Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, NT1G είπε

Σαν καλό το λες ή σαν κακό;

που την βλέπεις την καλοσύνη ? Μια διαπίστωση κάνει και σύγκριση με μια ευρωπαική χώρα που έχει πάνω κάτω τον ίδιο πληθυσμό με την δική μας

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, NT1G είπε

Σαν καλό το λες ή σαν κακό;

Καλό που το κάνανε (απ'το ολότελα... ) αλλά μοιάζουν να πάνε με το πάσο τους. Περισσότερο και απ'τον Τραμπ, αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Moody_AL είπε

1) Αν και ακόμα δεν έχουν εξειδικευθεί τα μέτρα, τα 600 που λένε για τους αυτοαπασχολούμενους επιστήμονες θα είναι στο χέρι και πλέον αυτού του ποσού θα δίνεται 450-480 ανά άτομο στον φορέα που θα κάνει τα σεμινάρια

2) Ο Τσιόδρας είπε πως ο ιός επηρεάζει τον καρδιακό ιστό με τρόπο που δεν κατανοούν ακόμα!!! Τι φάση ρε σεις αυτός ο ιός????

3) Γιατρός το πρωί στην tv είπε πως μπορεί να μην βρεθεί και εμβόλιο(!!!!!). Για τον HIV πχ είπε πως δεν έχουμε. Κάποιος με γνώσεις μπορεί να αξιολογήσει αυτή την δήλωση??

https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/213050/koronoios-h-rosia-dimioyrgise-epta-prototypa-emvolia

Μεχρι στιγμης ο κορονοιος εχει την συμπεριφορα εποχιακης γριπης.Τιποτα περισσοτερο.Οποτε οι πιθανοτητες ειναι πως θα βρεθει εμβολιο.Στην ουσια εχει βρεθει αλλα τα εμβολια περνανε απο 1000 κυματα μεχρι να βγουν για μαζικη παραγωγη και καλα κανουν.Οσο για την συγκριση με το aids (ρετροιος) ειναι μαλλον αστοχη καθως ο δευτερος επιτιθεται στο ανοσοποιητικο συστημα ενω ο πρωτος στα πνευμονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paiktaras69 είπε

καλά μπορεί να έχει tempered glass επάνω .

Και εγώ έτσι το καθαρίζω πλέον , χαρτομάντιλο και λίγο οινόπνευμα

Εδώ και μια τετραετία καθαρίζω με οινόπνευμα το κινητό ούτε θήκη ούτε τζαμακι δεν έχει πάθει τίποτα απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, stelios18120 said:

Έπεσε η τιμή, αλλά στα βενζινάδικα έπεσε το πολύ 10-12 λεπτά του ευρώ  μέσο όρο μόνο!!! Που επρεπε να είναι 1.05€/λιτρο.

Όταν ανεβαινει, σε 1 ώρα όλοι έχουν βάλει τις νέες τιμές. 

Κλασικά ελληνικά κόλπα. 

Θα επιληφθεί του θέματος ο αρμόδιος Υπουργός. 🤣

1 hour ago, Kostasspil said:

Ριχτου κι ένα σπίρτο 😋

Σπίρτο έλεγαν οι παλιοί το οινόπνευμα.

Παραφθορά του spirit.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kondoras είπε

Θα επιληφθεί του θέματος ο αρμόδιος Υπουργός. 🤣

Σπίρτο έλεγαν οι παλιοί το οινόπνευμα.

Παραφθορά του spirit.

Σπίρτο λένε το υδροχλωρικό οξύ. Το υγρό που το πουλάνε στο πορτοκαλί πλαστικό μπουκαλάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, auron12 είπε

https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/213050/koronoios-h-rosia-dimioyrgise-epta-prototypa-emvolia

Μεχρι στιγμης ο κορονοιος εχει την συμπεριφορα εποχιακης γριπης.Τιποτα περισσοτερο.Οποτε οι πιθανοτητες ειναι πως θα βρεθει εμβολιο.Στην ουσια εχει βρεθει αλλα τα εμβολια περνανε απο 1000 κυματα μεχρι να βγουν για μαζικη παραγωγη και καλα κανουν.Οσο για την συγκριση με το aids (ρετροιος) ειναι μαλλον αστοχη καθως ο δευτερος επιτιθεται στο ανοσοποιητικο συστημα ενω ο πρωτος στα πνευμονια.

Υπερβολικά μεγάλη γενίκευση. Το ότι δοκιμάζουν διάφορες πρωτεΐνες του ιού (η του mrna, ανάλογα τη στρατηγική που ακολουθούν) δε σημαίνει ότι θα προκαλέσουν και επαρκή ανοσολογική αντίδραση του οργανισμού που να προσφέρει άμεση ανοσία αλλά και σε βάθος χρόνου. 

Για τα 1000 κυματα ισχύει. Όσο για τον HIV, η απάντηση είναι επίσης λανθασμένη, δεν είναι το προβλημα ότι χτυπάει το ανοσοποιητικο. 

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους , η ερωτηση που θελω να κανω μας αφορα ολους αλλα ας απαντησουν οι ποιο ειδικοι σε αυτο το θεμα,

Οι καραμελες ευκαλυπτου-μενθολης,οι πολυβιταμινες-βιταμινη C και τα ζεστα (τσαι-χαμομιλη-τιλιο-φασκομηλο κτλ) μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν προληψη για τον κορονοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Με ~τριπλάσιους νεκρούς και κρούσματα από εμάς: Sweden Bans Groups Larger Than 50 In Its First Major Coronavirus Crackdown.

Αστο δε φανταζεσαι τι επικρατει εδω. Οι περισσοτεροι δεν εχουν καταλαβει τι γινεται. Ποσο μετανιωσα που δε μετακομισα Δανια φετος, τετοια απαραδεκτη κινηση δεν την περιμενα ποτε απ τη Σουηδια, δεν νομιζω να εχω δει χειροτερο πρωθυπουργο με αυτα που μας λεει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bill27 είπε

Καλησπερα σε ολους , η ερωτηση που θελω να κανω μας αφορα ολους αλλα ας απαντησουν οι ποιο ειδικοι σε αυτο το θεμα,

Οι καραμελες ευκαλυπτου-μενθολης,οι πολυβιταμινες-βιταμινη C και τα ζεστα (τσαι-χαμομιλη-τιλιο-φασκομηλο κτλ) μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν προληψη για τον κορονοιο?

Για τα ζεστά έχω ακούσει ότι προφυλάσουν για τα άλλα δεν ξέρω. 

Δες τα προηγούμενα μηνύματα μου στο θέμα,  έχει ένα λινκ από πανεπιστήμιο που θα σε διαφωτίσει αρκετά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Εδώ και μια τετραετία καθαρίζω με οινόπνευμα το κινητό ούτε θήκη ούτε τζαμακι δεν έχει πάθει τίποτα απολύτως.

εμένα δυστυχώς μου έφυγε το oleo phobic coating από την οθόνη... Samsung Note 9....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tornado είπε

Για τα ζεστά έχω ακούσει ότι προφυλάσουν για τα άλλα δεν ξέρω. 

Δες τα προηγούμενα μηνύματα μου στο θέμα,  έχει ένα λινκ από πανεπιστήμιο που θα σε διαφωτίσει αρκετά

δυστηχως δεν μπορεσα να το βρω,μπορεις να μου πεις σε ποιο μυνημα να κοιταξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, bill27 είπε

Καλησπερα σε ολους , η ερωτηση που θελω να κανω μας αφορα ολους αλλα ας απαντησουν οι ποιο ειδικοι σε αυτο το θεμα,

Οι καραμελες ευκαλυπτου-μενθολης,οι πολυβιταμινες-βιταμινη C και τα ζεστα (τσαι-χαμομιλη-τιλιο-φασκομηλο κτλ) μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν προληψη για τον κορονοιο?

Υπάρχουν επιστημονικές ενδείξεις υπέρ της βιταμίνης C έναντι των λοιμώξεων, συμπεριλαμβανομένου και πνευμονιών, τόσο για την πρόληψη όσο και την θεραπεία. 

Βιβλιογραφική ανασκόπηση του '17, παράγραφος 5. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/

 

Αυτό βέβαια δε σημάινει ότι όντως βοηθάει, ειδικά στη περίπτωση του κορονοιού.

 

Τα περισσότερα βότανα δεν είναι επαρκώς μελετημένα και για τη πλειοψηφία υπάρχει ελάχιστη βιβλιογραφία έως καθόλου. Το ότι τα ζεστά ροφήματα προφυλάσσουν (επειδή και καλά η υψηλή θερμοκρασία σκοτώνει τον ιό)είναι επιπέδου facebook news. Συμπτωματολογικά μπορούν να προσφέρουν ανακούφιση, αλλά μέχρι εκεί.

 

Επεξ/σία από fmarulezkd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σπίρτο λένε το υδροχλωρικό οξύ. Το υγρό που το πουλάνε στο πορτοκαλί πλαστικό μπουκαλάκι. 

Το υδροχλωρικό είναι το  ακουαφόρτε (aqoua forte).

Σπίρτο λένε το οινόπνευμα, μάλλον απο το ιταλικό "spirito di vino"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μητροπολίτης Κέρκυρας: "Βγάλτε άδεια για σωματική άσκηση και ελάτε να κοινωνήσετε"

2 hours ago, najinblue3 said:

Αστο δε φανταζεσαι τι επικρατει εδω. Οι περισσοτεροι δεν εχουν καταλαβει τι γινεται. Ποσο μετανιωσα που δε μετακομισα Δανια φετος, τετοια απαραδεκτη κινηση δεν την περιμενα ποτε απ τη Σουηδια, δεν νομιζω να εχω δει χειροτερο πρωθυπουργο με αυτα που μας λεει

Η χώρα είναι 13η σε θανάτους και συνεχίζουν να κοιμούνται όρθιοι. Κρίμα.

Τα πράγματα θα γίνουν δραματικά εκεί σε λίγες μέρες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...