Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Magic_Nature said:

Κανονικα θα έπρεπε να δωσει μηνυμα λάθους με μη έγκυρο κωδικο 

αλλα εχουν βαλει ολους τους μπαστουνοβλαχους να προγραμματιζουν και το συστημα ειναι της πλάκας.

Ουτε ενα if δεν ξέρουν να γράψουν. Εγω φταιω;;; Εγω εκανα λάθος. 

Προφανώς και φταις γιατί το έκανες επίτηδες. Εκ του ασφαλούς λοιπόν τους λες μπαστουνόβλαχους αλλα για βγες εξω με αυτό το μήνυμα να δω κάτι...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε αυτές τις χώρες Ιταλία Ισπανία κλπ αργησαν 15 μέρες να πάρουν μέτρα κόλλησαν όλοι οι πιτσιρικάδες πήγαν σπίτι και τους θέρισαν όλους. Κλάιν μάιν ένα βήχα τώρα, και μετράνε χιλιάδες νεκρούς και θα μετράνε μέχρι το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς και φταις γιατί το έκανες επίτηδες. Εκ του ασφαλούς λοιπόν τους λες μπαστουνόβλαχους αλλα για βγες εξω με αυτό το μήνυμα να δω κάτι...

Πως αποδεικνυεται οτι το έκανα επιτηδες; θα το πάρεις πανω σου εσυ σαν αστυνομικος; 

ναι ειναι βλαχος αυτος που φτιάνει ενα προγραμμα το οποιο δεν χειριζεται καν βασικές λανθασμένες επιλογές εισοδου. 

Βλαχος με την εννοια οτι ειναι ερασιτέχνης. Εκανα C παλαιοτερα και πιστεψε με πριν δωσω ενα προγραμμα εξω το εξεταζα εξονυχιστικα 

για ενδεχομενα λανθασμένων εισοδων. Ακομη και ενα κομπιουτεράκι αριθμων εβαζα συνθηκες ωστε να μπλοκάρουν εισοδους χαρακτηρων απο το χρηστη αντι για αριθμους. Αμα ηταν τοσο απλό το προγραμματισμα θα ηταν ολοι χακεράδες. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Magic_Nature said:

Πως αποδεικνυεται οτι το έκανα επιτηδες; θα το πάρεις πανω σου εσυ σαν αστυνομικος; 

ναι ειναι βλαχος αυτος που φτιάνει ενα προγραμμα το οποιο δεν χειριζεται καν βασικές λανθασμένες επιλογές εισοδου. 

Βλαχος με την εννοια οτι ειναι ερασιτέχνης. Εκανα C παλαιοτερα και πιστεψε με πριν δωσω ενα προγραμμα εξω το εξεταζα εξονυχιστικα 

για ενδεχομενα λανθασμένων εισοδων. 

Αυτο που εκανες με το SMS, έχει ακριβώς την ιδια αξία με το να συμπληρωνες ένα χειρόγραφο που θα ελεγε: Φεύγω από το σπίτι μου και τη γυναίκα μου για να παω να συναντήσω τη γκομενα... 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mando είπε

δεν ισχυει αυτο , πολυ απλα το κρατος επρεπε και πρεπει να αγοραζει φαρμακα/μασκες/γαντια κλτπ απο Ελληνικες εταιριες  που τα παραγουν στην Ελλαδα(για να μην κλειναν), ολοι πρεπει επιτελους να καταλαβουν οτι πρεπει να στηριχτει η ενχωρια παραγωγη αγαθων , δεν γινεται το ιδιο το κρατος να αγοραζει στολες για τον στρατο απο την τουρκια και το πακισταν , ενω θα μπορουσε να δωσει δουλεια σε ελληνικες βιοτεχνιες. Αν πρεπει να καταλαβουμε κατι απο ολο αυτο ειναι οτι πρεπει να γινουμε αυταρκης στα βασικα αγαθα και να στηριξουμε οσο μπορουμε την βιομηχανια στην Ελλαδα, οι καταναλωτες πρεπει να αγωραζουν Ελληνικα προιοντα απο την στιγμη που ειναι διαθεσημα. Το ιδιο καναν και στην Ευρωπη/ΗΠΑ λογο κοστους πηγαν την παραγωγη στην Κινα και τωρα παρακαλανε για μασκες και φαρμακα....

Δυο ζευγαρια παπουτσια περιπου 70-80 ευρω και κατι αλλες μπλουζες απο διαφορα μαγαζια στο κεντρο, που ηξερα οτι ηταν ελληνικα μου βγηκαν σε ουτε 3 μηνες.. ασε μη σου πω καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτο που εκανες με το SMS, έχει ακριβώς την ιδια αξία με το να συμπληρωνες ένα χειρόγραφο που θα ελεγε: Φεύγω από το σπίτι μου και τη γυναίκα μου για να παω να συναντήσω τη γκομενα... 

φιλε μου οταν ξαναβγω έξω θα στειλω το σωστο κωδικο. Δε βγαινω τωρα εξω. 

Απλα εστειλα αυτο και βλέπω οτι δεν το μπλοκάρει το συστημα. Δε σου στέλνει μήνυμα λάθους.

Ειναι προχειρο το συστημα αυτο λέω. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

εστειλα τον κωδικο 12 στο 13033 και μου ενέκρινε κανονικα τη μετακινηση χαχα ελεος. 

Που είναι το αστείο ? Θα πας φαρμακείο και μετά super market.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Σίγουρα ο ανεύθυνος/παράνομος δεν θα λάβει υπόψη του τα μέτρα,πολύ σωστά το είπες αδερφέ,Τα χαρτιά όπως και τα SMS και οι δηλώσεις λένε και ώρα επάνω οπότε δεν μπορεί να βολτάρει 24 ώρες φαντάζομαι υπάρχει και ένα εύλογο χρονικό περιθώριο για να πάει στήν δουλειά του ιδιαίτερα τώρα που έχουν μειωθεί κατά πολύ τα δρομολόγια των Μέσων μαζικής μεταφοράς.

 

Mια χαρα τα κανουνε οσοι ειναι ανεγκεφαλοι

κανουνε οσα χαρτια θελουνε χειρογραφα και τριγυρνανε (χωρις σημαντικο λογο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, xstreamgamer said:

Ο ιός δεν είναι μορφή ζωής δεν έφτασε και ούτε πρόκειται να φτάσει ποτέ σε κυτταρικό επίπεδο

Μου έδωσες αφορμή να παραθέσω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο.

https://www.scientificamerican.com/article/are-viruses-alive-2004/

Με λίγα λόγια λέει πως δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι είναι μορφή ζωής αλλά ούτε πως δεν είναι. Είναι μία γκρίζα ζώνη και οι επιστήμονες δυσκολεύονται να απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα. Πάντως λέει ότι ένας ιός για να ζήσει χρειάζεται ξένο κύτταρο, δεν ζει από μόνος του. Έχει πολλές πληροφορίες το άρθρο για όποιον ενδιαφέρεται.

Για εμένα στην ουσία είναι μορφή ζωής. Γιατί πρώτον ζει και δεύτερον μέσα στο σώμα μας μεγαλώνει τον πληθυσμό του (αναπαράγεται). Για παράδειγμα ο Κορωνοϊός όσο καιρό επιβιώνει σε μια επιφάνεια έχει την δυνατότητα αν πιάσουμε την επιφάνεια και μετά το πρόσωπο μας να μας μολύνει. Δηλαδή να μπει στο σώμα μας και ύπουλα να επωάζεται και να αυξάνει τον πληθυσμό του. Ως που να τον καταλάβει το σώμα μας και να τον σκοτώσει το ανοσοποιητικό μας σύστημα. Πως γίνεται να πεθάνει κάτι και να πολεμάμε κάτι σαν οργανισμός που δεν ζει;

Α Και επίσης μέσω της μετάδοσης και της αναπαραγωγής εξελίσσεται σαν ότι είναι (δεν λέω μορφή ζωής, ας το χαρακτηρίσει ο καθένας όπως θεωρεί σωστό) αλλάζει τα χαρακτηριστικά του. Ένα αντικείμενο πχ ένα ξύλο που δεν είναι μορφή ζωής όσο και να μείνει δεν θα μεταλλαχθεί σε κάτι άλλο.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπος του SMS ειναι να σε βαλει να σκεφτεις πριν βγεις εξω. Ουτε "αδεια" σου δινουν, ουτε αν βγεις εξω και εχεις στειλει 2 (σουπερ μαρκετ) και πας φαρμακειο (1) θα σε βαλουν φυλακη. Φτιαξανε ενα συστημα στα γρηγορα (οταν αλλες πιο προηγμενες χωρες δεν εχουν καν αυτο και γραφεις χαρτουρα) απλα για να μπεις στη διαδικασια να σκεφτεις, χρειαζομαι να βγω?

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, Peleus17 είπε

Θα ήθελα παρα πολύ να ήξερα τι ιατρικό ιστορικό έχουν τα θύματα 🤔

  • καρδιακές παθήσεις
  • διαβήτη
  • χρόνιες αναπνευστικες ασθένειες
  • Υψηλή πίεση
  • Καρκίνο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Δεν παιζω παιχνιδι ειμαι προγραμματιστης και ψάχνω για bugs. Πειραζει;

It's not a bug, it's a feature.

Τον έλεγχο τον κάνει το όργανο, και όχι το αυτοματοποιημένο σύστημα που απαντά στα sms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Magic_Nature είπε

Ναι. 

Αρα το 7 δεν ειναι επιλογή. Αμα στειλεις 7 τι θα σου απαντησει; 

Δεν παιζω παιχνιδι ειμαι προγραμματιστης και ψάχνω για bugs. 

Είχα, καμία ΣΗΜΑΣΙΑ ?

Το sms που στέλνεις, δεν το βλέπει κανείς. Το στέλνεις για να το ΔΕΙΞΕΙΣ σε τυχον έλεγχο η όχι ?

Αρα λοιπόν, στην περίπτωση του 12, θα ισχυριζοσουν φαρμακείο-supermarket και θα γινόταν ΔΕΚΤΟ. Στην άλλη περίπτωση, τι ?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...