Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φιλε μου άστο. Πια μάσκα συζητάς. Που ζεις. Δευτέρα πήγα για ψώνια  και Σάββατο . Τι μάσκες και κουραφέξαλα μου λες. Τίποτα δεν φόραγα δοκίμαζα ρούχα παπουτσια κλπ. Ούτε οι υπάλληλοι.Δεν το συνεχίζω και πολυ που σχολίασα. Σας έχει πειράξει το πολυ μέσα και η τηλεόραση.Ετσι μπαίνω και διαβαζω εδώ . Πέστο κοινωνικό πείραμα για να δω πως σκέφτονται οι άνθρωποι. Το μόνο σίγουρα είναι ότι όσοι ασχολησε ζητά κάπου αλλου. Τέλος καλή συνέχεια να φοράτε μάσκα και να μένετε σπίτι.Εδω άνοιξαν τα σχολεία σήμερα τι συζητάτε ακόμα.

Δεν ασχολούμαι άλλο, πάω να πιω το τσάι μου και να φάω το κρουασάν βουτηρου. Περιμένω το επόμενο post σου όταν θα φας πρόστιμο για μη χρήση μάσκας και θα μπαίνεις εδω να καίγεσαι. 

15 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Είσαι υπερβολικός. 
Προσπάθησε να ηρεμήσεις.

Και  εσύ μάθε να μην φτιάχνεις fake account. 

16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

και στο χόντο που πήγα να πάρω ξυριστικά φορούσαν όλοι οι εργαζόμενοι και η μεγάλη πλειοψηφία των πελατών

αλλού δεν έχω πολυδεί 

Το θεμα δεν είναι αυτό, αλλά από την στιγμή που είναι υποχρεωτική και μπορεί να φας πρόστιμο. Περίμενε να δούμε τι θα γίνει με τους ελέγχους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kritikos28 είπε

Τι θα παραδεχτεις.Σαν αυτοκτονία είναι.θα έρθουν εκατομμύρια τούριστες χώρις έλεγχο και διαγνωστικα test?θα έχουμε χιλιάδες κρούσματα την ημέρα.

Εκατομμύρια θα έλεγα εγώ. Και μετά θα αρχίσει να βρέχει ακρίδες και βατράχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

 

Το θεμα δεν είναι αυτό, αλλά από την στιγμή που είναι υποχρεωτική και μπορεί να φας πρόστιμο. Περίμενε να δούμε τι θα γίνει με τους ελέγχους. 

ποιους ελέγχους ρε συ τι να πρωτοελέγξουν;

εγώ θες είδα τόσο κόσμο μαζεμένο έξω που μέχρι κι εγώ φρίκαρα , όχι για τον ίο, άρχισε να με πιάνει αγοραφοβία που δεν έχω 

όλοι μανία να πάνε στα νότια, καθίστε ρε παλικάρια και λίγο στη γειτονία σας, έγραψα πήρα το αυτοκίνητο να δω αν αλλού γινόταν αυτό το πράγμα και μόνο σε γλυφάδα και παραλία φαλήρου είδα χαμό , αλλού τρεις και ο κούκος

 

τουλάχιστον να ανοίξουν τα μαγαζιά και να δουλέψει ο κόσμος και να μην περιφέρονται όλοι αυτοί σαν τις άδικες κατάρες , είναι γελοίο πλέον 

 

έξω απο συγκεκριμένα μαγαζιά ήταν λες και μοίραζε συσσίτιο στην αφρική ο οηε 

οκ ρε φίλε μπορείς να φας και άλλη φορά παγωτό ξερωγώ ηρέμησε

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ο πρώτος sars δεν ήταν πολύ μεταδοτικός, ήταν πολύ θανατερός σε αυτούς τους λίγους που κολλούσαν (δεν γίνοταν να τον κολλήσουν πολλοί, δεν ήταν συμβατός με τους περισσότερους ανθρώπους) 

8000 κρούσματα, 744 θάνατοι

τίποτα δεν ήταν αυτό μπροστά σε αυτό που γίνεται τώρα

παρόλα αυτά , ξαναλέω, ο πανικός που δημιούργησε είχε μεγάλες οικονομικές συνέπειες 

Είχε πολύ μικρότερο χρόνο επώασης και πολύ πιο άμεσα και δυνατά συμπτώματα. Γι' αυτό ήταν πιο δύσκολο να μεταδοθεί από ένα άτομο σε πολλούς, όπως γίνεται με τον covid. Όποιος κόλλαγε, κρεβατωνόταν εντός λίγων ημερών και κολλούσε ελάχιστους.

Επίσης, μιλάμε για ποσοστό θανάτων 10% επί του συνόλου. Ο COVID19 υπολογίζεται μεταξύ 0,4 και 3%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Είχε πολύ μικρότερο χρόνο επώασης και πολύ πιο άμεσα και δυνατά συμπτώματα. Γι' αυτό ήταν πιο δύσκολο να μεταδοθεί από ένα άτομο σε πολλούς, όπως γίνεται με τον covid. Όποιος κόλλαγε, κρεβατωνόταν εντός λίγων ημερών και κολλούσε ελάχιστους.

Επίσης, μιλάμε για ποσοστό θανάτων 10% επί του συνόλου. Ο COVID19 υπολογίζεται μεταξύ 0,4 και 3%.

και πάλι το συμπέρασμα είναι το ίδιο

κόλλησαν λίγοι, πέθανε αρκετά μεγάλο ποσοστό από αυτούς που κόλλησαν , τώρα κολλάνε πολλοί και πεθαίνει μικρό ποσοστό

 

αν έπρεπε  να κολλήσω ένα από τα δύο θα προτιμούσα να κολλήσω τον τωρινό , αλλά συνολικά ο τωρινός είναι πιο καταστροφικός 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

και πάλι το συμπέρασμα είναι το ίδιο

κόλλησαν λίγοι, πέθανε αρκετά μεγάλο ποσοστό από αυτούς που κόλλησαν 

αν έπρεπε  να κολλήσω ένα από τα δύο θα προτιμούσα να κολλήσω τον τωρινό , αλλά συνολικά ο τωρινός είναι πιο καταστροφικός 

Παίζεις σε ένα γήπεδο που δεν έκανε ποτέ σέντρα κανείς.

Εγώ χρησιμοποίησα τον σαρς για να αποδείξω ότι εξελικτικά ήταν "κακός" ιός και εξαϋλώθηκε ακριβώς λόγω της φονικότητας και της ισχύος του.

Δεν έβαλα ιούς στο ζύγι της κακίας, να βρω τι ήταν χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ποιους ελέγχους ρε συ τι να πρωτοελέγξουν;

εγώ θες είδα τόσο κόσμο μαζεμένο έξω που μέχρι κι εγώ φρίκαρα , όχι για τον ίο, άρχισε να με πιάνει αγοραφοβία που δεν έχω 

όλοι μανία να πάνε στα νότια, καθίστε ρε παλικάρια και λίγο στη γειτονία σας, έγραψα πήρα το αυτοκίνητο να δω αν αλλού γινόταν αυτό το πράγμα και μόνο σε γλυφάδα και παραλία φαλήρου είδα χαμό , αλλού τρεις και ο κούκος

τουλάχιστον να ανοίξουν τα μαγαζιά και να δουλέψει ο κόσμος και να μην περιφέρονται όλοι αυτοί σαν τις άδικες κατάρες , είναι γελοίο πλέον 

έξω απο συγκεκριμένα μαγαζιά ήταν λες και μοίραζε συσσίτιο στην αφρική ο οηε 

οκ ρε φίλε μπορείς να φας και άλλη φορά παγωτό ξερωγώ ηρέμησε

Εξω από τα μαγαζιά δεν ειναι υποχρεωτική η μάσκα. Αν όμως πάνε μέσα σε μαγαζιά των malls, ΜΜΜ και υγειονομικους χώρους και αρχίζουν να χώνουν πρόστιμα, εκεί μετα θα φοβηθεί ο κόσμος και θα φοράνε ολοένα και περισσότεροι, θα βάλουν και ένα χεράκι τα ΜΜΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εξω από τα μαγαζιά δεν ειναι υποχρεωτική η μάσκα. Αν όμως πάνε μέσα σε μαγαζιά των malls, ΜΜΜ και υγειονομικους χώρους και αρχίζουν να χώνουν πρόστιμα, εκεί μετα θα φοβηθεί ο κόσμος και θα φοράνε ολοένα και περισσότεροι, θα βάλουν και ένα χεράκι τα ΜΜΕ. 

να σε ρωτήσω κάτι.. το θέμα είναι το εξής, μας ενδιαφέρει η ουσία ή να χαμε να λέγαμε; 

το αν θα βάλουν πρόστιμο είναι το θέμα αν πχ μπω εγώ η μάνα μου και η αδερφή μου στο ίδιο αυτοκίνητο που είμαστε ξεχωριστά νοικοκυριά ή το αν ο άλλος δεν νοιάζεται που καβαλιέται με τον άλλον περιμένοντας να πάρει καφέ ή σουβλάκι; 

 

οκ μες στο mall στην τελική θα σου λεει ο σεκιουριτάς δεν μπαίνεις χωρις μάσκα και τέλος και πάει αυτό, αλλά αν όλη την υπόλοιπη ώρα είσαι χύμα στο κύμα τι; 

εκτός αν όντως δεν υπάρχει ιός, οπότε μαζί σας σε όλα 

στο μόνο που ελπίζω (από την αρχή), είναι απλά να εξασθενήσει γιατί ο κόσμος γενικά δεν νοιάζεται

και φίλοι μου που είναι έξω ο,τι να ναι μου λένε κάνουν και οι έξω και ποιο lockdown; 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τη λύσσα σας έχει πιάσει με τα πρόστιμα. Αυτή θα είναι η δουλειά της αστυνομίας απο δω και πέρα; Αν φοράει ο κόσμος μάσκες; Μεγάλα παιδιά είστε, πρέπει να το κάνετε απο μόνοι σας. Κι όποιος έχει μαγαζί μπορεί να το βάλει όρο στους πελάτες του. Κι όποιος παρ' ολα αυτά φοβάται, μπορεί απλά να κάτσει σπίτι του.

Να τον φοβίσουν τον κοσμο τα πρόστιμα, να τον φοβίσουν τα ΜΜΕ, να τον κάνουμε πρόβατο σωστό. Και γιατί μόνο πρόστιμο; Λέω κι αυτόφωρο σε όποιον πιάσουν χωρίς μάσκα. Εκεί να δεις φόβος...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Adrian είπε

Έχεις να φας bullying εσύ.. θα σε βγάλουν στο φτερό να κάτσεις

Εντομεταξύ είναι αναμενόμενο οτι πολλοί έξω θα βήχουν και θα φτερνίζονται (αλλεργίες, κρύωμα από ανεμιστήρες και κλιματιστικά) και σίγουρα αρκετοί θα τους στραβοκοιτάζουν αλλά πρέπει να το συνηθίσουμε και αυτό...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ατομικη ευθύνη μάγκες σε όλα

Βγαίνεις πλατεία για καφέ στο χέρι;Πέταξε τα μπουκαλάκια κι ότι μασουλάς στον ΚΑΔΟ.Διότι οι πλατείες γέμισαν σκουπίδια αυτη την περίοδο ... ένα δείγμα της ανευθυνότητας μερικών.

Βγαίνεις για βόλτα στο βουνό;στην παραλία;Φέρσου υπεύθυνα ,σεβάσου.

Πας στο σ/μ και έχει κοσμο;Φορα την μασκα σου για 10λεπτα ,thats all.

Ο ιός είναι εκεί έξω ,σύμφωνα με τους ειδικούς έχει εξασθενήσει.Κράτα αποστάσεις για σενα και τους δικους σου.Και μην ασχολεισαι με τρολς διότι αισθανονται χρησιμοι.

Για μενα το θεμα  ,σε γενικες γραμμές  , το χειρίστηκε αποτελεσματικά ο επιστημονικός κόσμος.Δυτερο lockdown δεν μπορει να αντεξει η οικονομια μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, logistoulis είπε

στο μόνο που ελπίζω (από την αρχή), είναι απλά να εξασθενήσει γιατί ο κόσμος γενικά δεν νοιάζεται

και φίλοι μου που είναι έξω ο,τι να ναι μου λένε κάνουν και οι έξω και ποιο lockdown; 

Επειδη ο κοσμος  γενικα δεν νοιαζεται ο ιος εκανε τη δουλεια του.

Καποια στιγμη θα μας πουν συγνωμη λαθος, ειχατε κολλησει οι περισσοτεροι και εμεις νομιζαμε αλλα πραγματα,

Δεν ειχαμε επαρκη δεδομενα, φταιγανε οι Κινεζοι, ο πανικος, η κακη συνεργασια, αλλα μαθαινουμε απο τα λαθη μας και την επομενη φορα

θα σας κανουμε τρισχειροτερα γιατι απλα μας παιρνει.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Και  εσύ μάθε να μην φτιάχνεις fake account. 

 

Εντάξει.

(το account μου έχει δημιουργηθεί πριν 19 χρόνια, το 2001)

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Εντάξει.

(το account μου έχει δημιουργηθεί πριν 19 χρόνια, το 2001)

Οκ λάθος μου, πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διάφοροι μου λένε να ηρεμισω, έτσι φαίνεται σε κάποιους από τον τρόπο που γράφω... 

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

να σε ρωτήσω κάτι.. το θέμα είναι το εξής, μας ενδιαφέρει η ουσία ή να χαμε να λέγαμε; 

το αν θα βάλουν πρόστιμο είναι το θέμα αν πχ μπω εγώ η μάνα μου και η αδερφή μου στο ίδιο αυτοκίνητο που είμαστε ξεχωριστά νοικοκυριά ή το αν ο άλλος δεν νοιάζεται που καβαλιέται με τον άλλον περιμένοντας να πάρει καφέ ή σουβλάκι; 

οκ μες στο mall στην τελική θα σου λεει ο σεκιουριτάς δεν μπαίνεις χωρις μάσκα και τέλος και πάει αυτό, αλλά αν όλη την υπόλοιπη ώρα είσαι χύμα στο κύμα τι; 

εκτός αν όντως δεν υπάρχει ιός, οπότε μαζί σας σε όλα 

στο μόνο που ελπίζω (από την αρχή), είναι απλά να εξασθενήσει γιατί ο κόσμος γενικά δεν νοιάζεται

και φίλοι μου που είναι έξω ο,τι να ναι μου λένε κάνουν και οι έξω και ποιο lockdown; 

Για μένα προσωπικά το θέμα είναι αν θα βάλουν πρόστιμο. Γιατί για εμένα, έχω ξαναπεί την άποψη ότι αν είναι να πάθεις κάτι θα το πάθεις. Δεν μου αρέσουν τα μέτρα ούτε έχω μανία με τις τιμωρίες και τα πρόστιμα, αλλά σε εμένα πάντα με φοβίζει και σκέφτομαι πρώτα τις οικονομικές συνέπειες και μετα τις συνέπειες σε θέμα υγείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...