Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, argonaut είπε

Μπορεί να μην είσαι ειδικός αλλά μια χαρά έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο Φαούτσι λέει ψέματα.

ΤΣΠΑ, στήλες 5 και 6 από το PDF.

Μάλλον έχεις μπερδέψει τα μοριακά τεστ πολυμεράσης με τα τεστ αντισωμάτων.

Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος.

Εγώ τι; 

Τι λέει αυτό;

Το 0,6% είναι σημαντικά μικρότερο από το 1%.

Πάλι όμως δεν παύει ο Covid-19 να είναι 6 φορές φονικότερος από την εποχική γρίπη.

Σημαντικό, δε νομίζεις;

Οπως ειπα δεν ξερω να τα ερμηνευσω. Στη στηλη 6 βλεπω εναν αστερισκο που λεει οτι χρειαζεται περισσοτερη ερευνα. Σε αλλο αρθρο εχω δει να λενε για το τεστ με PCR (οτι και αν σημαινει αυτο) οτι εχει θεμα με τα False negatives και οτι μπορει να χανει και το 10% των περιπτωσεων.

https://www.npr.org/sections/health-shots/2020/05/01/847368012/how-reliable-are-covid-19-tests-depends-which-one-you-mean

Μπορει και να μην ειναι σημαντικο προβλημα, προφανως εσυ ξερεις πολυ περισσοτερα για το θεμα. Οποτε κατα τη γνωμη σου ειναι αξιοπιστο?

 

Για το ποσοστο, μπορει να ειναι 0.6 η και ακομα λιγοτερο.

Και παλι το αρθρο για να δημοσιευτηκε 26/3 πρεπει τα αποτελεσματα να ηταν γνωστα αρκετες μερες πριν, που σημαινει οτι 11/3 στην καταθεση του το ηξερε.

Η ο Fauci πιστευει οτι ο covid ειναι 10 φορες φονικοτερος η οτι ειναι αρκετα λιγοτερο απο 10 φορες φονικοτερος. Το ποσο σημαντικο θεωρειται ειναι αλλη ιστορια. Δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος για να βρεις ασυνεπειες.


Ασχετο με το παραπανω, αναρωτιεμαι αν σε καθε θανατο που τεσταρουν για covid και μετριεται ως τετοιος κανανε το ιδιο και για την εποχικη γριπη ποσο θανατηφορα θα εβγαινε και αυτη

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Οι χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό αύξησης κρουσμάτων εχθές:

Χώρα Αύξηση Κρούσματα

Afghanistan 8% 9998
Argentina 6% 11353
Bangladesh 6% 32078
South Africa 6% 21343
Chile 5% 65393
Colombia 5% 20177
India 5% 131423

2. Ποσοστό αύξησης για τις χώρες με τα περισσότερα κρούσματα εχθές

Χώρα Κρούσματα Αύξηση

USA 1666828 1.3%
Brazil 347398 5.0%
Russia 335882 2.9%
Spain 282370 0.2%
UK 257154 1.2%
Italy 229327 0.3%
France 182469 0.1%

3. Τα κρούσματα ανήλθαν σε 5.397.950, αυξημένα κατά 99.938, και ποσοστό 1,89% (έναντι 2,07% προχθές και 2,11% την προηγουμένη)

Τα θύματα ανήλθαν σε 343.608, με 4.183 νέα και ποσοστό 1,23% (έναντι 1,57% και 1,50%)

Αναλυτικά οι λίστες:
https://grbusinessforum.com/forum/leitourgia-epixeirisis/korwnoϊos-kai-epixeiriseis/page/1000/1

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, devanir είπε

Είναι ζωτικό να ξέρουμε τι σανό σας ταίζουν.

Κυκλοφορείτε ανάμεσα μας και οι περισσότεροι από σας δεν κάνετε μπαμ με την πρώτη.

Εσείς, απ' την άλλη, κάνετε μπαμ από χιλιόμετρα.

spacer.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bspus είπε

Ασχετο με το παραπανω, αναρωτιεμαι αν σε καθε θανατο που τεσταρουν για covid και μετριεται ως τετοιος κανανε το ιδιο και για την εποχικη γριπη ποσο θανατηφορα θα εβγαινε και αυτη

Όποτε, αν ακολουθήσουμε τη λογική σου, τι παίζει κατά τη γνώμη σου; Τι θέλεις να πεις δλδ; Με υπονοούμενα δεν πάμε πουθενά και έχει καταντήσει κ αστείο... Μου θυμίζει το κλασικό «Τι έχεις»; «Τίποτα δεν έχω»... «μα αφού έχεις κάτι υπονοείς», «όχι δεν υπονοώ τίποτα». 

Για να δω, θα υπάρξει επιτέλους έστω και ένας με παρόμοια άποψη, που θα εξηγήσει ξεκάθαρα το σενάριο που έχει στο μυαλό του για το τι ...παίζει; 

Γιατι μέχρι τώρα όλο υπονοούμενα διαβάζω (απο διάφορους εδώ μέσα, όχι απο εσένα) αλλά κανείς δεν το λέει ξεκάθαρα αυτό που πιστεύει... Το οποίο είναι ποιο τελικά; Και γιατί δεν το λέει; Ντρέπεται; Ή μήπως φοβάται ότι αν το σενάριο βγει ολόκληρο σε κοινή θέα, θα ...καταρρεύσει; 

@Adrian @takatack @kondoras κλπ, περιμενω να αναπτύξετε την λογική σας, ξεκάθαρα και χωρίς υπονοούμενα, για να δούμε τελικά αν έχει βάση... 

Σημαντικο: σε πιθανη απάντηση σας, να μην αγνοήσετε τα spikes στο σύνολο θανάτων που έχουν παρατηρηθεί σχεδόν σε κάθε χώρα σε σύγκριση με πέρυσι, επειδή είναι ένα πολύ βασικό στοιχείο.
 

Κάτι σαν μια απλή έκθεση ιδεών σας ζητάω 😀 που θα κάνει πιο ξεκάθαρη και το σημαντικότερο κατανοητή την άποψη σας... 

Spoiler

Ελπίζω να υπάρξει μια σαφης απάντηση με επιχειρήματα. Αν δεν υπάρξει απάντηση δυστυχώς θα  παραμείνετε μετεωροι μεταξύ του «είμαι έξυπνος και ξέρω κάτι που δεν ξέρετε» αλλά ταυτόχρονα «δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να το στηρίξω, μαλλον άκουσα καποιον να το λέει και το παπαγαλίζω αλλά τι διαμαρτύρεστε; Και μόνο που σας ανοίγω τα μάτια είναι αρκετό...»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Όποτε, αν ακολουθήσουμε τη λογική σου, τι παίζει κατά τη γνώμη σου; Τι θέλεις να πεις δλδ; Με υπονοούμενα δεν πάμε πουθενά και έχει καταντήσει κ αστείο... Μου θυμίζει το κλασικό «Τι έχεις»; «Τίποτα δεν έχω»... «μα αφού έχεις κάτι υπονοείς», «όχι δεν υπονοώ τίποτα». 

Για να δω, θα υπάρξει επιτέλους έστω και ένας με παρόμοια άποψη, που θα εξηγήσει ξεκάθαρα το σενάριο που έχει στο μυαλό του για το τι ...παίζει;

Εντάξει, λογικό να μη λένε τι πραγματικά παίζει και να μη μιλάνε αφού όποιος μίλησε...μας είπανε (ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ) ότι: spacer.png

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panosssss είπε

Εντάξει, λογικό να μη λένε τι πραγματικά παίζει και να μη μιλάνε αφού όποιος μίλησε...μας είπανε (ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ) ότι: spacer.png

Σωστός δεν το σκέφτηκα αυτό!!  🤣

Sorry guys 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά κι εγώ φοβάμαι τώρα που το έγραψα αυτό...spacer.png...δεν έπρεπε να το κάνω...μισό λεπτό, κάποιος μου χτυπάει την πόρτα.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...