Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Περίεργο μέτρο... δεν έχω σκεφτεί τι αποτέλεσμα περιμένουν από αυτή την πράξη, καμία ιδέα???

Η φυλακή είναι το χειρότερο μέρος για να αρρωστήσεις, για πολλούς λόγους κανένας δεν θα νοιαστεί.

Βέβαια θα πρέπει να προβλεφθεί και μια ειδική φυλακή για όλους τους εξυπνάκηδες που παραβίασαν την καραντίνα τους (αν επιζήσουν). Όχι αναστολές, όχι εξαγορές, όχι πρότερος έντιμος βίος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην όλη ιστορία, ένα είναι το θέμα, ως ανθρώπινη κοινότητα:

Πιαστήκαμε απροετοίμαστοι. Όλοι ετοιμάζονταν για πόλεμο με το γείτονα, για σεισμό, για τσουνάμι, για πόλεμο με εξωγήινους. Κανείς δεν πρόβλεψε τον αριθμό κρεβατιών σε ΜΕΘ, την οικονομική ανεπάρκεια σε περίπτωση που η έκτακτη ανάγκη διαρκέσει πολύ (δε μπορώ να φανταστώ πώς θα είμαστε οικονομικά αν διαρκέσει 2 μήνες αυτό ή αν θα ξαναέρθει τον επόμενο χειμώνα- άνοιξη), το πώς θα πληρώνει κάποιος για να αγοράσει τρόφιμα, ακόμα και οι εταιρίες μεταξύ τους...

Μόνο ο Γκέιτς το είχε φανταστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Magic_Nature είπε

εστειλα τον κωδικο 12 στο 13033 και μου ενέκρινε κανονικα τη μετακινηση χαχα ελεος. 

Λες να δεχτεί και τον κωδικό 69 😅😅😅;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ο ανευθυνος που βολτάρει όλη μέρα, θα συνεχίσει να το κάνει ασχετα με τα μέτρα. Ευτυχώς όλοι αυτοί είναι ελάχιστοι και δεν δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα. Τα έντυπα και τα sms υπάρχουν απλά για να μας θυμίζουν πως πρέπει να μην κυκλοφορούμε άσκοπα. Δεν καταγράφονται και δεν διασταυρώνονται οπως είπε χθες και ο υπουργός (καταγράφουν μονο το συνολικό αριθμό των μηνυμάτων που στέλνονται πανελλαδικά, ενώ το περιεχόμενό τους διαγράφεται μετά την αποστολή της απάντησης).

Σίγουρα ο ανεύθυνος/παράνομος δεν θα λάβει υπόψη του τα μέτρα,πολύ σωστά το είπες αδερφέ,Τα χαρτιά όπως και τα SMS και οι δηλώσεις λένε και ώρα επάνω οπότε δεν μπορεί να βολτάρει 24 ώρες φαντάζομαι υπάρχει και ένα εύλογο χρονικό περιθώριο για να πάει στήν δουλειά του ιδιαίτερα τώρα που έχουν μειωθεί κατά πολύ τα δρομολόγια των Μέσων μαζικής μεταφοράς.

Δεν ξέρω τι αυστηρότερα μέτρα θα μπορούσαν δικαιολογημένα να βάλουν κάποια πράγματα που έπρεπε να έχουν κάνει καιρό ως κυβέρνηση δεν τα έκαναν η άργησαν πάρα πολύ και με μέτρα αστεία,είναι δυνατόν να παίρνουν 263 άτομα σε ένα αεροπλάνο Μαζί ? βάλτε τουλάχιστον 2 να υπάρχει κάποια απόσταση και είναι δυνατόν να μην τους ενημέρωσε κανείς αλλά όπως είπε η φοιτήτρια να έμαθαν για τα 21 επιβεβαιωμένα κρούσματα απο την Τηλεόραση και δεν είχαν καμμία ενημέρωση ?

Να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί άκουσα χθές που λέγανε για Σφραγίδες εργοδότη ενώ δεν έλεγε κάτι τέτοιο στήν φόρμα που κατέβαζες,αυτοί που είναι ιδιώτες τι σφραγίδα να βάλουν ?είπε ο εκπρόσωπος πως χωρίς σφραγίδα το έντυπο Α θα είναι άκυρο ! υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που δουλεύουν σε ιδιώτες και ιδιαίτερα αποκλειστικές, οικιακές βοηθοί κλπ εμείς πχ έχουμε μια γυναίκα για να φροντίζει την Θεία μου που είναι μόνη της και χρειάζεται τα φάρμακα την τροφή της κλπ γιατί δεν μπορεί απο μόνη της,κάναμε το έντυπο μαζί της και το υπέγραψε,για να μπορεί να έρχεται η γυναίκα κάθε μέρα,αυτή τι σφραγίδα να της βάλει ? 

Επίσης δυστυχώς παρατηρώ και θέλω να το αναφέρω και αυτό εφόσον ζω στο κέντρο σε ολοκληρες "συνοικίες" αλλά και σε κεντρικούς δρόμους πως δεν υπάρχει κάποιος έλενχος σχετικά με τους παράνομους (και μη) μετανάστες,Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους και δεν λέω πως φταίνε εκείνοι όμως μου φαίνεται παράλογο το οτι εμείς ως Έλληνες πρέπει να έχουμε ταυτότητα και ειδικά χαρτιά για να κυκλοφορήσουμε και εκείνοι που οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι δυστυχώς παράνομα εδώ να κυκλοφορούν χωρίς χαρτιά ?

Επίσης τι γίνεται για όλους αυτούς,έχει γεμίσει η γειτονιά μίνι μάρκετ και μαζεύονται 4-5 μέσα δεν είναι αυτοί πιθανή βόμβα για την δημόσια υγεία ? δεν βλέπω να εφαρμόζονται μέτρα για αυτό δεν βλέπω κάν να υπάρχει μύνημα στα Αγγλικά,ινδικά η όποια άλλη γλώσσα για το SMS που στέλνεις,μόνο στα ελληνικά που κανείς τους δεν ξέρει...😔

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αποσυμφόρηση κι εκεί. Αντιμετωπίζουν αντίστοιχους κινδύνους και στις φυλακές σε μια ενδεχόμενη εξάπλωση του ιού, τη στιγμή που είναι ήδη συνωστισμένοι πολλοί κρατούμενοι...

Εγώ, το έλεγα και απ'την αρχή στο προηγούμενο θρεντ, περισσότερο αναρωτιέμαι τι θα κάνουν με τους πρόσφυγες/μετανάστες στις διάφορες εγκαταστάσεις φιλοξενίας. Υποθέτω προς το παρόν κάνουν τις πάπιες και ισχύει το (μεταξύ σοβαρό και) αστείο "Αν δεν κάνεις τεστ δεν έχεις κρούσματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kirileman είπε

 

Επίσης, θέλω να πάω με τη μητέρα μου να ταΐσουμε κάποια ζώα που έχουμε σε ένα μικρό κτήμα. Τι #@&$ βάζω στο έντυπο;

... παροχή υπηρεσιών 😋

Επεξ/σία από xx1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.300 νεκροί στην Ισπανία σε 2 μέρες. Αν συνεχίσει αυτό θα έχουν από 60-70.000 νεκρούς Ιταλια-Ισπανια και έρχονται κι άλλοι από πίσω.

Κατά τα άλλα είναι μια απλή γρίπη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Magic_Nature said:

εστειλα τον κωδικο 12 στο 13033 και μου ενέκρινε κανονικα τη μετακινηση χαχα ελεος. 

Που να δεις και τι ωραία θα στην εγκρίνουν όταν το δείξεις αυτό σε κάποιον έλεγχο! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, odys03 είπε

Δείχνει σωστά σε ποιά μέρα είμαστε σήμερα;  στις 12 Μαρτίου είχαμε τον πρώτο νεκρό. Τι μέρα είναι αυτή στο γράφημα; και σε απόσταση  8 μέρες  20 Μαρτίου να δείχνει 4 νεκρούς ανά ημέρα.  Μπας και βγάλουμε άκρη. 

Οι θεσεις στο διαγραμμα ειναι σχετικες. Αν υποθεσεις οτι εκει που λεει first death ειναι 11 μαρτη και εσυ συρεις τα μετρα 12 μερες μετα εκει ειναι 23 μαρτη. Αν κλικαρεις δυο μερες μετα απο αυτη την γραμμη θα σου βγαζει πχ total fatalities 17 και Δ 3 οτι δηλαδη στις 25 το αναμενομενο ειναι αυτο 17 συνολο και 3 θανατοι για την μερα. Anyway αυτα ειναι χοντρικα νουμερα και εχουν μεγαλη ευαισθησια στο ποτε πηρες τα μετρα (αυτο ειναι το πιο βασικο απο ολα) και στο αν τα μετρα εριξαν την μεταδοτηικοτητα στο 0,6 ή στο 0,9. Το ιδανικο ειναι με σουπερ αποδοτικα μετρα να ξεμπερδεψουμε στα 100 - 200 ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

1.300 νεκροί στην Ισπανία σε 2 μέρες. Αν συνεχίσει αυτό θα έχουν από 60-70.000 νεκρούς Ιταλια-Ισπανια και έρχονται κι άλλοι από πίσω.

Κατά τα άλλα είναι μια απλή γρίπη.

Θα ήθελα παρα πολύ να ήξερα τι ιατρικό ιστορικό έχουν τα θύματα 🤔

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Που να δεις και τι ωραία θα στην εγκρίνουν όταν το δείξεις αυτό σε κάποιον έλεγχο! 

Κανονικα θα έπρεπε να δωσει μηνυμα λάθους με μη έγκυρο κωδικο 

αλλα εχουν βαλει ολους τους μπαστουνοβλαχους να προγραμματιζουν και το συστημα ειναι της πλάκας.

Ουτε ενα if δεν ξέρουν να γράψουν. Εγω φταιω;;; Εγω εκανα λάθος. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...