Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, chill είπε

Είναι σε σφραγισμένη συσκευασία με ημερομηνία λήξης 5 χρόνια μετά την ημερομηνία παρασκευής. Από τα πλαστικά Θράκης. 

Μου έκανε εντύπωση το ΜΗ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ.. Γιατί εντυπωσιάστηκα από το γεγονός ότι μιλάμε για χειρουργική μάσκα. Φαντάζομαι πως για να χαρακτηριστεί μια μάσκα ως χειρουργική πρέπει να είναι αποστειρωμενη. Μάλλον έκανα λάθος. 

Θα είναι τύπου χειρουργική, δεν είναι για να μπεις χειρουργείο!

Άλλωστε από ότι έχω καταλάβει οι κανονικές νοσοκομειακές μάσκες που φοράνε οι εργαζόμενοι υγείας δεν πωλούνται στη λιανική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θα είναι τύπου χειρουργική, δεν είναι για να μπεις χειρουργείο!

Άλλωστε από ότι έχω καταλάβει οι κανονικές νοσοκομειακές μάσκες που φοράνε οι εργαζόμενοι υγείας δεν πωλούνται στη λιανική...

Τα ίδια είναι που αγοράζεις και εσύ στην λιανική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους επιστρέφοντες με πτήσεις εξωτερικού.

Συμπληρώνετε στο αεροπλάνο πριν την άφιξη στον Βενιζέλο το έντυπο ενημέρωσης για τον covid-19. Φτάνοντας σας μαντρώνουν και κάνετε το τεστ με δείγμα από το στόμα σε χώρο μόλις μετά την έξοδο από το αεροπλάνο. Συμπληρώνετε και κει επίσης μία φόρμα. Ακολούθως σας καθοδηγούν στον ιμάντα αποσκευών. Πάντα με επιτήρηση και κρατώντας τις αποστάσεις. Μετά στο πάρκινγκ των shuttle bus των ξενοδοχείων, σας επιβιβάζουν σε λεωφορεία και ακολούθως σας αποβιβάζουν σε ένα από τα 14 ξενοδοχεία που έχουν κανονιστεί. Εμένα με πήγανε στο ανακαινισμένο Stanley. (3.5 αστέρια το κόβω). Παραμένεις εντός του δωματίου μέχρι να βγούνε τα αποτελέσματα σε περίπου 24 ώρες. Εάν βγεις θετικός, παραμένεις σε καραντίνα στο ξενοδοχείο, εάν όχι φυσικά φεύγεις. Το ξενοδοχείο παρέχει γεύματα δωρεάν και room service με ανέπαφη δική σου φυσικά. Ίντερνετ (40 Mbps) δωρεάν επίσης. Αυτά.

update

Τα αποτελέσματα βγήκαν σε περίπου 18 ώρες. Να αναφέρω επίσης ότι η οργάνωση μέσω Πολιτικής Προστασίας είναι άψογη και σχεδόν πρωτόγνωρη για τα Ελληνικά δεδομένα. Η αντιμετώπιση στο ξενοδοχείο πάρα πολύ καλή. Τα γεύματα τοποθετούνταν έξω από την πόρτα του δωματίου. 
 

Φυσικά υπήρχαν ταξιδιώτες κλασικοί Ελληναράδες που διαμαρτυρήθηκαν εντόνως ότι μας τσουβαλιάσαν στα λεωφορεία και δεν προλάβανε να κάνουν τσιγάρο και ότι τέτοια πράγματα δεν τα έκανε ούτε η χούντα και λοιπές γελοιότητες. 

Πέρασα και από Γερμανία. Ουδείς έλεγχος, ούτε καν θερμομέτρηση. Χυμαδιό. 

Η όλη διαδικασία φαίνεται υπερβολική αλλά κατ’ εμέ είναι σωστή. 

Επεξ/σία από Makis38
  • Like 3
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Βαλκανιος ερχεται οδικά . Συμπληρωνει ένα χαρτι που λέει  "ορκίζομαι ότι δεν έχω τίποτα "  και όλα καλά :D

Ακόμα όχι, και οδικός ισχύει η ίδια διαδικασία όπως έγραψε ο φίλος από πάνω. Όταν ανοίξουν τα σύνορα θα είναι άλλη ιστορία.

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Eσυ από τουρκια ερχόμενος εγίνε κανένας έλεγχος ; Τι έλεγε το χαρτί πριν το lockdown ;

Ακόμα δεν έχω έρθει.. Άλλα για να έρθω θα πρέπει να συνεννοηθώ με το προξενείο για να κανονίσει να με περιμένει συνεργείο του ΕΟΔΥ στα σύνορα. Θα μου κάνουν τεστ και θα πρέπει να περιμένω σε ξενοδοχείο στην Αλεξανδρούπολη για τα αποτελέσματα. Ποιο χαρτί λες δεν κατάλαβα.

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Makis38 είπε

Για τους επιστρέφοντες με πτήσεις εξωτερικού.

Συμπληρώνετε στο αεροπλάνο πριν την άφιξη στον Βενιζέλο το έντυπο ενημέρωσης για τον covid-19. Φτάνοντας σας μαντρώνουν και κάνετε το τεστ με δείγμα από το στόμα σε χώρο μόλις μετά την έξοδο από το αεροπλάνο. Συμπληρώνετε και κει επίσης μία φόρμα. Ακολούθως σας καθοδηγούν στον ιμάντα αποσκευών. Πάντα με επιτήρηση και κρατώντας τις αποστάσεις. Μετά στο πάρκινγκ των shuttle bus των ξενοδοχείων, σας επιβιβάζουν σε λεωφορεία και ακολούθως σας αποβιβάζουν σε ένα από τα 14 ξενοδοχεία που έχουν κανονιστεί. Εμένα με πήγανε στο ανακαινισμένο Stanley. (3.5 αστέρια το κόβω). Παραμένεις εντός του δωματίου μέχρι να βγούνε τα αποτελέσματα σε περίπου 24 ώρες. Εάν βγεις θετικός, παραμένεις σε καραντίνα στο ξενοδοχείο, εάν όχι φυσικά φεύγεις. Το ξενοδοχείο παρέχει γεύματα δωρεάν και room service με ανέπαφη δική σου φυσικά. Ίντερνετ (40 Mbps) δωρεάν επίσης. Αυτά.

Αυτό θα ισχύει για λιγες μέρες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα γυμναστήρια τα μετρά είναι σχεδόν απαγορευτικά ώστε να ανοίξουν (εκτός αν δώσουν και σε αυτά κανένα πεζοδρόμιο). Στα ξενοδοχεία από την άλλη όλα τα μετρά προαιρετικά. Σχεδόν αστεια.
Κατανοητό είναι ότι εκλιπαρούμε μήπως έρθει κάνεις άλλα οι διακρίσεις ανάμεσα σε κλάδους είναι τεράστιες.  Ένα άλλο παράδειγμα είναι τα μετρά σε  ΜΜΜ/Ακτοπλοϊκά συγκριτικά με τα αεροπορικά.
Κατά τα άλλα μας πείραξε η μουσική στην εστίαση. Ξεφτίλα όλα, γονυπετεις έχουν πέσει και κάνουν ότι μπορούν ώστε να εξυπηρετήσουν Ξενοδόχους/Tour-operators ενώ άλλους επαγγελματίες τους φέρνουν αντιμέτωπους με το φάσμα του αφανισμού.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ant_ είπε

Τα 19 ειναι απο καταυλισμους κ δομες

τα 2 μολις ειναι απο τον "Γενικο πληθυσμο"

Ηδη ο χρονος εμφανισης κρουσματων απο την 1 εβδομαδα "ανοιγματος" περασε με μηδενικη αυξηση 

Άρα με τόσο συνωστισμό παντού και μηδέν μεταδοτικότητα, είναι λογικό να συμπεράνω ότι ο ιός εξασθένησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Άρα με τόσο συνωστισμό παντού και μηδέν μεταδοτικότητα, είναι λογικό να συμπεράνω ότι ο ιός εξασθένησε;

Εντός χωράς, με τα έως τώρα δεδομένα αυτό που φαίνεται να ισχύει είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον πολλοί φορείς του ιού (ελάχιστοι πρέπει να είναι βασικά) αν συνυπολογίσουμε τον συνωστισμό που υπάρχει παντού.
Ο ιός ως ιός γιατί να εξασθενίσει; Θα μπορούσε όμως να γίνει και αυτό κάποια στιγμή, αν μεταλλαχθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέρασα προψές από μία εκ των αμαρτωλών πλατειών, μιλάμε για πραγματικό κλαμπίδι εν ώρα αιχμής. Δεν κόταγες να περάσεις μέσα από την πλατεία, θα έπρεπε να ζπρώξεις.

Μ' αυτά και μ' αυτά αναρωτιέμαι μήπως ο ιός μεταλλάχθηκε και πλέον τον περνάμε σχεδόν όλοι ασυμπτωματικά. Δε γίνεται τέτοια μείωση με τέτοιους συνωστισμούς, γιατί ήταν αρκετοί αυτοί που δεν τηρούσαν την καραντίνα, ώστε να εξαλλείφθηκε τελείως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...