Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση έχω. Άμα κλείσω εισιτήριο από Γερμανία για Ελευθέριο Βενιζέλο από τώρα για τον Ιούλιο λέτε να υπάρξει κανα θέμα ; Πολύ φθηνά τα εισιτήρια. Τι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Μ' αυτά και μ' αυτά αναρωτιέμαι μήπως ο ιός μεταλλάχθηκε και πλέον τον περνάμε σχεδόν όλοι ασυμπτωματικά. Δε γίνεται τέτοια μείωση με τέτοιους συνωστισμούς, γιατί ήταν αρκετοί αυτοί που δεν τηρούσαν την καραντίνα, ώστε να εξαλλείφθηκε τελείως.

Πολλά είναι τα πιθανά σενάρια, ένα το σίγουρο μπήκαμε σε καραντίνες σχεδόν στα τυφλά (με ελάχιστα δεδομένα) και τώρα ψιλό-συνεχίζουμε έτσι.

 

Έμαθα πέρα απ'την απουσία Τεστ... πως θα αφήσουν τα αεροπλάνα να είναι γεμάτα, χωρίς κενά ασφαλείας!! Επίσης άκουσα πως θα ρίξουν τα ξενοδοχεία τις τιμές και πως υπάρχει αισιοδοξία από ανθρώπους που γνωρίζουν την Τουριστική αγορά και πιάνουν τον παλμό της από πρώτο χέρι πως θα έρθουν Τουρίστες.

Εμείς έχουμε κάνει οτιδήποτε μπορούμε για να τους δείξουμε πως έχουμε ένα ωραίο μαγαζί, χωρίς εμπόδια, χωρίς Κορωνοϊο κλπ... αυτοί (ικανοποιητικός αριθμός αυτών) θα έρθουν;; Εγώ θα έλεγα πως σίγουρο δεν είναι. Μπορεί να έρθει μόνο ο Κορωνοϊος. Ποιος ξέρει. :/ 

 

  

6 λεπτά πριν, Peleus17 είπε

Μια ερώτηση έχω. Άμα κλείσω εισιτήριο από Γερμανία για Ελευθέριο Βενιζέλο από τώρα για τον Ιούλιο λέτε να υπάρξει κανα θέμα ; Πολύ φθηνά τα εισιτήρια. Τι λέτε ;

Παρόμοιες σκέψεις είχα και εγώ περί αεροπορικών εισιτηρίων. Προφανώς τίποτα δεν είναι σίγουρο. Νιώθω όμως πως αξίζει το ρίσκο η τιμή. Θα το έπαιζα στο στοίχημα το ματσάκι.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Πολλά είναι τα πιθανά σενάρια, ένα το σίγουρο μπήκαμε σε καραντίνες σχεδόν στα τυφλά (με ελάχιστα δεδομένα) και τώρα ψιλό-συνεχίζουμε έτσι.

Έμαθα πέρα απ'την απουσία Τεστ... πως θα αφήσουν τα αεροπλάνα να είναι γεμάτα, χωρίς κενά ασφαλείας!! Επίσης άκουσα πως θα ρίξουν τα ξενοδοχεία τις τιμές και πως υπάρχει αισιοδοξία από ανθρώπους που γνωρίζουν την Τουριστική αγορά και πιάνουν τον παλμό της από πρώτο χέρι πως θα έρθουν Τουρίστες.

Εμείς έχουμε κάνει οτιδήποτε μπορούμε για να τους δείξουμε πως έχουμε ένα ωραίο μαγαζί, χωρίς εμπόδια, χωρίς Κορωνοϊο κλπ... αυτοί (ικανοποιητικός αριθμός αυτών) θα έρθουν;; Εγώ θα έλεγα πως σίγουρο δεν είναι. Μπορεί να έρθει μόνο ο Κορωνοϊος. Ποιος ξέρει. 😕

Αυτό που περνάμε εμείς, αν θα πάμε στο χωριό μας, στην παραλία, στην πλατεία, στην ταβέρνα όταν ανοίξει, είναι μια μικρογραφία του τουρίστα πιστεύω, ο οποίος αποφασίζει αν θα πάει Ελλάδα, Τουρκία, Ισπανία ή θα μείνει σπίτι του. Εγώ θα έμενα σπίτι μου, να πω την αλήθεια. Ελπίζω αυτοί να είναι πιο τολμηροί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Peleus17 said:

Μια ερώτηση έχω. Άμα κλείσω εισιτήριο από Γερμανία για Ελευθέριο Βενιζέλο από τώρα για τον Ιούλιο λέτε να υπάρξει κανα θέμα ; Πολύ φθηνά τα εισιτήρια. Τι λέτε ;

Εγώ στη θέση σου θα το έκλεινα. Και να μην γίνει η πτήση δικαιούσαι refund ολοκλήρου του ποσού. Τώρα εάν ανησυχείς και για άλλα πράγματα, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Αυτό που περνάμε εμείς, αν θα πάμε στο χωριό μας, στην παραλία, στην πλατεία, στην ταβέρνα όταν ανοίξει, είναι μια μικρογραφία του τουρίστα πιστεύω, ο οποίος αποφασίζει αν θα πάει Ελλάδα, Τουρκία, Ισπανία ή θα μείνει σπίτι του. Εγώ θα έμενα σπίτι μου, να πω την αλήθεια. Ελπίζω αυτοί να είναι πιο τολμηροί.

Νομίζω πως το νιώθει κάποιος πιο ασφαλές αν κάνει διακοπές τότε να μείνει στην χώρα του. Όμως το να μείνει κανείς στην χώρα του το καλοκαίρι όταν αυτή είναι στα βόρεια της Ευρώπης δεν είναι το ίδιο με το να μείνει ένας Έλληνας στην χώρα του.

8 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Εγώ στη θέση σου θα το έκλεινα. Και να μην γίνει η πτήση δικαιούσαι refund ολοκλήρου του ποσού. Τώρα εάν ανησυχείς και για άλλα πράγματα, δεν ξέρω...

Το πιθανότερο πρόβλημα μάλλον είναι μήπως σηκώσουν ξαφνικά 15ήμερες καραντίνες για το πήγαινε ή/και το έλα.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Peleus17 είπε

Μια ερώτηση έχω. Άμα κλείσω εισιτήριο από Γερμανία για Ελευθέριο Βενιζέλο από τώρα για τον Ιούλιο λέτε να υπάρξει κανα θέμα ; Πολύ φθηνά τα εισιτήρια. Τι λέτε ;

Εγώ δε θα το ρίσκαρα, εκτός κι αν είχα πολύ σοβαρό λόγο να πάω. Τα πράγματα δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα. Αντί για refund, θα πάρεις ένα ωραίο voucher το οποίο μπορεί και να μη μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις ποτέ. 

2 ώρες πριν, rosgr100 είπε

Στα γυμναστήρια τα μετρά είναι σχεδόν απαγορευτικά ώστε να ανοίξουν (εκτός αν δώσουν και σε αυτά κανένα πεζοδρόμιο). Στα ξενοδοχεία από την άλλη όλα τα μετρά προαιρετικά. Σχεδόν αστεια.
Κατανοητό είναι ότι εκλιπαρούμε μήπως έρθει κάνεις άλλα οι διακρίσεις ανάμεσα σε κλάδους είναι τεράστιες.  Ένα άλλο παράδειγμα είναι τα μετρά σε  ΜΜΜ/Ακτοπλοϊκά συγκριτικά με τα αεροπορικά.
Κατά τα άλλα μας πείραξε η μουσική στην εστίαση. Ξεφτίλα όλα, γονυπετεις έχουν πέσει και κάνουν ότι μπορούν ώστε να εξυπηρετήσουν Ξενοδόχους/Tour-operators ενώ άλλους επαγγελματίες τους φέρνουν αντιμέτωπους με το φάσμα του αφανισμού.

Προφανώς ρε φίλε, Γιατί οι υπουργάρες δεν πάνε με πλοίο, αλλά μπαίνουν μόνο Α θέση σε αεροπλάνα. Ούτε γυμναστήρια πάνε, ούτε σε ΜΜΜ μπαίνουν. Όμως μένουν σε πεντάστερα ξενοδοχεία. Τους νοιάζει νομίζεις ο μικρομεσαίος; Το καλύτερό τους ήταν αυτό για να τους αποτελειώσουν.  Ζήτω οι ξενοδοχειάρες στη Μύκονο, ψόφος στο μαγαζάκι της Καστοριάς. Είναι το νέο και επίσημο πλέον motto τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Αλλά άμα είναι να ανοίξει η τουριστική περίοδο στην Ελλάδα, δεν σημαίνει ότι θα είναι κομπλέ και οι πτήσεις; Ή μήπως κατάλαβα κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Peleus17 είπε

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Αλλά άμα είναι να ανοίξει η τουριστική περίοδο στην Ελλάδα, δεν σημαίνει ότι θα είναι κομπλέ και οι πτήσεις; Ή μήπως κατάλαβα κάτι λάθος;

Ποια τουριστική περίοδος ωρέ παλουκαρι; Οι 10 ξυπολυτοιτοι που μπορεί να έρθουν οδικώς από Βουλγαρία;  Όλοι σχεδόν οι βασικοί τροφοδότες του ελληνικού τουρισμού παραμένουν κλειστοί. Και από όλους τους υπόλοιπους, πόσοι νομίζεις ότι θα θέλουν να γίνουν πειραματόζωα ή θα έχουν τα λεφτά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cgioris είπε

Ποια τουριστική περίοδος ωρέ παλουκαρι; Οι 10 ξυπολυτοιτοι που μπορεί να έρθουν οδικώς από Βουλγαρία;  Όλοι σχεδόν οι βασικοί τροφοδότες του ελληνικού τουρισμού παραμένουν κλειστοί. Και από όλους τους υπόλοιπους, πόσοι νομίζεις ότι θα θέλουν να γίνουν πειραματόζωα ή θα έχουν τα λεφτά;;

Για μισό λεπτό. Δηλαδή θες να πεις ότι όλα αυτά που βλέπω στις ειδήσεις περί τουρισμού και τους τρόπους που θα λειτουργήσουν τα ξενοδοχεία στα ελληνικά νησιά είναι μούφες; Για πες. 
 

https://www.google.com/amp/s/www.skai.gr/anoigoun-ta-synora-gia-tous-touristes/amp

Επεξ/σία από Peleus17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναγκαίο αφήγημα ... . Αν πουν περιμένετε εις μάτην και τόσες θυσίες τσάμπα για να είμαστε έτοιμοι για τουρισμό θα γίνει χαμός .... Αν πουν την αλήθεια ότι χωρίς ασφαλιστικές δικλείδες είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα οδηγήσει ολόκληρες τουριστικές περιοχές σε καραντίνα δε θα πατήσει ψυχή . Οπότε αναμένουμε το θαύμα ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παλι κάποιοι  κανετε προφητείες όπως πριν ενα μηνα που λεγατε οτι μόλις ανοίξουν τα καταστήματα θα εχουμε χιλιάδες νεκρούς , τωρα το νεο αφήγημα ειναι μόλις άνοιξη ο τουρισμός , εδω ακομα και απο Βρετανια που εχουν ψιλό χασει την μπαλα παρακαλάνε να ερθουν Ελλαδα , και κάποιοι γράφουν οτι οι μονοι που θα ερθουν θα ειναι 10 ατομα απο Βουλγαρια.......

Επεξ/σία από Votritis
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Εγώ πέρασα προψές από μία εκ των αμαρτωλών πλατειών, μιλάμε για πραγματικό κλαμπίδι εν ώρα αιχμής. Δεν κόταγες να περάσεις μέσα από την πλατεία, θα έπρεπε να ζπρώξεις.

Μ' αυτά και μ' αυτά αναρωτιέμαι μήπως ο ιός μεταλλάχθηκε και πλέον τον περνάμε σχεδόν όλοι ασυμπτωματικά. Δε γίνεται τέτοια μείωση με τέτοιους συνωστισμούς, γιατί ήταν αρκετοί αυτοί που δεν τηρούσαν την καραντίνα, ώστε να εξαλλείφθηκε τελείως.

 

Εμείς εφόσον μπήκαμε νωρίς σε καραντίνα, καταφέραμε την μείωση της διασποράς του ιού. Υπήρχε επίσης ιχνηλάτηση και δεν υπήρχαν ορφανά κρούσματα.

Τα κρούσματα σε Ιταλία-ΗΠΑ κλπ ήταν όλα εισαγόμενα και από ένα σημείο και μετά έχασαν τη μπάλα, επειδή δεν μπήκαν σε καραντίνα.

Εγώ που έχω εικόνα από ορισμένους μικροβιολόγους (ιδιώτες) επιβεβαιώνουν ότι τα κρούσματα που έχουν δει και αυτοί από το τεστ που κάνουν είναι απειροελάχιστα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, rosgr100 said:

Εντός χωράς, με τα έως τώρα δεδομένα αυτό που φαίνεται να ισχύει είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον πολλοί φορείς του ιού (ελάχιστοι πρέπει να είναι βασικά) αν συνυπολογίσουμε τον συνωστισμό που υπάρχει παντού.
Ο ιός ως ιός γιατί να εξασθενίσει; Θα μπορούσε όμως να γίνει και αυτό κάποια στιγμή, αν μεταλλαχθεί.

Το ότι δεν υπάρχουν πολλοί φορείς δεν μπορεί να είναι η απάντηση. Αν η αύξηση των ενεργών κρουσμάτων είναι εκθετική τότε αυτά τα λίγα κρούσματα με την πάροδο του χρόνου, πρέπει να αυξηθούν σημαντικά.

13 minutes ago, The_Judas said:

Εμείς εφόσον μπήκαμε νωρίς σε καραντίνα, καταφέραμε την μείωση της διασποράς του ιού. Υπήρχε επίσης ιχνηλάτηση και δεν υπήρχαν ορφανά κρούσματα.

Τα κρούσματα σε Ιταλία-ΗΠΑ κλπ ήταν όλα εισαγόμενα και από ένα σημείο και μετά έχασαν τη μπάλα, επειδή δεν μπήκαν σε καραντίνα.

Εγώ που έχω εικόνα από ορισμένους μικροβιολόγους (ιδιώτες) επιβεβαιώνουν ότι τα κρούσματα που έχουν δει και αυτοί από το τεστ που κάνουν είναι απειροελάχιστα.

Με το πολύ υψηλό ποσοστό ασυμπτωματικών καθώς και ατόμων με πολύ ελαφριά συμπτώματα (paucisymptomatic) πρέπει να υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός φορέων που μεταδίδει τη νόσο χωρίς οι ίδιοι να μπορούν να ιχνηλατηθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Votritis είπε

παλι κάποιοι  κανετε προφητείες όπως πριν ενα μηνα που λεγατε οτι μόλις ανοίξουν τα καταστήματα θα εχουμε χιλιάδες νεκρούς , τωρα το νεο αφήγημα ειναι μόλις άνοιξη ο τουρισμός , εδω ακομα και απο Βρετανια που εχουν ψιλό χασει την μπαλα παρακαλάνε να ερθουν Ελλαδα , και κάποιοι γράφουν οτι οι μονοι που θα ερθουν θα ειναι 10 ατομα απο Βουλγαρια.......

Εσύ όμως είσαι από τους λίγους (και μπράβο σου) που ξέρουν τι πραγματικά θα συμβεί.

Γιατί δεν τρως σανό (και μπράβο σου).

Δεν λες και σ' εμάς τους χάφτες ποια είναι η αλήθεια μπας και φάμε λιγότερο σανό;

(γιατί, αν και εκλεκτή γκουρμεδιά, με πειράζει στο στομάχι ρε αδερφέ)

Επεξ/σία από panosssss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosssss είπε

Εσύ όμως είσαι από τους λίγους (και μπράβο σου) που ξέρουν τι πραγματικά θα συμβεί.

Γιατί δεν τρως σανό (και μπράβο σου).

Δεν λες και σ' εμάς τους χάφτες ποια είναι η αλήθεια μπας και φάμε λιγότερο σανό;

Eγω δεν κανω προφητειες , το μέλλον θα δείξει , μπορει να έρθουν  τουρίστες και να αυξηθούν τα κρούσματα , μπορει και να μην γίνει τιποτα όπως δεν εγινε με το ανοιγμα των καταστημάτων .....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...