Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, sstratos είπε

Αυτά θα τα έκανα πρίν απο 20-25 χρονια. πλέον παντρεμένος με 2 παιδιά , δεν υπάρχει ώρα ουτε για ταινίες πόσο μάλλον για βιντεοπαιχνίδια.... 

Μιλαμε για τωρα με την καραντινα. Καταλαβαινω οτι οσοι ειναι με μικρα παιδια τρωνε το μεγαλυτερο ζορι. 

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

Αν μπουν οι ζεστες και δεν σταματησει η τεραστια μεταδοση του ιου θα εχουμε και το καλοκαιρι αυστηρη καραντινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο πρωί έξοδος μετά από 4 ημέρες για προμήθεια βασικών αγαθών. 
Ουρά έξω από τα take away. 
Παρεές που κάνουν "τζοκινκ" περπατώντας σε 2αδες και 4 μέτρα πίσω άλλη 2αδα με καφέ στο χέρι (μη προκαλείτε τουλάχιστον)
Βόλτες με κατοικίδια (κάποιους τους βλέπω από το μπαλκόνι ίσα με 7 φορές την ημέρα )
Το μόνο που δεν βλέπω είναι παιδιά...διότι το παιδί δεν έχει δικαίωμα στη γυμναστική. Δεν έχει δικαίωμα στη βόλτα ανά δύο άτομα. 
Και μιλάμε για παιδάκια που είναι ήδη έγκλειστα εδώ και 16 μέρες και θα συνεχίσουν να είναι για τους επόμενους 2 μήνες τουλάχιστον.

Κατά τα άλλα έχουμε περιορισμούς....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, anaximandros said:

Καλησπερα σε ολους.
Η επιχειρηση που εργαζομαι, εχει κλεισει λογω των μετρων. Φυσικα οσοι εργαζομαστε δικαιουμαστε το εκτακτο βοηθημα.
Το θεμα ειναι οτι η εργοδοσια δεν εχει κανει απο μεριας της, τις αιτησεις για τους εργαζομενους, λενε οτι υπαρχουν λαθη στο συστημα και δεν μπορουν να προχωρησουν, ενω η προθεσμια ειναι μεχρι την τριτη. Εαν σε περιπτωση επελθει η προθεσμια και η εργοδοσια δεν κανει τις αιτησεις, τι μπορω να κανω, σε επιπεδο καταγγελιας;

Τι ΚΑΔ έχει η επιχείρηση; Τι σημαίνει «υπάρχουν λάθη στο σύστημα» ή μπαίνει η δεν μπαίνει ανάλογα με τους ΚΑΔ που έχει στην εφορία.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι σε επίπεδο καταγγελίας (ούτως ή άλλως ο Βρούτσης είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν θα γίνονται έλεγχοι για το διάστημα της καραντίνας), αλλά εάν έχει κλείσει και δεν σου αναστείλει την σύμβαση, τότε θα πρέπει να σου καταβάλει το μισθό σου κανονικά. Τι καταγγελία θέλεις να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μιλαμε για τωρα με την καραντινα. Καταλαβαινω οτι οσοι ειναι με μικρα παιδια τρωνε το μεγαλυτερο ζορι. 

Αν μπουν οι ζεστες και δεν σταματησει η τεραστια μεταδοση του ιου θα εχουμε και το καλοκαιρι αυστηρη καραντινα. 

Oχι φιλε μου δεν θα χουμε γιατι θα βγει ο κοσμος αλοφρων στους δρομους.Το μενουμε σπιτι καποια στιγμη θα γινει βγαινουμε απο το σπιτι...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έπρεπε να γίνει επαναπατρισμός, αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι...

Δηλαδή όλοι αυτοί που έφυγαν απ έξω έχουν απολυθεί ή δεν έχουν καν σπίτι να μείνουν στο εξωτερικό για 1 ακόμη μήνα; Δεν νομίζω...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, gas7777 said:

Σάββατο πρωί έξοδος μετά από 4 ημέρες για προμήθεια βασικών αγαθών. 
Ουρά έξω από τα take away. 
Παρεές που κάνουν "τζοκινκ" περπατώντας σε 2αδες και 4 μέτρα πίσω άλλη 2αδα με καφέ στο χέρι (μη προκαλείτε τουλάχιστον)
Βόλτες με κατοικίδια (κάποιους τους βλέπω από το μπαλκόνι ίσα με 7 φορές την ημέρα )
Το μόνο που δεν βλέπω είναι παιδιά...διότι το παιδί δεν έχει δικαίωμα στη γυμναστική. Δεν έχει δικαίωμα στη βόλτα ανά δύο άτομα. 
Και μιλάμε για παιδάκια που είναι ήδη έγκλειστα εδώ και 16 μέρες και θα συνεχίσουν να είναι για τους επόμενους 2 μήνες τουλάχιστον.

Κατά τα άλλα έχουμε περιορισμούς....

Εμείς θα τα βγάλουμε σήμερα ή αύριο πάντως, από ένα ο καθέ γονιός, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δοθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Πες μας κάτι που δεν ξέραμε

Εγώ ποντάρω μέχρι τέλος Μαίου, ελπίζω να βγω λάθος και να είναι μέσα Μαίου

Μακάρι να είναι μέχρι τέλος Μαίου και να μην πάει μέχρι να βγουν και να προμηθευτούμε τα εμβόλια...

Έχω άλλη απορία. Ο Τσιόδρας είπε πως όσοι το πέρασαν και έγιναν καλά, θα έχουν ανοσία για 2 ή 3 χρόνια. Αν κάπως αποδειχθεί αυτό, θα σημαίνει πως όσοι το πέρασαν και είναι καλά, θα μπορούν πλέον να κυκλοφορούν ελεύθερα, να πάνε διακοπές, αεροπλάνα κλπ, να δουλεύουν και να μην κινδυνεύουν ούτε αυτοί ούτε οι γύρω τους; (Φυσικά μέχρι να γίνει κάποια μετάλλαξη και να κινδυνεύουν εκ νέου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Εμείς θα τα βγάλουμε σήμερα ή αύριο πάντως, από ένα ο καθέ γονιός, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δοθεί.

Αύριο τι δικαιολογία θα βρεις; Όλα κλειστά είναι. Υποτίθεται ότι παιδί βγάζεις έξω μόνο αν έχεις να πας κάπου και δεν υπάρχει κάποιος να το κρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, gas7777 said:

Αύριο τι δικαιολογία θα βρεις; Όλα κλειστά είναι. Υποτίθεται ότι παιδί βγάζεις έξω μόνο αν έχεις να πας κάπου και δεν υπάρχει κάποιος να το κρατήσει.

#6. Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, τηρώντας στην τελευταία αυτή περίπτωση την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 4saken είπε

Oχι φιλε μου δεν θα χουμε γιατι θα βγει ο κοσμος αλοφρων στους δρομους.Το μενουμε σπιτι καποια στιγμη θα γινει βγαινουμε απο το σπιτι...

Μακαρι να μην γινει κατι τετοιο ειναι κριμα να εχουμε νεκρους αντιστοιχα της Ισπανιας/Ιταλιας και εδω. Χιλιες φορες 2-3 μηνες μεσα και να ζησουμε παρα να βγουμε και να αρχισουμε να μετραμε θυματα. Εμενα η δουλεια μου ειναι εξω στο χωραφι αλλα με αυτο που γινεται θα χασω πανω απο 10k γιατι δεν υπαρχει κοσμος και δεν επιτρεπεται να βγω εξω να παω να μαζεψω το προιον μου. Τεραστια ζημια αλλα ειμαι υπευθυνος και νοιαζομαι για τους δικους μου. Αλλιως δεν προκειται να τελειωσει ολο αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

#6. Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, τηρώντας στην τελευταία αυτή περίπτωση την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου.

Είναι σίγουρο ότι η σωματική άσκηση περιλαμβάνει και παιδί; Έχει δοθεί τέτοια διευκρινίση;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, gas7777 said:

Είναι σίγουρο ότι η σωματική άσκηση περιλαμβάνει και παιδί; Έχει δοθεί τέτοια διευκρινίση;

Τι εννοείς; Το παιδί δεν είναι άτομο;

Ανά δύο άτομα θα βγούμε για περπάτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gas7777 είπε

Είναι σίγουρο ότι η σωματική άσκηση περιλαμβάνει και παιδί; Έχει δοθεί τέτοια διευκρινίση;

Για παιδι δεν ξερω αλλα το 99% κυκλοφορει με καποιο σκυλο εξω ωστε να εχει και τη δικαιολογια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...