Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακο οταν μενεις μονος ειναι οτι μπορει να αφεθεις πολυ.Παρατηρησα κατι τρομαχτικο κοιτωντας στον καθρεφτη σημερα.Εχω αρχιζει να μοιαζω υπερβολικα με την φωτογραφια της ταυτοτητας μου...και ολοι ξερουμε ποσο ασχημοι δειχνουμε στις ταυτοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Επίσης, ρε παιδιά εν μέσω αυτής της κρίσης θα φτιαξουμε το ΕΣΎ; αυτά που λέτε έπρεπε να είχαν γίνει, οκ δεν έγιναν το είπαμε. Τώρα πάμε με ότι έχουμε, βοηθώντας κι εμείς που ίδιοι κάνοντας αυτό που πρέπει. Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια

Προφανως και δεν μπορει να φτιαχτει νοσοκομειο τωρα, αλλα εφοσον λεφτα (οπως φαινεται) υπαρχουν, ε ας λειτουργησουν οι ΜΕΘ που δεν εχουν προσωπικο, ας παρουν εστω και τωρα τα μεσα προστασιας για τους γιατρους και νοσηλευτες, ας παρουν αναπνευστηρες, ειναι απειρα αυτα που πρεπει να γινουν αμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VanJ είπε

Τα ρούχα έξω απ'το σπίτι, η μάσκα έξω από το σπίτι μέχρι την επόμενη εβδομάδα, τα παπούτσια έξω από το σπίτι, το κινητό δεν βγαίνει καθόλου όσο βρισκόμαστε έξω, γάντια στα σκουπίδια, τα ρούχα μετά από 2-3 μέρες θα μπουν στο πλυντήριο και στο στεγνωτήριο, το μπουφάν έξω από το σπίτι για μια εβδομάδα ή για 2 (έχω 2 μπουφάν και εναλλάσσω, πορτοκάλια, αγγούρια, μπανάνες, μήλα, λεμόνια πλύσιμο με dettol και πάρα πολύ καλό ξέβγαλμα, τυριά - κασέρια - σαλάμια - ελιές μόνο συσκευασμένα και πλύσιμο επίσης, ψάρια στο φούρνο την ίδια μέρα, το ψωμί δυστυχώς είναι ο αδύναμος κρίκος, δεν μπορεί να πλυθεί, αλλά βάζω τη φέτα μου σε φρυγανιέρα. Καλό πλύσιμο χεριών, και μετά λίγη κρέμα στα χέρια.

Delivery μόνο από courier, όχι φαγητό. Γάντι, σουγιαδάκι, στην είσοδο της πολυκατοικίας παραλλαβή με το γάντι, με το σουγιαδάκι ανοίγω το κουτί, το πετάω, με το καθαρό χέρι πιάνω το περιεχόμενο, στο σπίτι πλένω χέρια και σουγιαδάκι.

Σε οποιαδήποτε αγορά ή παραγγελία βάζω πληρωμή με κάρτα για να μην πιάνω καθόλου χρήματα.

Οχι φιλε μου καλυτερα κορονοιο παρα παρανοια.

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Τώρα πάμε με ότι έχουμε, βοηθώντας κι εμείς που ίδιοι κάνοντας αυτό που πρέπει. Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια

αν παμε με οτι εχουμε, και σκασει κανα τσουναμι στυλ ιταλιας - ισπανιας, βρες μαντηλι καλαματιανο....

Αν απο την αλλη, οι διασωληνομενοι σκανε ομαλα, θα φυγει ο Απριλης και θα τελειωσουμε χωρις τρομερες απωλειες.....

 

Και κατι ακομα, στο Μιλανο ενα απο τα σεναρια που κυκλοφορουσαν ειναι να αποδεκατιστει η πλειοψηφια της πολης, τωρα φαινεται οτι θα ισχυσει ενα πιο μετριοπαθες σεναριο, οσο μακαβριο και να ειναι αυτο, μερικους τους ερχεται οτι αποφυγαν τα χειροτερα.

 

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, llldoomlll είπε

Επιταξη δε μπορει να γινει γιατι δεν εχουμε ουτε γιατρους ουτε νοσηλευτες να δουλεψουν τις ΜΕΘ των ιδιωτων

Εκτος και αν περιμενετε να τις αναλαβει ο στρατος με το προσωπικο του 🤣

Οποτε αναγκαστικα θα υπαρξει συνεργασια 

Ισως να μην απολυαμε γιατρους και νοσηλευτες τοτε. just saying. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν άνθρωπος που έχει περάσει 6 μήνες σε ΜΕΘ, μπορείτε να μου πείτε τι παραπάνω έχει το προσωπικό της ΜΕΘ από το "απλό" προσωπικό ορόφου; 

Ο γιατρός μου ερχόταν στην ΜΕΘ, ο γιατρός μου και στον όροφο. Ο ίδιος φυσιοθεραπευτης που προσπαθούσε να επανεκινησει το σώμα στην ΜΕΘ, με πολεμούσε και στον όροφο. 

Μόνο η νοσοκόμα της ΜΕΘ άλλαζε....που μια ήταν και καθόταν σε ένα γραφείο και παρακολουθουσε. 

Σοβαρά ρωτάω.... Ok έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε - έμεινα 1,5 σχεδόν χρόνο νοσηλευομενος λόγω... ιατρικού λάθους...- αλλά πόσα πχια να έχουν αλλάξει; 

 

 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chill είπε

Σαν άνθρωπος που έχει περάσει 6 μήνες σε ΜΕΘ, μπορείτε να μου πείτε τι παραπάνω έχει το προσωπικό της ΜΕΘ από το "απλό" προσωπικό ορόφου; 

Ο γιατρός μου ερχόταν στην ΜΕΘ, ο γιατρός μου και στον όροφο. Ο ίδιος φυσιοθεραπευτης που προσπαθούσε να επανεκινησει το σώμα στην ΜΕΘ, με πολεμούσε και στον όροφο. 

Μόνο η νοσοκόμα της ΜΕΘ άλλαζε....που μια ήταν και καθόταν σε ένα γραφείο και παρακολουθουσε. 

Σοβαρά ρωτάω.... Ok έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε - έμεινα 1,5 σχεδόν χρόνο νοσηλευομενος λόγω... ιατρικού λάθους...- αλλά πόσα πχια να έχουν αλλάξει; 

Αυτη που σε παρακολουθουσε εχει εμπειρια και αν χρειαζοταν ηξερε τι πρεπει να κανει

Η αλλη θα σε παρακολουθουσε και αν βαραγαν τα καμπανακια θα εψαχνε κανενα που να τις πει τι πρεπει να κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε τι που περιεχει οινοπνευμα ειναι καταστροφη για ηλεκτρονικες συσκευες. διαβαστε με τι καθαριζουμε υπαρχουν και ειδικα πανάκια. μην παμε στην υπερβολη. ετσι οπως χρησιμοποιουντε τα καθε ειδους καθαριστικα θα αποκτησουμε προβληματα στο δερμα και στα πνευμόνια.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, llldoomlll είπε

Αυτη που σε παρακολουθουσε εχει εμπειρια και αν χρειαζοταν ηξερε τι πρεπει να κανει

Η αλλη θα σε παρακολουθουσε και αν βαραγαν τα καμπανακια θα εψαχνε κανενα που να τις πει τι πρεπει να κανει

Αυτο ειναι ξεκαθαρη υποθεση σου ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dazed είπε

Ισως να μην απολυαμε γιατρους και νοσηλευτες τοτε. just saying. 

Δεν απολύσαμε κανέναν. Απλώς δεν ξαναπροσλάβαμε ποτέ και αφήσαμε την δημοσια υγεία γυμνή. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xxatziva είπε

καθε τι που περιεχει οινοπνευμα ειναι καταστροφη για ηλεκτρονικες συσκευες. διαβαστε με τι καθαριζουμε υπαρχουν και ειδικα πανάκια. μην παμε στην υπερβολη. ετσι οπως χρησιμοποιουντε τα καθε ειδους καθαριστικα θα αποκτησουμε προβληματα στο δερμα και στα πνευμόνια.

Αιθανόλη 70% λούσιμο κάθε μέρα εδώ και χρόνια δεν παθαίνουν τίποτα....αρκεί να μην έχουν πορώδεις επιφάνειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...