Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Οι γιατροί συνήθως λένε οτι παίρνουμε κάτι μόνο όταν αρχίσουμε να μην αντέχουμε.

εννοείται ότι εξακολουθεί να ισχύει η κοινή ιατρική λογική (αλλά - btw - δεν υπάρχει σκληραγώγηση στον πυρετό ... και "ναι" είμαι ιατρός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, requiem_for_a_dream είπε

Αναφέρθηκε πριν στο mega ότι σε περίπτωση ατόμων που περπατούσαν 3χλμ από το σπίτι τους, τους ζητήθηκε να επιστρέψουν πίσω...

 

2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Έχει υπάρξει κάποια διευκρίνηση σχετικά με την άσκηση? Συγκεκριμένα ανώτερη χιλιομετρική απόσταση ή διάρκεια?
 

 

Πάντως χαμός στο δρόμο Μαραθώνος γεμάτο ποδήλατα από το πρωί. Δεν εχω καταλάβει τι ισχύει . Πέρναγαν από αστυνομικούς καμία ενόχληση στους ποδηλάτες.  Κάποιοι είμαστε οι βλάκες να καθόμαστε μέσα και άσκηση στη γειτονία και άλλοι πάνε όπου ναναι. Θα τα κόψουν όλα στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Φαντάζομαι με λοιπά συμπτώματα, βήχα, δύσπονοια κλπ έτσι; Όχι μόνο με πυρετό 37,4+...

Ε βηχα ολοι έχουν ! Και η δυσπνοια ειναι κάτι σχετικο. Αλλος μπορει να την καταλαβαινει άλλος οχι. 

Τωρα και να πάς να σε εξετάσουν εχουν φάει τέτοια μουρλα που θα σε διώξουν τους εμπιστευεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, player_xyz είπε

εννοείται ότι εξακολουθεί να ισχύει η κοινή ιατρική λογική (αλλά - btw - δεν υπάρχει σκληραγώγηση στον πυρετό ... και "ναι" είμαι ιατρός)

γιατρέ η σκληραγώγηση που έγραψα πάει στον οργανισμό γενικότερα...όχι στον πυρετό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eri77 είπε

«Μπορεί να χάσεις πολλούς ανθρώπους λόγω της γρίπης. Αλλά κινδυνεύεις να χάσεις περισσότερους ανθρώπους βυθίζοντας την χώρα σε μια σοβαρή ύφεση ή μια κατάθλιψη», δήλωσε στο Fox News, κάνοντας λόγο για μια πιθανότητα «χιλιάδων αυτοκτονιών».

«Πρέπει να επιστρέψουμε στην δουλειά, πολύ νωρίτερα από ό,τι πιστεύουν οι άνθρωποι», πρόσθεσε.

TRUMP επιστρεφει στην <<ανοσια της αγελης>> από τι φαίνεται

την επομενη του προεδρια σκέπτεται. οι εκλογες πλησιάζουν, και αν η αμερικανικη οικονομια βρισκεται στα σπαργανα τοτε, την εχει χασει στα σιγουρα. 

για αυτο και ξαναγυρισε στις παλιες του τακτικες του με τα στατιστικα νουμερα. αστον να δοκιμασει την ανοσια της αγελης, ισως ετσι σκοτωσει την επανεκλογη του στα σιγουρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, player_xyz είπε

εννοείται ότι εξακολουθεί να ισχύει η κοινή ιατρική λογική (αλλά - btw - δεν υπάρχει σκληραγώγηση στον πυρετό ... και "ναι" είμαι ιατρός)

Εμενα μου ειπε ο γιατρος να πάρω seretide epeidh εχω λεει αλλεργικο βηχα αλλα 1ον δε καπνιζω και 2ον λιγο το βράδυ οταν ξαπλώνω με πιάνει οποτε σημερα που με πεταξε στις 4 τα ξημερωματα ο βηχας πηγα εφτιαξα ενα τσαι το ηπια και ξανακοιμηθηκα ηρεμος. Οι 37 βαθμοι κελσιου το απογευμα θεωρουνται δέκατα; 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Βρετανία βγήκε η κυβέρνηση παγανιά για 250,000 εθελοντές στα νοσοκομεία!!!! 

Όπως πάει θα ζητάνε να κουβαλάμε όχι μόνο αναπνευστήρα αλλά ολόκληρη ΜΕΘ μαζί αν είναι να νοσηλευτούμε. 

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/coronavirus-nhs-volunteers-hospitals-cases-deaths-matt-hancock-a9422251.html

10 χρόνια που τους κράζουν ότι υπάρχουν ελλείψεις σε 40,000 νοσοκόμες και 10,000 γιατρούς κάνουν την πάπια μετά από την δεκαετία περικοπών στο NHS από τους Συντηριτικούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xgol είπε

 

Ζεις φυσιολογίκα με Λύκο..? Θες να το ξανασκεφτείς αυτό? Και επίσης να το ξανασκεφτεί και η φίλη σου η νοσηλεύτρια, πριν ξαναεκφράσει άποψη για τέτοιες παθήσεις.

NAI! Παίρνοντας ισχυρά φάρμακα, βιολογικό παράγοντα κτλ κτλ. Ζεις "φυσιολογικά" σημαίνει ότι δεν είσαι του θανατά για τη συζήτηση που κάνουμε. Αυτό εννοεί η κοπέλα, πως όταν ακούμε για υποκείμενο νόσημα νομίζει ο κόσμος πως ο άλλος ειναι με το ένα πόδι στον τάφο. ΔΕΝ ισχύει πάντα αυτό. Υπάρχει κόσμος με υποκείμενα νοσήματα που ζει κανονικά τη ζωή του (εργάζεται, κάνει οικογένεια, πάει σε κλαμπ κτλ κτλ) και που δεν μπορεις να αντιληφθείς οτι έχουν κάτι εκ πρώτης όψεως. Πρέπει να τους ζήσεις.

Spoiler

Υ.Γ-  Ο βιολογικός παράγοντας έχει συνέπειες φυσικά στον οργανισμό. Ό,τι παίρνουμε δεν ειναι πάντα καλό. Όπως αντιλαμβάνεσαι τυχαίνει να υπάρχει πολύ κοντά μου όχι ένα αλλά 2 τέτοιες περιπτώσεις νέων ανθρώπων και σαφώς ειναι τρομοκρατημένοι και προσέχουν οσο το δυνατόν περισσότερο. Ο ένας μάλιστα λόγω ιδιότητας, ειναι μέσα στη μάχη του ιού. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Ε βηχα ολοι έχουν ! Και η δυσπνοια ειναι κάτι σχετικο. Αλλος μπορει να την καταλαβαινει άλλος οχι. 

Τωρα και να πάς να σε εξετάσουν εχουν φάει τέτοια μουρλα που θα σε διώξουν τους εμπιστευεσαι; 

Από ότι έχω καταλάβει μόνο αν πας με πνευμονία σε δέχονται...στα προηγούμενα στάδια όχι...εκτός αν είσαι ηλικιωμένος ή με χρόνιο πρόβλημα υγείας...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Sloban είπε

Ξερει κανείς αν έχουμε πρόβλημα με το sms οσοι έχουμε μπλοκάρει τα 5ψήφια;

Δεν θα έπρεπε να έχεις. 

Το έχεις δοκιμάσει καθόλου και δεν ήρθε απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Από ότι έχω καταλάβει μόνο αν πας με πνευμονία σε δέχονται...στα προηγούμενα στάδια όχι...εκτός αν είσαι ηλικιωμένος ή με χρόνιο πρόβλημα υγείας...

Δεν εχω καποιο χρονιο προβλημα. Για αυτο δεν πηρα κ τις εισπνοες που εδωσε ο γιατρος. Τωρα αν ειναι μ 1 βηχα να περνουμε κορτιζονουχες εισπνοες σωθηκαμε. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Ε τοτε ειναι αργα ομως και που ξερω εγω αν εχω πνευμονια. 

Υψηλό πυρετό φαντάζομαι και έντονο βήχα με κακουχία...

Γιατρός δεν είμαι βέβαια...καλύτερα ρώτα το γιατρό σου!

Έγω από αυτά που έχω ακούσει σου γράφω τι γίνεται...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...