Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η  γνώμη μου είναι ότι τα καθεστώτα δεν εφηύραν τον ιό, απλά βρήκαν ευκαιρία με την σχετική αναμπουμπούλα για να  περάσουν / καλύψουν / βολέψουν  - βάλτε και ότι άλλο ρήμα θέλετε διάφορα.  Κάθε πρόεδρος / πρωθυπουργός / αρχηγός κράτους / φύλαρχος ... πρέπει να έχει έναν εχθρό.  Αλήθεια  τι έγιναν οι ταλιμπάν / βομβιστές / Αφγανοί / Ιρανοί / αγανακτισμένοι / τρελοί δικτάτορες με κόκκινα κουμπιά / καταστροφή του περιβάλλοντος κλπ που μας φόβιζαν τον προηγούμενο καιρό;  Και αυτοί καραντίνα;

Στο θέμα τώρα.  Είπα να μην στείλω την μικρή (ιδιωτικό) σχολείο σήμερα - έχω 80 + 96 χρονών παππούδες + γυναίκα με άσθμα στο σπίτι.  Με τα μαθήματα μέσω της σχετικής πλατφόρμας δεν έχασε ούτε μία ώρα παράδοση - μέχρι και διαγωνίσματα έδωσε από το δωμάτιό της.  Είχαμε ενημερώσει και μας είπαν ότι ουσιαστικά επαναλήψεις θα κάνουν αυτή τη βδομάδα.  Την επόμενη δεν πάνε γιατί είναι study week και την μεθεπόμενη θα δώσουν εξετάσεις.  Με έβαλε να την πάω σχολείο με μάσκα - γάντια - γιατί το σύστημα  τηλέ-μάθησης δεν λειτούργησε και οι καθηγητές αντί να κάνουν επαναλήψεις προχώρησαν σε ύλη και δεν ήθελε να χάσει τις παραδόσεις ...

Λόγω παραπόνων και από άλλους γονείς, έστειλαν ενημερωτικό ότι το πρόβλημα με τις συνδέσεις θα λυθεί και μέσα σε όλα αναφέρει και τα παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Σε κάθε διδακτική περίοδο ο Διδάσκων θα ξεκινά με την παράδοση της νέας ύλης που έχει προγραμματίσει. Ακολούθως οι εξ αποστάσεως μαθητές θα μπορούν να υποβάλλουν γραπτά (στη Συνομιλία Σύσκεψης - Chat) τις ερωτήσεις τους και, αφού ο Διδάσκων απαντήσει σε αυτές, θα διακόπτει τη σύνδεση, ώστε να απαντά σε αντίστοιχες ερωτήσεις των μαθητών που βρίσκονται στην αίθουσα. Οι εξ αποστάσεως μαθητές θα πρέπει να συνδέονται και πάλι για το επόμενο μάθημά τους.

Οι εξ αποστάσεως μαθητές θα αναλαμβάνουν όλες τις εργασίες που ανατίθενται στους μαθητές που έρχονται στο σχολείο και οφείλουν να επιστρέφουν τις εργασίες τους σε αυτό, σύμφωνα με τις οδηγίες των Διδασκόντων.

Θέλουμε να διαβεβαιώσουμε τους Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών που θα προσέρχονται στο Σχολείο ότι σε καμία περίπτωση δεν θα εμφανιστεί η εικόνα των παιδιών και δεν θα ακουστεί το όνομα ή το επώνυμό τους στο διαδικτυακό μάθημα.

Δεν το βλέπω και πολύ πρακτικό αυτό.  Ευτυχώς είναι μόνο για λίγες μέρες αλλά και πάλι γιατί να συνεχίσουν την ύλη - μιλάμε για Β λυκείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Σαββακαρίνιο said:

Στη Σουηδία, η πανδημία έχει προκαλέσει σχεδόν 3.700 θανάτους από τον Μάρτιο που καταγράφηκε το πρώτο θανατηφόρο κρούσμα, ωστόσο η επιδημία Covid-19 δεν ήταν τόσο φονική όσο κάποιες εποχικές γρίπες των τριών τελευταίων δεκαετιών -- ο απολογισμός των νεκρών τον Δεκέμβριο του 1993 και τον Ιανουάριο του 2000 ήταν υψηλότερος, ανακοίνωσε η Στατιστική Υπηρεσία.

Ο αριθμός όλων των θανάτων τον Δεκέμβριο του 1993 ήταν 11.057 νεκροί σε σύγκριση με τους 10.458 νεκρούς τον Απρίλιο φέτος.

Όσον αφορά τον αριθμό των θανάτων σε σχέση με το μέγεθος του πληθυσμού, τον Ιανουάριο του 2000, 110,8 άνθρωποι πέθαναν ανά 100.000 κατοίκους, ποσοστό υψηλότερο σε σχέση με τους 101,1 νεκρούς τον φετινό Απρίλιο.

Και γαμώ αυτά τα άρθρα, μούρλια. Το 2000 ήταν 20 χρόνια πριν, το 1993 ήταν 27 χρόνια πριν. Διαλέγει δυο χρονιές που τον βολεύουν στο επιχείρημα και όλα καλά. Ας ταξιδέψουμε και 200 χρόνια πίσω στο χρόνο να δούμε πόσοι ήταν οι θάνατοι τότε για να κάνουμε point ότι δεν σκοτώνει ο κορωνοϊός.

Σωστή και αντικειμενική δημοσιογραφία.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Έκανα την παρακάτω ερώτηση πριν κάποιες μέρες, αλλά απάντηση δεν πήρα από αυτούς που ξέρουν. Εγώ δεν ξέρω τίποτα. Και κατά βάθος δεν είμαι καθόλου κακός. ^_^

Μπορεί κάποιος από αυτούς που ισχυρίζονται ότι εσκεμμένα δόθηκε μεγάλη έκταση στην πανδημία να μας εξηγήσει με επιχειρήματα γιατί έγινε αυτό, ποιος το προώθησε, τι κέρδος αποκόμισε, οικονομικό, κοινωνικό, προσωπικό; Ποιοι είχαν συμφέροντα να εφαρμοστεί παγκόσμιο lockdown, άλλου περισσότερο, άλλου λιγότερο, με ανυπολόγιστες οικονομικές συνέπειες για όλη την ανθρωπότητα ; Από ορισμένα ποστ μου φαίνεται ότι ξέρουν πολλά...

Την απαντηση στην εδωσαν οι ιδιοι που οργανωσαν ολα αυτο το γιγαντωμα της κρισης.

Ο δεν εχετε επιλογη, ο τραγος ο ανυπομονος, η κουδουνα του τραγου και ο ειμαι παγκοσμιος του ενος.

Ο ενας λεει ξεχαστε οτι ξερατε αν δεν περασει το δικο μου,

αλλος λεει θα μας σωσει αυτος που περιμενει,

ο αλλος εγω απλα την δουλεια μου κανω, σας δουλευω κανονικα αναλογα τη στιγμη.

Για τους παραπανω το χρημα δεν ειναι το παν, αλλα για τις μαριδες που ακολουθουν, υπαρχουν  πολιτικα και οικονομικα κινητρα,

για να συνεισφερουν και αυτοι το κατιτι τους, σε ολη αυτη τη παρασταση.

Παρασταση με εναν αληθινο δολοφονο ανημπορων, που παρουσιαζεται ως φοβος και τρομος των παντων.

Ενα κακο τζινη που δινει την ευκαιρια στους διαχειριστες της κρισης να πραγματοποιησουν κρυφες και φανερες ευχες τους.

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, silverado είπε

Την απαντηση στην εδωσαν οι ιδιοι που οργανωσαν ολα αυτο το γιγαντωμα της κρισης.

Ο δεν εχετε επιλογη, ο τραγος ο ανυπομονος, η κουδουνα του τραγου και ο ειμαι παγκοσμιος του ενος.

Ο ενας λεει ξεχαστε οτι ξερατε αν δεν περασει το δικο μου,

αλλος λεει θα μας σωσει αυτος που περιμενει,

ο αλλος εγω απλα την δουλεια μου κανω, σας δουλευω κανονικα αναλογα τη στιγμη.

Για τους παραπανω το χρημα δεν ειναι το παν, αλλα για τις μαριδες που ακολουθουν, υπαρχουν  πολιτικα και οικονομικα κινητρα,

για να συνεισφερουν και αυτοι το κατιτι τους, σε ολη αυτη τη παρασταση.

Παρασταση με εναν αληθινο δολοφονο ανημπορων, που παρουσιαζεται ως φοβος και τρομος των παντων.

Ενα κακο τζινη που δινει την ευκαιρια στους διαχειριστες της κρισης να πραγματοποιησουν κρυφες και φανερες ευχες τους.

Αδερφέ σπαστά και ξανά ριχτά να καταλάβουμε και εμεις οι απλοί λαϊκοί άνθρωποι τι εννοείς. 
Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη θεία κοινωνία και επειδή έχει γίνει μεγάλος λόγος υπάρχει κάποια έρευνα που δείχνει ότι η μετάδοση ασθενειών με τη θεία κοινωνία είναι ίδια όπως με τη χρήση οποιουδήποτε κουταλιού; 

Ή αυθαίρετα και παιδαριωδος οι "επιστήμονες" υποθέτουν ότι είναι το ίδιο να κοινωνας με το να τρως παγωτό;

Ως γνωστόν όταν πιστεύεις ,σε οτιδήποτε,ας είναι και ο Δίας ο εγκέφαλος και κατ επέκταση το σώμα λειτουργούν διαφορετικά. 

Άρα το να λέμε πράγματα χωρίς να βασίζονται σε έρευνες δεν είναι ότι καλύτερο.

 

 https://www.medicalnewstoday.com/articles/322539

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, silverado είπε

Την απαντηση στην εδωσαν οι ιδιοι που οργανωσαν ολα αυτο το γιγαντωμα της κρισης.

Ο δεν εχετε επιλογη, ο τραγος ο ανυπομονος, η κουδουνα του τραγου και ο ειμαι παγκοσμιος του ενος.

Ο ενας λεει ξεχαστε οτι ξερατε αν δεν περασει το δικο μου,

αλλος λεει θα μας σωσει αυτος που περιμενει,

ο αλλος εγω απλα την δουλεια μου κανω, σας δουλευω κανονικα αναλογα τη στιγμη.

Για τους παραπανω το χρημα δεν ειναι το παν, αλλα για τις μαριδες που ακολουθουν, υπαρχουν  πολιτικα και οικονομικα κινητρα,

για να συνεισφερουν και αυτοι το κατιτι τους, σε ολη αυτη τη παρασταση.

Παρασταση με εναν αληθινο δολοφονο ανημπορων, που παρουσιαζεται ως φοβος και τρομος των παντων.

Ενα κακο τζινη που δινει την ευκαιρια στους διαχειριστες της κρισης να πραγματοποιησουν κρυφες και φανερες ευχες τους.

Παραλήρημα δυστυχώς. 

8 λεπτά πριν, johnbond είπε

Σχετικά με τη θεία κοινωνία και επειδή έχει γίνει μεγάλος λόγος υπάρχει κάποια έρευνα που δείχνει ότι η μετάδοση ασθενειών με τη θεία κοινωνία είναι ίδια όπως με τη χρήση οποιουδήποτε κουταλιού; 

Ή αυθαίρετα και παιδαριωδος οι "επιστήμονες" υποθέτουν ότι είναι το ίδιο να κοινωνας με το να τρως παγωτό;

Ως γνωστόν όταν πιστεύεις ,σε οτιδήποτε,ας είναι και ο Δίας ο εγκέφαλος και κατ επέκταση το σώμα λειτουργούν διαφορετικά. 

Άρα το να λέμε πράγματα χωρίς να βασίζονται σε έρευνες δεν είναι ότι καλύτερο.

 https://www.medicalnewstoday.com/articles/322539

Εσύ τι νομίζεις; 

Εγώ λέω ότι η θρησκεία διδάσκει ότι κατά την θεία Κοινωνία συντελείται ένα μυστήριο, θαύμα, επομένως είναι αδύνατον να αποβεί μοιραίο για κανέναν. Από κάθε άλλο κοινό ποτήρι κρασί που μοιράζονται πολλοί, η πιθανότητα να μεταδώσει ο ιός είναι μεγάλη. 

Εσύ τι νομίζεις; 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Παραλήρημα δυστυχώς. 

Εσύ τι νομίζεις; 

Νομίζω η άποψη μου καταγράφεται στο ύψος της ερώτησης μου.

Σχεδόν αποκλείω να είναι το ίδιο με άλλες χρήσεις κουταλιού όχι λόγω Θεού στον οποίο δεν πιστεύω αλλά λόγω διαφορετικής λειτουργίας του εγκεφάλου. 

Χωρίς καλά σχεδιασμένη έρευνα όμως δεν πρέπει να κάνουμε υποθέσεις.

Το link το διαβάσες; 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μόλις δύο κρούσματα σήμερα τα πράγματα φαίνεται να μην θέλουν να επιδεινωθούν.

Η λογική λέει ότι προς το τέλος της καραντίνας τα λίγα εξαρχής κρούσματα (σε σχέση με τις άλλες χώρες πάντα) παρέμειναν ελάχιστα, πχ μερικές δεκάδες εστίες σε όλη την Ελλάδα. Με τόσο λίγες εστίες μετά το άνοιγμα, η εξάπλωση στην αρχή θα ήταν με πολύ μικρό ρυθμό οπότε ίσως για αυτό δεν έχουμε δει αύξηση μέχρι τώρα.

Ελπίζω πως θα παραμείνει έτσι αλλά προσωπικά θα περιμένω άλλες δύο βδομάδες για να δω αν θα υπάρξει κάποια παρατηρήσιμη αύξηση, και για αρχή θα σταματήσω να απολυμαίνω τα πράγματα από το ΣΜ, αλλιώς θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι η ζέστη έχει παίξει πολύ μεγαλύτερο ρόλο απότι πιστεύαμε αρχικά.

Θα μου πει κάποιος ότι έχουμε ακόμα μέτρα, αντισηπτικά social distancing κλπ αλλά ας μην γελιώμαστε, με πολλές εικόνες που έχουμε δει βλέπουμε πως ο πολύς κόσμος το έχει ξεχάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, HALF EVIL said:

Η λειτουργία του εγκεφάλου με την μετάδοση του ιού, πως κολλάει;

Φυσικά και κολλάει. Τι πιστεύεις εσύ, είναι το ίδιο πράγμα να πίνεις κρασί με το να πίνεις μαγικό κρασί;

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Φυσικά και κολλάει. Τι πιστεύεις εσύ, είναι το ίδιο πράγμα να πίνεις κρασί με το να πίνεις μαγικό κρασί;

Άρα είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας και όχι επιστήμης.  Σεβαστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, HALF EVIL said:

Άρα είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας και όχι επιστήμης.  Σεβαστό. 

In other news, από fb:

«Η αμήχανη στιγμή που το στάτους σου ως Χριστιανού Ορθόδοξου είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από αυτό της Νίκης Κεραμέως.»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...