Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 minutes ago, Perseus1966 said:

σοβαρα τωρα ,ξερεις τετοια φαση?

Ναι και το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι μιλάμε για άτομο με μηνιαίο καθαρό μισθό άνω των 10k το μήνα.

Να έχεις λεφτά για να έχεις την καλύτερη ιατρική περίθαλψη και να σου έρχεται η λυπητερή επειδή έχεις ηλίθια νοοτροπία (και εσύ και το σύστημα εν γένει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Perseus1966 είπε

τι συνειδητοποιησες ρε Μαρινακη ?10 ημερες εκοψε η κινηση και καθαρισε ο τοπος,20 χρονια χωρις ανθρωπο κι ο πλανητης εχει ερθει σχχεδον στα ισα του.

σοβαρα τωρα ,ξερεις τετοια φαση?

Ξέρω από φίλο γιατρό ότι αρκετοί ξένοι προτιμούν να νοσηλευτούν σε ελληνικό νοσοκομείο, συνήθως ιδιωτικό, παρά να πάμε στην χώρα τους... ορισμένοι μάλιστα το συνδυάζουν με τις διακοπές τους το γενικό τους τσεκαπ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, crom251 said:

spacer.png

Πού είναι η μάνα μου από 20 χρόνια πριν να μου γκαρίζει «σταμάτα να σπαταλάς το χρόνο σου παίζοντας παιχνιδάκια στον υπολογιστή θα στραβωθείς, σήκω να ανοίξεις κανένα βιβλίο», να της απαντήσω «δεν σπαταλάω το χρόνο μου, προετοιμάζομαι για το πυρηνικό ολοκαύτωμα που έρχεται».

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για την Ολλανδία, χωρίς να αναφέρω πολλές λεπτομέρεις, για να μη φωτογραφήσω.

Ας πούμε ότι είναι ένα άτομο χωρίς οικονομικό πρόβλημα που κατάγεται από Ολλανδία και δουλεύει Ελλάδα. Κάποια στιγμή πάει στο ολλανδικό νοσοκομείο γιατί είχε κάποια ήπια συμπτώματα, του λένε «σήκω φύγε, ρε bro, τι μας ήρθες εδώ, να σε ξεματιάσουμε;». Τελοσπάντων πάει σπίτι και παίρνει ασπιρίνη. Έρχεται Ελλάδα, και κάποιους μήνες μετά ξαναπαρουσίαζει τα ίδια ήπια συμπτώματα. Πάει νοσοκομείο, το κρατάνε δυο μέρες μέσα, του κάνουν δέκα κιλά εξετάσεις και του λένε «αδερφέ, μπαίνεις για εγχείρηση χθες, αυτό που έχεις λέγεται έτσι και αν δεν το σιάξουμε επιτόπου, θα έχεις πρόβλημα μια ζωή». Επειδή έχει καταγωγή από Ολλανδία σκέφτεται «τι να ξέρουν μωρέ οι χρεωκοπημένοι, οι δικοί μας οι μπαφιάρηδες είναι καλύτεροι, θα πάρω ασπιρίνη και θα γιάνει».

Το αποτέλεσμα είναι ότι τώρα βρίσκεται στην Ολλανδία, έχει εγχειριστεί δύο φορές και κάθε δεύτερο μήνα πάει σε κέντρο αποκατάστασης.

Πίκρα γενικά τα συστήματα υγείας στην Ευρώπη, μακριά από εμάς.

Μη μου τα λες, τα ζω. 

Καθε μερα διαβαζω ιστορίες απο Ιατρικα λάθη που δεν θα καναμε ουτε εσυ και εγω. 

Και το καλύτερο ειναι οτι δεν νιωθεις ασφάλεια ακομα και αν σε βαλουν για εγχείρηση. Δεν νιωθεις ποτέ σίγουρος οτι εχουν κανει σωστη γνωμάτευση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, zio10 είπε

Εφόσον έχουν σκοπό να συνεχιστεί η καραντίνα πρέπει να είναι πιο ξεκάθαροι και πιο ειλικρινείς με τον κόσμο.

Να πουν για ποιο λόγο ισχύουν τα μέτρα, τι θα γινόταν αν δεν τα είχαμε πάρει, πόσο θα διαρκέσουν το ελάχιστο και φυσικά να πουν στον κόσμο να μην ανησυχεί για οικονομικά θέματα. Αυτά παγκόσμια εννοώ, όχι για την Ελλάδα.

 

Αρχίζουν να μου έρχονται στη μνήμη ταινίες τύπου  Judge Dread με το Σταλόνε ή Total Recall με το Σβαρτσενέγκερ τις βλέπαμε γελούσαμε και ανατριχιάζω.

Φαντάσου σε κανένα μήνα να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και να βγάλουν στο δρόμο ειδικούς κυνηγούς να συλλαμβάνουν όποιο βγει έξω από το σπίτι.Θα μου πείτε οκ είναι για γέλια αλλά αν κάποιος μας έλεγε πριν 1-2 χρόνια ότι θα έρθει μέρα που θα αυτοφυλακιστούμε στα σπίτια μας θα τον λέγαμε νορμάλ και λογικό ή άνθρωπο που τάχει χάσει και πιστεύει σε θεωρίες συνωμοσίας;;;;;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 ώρες πριν, zio10 είπε

Εφόσον έχουν σκοπό να συνεχιστεί η καραντίνα πρέπει να είναι πιο ξεκάθαροι και πιο ειλικρινείς με τον κόσμο.

Να πουν για ποιο λόγο ισχύουν τα μέτρα, τι θα γινόταν αν δεν τα είχαμε πάρει, πόσο θα διαρκέσουν το ελάχιστο και φυσικά να πουν στον κόσμο να μην ανησυχεί για οικονομικά θέματα. Αυτά παγκόσμια εννοώ, όχι για την Ελλάδα.

Εδώ ήδη υπάρχει κόσμος που έχει θέμα οικονομικό αφού πέρασε αρκετός καιρός με κλειστά μαγαζιά και είναι και χιλιάδες κόσμος που σε λίγο θα ξεκινούσε δουλειά σε τουριστικές περιοχές. Πιστεύω να υπάρχει κάποια πρόβλεψη και γι'αυτούς αν και είναι δύσκολο επειδή δεν πρόλαβε να τους προσλάβει κάποιος.

Σοβαρά, δηλαδή, θεωρείς πως δεν έχει εξηγηθεί με απόλυτη σαφήνεια το γιατί έχουν ληφθεί αυτά τα μέτρα; Τι να πω, αν πραγματικά μετά από τόσες ώρες συνεντεύξεων τύπου, εδώ και στο εξωτερικό, αναλύσεις επί αναλύσεων για το τι θα συνέβαινε αν δεν λαμβάνονταν τα μέτρα και τι εφιαλτικές επιπτώσεις θα είχε αυτό για όλους μας, αλλά ιδίως για τις ευπαθείς ομάδες...

Μιλάμε, διαβάζω ξανά το μήνυμά σου και με πιάνει απόγνωση. Θες εξήγηση για ποιο λόγο ισχύουν τα μέτρα; Άσε τους ειδικούς στην άκρη, ο εφιάλτης της Ιταλίας δεν σου φτάνει για να καταλάβεις; 

Ζητας επίσης να σου πουν πόσο θα διαρκέσουν "το ελάχιστο". Γιατί, έχει βγει έστω και μία χώρα από αυτή την κατάσταση, ώστε να έχουμε μια πρώτη εικόνα του πότε ξεκίνησε, πότε κορυφώθηκε και πότε πέρασε αυτό το πράγμα; Τι πρόβλεψη ζητάς να σου κάνουν; Τι είναι οι λοιμοξιολόγοι, Λίτσα Πατέρα; 

Τι να πω...

 

  • Like 22
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, arsenal είπε

Ειπαν κάτι χθες στο ΣΚΑΙ για όσους θέλουν να κάνουν μετακόμιση αυτές τις ημέρες ?

Οι μόνες μετακομίσεις που γίνονται ελεύθερα είναι προς τόπο χλοερο. 

Λογικά επιτρέπεται. 

Αν μιλήσεις με την αστυνομία θα σου δώσουν άδεια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο σε δημοσιεύσεις και μια τακτική υπονόμευσης της προσπάθειας ανθρώπων που, αν μη τι άλλο άλλο, μέχρι στιγμής έχουν αν συγκεκριμένο αποτέλεσμα που άλλες κοινωνίες απλά θα εύχονταν να είχαν...

δεν ξέρω αν η γκρίνια, η ξεροκεφαλιά ή το εγώ τα ξέρω όλα και αρά μπορώ να κρίνω τα πάντα είναι η πιο υπεύθυνη συμπεριφορά και κάτι που θα βοηθήσει αυτή τη στιγμή... εκτός και αν κάνουμε συζήτηση κομμωτηρίου...

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Snoob είπε

Σοβαρά, δηλαδή, θεωρείς πως δεν έχει εξηγηθεί με απόλυτη σαφήνεια το γιατί έχουν ληφθεί αυτά τα μέτρα; Τι να πω, αν πραγματικά μετά από τόσες ώρες συνεντεύξεων τύπου, εδώ και στο εξωτερικό, αναλύσεις επί αναλύσεων για το τι θα συνέβαινε αν δεν λαμβάνονταν τα μέτρα και τι εφιαλτικές επιπτώσεις θα είχε αυτό για όλους μας, αλλά ιδίως για τις ευπαθείς ομάδες...

Μιλάμε, διαβάζω ξανά το μήνυμά σου και με πιάνει απόγνωση. Θες εξήγηση για ποιο λόγο ισχύουν τα μέτρα; Άσε τους ειδικούς στην άκρη, ο εφιάλτης της Ιταλίας δεν σου φτάνει για να καταλάβεις; 

Ζητας επίσης να σου πουν πόσο θα διαρκέσουν "το ελάχιστο". Γιατί, έχει βγει έστω και μία χώρα από αυτή την κατάσταση, ώστε να έχουμε μια πρώτη εικόνα του πότε ξεκίνησε, πότε κορυφώθηκε και πότε πέρασε αυτό το πράγμα; Τι πρόβλεψη ζητάς να σου κάνουν; Τι είναι οι λοιμοξιολόγοι, Λίτσα Πατέρα; 

Τι να πω...

Να πούνε ξεκάθαρα ναι. Αν δεν πάρουμε τα μέτρα για τόσο καιρό η πρόβλεψή μας είναι ότι θα πεθάνουν τόσοι. Όχι μισόλογα, όχι σε 1-2 βδομάδες θα δούμε, αριθμό κρουσμάτων ό,τι να'ναι και καθίστε σπίτι, δείτε netflix και πλύντε τα χέρια σας συχνά...

Δεν λέω να μην ισχύσουν τα μέτρα εννοείται, αυτά και περισσότερα. Θέλω αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις αυτές να είναι ξεκάθαροι και αποφασιστικοί. Να μην αφήνουν τον κόσμο στην αβεβαιότητα και όπως έγραψα να βγούνε να πούνε ότι δεν θα υπάρχει οικονομικό θέμα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, zio10 said:

Αν δεν πάρουμε τα μέτρα για τόσο καιρό η πρόβλεψή μας είναι ότι θα πεθάνουν τόσοι.

Έκλεισαν οι τράπεζες και τρέχανε όλοι να πάρουνε ρύζι μακαρόνια και αλεύρι, δε σου μιλάω καν για την τωρινή κατάσταση, σου αναφέρω κάτι πολύ πιο Light. Σε αυτό το λαό θα μιλήσεις για θανάτους; αφού είμαστε ανίκανοι να διαχειριστουμε οποιαδήποτε κρίση, να κάτσουμε μέσα μας είπαν κι ούτε αυτό δεν κάναμε. Ο Έλληνας διαχρονικά ήθελε να του λες ότι όλα θα πάνε καλά. 

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Να πούνε ξεκάθαρα ναι. Αν δεν πάρουμε τα μέτρα για τόσο καιρό η πρόβλεψή μας είναι ότι θα πεθάνουν τόσοι. Όχι μισόλογα, όχι σε 1-2 βδομάδες θα δούμε, αριθμό κρουσμάτων ό,τι να'ναι και καθίστε σπίτι, δείτε netflix και πλύντε τα χέρια σας συχνά...

Δεν λέω να μην ισχύσουν τα μέτρα εννοείται, αυτά και περισσότερα. Θέλω αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις αυτές να είναι ξεκάθαροι και αποφασιστικοί. Να μην αφήνουν τον κόσμο στην αβεβαιότητα και όπως έγραψα να βγούνε να πούνε ότι δεν θα υπάρχει οικονομικό θέμα. 

Και σε ρωτάω ξανά:

Ξεκάθαρα να πούνε βάσει ποιου μοντέλου πρόβλεψης;

Πες μου μία ρημάδα χώρα που να έχει βγει από αυτή τη δοκιμασία για να σου κάνουν πρόβλεψη.

Καταλαβαίνεις πως δεν έχει καμία λογική αυτό που ζητάς; Προφανώς όχι. Τέτοιες προβλέψεις κάνουν οι αστρολόγοι στη Μενεγάκη, όχι οι επιστήμονες.

Όσο για το οικονομικό: σοβαρά ζητάς από τον οποιονδήποτε εδώ μέσα να πιστέψει πως, άτομο που ακόμη ζητάει εξηγήσεις γιατί βρισκόμαστε σε καραντίνα και πάει και κοτσάρει θετικές ψήφους σε "άρθρα που διαφωτίζουν" από το έγκριτο site medium.com (πρώτο πράγμα που γράφει το έγκριτο είναι "anyone can post here but we don't fact check every story") θα δεχτεί οτιδήποτε του πουν για το οικονομικό σκέλος;

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...