Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα τη μαλακια και πηγα σημερα jumbo στη Λαμια, ηθελα κατι για τον κηπο, λεω μεγαλο καταστημα ειναι θα τηρουνται καποιοι κανονες οπως στο public, στον ΑΒ κλπ

Τετοιο μπαχαλο ουτε στη φαντασια μου. Κανεις εργαζομενος μασκα, πελατες με 3-4-5 παιδια ο ενας πανω στον αλλον , μασκα φορουσα μονο εγω και πιθανον το μαγαζι να ειχε 100+ ατομα μεσα. 

Ατομικη ευθυνη οι πελατες καμια, πεθανε ο κορονοιος, ζητω, ορματε ολοι μαζι στα jumbo. 

Φυσικα εφυγα και δεν πηρα τιποτα αλλα ηταν σοκ η εικονα ουτε πριν τα χριστουγεννα δεν υπηρχε τετοιο πραγμα. 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε


Εντωμεταξυ:

6A46FF4A-718D-42E6-B3B4-20DAC8E86790.jpeg.ca6cc9f713ed9cedd4595893ad9fcac7.jpeg


 

...go figure 

  Απόκρυψη περιεχομένων

..ή εναλλακτικά, παρέθεσε κάνα λινκ για αυτό που λες, να τους πούμε να το διορθώσουν...

My bad. Τέλη Δεκεμβρίου στη Γαλλία. Αρχές Δεκεμβρίου στη Γουχάν. Στο παρόν θέμα:

Όλο το άρθρο της Lauren Chadwick εδώ:

https://gr.euronews.com/2020/05/05/gallia-covid-19-koronoios-kykloforouse-sth-xwra-apo-ta-telh-dekemvriou-coronavirus

https://www.euronews.com/2020/05/05/coronavirus-covid-19-could-have-been-present-in-france-as-early-as-december

Πες τους να το διορθώσουν τώρα. :D

Επεξ/σία από kondoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Τι έγινε παιδιά, πότε αναμένεται το επόμενο peak λόγω χαλάρωσης των μέτρων;

Αυτούς περιμένω τους καταστροφολογους να δούμε αν θα βγουν αυτά που λένε υπέρ του κορονοϊου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Εκανα τη μαλακια και πηγα σημερα jumbo στη Λαμια, ηθελα κατι για τον κηπο, λεω μεγαλο καταστημα ειναι θα τηρουνται καποιοι κανονες οπως στο public, στον ΑΒ κλπ

Τετοιο μπαχαλο ουτε στη φαντασια μου. Κανεις εργαζομενος μασκα, πελατες με 3-4-5 παιδια ο ενας πανω στον αλλον , μασκα φορουσα μονο εγω και πιθανον το μαγαζι να ειχε 100+ ατομα μεσα. 

Ατομικη ευθυνη οι πελατες καμια, πεθανε ο κορονοιος, ζητω, ορματε ολοι μαζι στα jumbo. 

Φυσικα εφυγα και δεν πηρα τιποτα αλλα ηταν σοκ η εικονα ουτε πριν τα χριστουγεννα δεν υπηρχε τετοιο πραγμα. 

Ζητώ συγγνώμη από τους θαμώνες, αλλά το τελευταίο μέρος που περιμένεις από τους πελάτες επίδειξη ατομικής ευθύνης είναι το jumbo. Ή, για να είμαι πιο ακριβής, συναγωνιζεται με το lidl για την τελευταία θέση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ge-lyk είπε

Ζητώ συγγνώμη από τους θαμώνες, αλλά το τελευταίο μέρος που περιμένεις από τους πελάτες επίδειξη ατομικής ευθύνης είναι το jumbo. Ή, για να είμαι πιο ακριβής, συναγωνιζεται με το lidl για την τελευταία θέση 

Δεν ήθελα να το θίξω μην παρεξηγηθεί κάποιος αλλά δεν έχεις άδικο. 

Και πάλι οι εργαζόμενοι θα έπρεπε να υποχρεούνται να φοράνε αλλά ούτε αυτό γίνεται. 

Τραγική εικόνα και δείχνει ότι και η διοίκηση της εταιρίας είναι γτπ για να μην τηρεί το πρωτόκολλο. 

Γιατί δε νομίζω να τους υποχρεώνει η διοίκηση και οι υπάλληλοι να μην φοράνε, απλά η διοίκηση δε νοιάζεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kondoras είπε

My bad. Τέλη Δεκεμβρίου στη Γαλλία. Αρχές Δεκεμβρίου στη Γουχάν. Στο παρόν θέμα:

Όλο το άρθρο της Lauren Chadwick εδώ:

https://gr.euronews.com/2020/05/05/gallia-covid-19-koronoios-kykloforouse-sth-xwra-apo-ta-telh-dekemvriou-coronavirus

https://www.euronews.com/2020/05/05/coronavirus-covid-19-could-have-been-present-in-france-as-early-as-december

Πες τους να το διορθώσουν τώρα. :D

Τελικα όχι αρχές Δεκεμβρίου έτσι; Πάει αυτό, το διόρθωσες..👍


Τώρα για το τέλη Δεκεμβρίου:
Δεν μπορώ να τους προτεινω να αλλάξουν την ημερομηνία με βάση το άρθρο που παραθέτεις και λέει φαρδιά πλατιά στον τίτλο «...COULD have been present..», θα γελάνε.

Αν θες δοκίμασε εσυ, αλλά αν ρωτησουν «πως το “COULD”, το θεωρεις σίγουρη απόδειξη;», τι θα πεις; 😁

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, σήμερα στην συνάντηση Ελλάδας Σερβίας Βουλγαρίας Ρουμανίας, αποφασίστηκε απο 1 Ιουνίου ελεύθερη είσοδος σε επαγγελματικά ταξίδια και εποχιακούς εργαζόμενους και απο 15 Ιουνίου ελεύθερη είσοδος τουριστών, χωρίς κανένα τέστ, μόνο με μια δήλωση ότι δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Το ίδιο θα ισχύσει και για τα Σκόπια.

 Καλά κρασιά!!

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, σήμερα στην συνάντηση Ελλάδας Σερβίας Βουλγαρίας Ρουμανίας, αποφασίστηκε απο 1 Ιουνίου ελεύθερη είσοδος σε επαγγελματικά ταξίδια και εποχιακούς εργαζόμενους και απο 15 Ιουνίου ελεύθερη είσοδος τουριστών, χωρίς κανένα τέστ, μόνο με μια δήλωση ότι δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Το ίδιο θα ισχύσει και για τα Σκόπια.

 Καλά κρασιά!!

Και τί περιμένεις μεγάλε; Να τα κλείνουν όλα; Μήπως θες να μπαίνουν και 14 μέρες καραντίνα; Γιατί αν γίνει το τελευταίο, τέρμα ο τουρισμός. Δεν πάει ο άλλος 14 μέρες να κλειστεί σε ένα δωμάτιο και να το πει διακοπές. 

Οπότε πριν κατακρίνεις πες, τί προτάσεις εσύ έχεις για την σωστή αντιμετώπιση αφού δεν σου αρέσουν τα μέτρα που πάρθηκαν, μην είσαι μηδενιστής. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, σήμερα στην συνάντηση Ελλάδας Σερβίας Βουλγαρίας Ρουμανίας, αποφασίστηκε απο 1 Ιουνίου ελεύθερη είσοδος σε επαγγελματικά ταξίδια και εποχιακούς εργαζόμενους και απο 15 Ιουνίου ελεύθερη είσοδος τουριστών, χωρίς κανένα τέστ, μόνο με μια δήλωση ότι δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Το ίδιο θα ισχύσει και για τα Σκόπια.

 Καλά κρασιά!!

Γουστάρεις καραντινα και κακό εσύ. Πότε θα το ξεπεράσεις το σοκ του κακού ιού; Πρέπει να πάρουμε μπροστά πάλι, είπαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheGrisGrisMan είπε

Τελικα όχι αρχές Δεκεμβρίου έτσι; Πάει αυτό, το διόρθωσες..👍


Τώρα για το τέλη Δεκεμβρίου:
Δεν μπορώ να τους προτεινω να αλλάξουν την ημερομηνία με βάση το άρθρο που παραθέτεις και λέει φαρδιά πλατιά στον τίτλο «...COULD have been present..», θα γελάνε.

Αν θες δοκίμασε εσυ, αλλά αν ρωτησουν «πως το “COULD”, το θεωρεις σίγουρη απόδειξη;», τι θα πεις; 😁

Τί «διόρθωσα» φίλε; Το «αρχές» με το «τέλη» Δεκέμβρη; Τί αλλάζει στην ουσία του κειμένου; Πάλι ένα μήνα πριν δεν είναι; Ο ιός κυκλοφορούσε ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ στις 27 Δεκεμβρίου, ενώ - όπως λες - η μέχρι τώρα επίσημη ημερομηνία ήταν 24 Ιανουαρίου. Οι Γάλλοι (οι Βέλγοι, οι Ιταλοί) δεν άργησαν επειδή ήταν βλάκες (ενώ εμείς πανέξυπνοι και αποφασιστικοί :P) , αλλά επειδή είχαν τον ιό να μεταδίδεται πάνω από ένα μήνα, είτε σε ασυμπτωματικούς, είτε σε ανθρώπους που περνούσαν με ήπια συμπτώματα, μέχρι που μεταδόθηκε σε ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΑ και θέρισε κόσμο. Σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ χώρους ήταν τα μισά θύματα, δεν κολλούσαν μόνο στις πλατείες και τα καρναβάλια.

Όσο για τις υπόλοιπες απορίες σου που αναφέρονται στον τίτλο, ΔΙΑΒΑΣΕ το άρθρο, δεν είναι πολύ δύσκολο. Έχει και ονόματα μέσα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...