Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

οταν ειμαστε σε αυτη την κατασταση επρεπε να μην πληρωνει μια το κρατος και οτι υγειονομικο υλικο εχουν για τον ιο να το παιρνει το κρατος οχι να πηγαινεις να δινεις 300 ευρω για την εξεταση

Στο κόκκινο διαφωνώ.

Γιατί δε δίνεις το σπίτι σου για να βάλουν καραντίνα αυτούς που αποφυλακίζουν πχ χωρίς να σου δώσουν αντίστοιχα "νοίκι".

Το άλλο είναι απόφαση αυτού που τα δίνει.

btw

Το υπογραμμισμένο το έχει κάνει σε κάποιες περιπτώσεις. Σε εταιρεία που έτυχε να έχω γνωστό και έκανε εισαγωγή υλικών για την παρασκευή αντισυπτικών, την έχει δεσμευσει το κράτος για να ελέγχει τη διαθεσιμότητα με βάση τη κατάσταση.

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Παντως κατι πρπει να γινει με τα κουρεια σε λιγο θα γινουμε χιπιδες.

Επισης δεν καταλαβαινω, η πλειοψηφια των πολιτικων, των δημοσιογραφων και γενικως των διασημων που μας συμβουλευουν 15 φορες το λεπτο "μενουμε σπιτι" να ειναι φρεσκοκουρεμενοι, φρεσκοξυρισμενοι και γυαλισμενοι πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Μαλλον αυτοι ειναι που δεν μενουν σπιτι.

Καλά να ξυριστείς και να γυαλιστείς δε θέλει και τίποτα ιδαίτερο.

δημοσιογράφοι, στα κανάλια έτσι κι αλλιώς έχουν μακιγαριτζούδες και πιθανόν και κομμωτριες/κομμωτές..

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

Καλά να ξυριστείς και να γυαλιστείς δε θέλει και τίποτα ιδαίτερο.

δημοσιογράφοι, στα κανάλια έτσι κι αλλιώς έχουν μακιγαριτζούδες.

Αλλο μακιγιαζ και αλλο ειμαι φρεσκοκουρεμενος. Σε κανα μηνα θα κανω κοτσιδα αν συνεχιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσες μέρες εκτιμούν οι ειδικοί ότι θα το ξεπεράσουμε ως χώρα; Γιατί δεν έχω δει κάτι σχετικό εκτός από την Κεραμέως που έλεγε ότι σύμφωνα με την εκτιμήσεις της μετά το Πάσχα το σχολεία θα ανοίξουν. Μου φαντάζει απίθανο βέβαια να γίνει αυτό πριν το Μάϊο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DrLo είπε

Διαβάζοντας το link και το ΦΕΚ το 2012 που αναφέρει (ΦΕΚ Β’3096/2012) καταλαβαίνω ότι εφαρμόζεται το:

Στις περιπτώσεις πολιτών των κρατών − μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των τρίτων χωρών, μη μονίμων κατοίκων Ελλάδος, η τιμή των Κλειστών Ελληνικών Νοσηλίων (Κ.Ε.Ν.) υπολογίζεται με συντελεστή μισθολογικού κόστους 2,09 επί την τιμή που αναγράφεται στον πίνακα Κ.Ε.Ν.

Ο υπολογισμός αυτός εφαρμόζεται και στην τιμή του Ημερήσιου Νοσηλίου, όπως αυτό ισχύει, όταν γίνεται χρήση αυτού στα νέα Κ.Ε.Ν. και στις περιπτώσεις που η νοσηλεία υπερβαίνει τη Μέση Διάρκεια Νοσηλείας του Κ.Ε.Ν

Διευκρινίζεται δηλαδή ότι ισχύει το 2,09 επειδή η αναμενομενη μέση διάρκεια νοσηλείας είναι μεγάλη ή "γίνεται χρήση αυτού στα νέα ΚΕΝ -> δε ξέρω τι είναι τα "νέα ΚΕΝ").

.

Επίσης από όσο καταλαβαίνω, πριν αυτό τη νέα απόφαση δεν ήταν υποχρεωμένη ιδιωτική ΜΕΘ να δεχθεί το περιστατικό. (eidt, διαβάζω περισσότερο ... όχι να μη δεχθεί το περιστατικό, δηλώνει ποσες θέσεις ΜΕΘ βάζει στο σύστημα)

Και παλι ειναι περιεργο που το εξειδικευει, εκτος και αν υπαρχει μεση διαρκεια νοσηλειας σε μεθ...

Οτι δε θα επρεπε να υπαρχει διακριση ειναι σιγουρο, σε αυτο οσο και αν δε τον παω εχει δικιο

Αλλα το επισης σημαντικο ειναι οτι το μπονους (?) θα το παρουν και ΜΕΘ που δεν θα ειναι ΜΕΘ αλλα σαν ΜΕΘ οπως λεει στο αρθρο 4

Λογικα ειναι πανω απο 210 ΜΕΘ + "ΜΕΘ"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Αλλο μακιγιαζ και αλλο ειμαι φρεσκοκουρεμενος. Σε κανα μηνα θα κανω κοτσιδα αν συνεχιστει.

eδώ ο κόσμος χάνεται και ο Pwpwpw προσπαθεί να κουρευτεί :) :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Σε πόσες μέρες εκτιμούν οι ειδικοί ότι θα το ξεπεράσουμε ως χώρα; Γιατί δεν έχω δει κάτι σχετικό εκτός από την Κεραμέως που έλεγε ότι σύμφωνα με την εκτιμήσεις της μετά το Πάσχα το σχολεία θα ανοίξουν. Μου φαντάζει απίθανο βέβαια να γίνει αυτό πριν το Μάϊο. 

βγαλε σκρινσοτ αυτο που θα σου πω να το εχεις...Αν δεν βγει ενα φαρμακο να μπορει να κανει καλα τα συμπτωματα και να περιορησει την μεταδοση (οχι εμβολιο για ανοσια,φαρμακο) μην περιμενεις συντομα να αλλαξει κατι...Το πολυ-πολυ αν φτασει στο πικ του να ανοιξουν παλι καποια πραγματα και αν δουν οτι ξαναεμφανιζετε (οπως στην Κινα) να αρχισουν να κλεινουν παλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, llldoomlll είπε

Και παλι ειναι περιεργο που το εξειδικευει, εκτος και αν υπαρχει μεση διαρκεια νοσηλειας σε μεθ...

Οτι δε θα επρεπε να υπαρχει διακριση ειναι σιγουρο, σε αυτο οσο και αν δε τον παω εχει δικιο

Αλλα το επισης σημαντικο ειναι οτι το μπονους (?) θα το παρουν και ΜΕΘ που δεν θα ειναι ΜΕΘ αλλα σαν ΜΕΘ οπως λεει στο αρθρο 4

Λογικα ειναι πανω απο 210 ΜΕΘ + "ΜΕΘ"

Ας ελπισουμε να μην τις κρατησουν μονο για τους εκλεκτους

Μπορεί να είναι αυτό ή και το "ΝΕΕΣ ΚΕΝ" (με ότι σημαίνει αυτό) ή ουσιαστικά να εξισορρόπηση της υποχρέωσης να εντάσσεται σαν διαθέσιμες το 100% των ΜΕΘ με την έννοια ότι μια κλινική πριν υποχρεούταν να βάζει κάποια κρεβάτια στο σύστημα και στην ουσία τα άλλα "επιδοτούσαν" αυτά ενώ τώρα όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Σε πόσες μέρες εκτιμούν οι ειδικοί ότι θα το ξεπεράσουμε ως χώρα; Γιατί δεν έχω δει κάτι σχετικό εκτός από την Κεραμέως που έλεγε ότι σύμφωνα με την εκτιμήσεις της μετά το Πάσχα το σχολεία θα ανοίξουν. Μου φαντάζει απίθανο βέβαια να γίνει αυτό πριν το Μάϊο. 

Απίθανο να ανοίξει τίποτα πριν το Μαΐο, πχ το επίδομα των 800 είναι υποτίθεται από 15/3 μέχρι 30/4, σαν να λένε έμμεσα ότι θα είναι κλειστά όλο τον Απρίλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Παντως κατι πρπει να γινει με τα κουρεια σε λιγο θα γινουμε χιπιδες.

Επισης δεν καταλαβαινω πως γινετε, η πλειοψηφια των πολιτικων, των δημοσιογραφων και γενικως των διασημων που μας συμβουλευουν 15 φορες το λεπτο "μενουμε σπιτι" να ειναι φρεσκοκουρεμενοι, φρεσκοξυρισμενοι και γυαλισμενοι πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Μαλλον αυτοι ειναι που δεν μενουν σπιτι και κανουν μη αναγκαια πραγματα.

Όλοι έχουμε έναν γνωστό που έκανε τον κουρέα στο στρατό :P Θα βλέπεις παντού φανταρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυτονόητα:

1. Ο Απρίλιος θα πάει όλος με φουλ καραντίνα-απαγόρευση κυκλοφορίας κτλ. Όπως είμαστε τώρα. Κάποια στιγμή τον Μάϊο θα ξεκινήσουμε πάλι σιγά-σιγά.

2. Μια θεραπεία θα αλλάξει τα πάντα. Δεν είναι βέβαιο ότι θα υπάρξει κάτι τον Μάϊο, αλλά δεν είναι και απίθανο.

3. Εκείνο που μπορεί να αλλάξει επίσης τα πάντα και είναι στο χέρι μας, χωρίς να περιμένουμε καμία ανακάλυψη σε θεραπεία ή εμβόλιο είναι η ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΕ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΕΣΤ.

4. Το εμβόλιο που λογικά θα είναι έτοιμο το 2021 θα δώσει την χαριστική βολή στον ιό.

Το 3 είναι το πιο σημαντικό δεδομένο για εμένα. Ας πούμε ότι θεωρητικά η Ελλάδα είχε ανεξάντλητο απόθεμα διαγνωστικών τεστ. Θα χρειαζόταν καραντίνα; Ίσως μόνο για 2-3 εβδομάδες το πολύ. Πιθανότητα και καθόλου. Θα γινόντουσαν μαζικά κάθε ημέρα δεκάδες χιλιάδες τεστ σε πιθανούς και μη φορείς και θα τελείωνε η ιστορία σε χρόνο dt.

Δεν ξέρω αν προλαβαίνει ο δυτικός κόσμος να στοκάρει για τον Μάιο αλλά είναι βέβαιο ότι θα το έχει καταφέρει τον Σεπτέμβριο. Οπότε το δεύτερο κύμα που λένε πολύ δεν θα έχει καμία σχέση. Θα υπάρχει πλήρης επάρκεια σε διαγνωστικά τεστ, ιατρικό εξοπλισμό και θα είμαστε προετοιμασμένοι για 100 φορές καλύτερη ιχνηλάτευση.

Η όλη ιστορία είναι ο Απρίλιος και αν προλαβαίνουν τα κράτη να έχουν ικανό αριθμό τεστ τον Μάιο. 

Κράτη που θα πληγούν πολύ μέσα στον Απρίλιο έχουν δυσκολότερο πρόβλημα. 

Επαναλαμβάνω, αυτό που χρειαζόμαστε είναι τέτοιο αριθμό διαγνωστικών τεστ που να μπορούμε να ελέγξουμε όσους θέλουμε, όποτε θέλουμε, όσες φορές χρειαστεί. Αυτό είναι αρκετό για να αναχαιτιστεί ο ιός. Ακόμα καλύτερα αν αυτό το διαγνωστικό τεστ είναι rapid. Να σου δίνει σε 5-20 λεπτά αποτελέσματα. 

Το γεγονός ότι φαίνεται να αποφεύγουμε τα δεκάδες χιλιάδες κρούσματα των άλλων ευρωπαϊκών χωρών είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορεί να είναι αυτό ή και το "ΝΕΕΣ ΚΕΝ" (με ότι σημαίνει αυτό) ή ουσιαστικά να εξισορρόπηση της υποχρέωσης να εντάσσεται σαν διαθέσιμες το 100% των ΜΕΘ με την έννοια ότι μια κλινική πριν υποχρεούταν να βάζει κάποια κρεβάτια στο σύστημα και στην ουσία τα άλλα "επιδοτούσαν" αυτά ενώ τώρα όλα. 

Νεα ΚΕΝ εννοει αυτα που βγηκαν τοτε το 2012, τοτε καθε μερα στη ΜΕΘ κοστιζε 200 και προφανως κανενας ιδιωτης δεν ηθελε να τις διαθεσει

Απο τοτε το ανεβασαν και βαλαν κλιμακες αλλα και παλι πολλες φορες δε πληρωναν τους ιδιωτες με βαση αυτα που οριζε ο νομος

Προφανως τους λενε οτι θα παρετε καλα λεφτα (το οποιο μπορει να μεταφραστει οτι σας λεω πολλα μπας και παρετε τα μισα xD) οποτε ανοιξτε ΜΕΘ και "ΜΕΘ" μηπως χρειαστει αμεσα ωστε να δουν γρηγορα ανταποκριση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρε παιδιά τι γίνεται καθε βράδυ με τις χυδαιότητες που γράφονται; 

Ντροπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

eδώ ο κόσμος χάνεται και ο Pwpwpw προσπαθεί να κουρευτεί :) :) 

Βασικα η ψυχικη μας υγεια κινδυνευει περισσοτερο απο την ιωση. Αν δεις τον  αλλο μηνα τπτ αυτοκτονιες μην σου κανει εντυπωση. Αυτη τν στιγμη αν βγουμε απ τα σπιτια μας να παμε μια βολτα  ειμαστε παρανομοι..Εσοδα δεν εχουμε γιατι δουλεια γιοκ, αλλα τα εξοδα τρεχουν, απλα πηγε πιο πισω η πληρωμη τους δεν μηδενιστηκαν, αλλα τα εσοδα αντιθετως μηδενιστηκαν.Σιγα σιγα θα δεις που τα μετρα αυτα θα ειναι μεγαλυτερο προβλημα απ τν ιωση. Μπηκαμε σε μια ιστορια που δεν γνωριζουμε καν ποτε θα τελειωσει. Εμενα προσωπικα με εχει επηρεασει παρα πολυ ψυχολογικα ολο αυτο, νιωθω φυλακισμενος στο ιδιο μου το σπιτι. Θελω να παρω το αυτοκινητο να παω μια βολτα να ξεσκασω ρε αδερφε απ τν κλεισουρα, χωρις να κατεβω πουθενα απλα βολτα και δεν μπορω γιατι ειναι παρανομο. Ξερω ο κοσμος καιγεται και ο pwpwpw θελει βολτα με το αμαξι ειμαι υπερβολικος ντροπη μου.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...