Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Locke_John είπε

γνωρίζετε αν τα συνεργεία αυτοκινήτων παραμένουν ανοικτά?

μάλλον θα χρειαστώ αλλαγή μπαταρίας, τώρα έπρεπε να τύχει κ αυτό...

Κυριακη βραδυ πριν την απαγορευση, παθαινει ζημια το αμαξι. Με ενα αυριο που δε ξερουμε τι μισθο θα εχουμε, αν θα εχουμε..πρεπει να δωσω 400Ε για την ζημια. Αν σε παρηγορει..

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fake news αποδεικνύεται τελικά η προχθεσινή είδηση ότι στην Ισπανία ναρκώνουν τους 65χρονους για να πεθάνουν ανώδυνα και να ζήσουν οι πιο νέοι, επειδή δήθεν δεν υπάρχουν αρκετοί αναπνευστήρες για όλους.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/03/25/fake-news-spanish-doctor/

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Locke_John είπε

γνωρίζετε αν τα συνεργεία αυτοκινήτων παραμένουν ανοικτά?

μάλλον θα χρειαστώ αλλαγή μπαταρίας, τώρα έπρεπε να τύχει κ αυτό...

Σχεδόν όλα τα βενζινάδικα πουλάνε και εγκαθιστούν μπαταρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να χρειαστεί να πάω στο μαγαζί μου που είναι στους καδ που έχουν κλείσει (είμαι αυτοαπασχολουμενος φωτογράφος) για να κάνω κάτι δουλειές, όχι να εξυπηρετήσω πελατη. Η δήλωση τύπου Α με καλύπτει για αυτό; Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά Σφραγίδα δυστυχώς δεν έχω σπίτι είναι στο μαγαζί οπότε η δήλωση θα έχει απλά υπογραφή. 

Επίσης θέλω να παραλάβω κάτι άλμπουμ από το τυπογραφείο που είναι σε άλλο Δήμο στην Αττική, με καλύπτει η κίνηση της δήλωσης Α επειδή είναι για δουλειά του μαγαζιού; Απαγορεύεται η πρέπει να κάνω κάτι άλλο; 

Συγνώμη που πιάνω χώρο από αυτό το τόπικ παιδιά με προσωπικές ερωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Locke_John είπε

γνωρίζετε αν τα συνεργεία αυτοκινήτων παραμένουν ανοικτά?

μάλλον θα χρειαστώ αλλαγή μπαταρίας, τώρα έπρεπε να τύχει κ αυτό...

Καλησπερα, γνωριζω πως ειναι ανοικτα μιας και αυριο εδω στην Πατρα εχω κλεισει ραντεβου σε συνεργειο.

Αυτο που δεν γνωριζω ακριβως ειναι με τι διαδικασια θα ειμαι καλυμμένος ?

Επεξ/σία από panos9553
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που ρωτάω εδώ,δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο νήμα. Αύριο,πρέπει να πάω στο μαγαζί μου διότι μου φέρνει ένας άνθρωπος κάτι έπιπλα που είχαμε συνεννοηθεί εδώ κ βδομάδες. Μπορω να πάω στο μαγαζί να του ανοίξω; Κ με ποια διαδικασία; Θέλει κάτι χειρόγραφο για άδεια μετακινησης; Ο κλάδος μου είναι κλειστός κανονικά αλλά ο δικός του κλάδος,όχι. Είναι ξυλουργός ο άνθρωπος.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση κ βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, alexandros9019 said:

Συγγνώμη που ρωτάω εδώ,δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο νήμα. Αύριο,πρέπει να πάω στο μαγαζί μου διότι μου φέρνει ένας άνθρωπος κάτι έπιπλα που είχαμε συνεννοηθεί εδώ κ βδομάδες. Μπορω να πάω στο μαγαζί να του ανοίξω; Κ με ποια διαδικασία; Θέλει κάτι χειρόγραφο για άδεια μετακινησης; Ο κλάδος μου είναι κλειστός κανονικά αλλά ο δικός του κλάδος,όχι. Είναι ξυλουργός ο άνθρωπος.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση κ βοήθεια.

Εχω την εντύπωση πως μπορείς να συμπληρώσεις το έντυπο κυκλοφορίας εργαζομένου βάζοντας παλι το δικο σου όνομα και στα στοιχεία του εργοδότη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Καλησπερα, γνωριζω πως ειναι ανοικτα μιας και αυριο εδω στην Πατρα εχω κλεισει ραντεβου σε συνεργειο.

Αυτο που δεν γνωριζω ακριβως ειναι με τι διαδικασια θα ειμαι καλυμμένος ?

ισως αν συνδυάσεις την έξοδό σου πχ για σουπερμαρκετ ή εργασία και στην επιστροφή, περνάς από το συνεργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, alexandros9019 said:

Συγγνώμη που ρωτάω εδώ,δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο νήμα. Αύριο,πρέπει να πάω στο μαγαζί μου διότι μου φέρνει ένας άνθρωπος κάτι έπιπλα που είχαμε συνεννοηθεί εδώ κ βδομάδες. Μπορω να πάω στο μαγαζί να του ανοίξω; Κ με ποια διαδικασία; Θέλει κάτι χειρόγραφο για άδεια μετακινησης; Ο κλάδος μου είναι κλειστός κανονικά αλλά ο δικός του κλάδος,όχι. Είναι ξυλουργός ο άνθρωπος.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση κ βοήθεια.

Υπογράφεις δήλωση εργαζομένου στον εαυτό σου. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Το ότι είναι κλειστό το μαγαζί σου για τους πελάτες, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πηγαίνεις και να κάνεις δουλειές χωρίς να έχεις ανοιχτή τη λιανική σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, artist1 είπε

Ποσο μακρυα απο το σπιτι μου μπορω να παω για περπατημα; Ξερει καποιος; Υπαρχει καποια γραμμη να ρωτησω;

Γενικά μου φαίνεται πως είναι λίγο λάσκα και ανοιχτά σε ερμηνεία αυτά τα πράγματα. Εμένα όταν με σταμάτησαν σε μια φάση στα Μελίσσια με ρώτησαν "Μελίσσια μένετε κύριε;;" ... "Όρια με Μαρούσι" τους απάντησα. Δεν φάνηκε να έχουν θέμα. Πόσες ώρες μπορεί κάποιος να πάει για γυμναστική ποιος μπορεί να μου απαντήσει;; Αν ενώ κάνω γυμναστική περάσω από σουπερμαρκετ, φουρνο κλπ μπορώ να πάρω κάτι ή μπα;; κλπ κλπ (Οι ερωτήσεις δεν είναι λίγες)

Αν μάθεις απαντήσεις πες και σε εμάς.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DjTony είπε

Τι γίνεται με την Αμερική; βάζει πολλά χιλιάρικα κρούσματα καθημερινά... Θα περάσει τους πάντες σε λίγο.. 

Το θέμα όμως δεν είναι τα κρούσματα, αλλά οι θάνατοι. Ενώ χθες είχε 225 θανάτους, με πρωτιά της Νέας Υόρκης, σήμερα δείχνει μόλις 37. Έχει κάποιος περισσότερα στοιχεία;

2 θάνατοι ανά εκατομμύριο πληθυσμού οι ΗΠΑ, το ίδιο ποσοστό με την Ελλάδα. Μέχρι στιγμής εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αλήθεια αυτή την ερώτηση την έχεις κάνει πχ για το HIV που εχει κλείσει 40 χρόνια ύπαρξης???

Γιατι θα επρεπε να ρωτησει ποσες ωρες αντεχει σε επιφανειες ενας ιος που ειναι γνωστο οτι μεταδιδεται μονο με απευθειας ανταλλαγη αιματος και σεξουαλικων σωματικων υγρων?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Sanjuro said:

Γενικά μου φαίνεται πως είναι λίγο λάσκα και ανοιχτά σε ερμηνεία αυτά τα πράγματα. Εμένα όταν με σταμάτησαν σε μια φάση στα Μελίσσια με ρώτησαν "Μελίσσια μένετε κύριε;;" ... "Όρια με Μαρούσι" τους απάντησα. Δεν φάνηκε να έχουν θέμα. Πόσες ώρες μπορεί κάποιος να πάει για γυμναστική ποιος μπορεί να μου απαντήσει;; Αν ενώ κάνω γυμναστική περάσω από σουπερμαρκετ, φουρνο κλπ μπορώ να πάρω κάτι ή μπα;; κλπ κλπ (Οι ερωτήσεις δεν είναι λίγες)

Αν μάθεις απαντήσεις πες και σε εμάς.

Γενικά είναι φλου τα πράγματα, ο καθένας συμπληρώνει ότι θέλει και τα πάντα είναι ανοιχτά σε ερμηνεία, στην ευχέρεια των ελεγκτών.

Δύο κοπέλες που έχω στο μαγαζί, τη μία την φέρνει ο άνδρας της και την άλλη ο γκομενός της. Βάσει της ΠΝΠ, έχω υπογράψει ΥΔ και στις δύο ότι της φέρνουν οι ΤΑΔΕ. Έλα όμως που στην ερμηνεία της ΠΝΠ έχουν πει ότι δικαιολογείται να σε πηγαίνει στη δουλειά σου μόνο συγγενής α' βαθμού, η δεύτερη κοπέλα δηλαδή είναι έκθετη δηλαδή.

Τέσπα, βλακείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...