Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον να τελειωνουν τα ψεμματα, κανενας δεν τηρει κανενα μετρο, ισως καποιοι αλλα και αυτοι μετα απο ρουτινα το βαριουνται, τα βραδια ολες οι πλατειες και αλλα μερη ειναι γεματες απο νεολαια και κανεις δεν ασχολειται ! Η κατασταση για να εκανε τετοιες δηλωσεις την καταλαβαινει ο καθενας το τι εχει γινει και ερχετα και για ποιον λογο το κανανε, μεγαλη κωλοτουμπα ολο αυτο που εγινε και ισως ξαναδουμε εικονες που ειδαμε στο παρελθον, ολα τα υπολοιπα που λενε μερικοι και το συζητανε μερικους μηνες απλα αποδειχθηκε χασιμο χρονου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Αποτελεί τιμή για τις ΗΠΑ να έχουν τα περισσότερα επιβεβαιωμένα κρούσματα του νέου κορονοϊού, ανέφερε ο πρόεδρος της χώρας, Ντόναλντ Τραμπ, κατά την συνεδρίαση του πρώτου υπουργικού συμβουλίου μετά το ξέσπασμα της πανδημίας, την Δευτέρα στον Λευκό Οίκο.

«Το βλέπω ως κάτι θετικό, καθώς αυτό σημαίνει ότι οι έλεγχοί μας είναι πολύ καλύτεροι», ανέφερε ο πρόεδρος των ΗΠΑ την στιγμή που στην χώρα έχουν επιβεβαιωθεί 1,5 εκατ. κρούσματα και 92.000 θάνατοι, σύμφωνα με την μέτρηση του πανεπιστημίου Johns Hopkins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lacepo είπε

Λοιπον να τελειωνουν τα ψεμματα, κανενας δεν τηρει κανενα μετρο, ισως καποιοι αλλα και αυτοι μετα απο ρουτινα το βαριουνται, τα βραδια ολες οι πλατειες και αλλα μερη ειναι γεματες απο νεολαια και κανεις δεν ασχολειται ! Η κατασταση για να εκανε τετοιες δηλωσεις την καταλαβαινει ο καθενας το τι εχει γινει και ερχετα και για ποιον λογο το κανανε, μεγαλη κωλοτουμπα ολο αυτο που εγινε και ισως ξαναδουμε εικονες που ειδαμε στο παρελθον, ολα τα υπολοιπα που λενε μερικοι και το συζητανε μερικους μηνες απλα αποδειχθηκε χασιμο χρονου..

Ούτε εγώ τα τηρώ να μην σου πω ψέματα. Και δούλευα και στην καραντινα ασταμάτητα. Θέλω να νιώθω άνθρωπος όχι να κοιτάζομαι καχύποπτα με τον άλλον που έρχεται από απέναντι σαν να είμαι κανένας από το walking dead.

Σταδιακά έκοψα στα ντουζενια της καραντίνας. Άμα δεν σου έρχεται ο αόρατος εχθρός στο τέλος λες wtf, κουράστηκα με τις μάσκες γάντια και αποστάσεις.

Άσε που με καθυστερούσαν τον εγκέφαλο όταν δούλευα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προσπαθούσα να θυμηθώ τον τίτλο μιας ταινίας ,εν τέλει είναι αυτος idiocracy

Χρόνια πρίν ,έτυχε να την δώ και ακόμα θυμάμαι την έκπληξη που είχα το οποίο -σενάριο- τείνει να γίνει πραγματικότητα.

Αν αναλογιστείς ότι ο ίδιος ο πλανητάρχης λεει ασυναρτησίες πόσο μάλλον τώρα με την πανδημία και όχι μόνο.Η προσωπική μου άποψη για τους δύο τελευταίους μήνες ,είναι πως οδεύουμε ολοταχώς προς εκεί.Η πανδημία το έφερε στην επιφάνεια.Καλό βράδυ.

Spoiler

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Ούτε εγώ τα τηρώ να μην σου πω ψέματα. Και δούλευα και στην καραντινα ασταμάτητα. Θέλω να νιώθω άνθρωπος όχι να κοιτάζομαι καχύποπτα με τον άλλον που έρχεται από απέναντι σαν να είμαι κανένας από το walking dead.

Σταδιακά έκοψα στα ντουζενια της καραντίνας. Άμα δεν σου έρχεται ο αόρατος εχθρός στο τέλος λες wtf, κουράστηκα με τις μάσκες γάντια και αποστάσεις.

Άσε που με καθυστερούσαν τον εγκέφαλο όταν δούλευα.

Όσοι ήμασταν έξω καθημερινά στην καραντίνα βαρεθηκαμε.. έτσι απλά

Όπως θα βρεθούν και όσοι βγήκαν έξω στη συνέχεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ένας τουρίστας που θεωρεί αποτρεπτικό παράγοντα να κάνει ένα τεστ για την υγεία του πριν πάει διακοπές, γιατί δεν θέλει να δώσει 100-200 ευρώ, τι λεφτά νομίζετε οτι θα αφήσει στη χώρα?

 Αντίθετα ένας Τουρίστας που ζητάει ποιότητα, έχει λεφτά και θα ξοδέψει, δε θα τον νοιάζει καθόλου να κάνει ένα τεστ. Και το γεγονός οτι θα μπουν όλοι χύμα θα είναι αποτρεπτικός παράγοντας στο να έρθει.

 Το να γεμίσει όλη η βόρεια Ελλάδα, με χιλιάδες Βαλκάνιους που έρχοντε με το αυτοκίνητο φορτωμένο με φαγητό, ποιο θα είναι το όφελος?

 Θα βγάλει ο ξενοδόχος και ο airbnbας ένα ποσό και η χώρα μετά την διασπορά του ιού θα πληρώνει ΜΕΘ. Να μην πω για θανάτους κτλ γιατι μιλάμε πως μας νοιάζει η οικονομία.

Επεξ/σία από gorilas13
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλάμε τους Βρετανούς να έρθουν, και μάλιστα χωρίς τεστ και καραντίνες κτλ. Γελάω και κλαίω ταυτόχρονα. Και εσύ τόλμα να μαζέψεις 10 φίλους για μπάρμπεκιου...

Επεξ/σία από studiokristo
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Παρακαλάμε τους Βρετανούς να έρθουν, και μάλιστα χωρίς τεστ και καραντίνες κτλ. Γελάω και κλαίω ταυτόχρονα. Και εσύ τόλμα να μαζέψεις 10 φίλους για μπάρμπεκιου...

Πάψε απείθαρχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Πάψε απείθαρχε!

Σοβαρά τώρα; Έχω χάσει επαφή με το αντικείμενο. Θα έρχεται ο οποιοσδήποτε από οπουδήποτε χωρίς κανένα έλεγχο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είπε κανένας ότι θα τους δεχόμαστε όλους...

https://www.skai.gr/news/finance/restart-tourismou-poious-perimenoume-protous-ta-voucher-kai-ta-metra-gia-ton-koronoio

λογικά θα γίνουν διακρατικές συμφωνίες με συγκεκριμένες χώρες.

όταν γράφτηκε ότι θα κάνουμε τεστ σε όλους πάλι εκραζαν όλοι.... τώρα πάλι τα ίδια

προφανώς ειδαν ότι δεν είναι εφαρμόσιμο το σύστημα με τα πιστοποιητικά υγείας. εφόσον δεν υπάρχουν αρκετά τεστ ή αξιόπιστα τεστ αντισωμάτων.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θετικό στον κορωνοϊό μέλος πληρώματος του ΕΚΑΒ ,σε καραντίνα 30.

Βρέφος οκτώ μηνών με κορωνοϊό διασωληνωμένο στη ΜΕΘ του Παίδων «Αγία Σοφία»

Οι αρχές στην κινεζική πόλη Γουχάν, επίκεντρο της πανδημίας του κορωνοϊού, απαγόρευσαν επίσημα την κατανάλωση όλων των άγριων ζώων .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε πτήσεις απο το εξωτερικό που έχουν γίνει στην περίοδο καραντίνας και τους έκαναν Τεστ, θετικοί ήταν το 2%. Εγώ επειδή είμαι μπακάλης θα στο αφήσω 1%.  Αν έρθουν 5.000.0000 τουρίστες, μιλάμε για 50.000 εισαγόμενα κρούσματα μέσα σε περίοδο 3 μηνών κι ενώ είναι όλα ανοιχτά, που θα σουλατσάρουν σε πλοία, νησιά και ξενοδοχεία.

 Χωρίς έλεγχο είναι τραγικό αυτό που πάει να γίνει. Γιατί πάλι θα πάμε σε lockdown μαθηματικά και πάλι η οικονομία δε θα δει κανένα όφελος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gorilas13 είπε

 Τι μηδένισα στην είδηση που παρέθεσα? Μηδέν είναι τα μέτρα που θα πάρουν. Ούτε καν μια απλή θερμομέτρηση στα σύνορα δε θα κάνουν.  Και μιλάμε για Βαλκανικές χώρες, έχω μείνει στη Σερβία και ξέρω, που η αντικειμενική πληροφόρηση είναι Βορείου Κορέας. Είχαν 400 κρούσματα την μέρα, έκαναν κινέζικα τέστ ανίχνευσης και ξαφνικά τα άνοιξαν όλα και είπαν τα κρούσματα ειναι 30-40.

 Σε νησί μενω που ζεί απο τουρισμό, όλοι θέλουν να ανοίξουν τα πράγματα αλλά όχι χύμα στο κύμα. Γιατί αν υπάρξει έξαρση σε ένα νησί, τέλος. Οπότε πρέπει να υπάρχει μέριμνα.

 Αν βέβαια είσαι της άποψης οτι ο ιος δεν υπάρχει, δεν υπήρξε κτλ, πάμε σε άλλη συζήτηση.

Όταν σταματήσουν οι ηθοποιοί που παίζουν τους άρρωστους με κορωνοϊό στη Αμερική και στη Βραζιλία και πουν να έρθουν να φάνε κανά σουβλάκι χωρίς 5G στην Ελλάδα.

Είπα τέτοιο πράγμα.;

Εγώ σε ρωτάω αντί να είσαι μηδενιστής, πρότεινε τί θεωρείς εσύ λύσεις. Να μείνουν τα σύνορα κλειστά ες αεί; 

9 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Γιατί αν βρεθεί κάποιος τουρίστας με συμπτώματα κορωνοϊού δεν θα καταλήξει κλεισμένος σε ένα δωμάτιο 14 μέρες (στο καλό σενάριο);

Ή θα το κάνουμε αβαβά και αυτό μην γίνει κανένα σούσουρο και εξαφανιστούν όλοι, οπότε θα μπορεί να σουλατσάρει σαν να μην συμβαίνει τίποτα;

Ας κλείσουν τα σύνορα τότε ναι; Είσαι αυτής της λύσης βλέπω, διαφορετικά για πρότεινε τί θεωρείς εσύ πρέπει να γίνει; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...