Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Υπάρχει μία κοπέλα 33 ετών στην Τουρκία, που είχε υποκείμενο νόσημα ρευματοειδούς φύσεως και πέθανε από κορωνοϊό. 

Χρήζει διερεύνησης γενικά, είναι ένα πράγμα να έχεις αναπνευστικό ή ανοσοκατασταλτικό νόσημα και ένα εντελώς διαφορετικό να έχεις ρευματοπάθεια, αλλά ποιός θα τα ψάξει αυτά στην Τουρκία του Ερντογάν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Υπάρχει μία κοπέλα 33 ετών στην Τουρκία, που είχε υποκείμενο νόσημα ρευματοειδούς φύσεως και πέθανε από κορωνοϊό. 

Χρήζει διερεύνησης γενικά, είναι ένα πράγμα να έχεις αναπνευστικό ή ανοσοκατασταλτικό νόσημα και ένα εντελώς διαφορετικό να έχεις ρευματοπάθεια, αλλά ποιός θα τα ψάξει αυτά στην Τουρκία του Ερντογάν.

Πω ρε τι κριμα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Υπάρχει μία κοπέλα 33 ετών στην Τουρκία, που είχε υποκείμενο νόσημα ρευματοειδούς φύσεως και πέθανε από κορωνοϊό. 

Χρήζει διερεύνησης γενικά, είναι ένα πράγμα να έχεις αναπνευστικό ή ανοσοκατασταλτικό νόσημα και ένα εντελώς διαφορετικό να έχεις ρευματοπάθεια, αλλά ποιός θα τα ψάξει αυτά στην Τουρκία του Ερντογάν.

H ρευματοειδής αρθρίτιδα είναι αυτοάνοσο, η δεύτερη συχνότερη μορφή φλεγμονώδους αρθρίτιδας.

Τα αυτοάνοσα, ακριβώς επειδή πρόκειται για νοσήματα τα οποία προκαλούν μη ομαλή αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος του ανθρώπου, σε συνδυασμό με το ότι είναι χρόνιες παθήσεις, αυτομάτως κατατάσουν όσους νοσούν από αυτά στις ευπαθείς κατηγορίες.

Γι' αυτό και ο σάλος όταν οι συμπολίτες μας όρμησαν στα σκευάσματα με χλωροκίνη, καθώς η χλωροκίνη έχει αντιφλεγμονώδη δράση και χρησιμοποιείται σε σκευάσματα που χορηγούνται σε ασθενείς με αυτοάνοσα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Υπάρχει μία κοπέλα 33 ετών στην Τουρκία, που είχε υποκείμενο νόσημα ρευματοειδούς φύσεως και πέθανε από κορωνοϊό. 

Χρήζει διερεύνησης γενικά, είναι ένα πράγμα να έχεις αναπνευστικό ή ανοσοκατασταλτικό νόσημα και ένα εντελώς διαφορετικό να έχεις ρευματοπάθεια, αλλά ποιός θα τα ψάξει αυτά στην Τουρκία του Ερντογάν.

οι περισσότερες ρευματικές παθήσεις είναι αυτοάνοσες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

εμεις παντως οι λογιστες δουλευουμε κ θα συνεχισουμε ...ελπιζω χωρις μειωσεις.Καλημερα.

δυστυχώς φίλε έχω μερικά κακά παραδείγματα.. επίσης κι εμείς πόσο θα συνεχίσουμε να έχουμε δουλειά; 

 

άντε τώρα πες έχουμε δυσανάλογα πολλή, να τραβήξει μέχρι τον απρίλιο.. μετά τι;  βέβαια μόλις ξανανοίξουν τα πράγματα θα κλαίμε θα πνιγούμε κανονικά και δεν θα έχουμε κάτσει και ιδιαίτερα

 

οι επιχειρηματίες καλά βολεύτηκαν και μπήκαν σε όσους πλήττονται, οι υπάλληλοι μαζί με το σωρό και θα φάνε και το παλούκι να βγάλουν τη βρωμοδουλειά 

από τη μία πάλι καλά που έχουμε ακόμα κάποια ρουτίνα, αλλά με όλο αυτό το ψυχολογικό φόρτο δεν ξέρω αν αξίζει. μία μου έλεγε ότι μόλις τελειώσει όλο αυτό θα πάει να κάνει κάτι τελείως άλλο, δεν θέλει να ξαναμπεί σε λογιστήριο 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, logistoulis said:

δυστυχώς φίλε έχω μερικά κακά παραδείγματα.. επίσης κι εμείς πόσο θα συνεχίσουμε να έχουμε δουλειά; 

Εγώ πάντως τον λογιστή μου πριν από όλο αυτό τον έπαιρνα 2-3 φορές τη μέρα τηλέφωνο.

Τώρα τον παίρνω 5-6, εκτελεί και χρέη ψυχολόγου. :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Άρα όποιος έχει αυτοάνοσο θεωρείται ανοσοκατασταλμένος; Και αν ναι λόγω της πάθησης ή λόγω της αγωγής;

Στα αυτοάνοσα, ο οργανισμός επιτίθεται σε υγιή κύτταρα

Το ανοσοποιητικό μας, κανονικά, όταν ασθενούμε, εντοπίζει έναν "εισβολέα" στο σώμα και του επιτίθεται, για να τον "σκοτώσει". Όταν, όμως, έχεις δικά σου κύτταρα, τα οποία ξαφνικά ο οργανισμός αντιμετωπίζει ως "εισβολείς", ή ξένα σώματα/ξένους ιστούς που όμως τους θέλεις (τα μοσχεύματα, στις περιπτώσεις μεταμοσχεύσεων) οι γιατροί χορηγούν στον ασθενή σκευάσματα τα οποία καταστέλουν το ανοσοποιητικό, ώστε να πάψει να επιτίθεται στο "ξένο" ή ξένο σώμα.

Η γνωστότερη, εικάζω, ουσία που προκαλεί ανοσοκαταστολή και χορηγείται σε ασθενείς με χρόνια/αυτοάνοσα είναι η κορτιζόνη. 

Επομένως, όσοι λαμβάνουν θεραπεία για αυτοάνοσα, βρίσκονται σε κατάσταση ανοσοκαταστολής, και γι' αυτό εξ ορισμού είναι περισσότερο ευάλωτοι στις εποχικές/νοσοκομειακές λοιμώξεις.

  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχει απαντηθεί, αλλά ρωτάω σοβαρά. Εγώ μένω νότια προάστια, η κοπέλα βόρεια προάστια. Είναι παράνομο να βρεθούμε σπίτι μου; επειδή δεν υπάρχει κωδικός ''επίσκεψης''? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...