εργαζόμενοι και η μεγάλη πλειοψηφία των πελατών

 

αλλού δεν έχω πολυδεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φιλε μου άστο. Πια μάσκα συζητάς. Που ζεις. Δευτέρα πήγα για ψώνια  και Σάββατο . Τι μάσκες και κουραφέξαλα μου λες. Τίποτα δεν φόραγα δοκίμαζα ρούχα παπουτσια κλπ. Ούτε οι υπάλληλοι.Δεν το συνεχίζω και πολυ που σχολίασα. Σας έχει πειράξει το πολυ μέσα και η τηλεόραση.Ετσι μπαίνω και διαβαζω εδώ . Πέστο κοινωνικό πείραμα για να δω πως σκέφτονται οι άνθρωποι. Το μόνο σίγουρα είναι ότι όσοι ασχολησε ζητά κάπου αλλου. Τέλος καλή συνέχεια να φοράτε μάσκα και να μένετε σπίτι.Εδω άνοιξαν τα σχολεία σήμερα τι συζητάτε ακόμα.

Για κατι τετοιους σαν και σενα μας αξιζε να γινουμε Ιταλια και Ισπανια.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...