Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Παω το σκυλο βολτα, μετα φαρμακειο και μετα super market. Με το χαρτάκι μου, sms κλπ.

Αρα?

Η αυστηροποιηση των μέτρων έχει να κάνει με τους σωστούς ελέγχους.

Για να μην λέμε μόνο τα αρνητικά, νομίζω ότι η συμμόρφωση έχει φτάσει σε υψηλά ποσοστά.

Η αστυνομία δεν μπορεί να ελέγξει ολόκληρη την Ελλάδα, αλλά μπορεί να ελέγξει τα πολυσύχναστα σημεία (πλατείες, πάρκα, παραλίες κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 minutes ago, billdanos said:

Παω το σκυλο βολτα, μετα φαρμακειο και μετα super market. Με το χαρτάκι μου, sms κλπ.

Αρα?

Η αυστηροποιηση των μέτρων έχει να κάνει με τους σωστούς ελέγχους.

Διέσχισα όλη την Κηφισίας και την Συγγρού πάνω κάτω πριν λίγο και έχει παντού μπάτσους που σταματάνε αβέρτα. 

Δεν χρειάζονται άλλοι έλεγχοι imho. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Κάτι ακόμη: επειδή είναι ζήτημα χρόνου να παίξει το πασπαρτού επιχείρημα "δεν σέβεσαι την άποψή μου" να ξεκαθαρίσω κάτι, ειδικά και γενικά:

btw

Ποτέ δε κατάλαβα αυτό τη βλακεία "δε σέβεσαι την άποψή μου" .... όχι φυσικά και δεν έχω κανένα λόγο να σέβομαι την άποψή σου αν είναι χαζομάρα. Μπορείς να έχεις όποια χαζομάρα θες σαν άποψή σου αυτό δε σημαίνει ότι έχω καμιά "υποχρέωση" να το σέβομαι αυτό και να μη λέω ότι η άποψή σου είναι μια χαζομάρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Διέσχισα όλη την Κηφισίας και την Συγγρού πάνω κάτω πριν λίγο και έχει παντού μπάτσους που σταματάνε αβέρτα. 

Δεν χρειάζονται άλλοι έλεγχοι imho. 

Δεν έχω διαβάσει τα παραπάνω ποστς αλλ΄υποθέτω ότι η όλοι συζήτηση θα γίνεται για πιο περιφεριακούς δρόμους και μέσα στους δήμους.

αν και δεν έχω βγει από το σπίτι μου από την έναρξη του μέτρου, δε ξέρω πόσο πιθανό θα ήταν αν στο δρόμο μου από το σπίτι μου στο Χαϊδάρι προς το σπίτι της μάνας μου στη Νίκαια πχ θα υπάρχει έλεγχος (και σίγουρα όχι σε όλες τις πιθανές διαδρομές προς τα εκεί), και αντικειμενικά δε μπορεί να γίνει. και ουσιαστικά δε νομίζω ότι ήταν και αυτή η λογική αλλά να το σκεφτεί ο άλλος 2-3 φορές κατά πόσο είναι απαραίτητο να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, patclo είπε

Οχι απαραιτητα, γιατι το να στησεις μια γραμμη παραγωγης θελει προβλεψη οτι θα μπορεις να πουλας και σε τρεις μηνες. Αν ομαλοποιηθει η κατασταση ο αλλος θα εχει ριξει 20 εκατομυρια και θα τα χασει. 

 

δεν ισχυει αυτο , πολυ απλα το κρατος επρεπε και πρεπει να αγοραζει φαρμακα/μασκες/γαντια κλτπ απο Ελληνικες εταιριες  που τα παραγουν στην Ελλαδα(για να μην κλειναν), ολοι πρεπει επιτελους να καταλαβουν οτι πρεπει να στηριχτει η ενχωρια παραγωγη αγαθων , δεν γινεται το ιδιο το κρατος να αγοραζει στολες για τον στρατο απο την τουρκια και το πακισταν , ενω θα μπορουσε να δωσει δουλεια σε ελληνικες βιοτεχνιες. Αν πρεπει να καταλαβουμε κατι απο ολο αυτο ειναι οτι πρεπει να γινουμε αυταρκης στα βασικα αγαθα και να στηριξουμε οσο μπορουμε την βιομηχανια στην Ελλαδα, οι καταναλωτες πρεπει να αγωραζουν Ελληνικα προιοντα απο την στιγμη που ειναι διαθεσημα. Το ιδιο καναν και στην Ευρωπη/ΗΠΑ λογο κοστους πηγαν την παραγωγη στην Κινα και τωρα παρακαλανε για μασκες και φαρμακα....

Επεξ/σία από Mando
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

btw

Ποτέ δε κατάλαβα αυτό τη βλακεία "δε σέβεσαι την άποψή μου" .... όχι φυσικά και δεν έχω κανένα λόγο να σέβομαι την άποψή σου αν είναι χαζομάρα. Μπορείς να έχεις όποια χαζομάρα θες σαν άποψή σου αυτό δε σημαίνει ότι έχω καμιά "υποχρέωση" να το σέβομαι αυτό και να μη λέω ότι η άποψή σου είναι μια χαζομάρα.

Τελείως λάθος οπτική αλλά σέβομαι την άποψη σου.Αυτο δεν σημαίνει ότι συμφωνώ αφού θεωρώ πως είναι χαζομάρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

btw

Ποτέ δε κατάλαβα αυτό τη βλακεία "δε σέβεσαι την άποψή μου" .... όχι φυσικά και δεν έχω κανένα λόγο να σέβομαι την άποψή σου αν είναι χαζομάρα. Μπορείς να έχεις όποια χαζομάρα θες σαν άποψή σου αυτό δε σημαίνει ότι έχω καμιά "υποχρέωση" να το σέβομαι αυτό και να μη λέω ότι η άποψή σου είναι μια χαζομάρα.

Πιστεύω ότι η έκφραση " δεν σέβεται την άποψη μου " πάει σετ με το " δημοκρατία έχουμε " .... Αυτές οι δύο κουβέντες έχουν γίνει καραμέλα για να ανεχόμαστε το οτιδήποτε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Warzycha είπε

Τελείως λάθος οπτική αλλά σέβομαι την άποψη σου.Αυτο δεν σημαίνει ότι συμφωνώ αφού θεωρώ πως είναι χαζομάρα.

άρα στην ουσία συμφωνείς αφού έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς την άποψή μου χαζομάρα.

.

και πως θα μπορούσα να διφωνήσω με εναν ΒΑΖΕΧΑ !!!!!!

110805.jpg

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrLo είπε

btw

Ποτέ δε κατάλαβα αυτό τη βλακεία "δε σέβεσαι την άποψή μου" .... όχι φυσικά και δεν έχω κανένα λόγο να σέβομαι την άποψή σου αν είναι χαζομάρα. Μπορείς να έχεις όποια χαζομάρα θες σαν άποψή σου αυτό δε σημαίνει ότι έχω καμιά "υποχρέωση" να το σέβομαι αυτό και να μη λέω ότι η άποψή σου είναι μια χαζομάρα.

 

2 λεπτά πριν, Warzycha είπε

Τελείως λάθος οπτική αλλά σέβομαι την άποψη σου.Αυτο δεν σημαίνει ότι συμφωνώ αφού θεωρώ πως είναι χαζομάρα.

Υπάρχει μια μικρή παρεξήγηση σε όλο αυτό...

σέβομαι το άτομο που εκφέρει μια άποψη και όχι την άποψη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Locke_John είπε

Επίσης, καλό θα ήταν για αυτό το διάστημα, να μην πηγαίνουμε απαραιτήτως στο αγαπημένο μας σουπερμάρκετ αλλά στο πιο κοντινό μας.

Δεν είναι η κατάλληλη εποχή για οικονομία, αλλά για σεβασμό σε όλους είναι μια καλή ευκαιρία.

Δεν συνιστά έλλειψη σεβασμού το να περπατάς, ή να αθλείσαι μέσα στο δρόμο ολομόναχος χωρίς να αγγίζεις τίποτα. Οι κανόνες για μικρές διαδρομές βγήκαν για να μην γίνεται κατάχρηση του δικαιώματος των υπό περιορισμών εξόδων.

 

15 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί ασχολείστε με τα επιβεβαιωμένα κρούσματα; Τι αξία έχει αυτό το νούμερο όταν ο ίδιος ο Σιόδρας είπε ότι τα πραγματικά υπολογίζονται σε 8000-10000; Οι θάνατοι και οι διασωληνωμένοι είναι αξιόπιστα νούμερα..

Με βάση τις εκτιμήσεις του Τσιόδρα το ποσοστό θνητότητας είναι πολύ χαμηλό. Γεγονός που θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και για τη διάρκεια της καραντίνας με τις όποιες παρενέργειές και αθέατα θύματά της.

 

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Να πούνε ξεκάθαρα ναι. Αν δεν πάρουμε τα μέτρα για τόσο καιρό η πρόβλεψή μας είναι ότι θα πεθάνουν τόσοι. Όχι μισόλογα, όχι σε 1-2 βδομάδες θα δούμε, αριθμό κρουσμάτων ό,τι να'ναι και καθίστε σπίτι, δείτε netflix και πλύντε τα χέρια σας συχνά...

Δεν λέω να μην ισχύσουν τα μέτρα εννοείται, αυτά και περισσότερα. Θέλω αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις αυτές να είναι ξεκάθαροι και αποφασιστικοί. Να μην αφήνουν τον κόσμο στην αβεβαιότητα και όπως έγραψα να βγούνε να πούνε ότι δεν θα υπάρχει οικονομικό θέμα. 

Σωστά. Υπάρχει η επιστήμη της Στατιστικής προκειμένου να βγάζεις αξιόπιστα συμπεράσματα για τον πληθυσμό από το δείγμα. Για ποσοστά ασθένειας, θνητότητας, τάσης εξάπλωσης κτλ. Άλλο να εκτιμήσεις ότι η θνητότητα είναι στο 2% και άλλο στο 2 τοις χιλίοις. Δεν θα έπαιρνες τα ίδια μέτρα. 

Έχουν όμως τα μέσα για να κάνουν τέτοιους ελέγχους; Θα 'πρεπε να τα έχουν ως μέρος ενός σχεδίου για τέτοιες έκτακτες περιπτώσεις; Εκεί είναι το πρόβλημα.

Πάντως από την περίπτωση της Κίνας που έκλεισε τους 3 μήνες περίπου και χωρίς να είναι απόλυτα βέβαιοι ότι "καθάρισαν" δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει με μας και την Ευρώπη γενικότερα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neosstoforum είπε

Δε ξέρω αν συζητήθηκε αλλά ο Χαρδαλιάς χθες είχε πει ότι σήμερα θα ανακοινωθούν αυστηρότερα μέτρα. Τι πιστεύετε θα είναι αυτά;

Θα αρχίσουν να πυροβολάνε ό,τι κινείτε? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

άρα στην ουσία συμφωνείς αφού έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς την άποψή μου χαζομάρα.

.

και πως θα μπορούσα να διφωνήσω με εναν ΒΑΖΕΧΑ !!!!!!

Ναι αλλά το ότι δεν συμφωνώ,δεν σημαίνει ότι δεν την σέβομαι.

Λιγοι ξερουν πως γράφεται ο Βαζεχα!Παιχταρα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δεν σκοτωθούμε μεταξύ μας, από διάφορους ιούς κτλ και συνεχίσουμε κανένα μήνα κλεισμένοι μέσα θα λύσουμε πολλά φιλοσοφικά ερωτήματα της εποχής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...