Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Malthador είπε

«Η 41χρονη έμεινε σπίτι, πέθανε σπίτι και διαγνώστηκε μετά με τον ιό». Γι’ αυτό και συμβούλευσε τους νέους ότι είναι πολύ σημαντικό να διατηρούν επικοινωνία με τον γιατρό τους όταν μένουν σπίτι ιδιαίτερα αν έχουν κάποιο υποκείμενο πρόβλημα υγείας. «Μου είπαν ότι η 41χρονη είχε υποκείμενο πρόβλημα υγείας. Το χρόνιο αναπνευστικό πρόβλημα είναι χρόνιο πρόβλημα υγείας», σημείωσε ο κύριος Τσιόδρας.

Μάλιστα, ζήτησε από όλους τους νέους να μιλούν καθημερινά με τους γιατρούς τους ώστε σε περίπτωση επιδείνωσης να τους δοθεί απαραίτητη βοήθεια άμεσα. «Ο θεράπων γιατρός είναι αυτός που θα καθορίσει την πορεία και την εξέλιξη της νόσου με την έγκαιρη παρέμβασή του», τόνισε ο καθηγητής. «Δεν υπάρχει ανοσία σε κανέναν μας. Κινδυνεύουν πολύ λιγότερο οι νέοι και περισσότερο οι ηλικιωμένοι και πολύ περισσότερο οι άνθρωποι με χρόνια νοσήματα υγείας», τόνισε χαρακτηριστικά.  

Με την περίπτωση της κοπέλας, είμαι πολύ πικραμένος, στεναχωρήμενος και άλλες λέξεις που τελειώνουν σε -μενος, αλλά δεν μπορώ να τις γράψω εδώ γιατί θα φάω ban. Για να δούμε τι μας λέει ο νέος εθνικός μας σταρ:

  1. Ατομική ευθύνη vol #1: Να έχουμε επικοινωνία με το γιατρό μας όταν μένουμε σπίτι και έχουμε κάποιο υποκείμενο πρόβλημα υγείας. Και αυτό το λέει για το άσθμα. Που έχει η μισή Ελλάδα. Ποιός έχει προσωπικό γιατρό για το άσθμα; Κι εγώ έχω άσθμα, με πιάνει μια φορά στα πέντε χρόνια, μπουκώνουν τα ιγμόριά μου, παίρνω Klaricid και σε μια εβδομάδα περνάει. Και θεωρεί ότι πρέπει να έχω προσωπικό γιατρό για αυτό το πράγμα.
  2. Ατομική ευθύνη vol #2: Να μιλάμε καθημερινά με τον προσωπικό μας γιατρό. Ας πούμε ότι έχουμε προσωπικό ιδιώτη γιατρό. Να τον πάρουμε τηλέφωνο να μας πει τι ακριβώς που δεν μπορεί να μας το πει ο ΕΟΔΥ, ο δημόσιος οργανισμός που είναι επιφορτισμένος με την πανδημία; Γιατί ο προσωπικός μου ιδιώτης γιατρός να ξέρει καλύτερα το θέμα από τον ειδικό δημόσιο οργανισμό;
  3. Γιατί δεν υπάρχει ανοσία σε κανέναν μας; Όσοι βγήκαν από το νοσοκομείο δεν απέκτησαν ανοσία, ξεχάστηκε ο φίλος;

Το τηλέφωνο του ΕΟΔΥ είναι επιφορτισμένο με δεκάδες χιλιάδες κλήσεις. Ο ΕΟΔΥ δεν υποκαθιστά τον ιατρό ούτε είναι για να παρέχει ιατρική διάγνωση εξ αποστάσεως. 

Όσοι έχουν εμπειρία από τηλ. κέντρα ή υποστήριξη άμεσα ή έμμεσα καταλαβαίνουν τι θα βιώνουν οι τηλεφωνητές του ΕΟΔΥ τώρα και τι χαζομάρες θα ακούνε.

Το ότι παίρνεις μόνος σου φάρμακα είναι άλλο θέμα... και εγώ το κάνω αρκετές φορές. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και τελείως σωστό.

Η μητέρα μου που ανήκει σε ευπαθή ομάδα, είχε πυρετό και ζήτησε συμβουλή παθολόγου. Τελικά είχε κάποιο άλλο ζήτημα, έκανε εξετάσεις αίματος και είχε κάποια φλεγμονή άσχετη με τον κορωναιο. Λύθηκε το πρόβλημα με αντιβίωση. 

Υπήρχε περίπτωση ο ΕΟΔΥ να κάνει τέτοιου είδους τηλεφωνική διάγνωση;

Για μένα η σωστή διαδικασία είναι αρχικά η επικοινωνία με γιατρό και μετά με τον ΕΟΔΥ, που εδώ βέβαια δεν αποκλείεται να έχει ευθύνη (αν και δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε).

Το γράφει και αναλυτικά στις οδηγίες:

https://eody.gov.gr/loimoxi-apo-to-neo-koronoio-covid-19-odigies-profylaxis-gia-to-koino/

Αναφορά σε κείμενο

Σε περίπτωση επιδείνωσης των συμπτωμάτων ή εάν ανήκουμε σε ευπαθή ομάδα (ηλικιωμένα άτομα, άτομα οποιασδήποτε ηλικίας με χρόνια υποκείμενα νοσήματα π.χ. σακχαρώδης διαβήτης, καρδιαγγειακά και χρόνια αναπνευστικά νοσήματα, αρτηριακή υπέρταση), επικοινωνούμε άμεσα με τον θεράποντα ιατρό για ιατρική αξιολόγηση.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Έκλεισαν οι τράπεζες και τρέχανε όλοι να πάρουνε ρύζι μακαρόνια και αλεύρι, δε σου μιλάω καν για την τωρινή κατάσταση, σου αναφέρω κάτι πολύ πιο Light. Σε αυτό το λαό θα μιλήσεις για θανάτους; αφού είμαστε ανίκανοι να διαχειριστουμε οποιαδήποτε κρίση, να κάτσουμε μέσα μας είπαν κι ούτε αυτό δεν κάναμε. Ο Έλληνας διαχρονικά ήθελε να του λες ότι όλα θα πάνε καλά. 

Δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα, είναι συνολικό.

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Και σε ρωτάω ξανά:

Ξεκάθαρα να πούμε βάσει ποιου μοντέλου πρόβλεψης;

Πες μου μία ρημάδα χώρα που να έχει βγει από αυτή τη δοκιμασία για να σου κάνουν πρόβλεψη.

Καταλαβαίνεις πως δεν έχει καμία λογική αυτό που ζητάς; Προφανώς όχι. Τέτοιες προβλέψεις κάνουν οι αστρολόγοι στη Μενεγάκη, όχι οι επιστήμονες.

Όσο για το οικονομικό: σοβαρά ζητάς από τον οποιονδήποτε εδώ μέσα να πιστέψει πως, άτομο που ακόμη ζητάει εξηγήσεις γιατί βρισκόμαστε σε καραντίνα και πάει και κοτσάρει θετικές ψήφους σε "άρθρα που διαφωτίζουν" από το έγκριτο site medium.com (πρώτο πράγμα που γράφει το έγκριτο είναι "anyone can post here but we don't fact check every story") θα δεχτεί οτιδήποτε του πουν για το οικονομικό σκέλος;

 Θα έπρεπε να υπάρχει μια πρόβλεψη. Ή τουλάχιστον αν σκέφτονται να το πάνε μέχρι Ιούνιο πχ να το πούνε απευθείας. Ότι θα πάμε σίγουρα μέχρι τότε εκτός αν συμβεί κανένα θαύμα, όχι για 14 μέρες κτλ.

Θα δεις ότι όσο περνάει ο καιρός και είμαστε σε αυτή την κατάσταση ο κόσμος θα αρχίσει να αντιδράει. Παγκοσμίως εννοώ πάλι, όχι τοπικά.

Εγώ έβαλα θετική ψήφο και και σε αυτό και σε αυτό που έβαλε ο @papoys1 από τον Έλληνα γιατρό γιατί μου φάνηκαν ενδιαφέροντα και τα δύο. Τι σχέση έχει με αυτό που λέω για τα οικονομικά;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασταση μας ειναι πολυ καλη σε σχεση με το τι θα μπορουσε να ειναι. Μην ξεχνατε οτι η ελλαδα ειναι μια τουριστικη χωρα και περναγε απο εδω κοσμος και κοσμακης. Χωρες που εχουν καλυτερη κατασταση απο την ελλαδα ειναι ως επι το πλειστον μη τουριστικες και φτωχες που σημαινει οτι και δεν πηγαν εκει φορεις ευκολα και δεν υπαρχει ελεγχος απο τι πεθαινει καποιος εκει για να ξερουν τι εκταση εχει ο ιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα, είναι συνολικό.

 Θα έπρεπε να υπάρχει μια πρόβλεψη. Ή τουλάχιστον αν σκέφτονται να το πάνε μέχρι Ιούνιο πχ να το πούνε απευθείας. Ότι θα πάμε σίγουρα μέχρι τότε εκτός αν συμβεί κανένα θαύμα, όχι για 14 μέρες κτλ.

Θα δεις ότι όσο περνάει ο καιρός και είμαστε σε αυτή την κατάσταση ο κόσμος θα αρχίσει να αντιδράει. Παγκοσμίως εννοώ πάλι, όχι τοπικά.

Εγώ έβαλα θετική ψήφο και και σε αυτό και σε αυτό που έβαλε ο @papoys1 από τον Έλληνα γιατρό γιατί μου φάνηκαν ενδιαφέροντα και τα δύο. Τι σχέση έχει με αυτό που λέω για τα οικονομικά;

Αφού ακόμα δεν έχουμε ιδέα πόσοι έχουν προσβληθεί από τον ιό,πως θα σου πούνε έστω μια προβλεψη;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα, είναι συνολικό.

 Θα έπρεπε να υπάρχει μια πρόβλεψη. Ή τουλάχιστον αν σκέφτονται να το πάνε μέχρι Ιούνιο πχ να το πούνε απευθείας. Ότι θα πάμε σίγουρα μέχρι τότε εκτός αν συμβεί κανένα θαύμα, όχι για 14 μέρες κτλ.

Θα δεις ότι όσο περνάει ο καιρός και είμαστε σε αυτή την κατάσταση ο κόσμος θα αρχίσει να αντιδράει. Παγκοσμίως εννοώ πάλι, όχι τοπικά.

Εγώ έβαλα θετική ψήφο και και σε αυτό και σε αυτό που έβαλε ο @papoys1 από τον Έλληνα γιατρό γιατί μου φάνηκαν ενδιαφέροντα και τα δύο. Τι σχέση έχει με αυτό που λέω για τα οικονομικά;

Δεν απαντάς.

"Θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη"

Πρόβλεψη βάση ποιας εμπειρίας; Πού ολοκληρώθηκε η πορεία του ιού, για να καθίσουν, να υπολογίσουν και να σου κάνουν πρόβλεψη τι θα γίνει εδώ ή οπουδήποτε αλλού;

Σου τα γράφω αυτά γιατί τα μηνύματά σου εντάσσονται στο πλαίσιο μιας ευρύτερης σειράς μηνυμάτων όπου "τίποτε δεν γίνεται καλά", είναι "ανεπαρκή" αυτά που γίνονται, δεν μας τα εξηγούν καλά (κι ας έχουμε αηδιάσει να ακούμε τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα μπας και τα επικοινωνήσουν κάποια στιγμή και στους μπετόβλακες που εξακολουθούν να κάνουν του κεφαλιού τους) αλλά όταν τους λες "πώς να προβλέψουν" αρχίζουν -καλή ώρα εσύ- τα παντελώς αόριστα "θα έπρεπε να υπάρχει μια πρόβλεψη". Λόγια του αέρα. Θα έπρεπε... Πώς; "Ας το βρουν αυτή, εγώ πρόβλεψη θέλω, τώρα την θέλω"

Καλά, η δε πρόβλεψή σου, "όσο περνάει ο καιρός θα αρχίσει ο κόσμος να αντιδράει", πραγματικά με κάνει να σκέφτομαι πως είναι αμαρτία που δεν γεννήθηκες γυναίκα πριν από δύο χιλιάδες χρόνια, θα έκανες μεγάλη καριέρα ως Πυθία. Προφανώς και θα αρχίσει ο κόσμος να αντιδράει. Εδώ τα ηλίθια αντιδρούσαν όταν τους σταμάτησαν τα καρναβάλια και τις εκκλησίες, οι άλλοι πήγαν να λειτουργήσουν στην Ηλιούπολη και όταν ήρθε η αστυνομία κλείστηκαν μέσα. 

Και σε ρωτάω: αν σου πουν "άλλους τρεις μήνες έτσι" (που δεν το ξέρουν, αλλά αφού θες μια πρόβλεψη, ας την κάνουμε, καλύτερη είναι η κυρά-Λίτσα που έχει θησαυρίσει με τα άστρα...) μας λες ότι δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις;

Αντιδράσεις θα υπάρξουν ούτως ή άλλως. Ιδίως από τους κατ' επάγγελμα και καθ' έξιν αντιδραστικούς.

Καλά, για τα οικονομικά, ασ'΄το. Ακόμη πασχίζεις να καταλάβεις γιατί είμαστε σε καραντίνα και θες πρόβλεψη από το πουθενά, χωρίς στοιχεία, άμα πιάσουμε και προβλέψεις ύφεσης, πτώσης παγκόσμιου ΑΕΠ (εικασίες γίνονται ακόμη) κτλ. θα χαθούμε. Έστω ότι σου λένε "όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείτε, θα ρίξουμε χρήμα στην αγορά". Μου ζητάς σοβαρά να πιστέψω πως άτομα με τη δική σου νοοτροπία θα καλυφτούν από μια τέτοια διαβεβαίωση;

  • Like 13
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και μια μελετη που δειχνει σχεδον τελεια συσχετιση πλουτου και αριθμου κρουσματων ανα πληθυσμο. Εξηγησεις; Οι φτωχοτερες χωρες δεν ξερουν απο τι πεθαινουν; Δεν υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα απο - προς τις φτωχες χωρες; Οι φτωχες χωρες βρισκονται συνηθως στην ζωνη με θερμοτερο κλιμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη μαγκιά είναι η ηρεμία όχι η αντίδραση , μιλάμε για μια αόρατη απειλή. Κάτι ανάλογο είχε γίνει πριν 100 χρόνια και έφυγαν 100 εκατομμύρια άνθρωποι απ όλο τον κόσμο. επίσης εγω θυμάμαι την νόσο των πτηνών ή γρίπη όπως επίσης και την γρίπη των χοίρων .

Το βασικότερο πράγμα  στην ζωή να θυμάστε είναι η υγεία , εκτός από την σωματική που προσβάλει αυτος ο ιος είναι και η ψυχολογική , εμένα με θλίβει να βλέπω όλους τους ανθρώπους εκτος από αυτους που νοσούν να φοράνε μια μάσκα και γάντια , δεν είναι φυσιολογικό !

Μην είστε αντιδραστικοί μόνο και μόνο για τις εντυπώσεις.

Ψάξτε για λύσεις που να κάνουν καλύτερες τις δυσκολες μέρες που ζούμε και αφήστε τα δήθεν. Εκει είναι όλη η μαγκιά ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γράφει πουθενά για προσωπικό ιατρό. Σε οποιονδήποτε γιατρό και αν πας θα σου κάνει διάγνωση με βάση τα συμπτώματά σου ή την χρόνια πάθηση.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω εχει ξεκαθαρισει οτι αν νιωθουμε σοβαρα συμπτωματα παιρνουμε τηλεφωνο εναν παθολογο να τον συμβουλευτουμε και με τις οδηγιες του φευγουμε για νοσοκομειο αφου ειδοποιησουμε πρωτα. Αυτη ειναι η σωστη διαδικασια. Η ενναλακτικη του να μπουκαρουν ολοι στα νοσοκομεια προληπτικα και να κολλαει ο ενας τον αλλο παρασημα μεχρι που απο ανθυπολοχαγοι να καταληξουν ταξιαρχοι ειναι απλα τραγικη. Με ηπια συμπτωματα καθομαστε στα αυγα μας.

Επεξ/σία από patclo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν απαντάς.

"Θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη"

Πρόβλεψη βάση ποιας εμπειρίας; Πού ολοκληρώθηκε η πορεία του ιού, για να καθίσουν, να υπολογίσουν και να σου κάνουν πρόβλεψη τι θα γίνει εδώ ή οπουδήποτε αλλού;

Σου τα γράφω αυτά γιατί τα μηνύματά σου εντάσσονται στο πλαίσιο μιας ευρύτερης σειράς μηνυμάτων όπου "τίποτε δεν γίνεται καλά", είναι "ανεπαρκή" αυτά που γίνονται, δεν μας τα εξηγούν καλά (κι ας έχουμε αηδιάσει να ακούμε τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα μπας και τα επικοινωνήσουν κάποια στιγμή και στους μπετόβλακες που εξακολουθούν να κάνουν του κεφαλιού τους) αλλά όταν τους λες "πώς να προβλέψουν" αρχίζουν -καλή ώρα εσύ- τα παντελώς αόριστα "θα έπρεπε να υπάρχει μια πρόβλεψη". Λόγια του αέρα. Θα έπρεπε... Πώς; "Ας το βρουν αυτή, εγώ πρόβλεψη θέλω, τώρα την θέλω"

Καλά, η δε πρόβλεψή σου, "όσο περνάει ο καιρός θα αρχίσει ο κόσμος να αντιδράει", πραγματικά με κάνει να σκέφτομαι πως είναι αμαρτία που δεν γεννήθηκες γυναίκα πριν από δύο χιλιάδες χρόνια, θα έκανες μεγάλη καριέρα ως Πυθία. Προφανώς και θα αρχίσει ο κόσμος να αντιδράει. Εδώ τα ηλίθια αντιδρούσαν όταν τους σταμάτησαν τα καρναβάλια και τις εκκλησίες, οι άλλοι πήγαν να λειτουργήσουν στην Ηλιούπολη και όταν ήρθε η αστυνομία κλείστηκαν μέσα. 

Και σε ρωτάω: αν σου πουν "άλλους τρεις μήνες έτσι" (που δεν το ξέρουν, αλλά αφού θες μια πρόβλεψη, ας την κάνουμε, καλύτερη είναι η κυρά-Λίτσα που έχει θησαυρίσει με τα άστρα...) μας λες ότι δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις;

Αντιδράσεις θα υπάρξουν ούτως ή άλλως. Ιδίως από τους κατ' επάγγελμα και καθ' έξιν αντιδραστικούς.

Καλά, για τα οικονομικά, ασ'΄το. Ακόμη πασχίζεις να καταλάβεις γιατί είμαστε σε καραντίνα και θες πρόβλεψη από το πουθενά, χωρίς στοιχεία, άμα πιάσουμε και προβλέψεις ύφεσης, πτώσης παγκόσμιου ΑΕΠ (εικασίες γίνονται ακόμη) κτλ. θα χαθούμε. Έστω ότι σου λένε "όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείτε, θα ρίξουμε χρήμα στην αγορά". Μου ζητάς σοβαρά να πιστέψω πως άτομα με τη δική σου νοοτροπία θα καλυφτούν από μια τέτοια διαβεβαίωση;

Έχεις παρεξηγήσει τα μηνύματά μου, ίσως φταίει και ο τρόπος που τα έγραψα.

Λες ότι πασχίζω να καταλάβω γιατί είμαστε αε καραντίνα. Κανείς λάθος, έχω μπει σε καραντίνα μόνος μου εδώ και πάνω από δύο βδομάδες, πριν κλείσουν τα μαγαζιά, τα ξενοδοχεία κτλ και έγραφα και έλεγα συνέχεια ότι πρέπει να μπούμε σε καραντίνα και δεν φτάνει κιόλας έτσι όπως εφαρμόζεται.

Δεν λέω ότι τίποτα δεν γίνεται καλά, αλλά με βάση τη σοβαρότητα της κατάστασης πολλά γίνονται επιπόλαια. Όπως έχω ξαναγράψει δεν μπορεί να κάνει σωστή απολύμανση ούτε ο ταμίας, ούτε ο ντελιβεράς, ούτε αυτός που καθαρίζει τα λεωφορεία το βράδυ.

Πρόβλεψη σου είπα τι εννοώ, να είναι ειλικρινείς. Είπαν ότι τα σχολεία πχ κλείνουν για 14 μέρες. Το ξέρανε ότι δεν θα είναι τόσο, ας λέγανε επ'αόριστον. Αν και πιστεύω ότι υπάρχει κάποια πρόβλεψη από τόσους ειδικούς που ασχολούνται, άλλο αν εμάς μας έχουν στο βλέποντας και κάνοντας. Έχουν ξαναυπάρξει πανδημίες, υπάρχουν μοντέλα, υπερυπολογιστές, κάποια πρόβλεψη θα πρέπει να υπάρχει, αυτό θεωρώ εγώ λογικό.

Οικονομικά θα σου πω τι εννοώ, δεν μπορεί ολόκληρη ευρωπαϊκή ένωση, ολόκληρη ανθρωπότητα να μην έχει κάποια λύση για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης. Τι γίνεται μετά από ένα πόλεμο; Δεν υπάρχει κάποιο ταμείο; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί; Μπορεί να δημιουργηθεί χρήμα; Μπορεί να γίνει μια επανεκκίνηση; Τι κάνουμε αν δεν υπάρχει πρόβλεψη για τέτοιες έκτακτες καταστάσεις; Γκρεμίζονται όλα με 2 μήνες παύση;

Στην Ελλάδα μόνο είναι πόσος κόσμος που έχει σταματήσει να δουλεύει εδώ και μέρες, ή είχε κανονίσει δουλειά και δεν θα πάει, να περιμένει ως τις 10 Απρίλη να πάρει ένα επίδομα αν το δικαιούται και μετά τι;

 

 

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαν έγραψαν ότι έχουν νέο ωράριο Σούπερ Μάρκετ 7 το πρωί με 9 το βράδυ. Κυριακή κλειστά Όμως σήμερα ειδικά που είναι 25 Μαρτίου ξέρουμε αν είναι ανοιχτά; Πήγε κάποιος ήδη; On foot.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν παίρνω μόνος μου φάρμακα ποτέ, στον γιατρό πάω και μου τα γράφει. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχω προσωπικό γιατρό.

Again, δεν σημαίνει ότι όλοι έχουμε προσωπικό γιατρό. Μερικοί ανοίγουμε google και πάμε σε όποιον είναι πιο κοντά μας. Κακώς γράφει έτσι στο σάιτ.

Malthador, νιώθω ότι έχεις εξοργιστεί με την περίπτωση της 41χρονης και πως είσαι δυσαρεστημένος με τη διαχείριση της κρίσης του κορωνοϊού. Όμως συλλογίσου πως θα ήταν αν ήσουν εσύ στη θέση αυτών που παίρνουν αποφάσεις υπο πίεση και που πρέπει να διαχειριστούν περιορισμένους πόρους. Όταν τα βλέπουμε απ' έξω είναι εύκολο να λέμε «έπρεπε να έιχαν κάνει το Χ ή το Ψ».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είναι αργία. Γιατί να είναι ανοιχτά; Ας κάτσουν και λίγο οι άνθρωποι, έχουν λυσσάξει στη δουλειά αυτές τις μέρες. Θα πάμε αύριο μάρκετ, δεν θα πάθουμε κάτι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχεις παρεξηγήσει τα μηνύματά μου, ίσως φταίει και ο τρόπος που τα έγραψα.

[...]

 

Επειδή, κατά την προσφιλή σου συνήθεια, κοιτάς να τα στρογγυλέψεις για να χαθεί κάθε δυνατότητα συζήτησης, να σου θυμίσω λιγάκι τι έγραφες πριν από λίγα λεπτά:

"Εφόσον έχουν σκοπό να συνεχιστεί η καραντίνα πρέπει να είναι πιο ξεκάθαροι και πιο ειλικρινείς με τον κόσμο.

Να πουν για ποιο λόγο ισχύουν τα μέτρα, τι θα γινόταν αν δεν τα είχαμε πάρει, πόσο θα διαρκέσουν το ελάχιστο"

Kι όταν σου απάντησα πως έχουν εξηγήσει σε βαθμό αηδίας γιατί ισχύουν τα μέτρα και τι θα γινόταν αν δεν τα είχαμε πάρει, άρχισες τα "ίσως φταίει ο τρόπος που τα έγραψα".

Όχι, δεν φταίει ο τρόπος που τα έγραψες. Απλά, δεν μπορείς να υπερασπιστείς άλλο αυτά που έγραψες και "μήπως φταίει ο τρόπος που τα έγραψα".

Άκου, "να πουν για ποιο λόγο ισχύουν τα μέτρα".

Τραγέλαφος.

Υ.Γ. Νέος ιός, δεν τον έχουμε ξαναδεί, δεν ξέρουμε πώς συμπεριφέρεται σε βάθος μηνών, με μεγαλύτερο ποσοστό θνητότητας από άλλους, αλλά εμείς θα κάνουμε μια πρόβλεψη γιατί... έτσι. Ας πούμε, με την Ισπανική γρίπη, πριν από έναν αιώνα, γιατί όχι. Πρόβλεψη. Τι να πω, δεν έχω λόγια, πραγματικά.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...