Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, patclo είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν προληπτικά τους ασθενείς στα νοσοκομεία. Μονο οσους χειροτερεψουν θα βαζουν. Ειπε ο Ιωαννιδης χθες σε συνεντευξη οτι θα ειναι τεράστιο λάθος και το εκαναν αρχικά οι Ιταλοί και πολλαπλασιασε τους θανατους και οτι ελπιζει πως δεν θα ξεγελαστουμε στην ελλαδα να κανουμε το ιδιο. 

εκτος των αλλων συμπτωματων αναφερουν και προυπαρχον προβλημα, το ασθμα. Οποτε δε μιλαμε για προληπτικη εισαγωγη. Μιλαμε για ενα ατομο με προβλημα στο αναπνευστικο που χρηζει ιατρικης παρακολουθησης.

Γιατι οργιζομαι; Ειμαι 25 και ασθματικος. Αραγε, οταν κολλησω θα μου πουν μεινε σπιτι σου, μιλησε με το γιατρο σου (ποιο γιατρο μου;), κανε υπομονη και αν πεθανεις θα σου κανουμε και τεστ να δουμε τι εφταιγε;

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, lightsout είπε

Στην Αγγλία πιο επκίνδυνος από τον κορονοϊό είναι ο ίδιος ο Τζόνσον, πραγματικά απίστευτο το πόσο αλλοπρόσαλλη κυβέρνηση έχουν οι ταλαίπωροι οι Βρετανοί.

Και εμένα αντιπαθής μου είναι αλλά μάλλον απλά επιχείρησε αρχικά να ακολουθήσει την πεπατημένη. Τώρα δεν ξέρω τι κάνει.

Απ'την Guardian... (το έχω ξαναλινκάρει αλλά νομίζω πως αξίζει)

Αναφορά σε κείμενο

The British state has always been good at making shrewd utilitarian calculations. (...) In two crucial moments during the 20th century, the government thought that it wasn’t worth attempting to protect the population in any serious way because the damage wrought by drastic policy interventions would be too great. Both Neville Chamberlain and Harold Macmillan’s governments made minimal preparations for anticipated disasters: bombing in the 1930s, and nuclear war in the 1950s.

David Egerton συγγραφέας του "The rise and fall of the British Nation".

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

OK

Ο ΠΟΥ έχει δίκιο που λέει κάντε τεστ.

Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι δεν υπάρχουν τόσα πολλά τεστ για να ελεγχθούν όλοι!

Ακόμη και αν σήμερα αποκτούσαν όλες οι χώρες τα εκατομμύρια τεστ που απαιτούνται για να ελέγξουν τους πάντες, σε μία εβδομάδα θα έπρεπε να ξαναελέγξουν όλους όσους ήταν αρνητικοί και σε μία βδομάδα ξανά και πάει λέγοντας.

Ο ΠΟΥ λέει, αλλά αυτό που λέει είναι ανέφικτο, γιατί δεν μπορείς να απασχολήσεις νοσηλευτικό προσωπικό και δεν έχεις τα εκατομμύρια τεστ που χρειάζονται!!!

Δεν ξέρω γιατί έχετε κολλήσει όλοι με τα «αρνητικά τεστ που είναι άχρηστα, γιατί μπορεί να κολλήσουμε αύριο και μπλα μπλα».

Οι σημαντικότερες πληροφορίες είναι άλλες: Αυτός που βγαίνει θετικός, μπαίνει σε αυστηρή καραντίνα ΜΟΝΟΣ του, παίρνει κανονικά αναρρωτική από τη δουλειά του, ξέρει ότι σε 15-20 ημέρες (αν όλα πάνε καλά) είναι recovered, ξέρει ότι αν κάτι δεν πάει καλά πρέπει να μπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ σε νοσοκομείο. Λίγα είναι όλα αυτά;

Παράπλευρο κέρδος είναι αυτοί που βγαίνουν αρνητικοί ενώ στο περιβάλλον τους υπάρχει κρούσμα, για να μαθαίνουμε πόσο εύκολα μεταδίδεται ο ιός. Ό,τι παραπάνω μάθουμε, κέρδος είναι.

Η απάντηση είναι απλή : ΛΕΦΤΑ.

21 λεπτά πριν, badbad είπε

Προ 1,5 μήνα και πριν ακόμα γίνει η επέλαση αυτού του καταστροφικού ιού, είχα εκφράσει τις ανησυχίες μου για την επιβίωση του ιού σε ξένες επιφάνειες και κατα πόσο θα υπήρχε διάδοση του ιού μέσω των δεμάτων που έρχονται από Κίνα. Τότε κάποιοι με ειρωνεύτηκαν, λέγοντας πως ενας ιός δεν ζει πάνω από μερικές ώρες σε μια "νεκρη επιφανεια". Σήμερα ανακοινώνει η daily mail πως ο ιός μπορεί να επιβιώσει και εως 17 μέρες εκτός σώματος.  Ελπίζω καποιοι απο αυτούς που λέγανε με βεβαιότητα τις απόψεις τους τώρα να σταματήσουν την κατηχηση...  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8145593/Traces-NEW-coronavirus-rooms-Diamond-Princess-700-cases.html

Επίσης αναφέρει ότι ΔΕΝ γνωρίζουμε κατά πόσο τα ίχνη του ιού προκάλεσαν μολύνσεις.

Σε αντίστοιχο άρθρο των NYTimes γράφει επίσης:

Αναφορά σε κείμενο

On cardboard, it survives up to 24 hours, which suggests packages that arrive in the mail should have only low levels of the virus — unless the delivery person has coughed or sneezed on it or has handled it with contaminated hands.

Σε άλλα ελπιδοφόρα νέα. Γιαμαρέλλου στο MEGA:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Παράλληλα υπογράμμισε πως «το υγειονομικό σύστημα αντέχει. Θέλω να ελπίζω πως δεν θα έχουμε απότομη κορυφή. Αυτό που με κάνει να ελπίζω πιο πολύ είναι πως οι Έλληνες πειθαρχούν».

«Η θερμοκρασία θα βοηθήσει. Οι μέχρι τώρα κοροναϊοί δεν άντεχαν στις υψηλές θερμοκρασίες, είναι μόνο τον χειμώνα» τόνισε.

Σε αυτό το πλαίσιο εξήγησε πως «υπάρχει μια εργασία, της οποίας τα αποτελέσματα είναι αισιόδοξα. Έκαναν μια προσομοίωση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ιαπωνίας, βρέθηκε ότι αν η θερμοκρασία του Μαρτίου ανέβει 1 βαθμό και η υγρασία 1%, τότε η μετάδοση του ιού μειώνεται στο 45%».

 

 

Επεξ/σία από kondoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Ιταλία τόσες μέρες καραντίνα και τα νούμερα αυξάνονται.Δηλαδή εαν δεν είχαν καραντίνα θα κινδένευαν με αφανισμό.

Κάπως έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ξέρεις πόση αξιοπιστία έχει η daily mail ε;

Ξερεις πως επικαλειται επιστημονικα στοιχεια που δεν μπορουν να αλλοιωθούν ετσι;  Παρτο και απο τον independent που ειναι πιο αξιοπιστος https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/coronavirus-diamond-princess-cruise-ship-cabin-passenger-cdc-covid-19-a9420991.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επομενως, αν καποιος εχει ολα τα συμπτωματα τι κανουμε; Τον αφηνουμε σπιτι του μεχρι τη στιγμη που θα χρειασθει επειγοντως νοσηλεια; Τοτε πώς ακριβως θα τον σωσουν; Πώς θα δοκιμασουν το κοκτειλ φαρμακων που την προηγουμενη εβδομαδα βγηκαν και ειπαν πως πιθανως να βοηθαει; Την τελευταια στιγμη και ο,τι γινει;

Τι κερδιζουμε αν δεν ελεγξουμε ενα πιθανο κρουσμα; Ενα κρουσμα με συμπτωματα και προυπαρχον προβλημα; Θελουμε να το σωσουμε ή να το αφησουμε να πεθανει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panostom είπε

επομενως, αν καποιος εχει ολα τα συμπτωματα τι κανουμε; Τον αφηνουμε σπιτι του μεχρι τη στιγμη που θα χρειασθει επειγοντως νοσηλεια; Τοτε πώς ακριβως θα τον σωσουν; Πώς θα δοκιμασουν το κοκτειλ φαρμακων που την προηγουμενη εβδομαδα βγηκαν και ειπαν πως πιθανως να βοηθαει; Την τελευταια στιγμη και ο,τι γινει;

Τι κερδιζουμε αν δεν ελεγξουμε ενα πιθανο κρουσμα; Ενα κρουσμα με συμπτωματα και προυπαρχον προβλημα; Θελουμε να το σωσουμε ή να το αφησουμε να πεθανει;

Οι γιατροί των νοσοκομείων έχουν λάβει οδηγίες από τον ΕΟΔΥ για το τι θα χορηγησουν στον ασθενή και με ποια κριτήρια προϋποθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ασχολείστε με τα επιβεβαιωμένα κρούσματα; Τι αξία έχει αυτό το νούμερο όταν ο ίδιος ο Σιόδρας είπε ότι τα πραγματικά υπολογίζονται σε 8000-10000; Οι θάνατοι και οι διασωληνωμένοι είναι αξιόπιστα νούμερα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι γιατροί των νοσοκομείων έχουν λάβει οδηγίες από τον ΕΟΔΥ για το τι θα χορηγησουν στον ασθενή και με ποια κριτήρια προϋποθέσεις. 

Μα δε διαφωνησα σ αυτο. Απλως λεω οτι προτρεπουν τους πολιτες να μενουν σπιτι τους. Αυτο γινεται σωστα για να μην πανε οσοι θα το περασουν ελαφρια και κολλησουν κι αλλους. Αλλα οταν υπαρχει υποπτο κρουσμα, υπαρχει προβλημα υγειας, υπαρχουν σοβαρα και επιμονα συμπτωματα, τοτε γιατι δεν το εξεταζουν εγκαιρως; Πώς θα φτασει το κρουσμα στα χερια των γιατρων για να κανουν τη δουλεια τους;

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panostom είπε

επομενως, αν καποιος εχει ολα τα συμπτωματα τι κανουμε; Τον αφηνουμε σπιτι του μεχρι τη στιγμη που θα χρειασθει επειγοντως νοσηλεια; Τοτε πώς ακριβως θα τον σωσουν; Πώς θα δοκιμασουν το κοκτειλ φαρμακων που την προηγουμενη εβδομαδα βγηκαν και ειπαν πως πιθανως να βοηθαει; Την τελευταια στιγμη και ο,τι γινει;

Τι κερδιζουμε αν δεν ελεγξουμε ενα πιθανο κρουσμα; Ενα κρουσμα με συμπτωματα και προυπαρχον προβλημα; Θελουμε να το σωσουμε ή να το αφησουμε να πεθανει;

Τα φάρμακα είναι τελείως πειραματικά. Η μηχανική υποστήριξη κερδίζει χρόνο και πονταρουν ότι θα καταφέρει ο οργανισμός σου να πολεμήσει τον ιο. Δεν εχουν θεραπεία στο νοσοκομειο. Πρόσεχε και προφυλαξου μην κολλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kondoras είπε

Δεν ξέρω γιατί έχετε κολλήσει όλοι με τα «αρνητικά τεστ που είναι άχρηστα, γιατί μπορεί να κολλήσουμε αύριο και μπλα μπλα».

Οι σημαντικότερες πληροφορίες είναι άλλες: Αυτός που βγαίνει θετικός, μπαίνει σε αυστηρή καραντίνα ΜΟΝΟΣ του, παίρνει κανονικά αναρρωτική από τη δουλειά του, ξέρει ότι σε 15-20 ημέρες (αν όλα πάνε καλά) είναι recovered, ξέρει ότι αν κάτι δεν πάει καλά πρέπει να μπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ σε νοσοκομείο. Λίγα είναι όλα αυτά;

Παράπλευρο κέρδος είναι αυτοί που βγαίνουν αρνητικοί ενώ στο περιβάλλον τους υπάρχει κρούσμα, για να μαθαίνουμε πόσο εύκολα μεταδίδεται ο ιός. Ό,τι παραπάνω μάθουμε, κέρδος είναι.

Η απάντηση είναι απλή : ΛΕΦΤΑ.

Επίσης αναφέρει ότι ΔΕΝ γνωρίζουμε κατά πόσο τα ίχνη του ιού προκάλεσαν μολύνσεις.

Σε αντίστοιχο άρθρο των NYTimes γράφει επίσης:

Σε άλλα ελπιδοφόρα νέα. Γιαμαρέλλου στο MEGA:
 

Οι 17 ημέρες ανιχνευσης του ιου είναι πολύ μακριά από τις αρχικες διαβεβαιώσεις πως ο ιος πεθαινει σε λίγες ώρες σε "νεκρη επιφανεια"  Ολες οι αλλες υποσημειώσεις πραγματικά δεν με απασχολούν. Ουτε με ενδιαφερει να δοκιμασω το ανοσοποιητικό μου με τι ποσόστωση του ιου αρχιζει να αρρωσταίνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...