Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, The_Judas είπε

δεν είναι ειδικός λοιμοξιολογος αλλά τα ξέρει όλα καλύτερα...

Και να προσθέσω ότι είναι γεμάτο ορθογραφικά λάθη. Ελπίζω ο γιατρός να έχει ενημερωθεί ότι έχει γράψει τέτοια επιστολή...:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Δύο απορίες που έχω και μπορεί να υπάρχουν στο φορουμ αλλα λόγω της έκτασης του δεν εχω καταφέρει να βρω απάντηση.

Αν βγω έξω με την γυναίκα μου για έναν περίπατο θα πρέπει και μεταξύ μας να κρατάμε απόσταση 1,5 μέτρο? γιατί μου φαίνεται κουλό αφού όλη μέρα είμαστε σπίτι μαζί. Δεν έχει πολύ νόημα. Επίσης αν βγεις για σούπερ μάρκετ υπάρχει κάποια απόσταση που ορίζει μέχρι σε ποιο σουπέρ μάρκετ μπορείς να πας? Δηλαδή αν πάω 5 χλμ με αυτοκίνητο σε κάποιο σούπερ μάρκετ είναι θέμα? Πάω σε ένα που είναι λίγο πιο απομονωμένο και δεν βρίσκω ουρές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jonkyr είπε

Και να προσθέσω ότι είναι γεμάτο ορθογραφικά λάθη. Ελπίζω ο γιατρός να έχει ενημερωθεί ότι έχει γράψει τέτοια επιστολή...:ph34r:

https://www.facebook.com/kitsakos/posts/10221422326250032

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, retrob8 είπε

θα στο πω λιγο σκληρα, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Ο ιος εχει 2 σταδια. Το πρωτο σταδιο ειναι πυρετος και ξερος βηχας (οχι φτερνισμα). Για το 85% των ανθρωπων ο ιος σταματαει εκει. Για το 15% των ανθρωπων περναει σε δευτερο σταδιο, που ειναι δυσπνοια η οποια σε ενα ποσοστο αυτων εξελισσεται σε πνευμονια.

Η οδηγια, παγκοσμια, ειναι στο νοσοκομειο να πηγαινουν οσοι εμφανιζουν δυσπνοια. Πουθενα στον κοσμο δεν υπαρχουν οι υποδομες να νοσηλευτουν οσοι εχουν πυρετο/βηχα. Η συγκεκριμενη, δυστυχως προχωρησε αμεσα απο το 1ο σταδιο στο 2ο. Οταν εμφανισε δυσπνοια και πηγε το ΕΚΑΒ η εξελιξη της ηταν ραγδαια. Το σκληρο της υποθεσης, δεν θα ειναι η μονη. Δεν υπαρχει αλλος τροπος, καποιοι, ελπιζουμε οσο το δυνατον λιγοτεροι, θα χαθουν ετσι. Γιατι οι κινδυνοι να κανουμε το αναποδο (οσοι εμφανιζουν πυρετο να πηγαινουν στο νοσοκομειο) ειναι τεραστιοι. Απο τον κινδυνο να κολλησουν και οσοι δεν εχουν κολλησει covid 19 μεχρι τον κινδυνο να μαζευονται 500 ατομα/νοσοκομειο για να παρου μετα 3 ωρες συνταγη για ντεπον και αναπαυση και να φρακαρει τελειως το νοσοκομειο στην πορεια.

Ας πούμε ότι η κυρία είχε κάνει το τεστ ιδιωτικά και είχε βγει θετική. Θα ήταν ίδια η αντιμετώπιση του συστήματος υγείας?

Αν ήταν κάποιος δικός μας άνθρωπος θα δεχόμασταν απο κάποιον γιατρό ή πολιτικό να μας παραθέτει ποσοστά 85 ή 15% και που ανήκε ο συγγενής μας ή θα του ανοίγαμε το κεφάλι?

Στη Γερμανία (αν και πολλά ακούγονται και ποτέ δεν ξέρεις την αλήθεια) ένας λόγος που λένε ότι έχουν λίγους θανάτους και λίγους σε κρίσιμη κατάσταση για των αριθμό των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων είναι και ότι υποστηρίζουν ότι όσο πιο άμεσα δωθεί ιατρική φροντίδα τόσο πιο εύκολα μπορεί να ανακάμψει ο ασθενής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Visehrad είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Δύο απορίες που έχω και μπορεί να υπάρχουν στο φορουμ αλλα λόγω της έκτασης του δεν εχω καταφέρει να βρω απάντηση.

Αν βγω έξω με την γυναίκα μου για έναν περίπατο θα πρέπει και μεταξύ μας να κρατάμε απόσταση 1,5 μέτρο? γιατί μου φαίνεται κουλό αφού όλη μέρα είμαστε σπίτι μαζί. Δεν έχει πολύ νόημα. Επίσης αν βγεις για σούπερ μάρκετ υπάρχει κάποια απόσταση που ορίζει μέχρι σε ποιο σουπέρ μάρκετ μπορείς να πας? Δηλαδή αν πάω 5 χλμ με αυτοκίνητο σε κάποιο σούπερ μάρκετ είναι θέμα? Πάω σε ένα που είναι λίγο πιο απομονωμένο και δεν βρίσκω ουρές...

Κράτα απόσταση τώρα που είναι ευκαιρία γιατί μετά θα το μετανιώσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, destron είπε

Κράτα απόσταση τώρα που είναι ευκαιρία γιατί μετά θα το μετανιώσεις

Είναι κόλπο της κυβέρνησης. Σου λέει όλη μέρα τους έχουμε κλεισμένους μαζί... θα σκυλοβαρεθούν και θα οδηγηθούμε σε διαζύγια πολλά. Έχουμε υπογεννητικότητα, δεν θέλουμε τέτοια.

 

1 λεπτό πριν, Goran13 είπε

Πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί ένα φάρμακο ή συνδιασμός να περιορίζει τον ιό??

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, destron είπε

Κράτα απόσταση τώρα που είναι ευκαιρία γιατί μετά θα το μετανιώσεις

Άσε τον κανά δυο χρονάκια παντρεμένο και μετά θα ψάχνει καινούργιο κορονοϊό να κολλήσει για να μπει σε καραντίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Πράγματι... 10 λεπτά για να φτάσω στο γραφείο και μάλιστα πηγαίνοντας στο χαλαρό.

Θέλει όμως και παραπάνω προσοχή γιατί λόγω πολύ μειωμένης κίνησης έχουν αυξηθεί αρκετά αυτοί που περνάνε με κόκκινο!

Προχτές στην Βουλιαγμένης, λίγο μετά τον μικρό Σκλαβενίτη, ένας πέρασε αέρα-πατέρα κάθετα τον δρόμο με κόκκινο και από θαύμα γλύτωσε ο μοτοσυκλετιστής που ήταν μπροστά μου!
Δεν έκοψε καν!
Έχουν γίνει και άλλα τέτοια περιστατικά μπροστά μου με παραβίαση κόκκινου αυτές τις μέρες, αλλά αυτό ήταν το πιο σοβαρό.

Γενικά βλέπω κι εγώ παραβάσεις και κυρίως αντίθετα σε μονόδρομους. 

Ειμαι περίεργος αν αυτό το κλείσιμο μέσα αλλάξει τις συνήθειες κάποιων και στο μέλλον πχ χάθηκαν οι κοντρακηδες, οι μπαροβιοι, οι σκυλάδες, οι χούλιγκανς..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Goran13 είπε

Τι θα γίνει ρε παιδιά? Έχουμε όλους τους επιστήμονες όλου του κόσμου, με χρηματοδότηση, με κίνητρο όποιος βρει το φάρμακο να γίνει θεός, με τρελή τεχνολογία και πρόσβαση σε πληροφορία, με αληθινά πειραματόζωα ειδικά σε χώρες που δε θα τους πει και κανένας τίποτα...

Πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί ένα φάρμακο ή συνδιασμός να περιορίζει τον ιό??

Συνδυασμοί υπαρχόντων φαρμάκων δοκιμάζονται ήδη και η ιατρική κοινότητα παρακολουθεί τις κλινικές μελέτες που δημοσιευονται στα journals και την αξιοπιστία τους. Βασικά αυτόν τον ρόλο έχουν αναλάβει στον ΕΟΔΥ και μετά δίνουν κατευθυντηριες οδηγίες στους γιατρούς αναλόγως τι κρίνουν αυτοί σωστό. 

Καινούργιο φάρμακο υπό την έννοια της νέας χημικής ουσίας δεν είναι καθόλου εύκολο να βγει πολύ σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Είναι κόλπο της κυβέρνησης. Σου λέει όλη μέρα τους έχουμε κλεισμένους μαζί... θα σκυλοβαρεθούν και θα οδηγηθούμε σε διαζύγια πολλά. Έχουμε υπογεννητικότητα, δεν θέλουμε τέτοια.

 

Μάλλον τον Αύγουστο δεν θα υπάρχει δωμάτιο σε μαιευτήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Perseus1966 είπε

https://tass.com/society/1134779

ο Πουτιν με χαζματ και αναπνευστηρα  επισκεφτηκε νοσοκομειο

και ο δικος μας θα παει, μολις βρει μασκα και χαζματ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα στον πλανήτη σχετικά με τον ιό και σε συνδυασμό με το "μένουμε σπίτι" μου κίνησε το ενδιαφέρον να χαζέψω λίγο σχετικά με το θέμα αυτό.Ψάχνοντας λοιπόν κατέληξα στο CRISPR.(δεν έχει σημασία πως)

Τι είναι το  CRISPR :

Στη βάση του το CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeat) είναι μία επαναστατική τεχνική ακριβούς κατάτμησης και τροποποίησης του DNA, είτε αυτό ανήκει σε άνθρωπο ή ζώο, είτε σε βακτήριο, που ανακαλύφθηκε όταν ερευνητές μελετούσαν το ανοσοποιητικό σύστημα κάποιων βακτηρίων. Το όνομα αυτό αναφέρεται στη μοναδική οργάνωση μικρών και επαναλαμβανόμενων αλληλουχιών του DNA που βρίσκονται μέσα στο γενετικό σύστημα των βακτηρίων και αποτελούν μέρος του ανοσοποιητικού τους συστήματος.

Όταν ένας ιός προσβάλει το βακτηριακό κύτταρο, το ανοσοποιητικό CRISPR σύστημα του βακτηρίου αιχμαλωτίζει ένα τμήμα του DNA του ιού και το ενσωματώνει μέσα στο δικό του DNA. Με τον τρόπο αυτό το ανοσοποιητικό σύστημα του βακτηρίου αναγνωρίζει τον ιό από τον οποίο προήλθε και εξουδετερώνει την επίθεση καταστρέφοντας το γονιδίωμα του ιού που είναι απαραίτητο για την αναπαραγωγή του.

Σήμερα, οι επιστήμονες μπορούν να αντιγράψουν τον τρόπο που δουλεύει το CRISPR και να κόψουν, ράψουν ή αντικαταστήσουν κομμάτια του DNA κατά βούληση, χρησιμοποιώντας την τεχνική αυτή σε DNA οποιασδήποτε προέλευσης. 

Όποιος θέλει ας ψάξει περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πως δουλεύει (μοριακή βιολογία),τις εφαρμογές που μπορεί να έχει στην ιατρική αλλά και ηθικά θέματα τα οποία ενδεχομένως να προκύψουν.

Προσωπικά δεν γνώριζα καθόλου  το συγκεκριμένο θέμα και μου προκάλεσε τεράστιο ενδιαφέρον το οποίο ήθελα να μοιραστώ και συγγνώμη για το off topic 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dazed είπε

Οι ΜΕΘ ηταν ξεκαθαρα λιγες και πριν την πανδημια και πεθαινει κοσμος καθημερινα. Δεν ξερω πως μπορει να ειναι κακο να εχουμε περισσοτερες. 

Ταυτοχρονα, σε οσες χωρες υπαρχει 'σωστος' αριθμος ΜΕΘ εχουν πολυ μεγαλυτερες αντοχες σε ενδεχομενο ξεσπασμα και αυτο φαινεται π.χ. απο Γερμανια.

O αριθμος ΜΕΘ ανα 100.000 κατοικους ειναι ο ενας παραγοντας. Ενας αλλος παραγοντας ειναι ποτε σε βαζουν στη ΜΕΘ.
Στη Ολλανδια για παραδειγμα πεθαινει κοσμακις απο απλη γριπη γιατι η λογικη ειναι "θα περασει μονο του" αλλα ολα ειναι οκ για αυτους και ας εχουν παραπανω ΜΕΘ απο Ελλαδα ανα κατοικο.
Και μια ακομα διαφορα, στην Ολλανδια πληρωνεις και 100 ευρω το μηνα για να μην εχεις υγεια. 
Στη Γερμανια που εφερες παραδειγμα πριν ενα μηνα γονεις και παιδια (πιτσιρικια) με 40 πυρετο για 5 μερες πηγαιναν  στο νοσοκομειο και τους λεγαν πατε σπιτι και παρακεταμολη.
Αν αυτο γινοταν εδω θα ειχες κανει επανασταση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Talepwros είπε

O αριθμος ΜΕΘ ανα 100.000 κατοικους ειναι ο ενας παραγοντας. Ενας αλλος παραγοντας ειναι ποτε σε βαζουν στη ΜΕΘ.
Στη Ολλανδια για παραδειγμα πεθαινει κοσμακις απο απλη γριπη γιατι η λογικη ειναι "θα περασει μονο του" αλλα ολα ειναι οκ για αυτους και ας εχουν παραπανω ΜΕΘ απο Ελλαδα ανα κατοικο.
Και μια ακομα διαφορα, στην Ολλανδια πληρωνεις και 100 ευρω το μηνα για να μην εχεις υγεια. 
Στη Γερμανια που εφερες παραδειγμα πριν ενα μηνα γονεις και παιδια (πιτσιρικια) με 40 πυρετο για 5 μερες πηγαιναν  στο νοσοκομειο και τους λεγαν πατε σπιτι και παρακεταμολη.
Αν αυτο γινοταν εδω θα ειχες κανει επανασταση.
 

Ειναι γνωστο πως οι γιατροι στη Γερμανια δεν δινουν (καθολου ευκολα) φαρμακα και οι Ελληνες ψαχνουν τροπο να τα προμηθευτουν επειδη ετσι ξερουν. Η αληθεια ειναι καπου στη μεση λογικα. Εγω παντως, για κατι σοβαρο θα προτιμουσα χωρις σκεψη να ειμαι Γερμανια. 

Κατα τα αλλα, αν το παραδειγμα σου, σου φαινεται τραγικο, μαλλον δεν εχεις ιδεα τι συμβαινει στα ελληνικα νοσοκομεια (και να μην μαθεις ποτε σου ευχομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...