Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, nikos1984 είπε

Τι λες φιλε μου; ορισμενοι ελεγαν φυγαμε απο το μπουρδελο. Τωρα περιμενουν απο αυτο το μπουρδελο να τους νοσηλεψει εαν παθουν κατι, εννοειται τσαμπα γιατι ειναι μπουρδελο. Αν εισαι κρατος τους ζητας το αφμ και εαν νοσηλευτουν τους χρεωνεις τα νοσηλεια και τελειωνει το παραμυθι, να εξαιρουνται μονο οσοι εχουν ακομα φορολογικες υποχρεωσεις στην Ελλαδα.

το θεμα δεν ειναι η νοσηλεια, οτι και να ναι ο αλλος θα τον νοσηλευσεις, δεν φτασαμε ακομα στο σημειο να λεμε κατσε να πεθανεις γιατι δε πληρωσες φορους περσυ.

Το θεμα ειναι οτι ερχονται και φερονται σα γιδια.Ηρθε ο αλλος απο την Αγγλια, εφερε και δυο φιλους του, δεσμευτηκαν οτι θα μπουν σε καραντινα για 14 μερες στην αθηνα, στ' @@ τους, κατασανε 3 μερες και φυγανε να πανε Ικαρια ... κι αυτος με συμπτωματα κορωνοιου ηθελε και φαρμακειο στην Ικαρια.

Νομιζω οσοι ερχονται πρεπει να μπαινουν σε ελεγχομενη καραντινα με εξοδα τους. Σορρυ αν ακουγεται απολυταρχικο, αλλα μιλαμε για θεμα δημοσιας υγειας. Εχουμε κλειστει ολοι σπιτια μας για να περιοριστει αυτος ο διαολος, δε μπορει να ερχεται ο αλλος να κανει του κεφαλιου του

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ δύσκολο θέμα αυτό με τους Έλληνες του εξωτερικού. Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει. Ίσως έπρεπε να έχει δοθεί μια διορία αρκετά νωρίτερα να γυρίσει όποιος θέλει και να κλείσουν τα σύνορα μετά. Ας γίνει έστω και τώρα.

Καλά αυτό που πάνε ξένοι τουρίστες σε νησιά είναι τελείως άκυρο. Υποτίθεται κλείσανε τα ξενοδοχεία και σταμάτησαν τα καράβια για να μη πάει κόσμος και δεχόμαστε ακόμα τουρίστες;

Αφού η σεζόν πήγε χαμένη, περιμένουμε να σωθούμε από λίγους που δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται και βολτάρουν ακόμα στα νησιά;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι δεν έχουν καταλάβει, ότι σουλατσαροντας και κάνοντας βόλτες και λοιπές μαλακισμενες κινήσεις, επιβαρύνουν όλο τον κόσμο. 

Σε όλες τις χώρες,αν φέρονταν υπεύθυνα για 15-20 μέρες όλοι, θα είχαμε ξεμπερδέψει νωρίτερα.

Μια ζωή για τους λίγους, για τους παρτακηδες και υπολοίπους βλακες, που θέλουν βολτούλα και εκδρομουλα εν μέσω καραντίνας, να περνάει ο κόσμος αυτά που περνάει και να καθετε σπίτι βδομάδες. Για παππουδια που θέλουν να βγουν να ξεσκασουν με καφεδια, για χαζούς τουρίστες που θέλουν να πάνε σε νησιά, για τύπους που αν δεν κανουν περπάτημα η τρέξιμο μερικές μέρες θα χαλάσει ο κόσμος, και για πολλούς άλλους. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Φαντάζομαι αυτοί που επαναπατρίζονται το κάνουν γτ είναι μόνοι στο εξωτερικό και προτιμούν να είναι με κάποιους δικούς τους ανθρώπους σε δύσκολες ώρες. 

Την ώρα που πολλοί από εμάς κοιτάμε να είμαστε μόνοι μας τις δύσκολες ώρες, άλλοι ενώ μένουν σε διπλανές πόρτες  τα λένε από το τηλέφωνο και άλλοι ψάχνουμε σπίτια για να ενοικιάσουμε μην τυχόν και κολλήσουμε κάποιον δικό μας.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθεσινό report του imperial college για τις παγκόσμιες επιπτώσεις χωρίς μέτρα από εδώ και εμπρός και με δύο εξαντλητικά σενάρια μέτρων.

https://www.imperial.ac.uk/media/imperial-college/medicine/sph/ide/gida-fellowships/Imperial-College-COVID19-Global-Impact-26-03-2020.pdf

 

impcol.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύς κόσμος δεν παίρνει χαμπάρι καθόλου. 

Σήμερα γινόταν χαμός έξω από κόσμο νέοι γέροι παιδιά κλπ

Άλλοι ακόμα λένε ότι δεν υπάρχει ιός και αυτά που δείχνουν είναι ψέματα. 

Αν δε γίνει αυστηρή απαγόρευση μετακινήσεων θα πηγαινουμε όλο και χειρότερα. 

Ένας γιατρός από το Σωτηρία που μίλαγε το πρωί έλεγε ότι σε 2 εβδομάδες θα φτάσουμε σε καταστάσεις Ιταλίας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Πως θα τους βοηθήσουν; Μεταφέροντας τον ιό στην Ελλάδα; Στους ηλικιωμένους και ευπαθείς γονείς τους;

Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει ακόμη τι γίνεται.

Εδώ είχα κηδεία συγγενή μου και δεν μπορούσα να πάω...

Θα είναι σε καραντίνα για μερικές ημέρες όπως προβλέπεται. Δε σημαίνει ότι απαραίτητα θα μείνουν με τους δικούς τους. Αλλά το να είσαι σε κοντινή απόσταση αν τύχει κάτι εμένα μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό. Δεν το κάνουν για βόλτα, ούτε θα ήθελαν να τους κολλήσουν.  Έλεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς σχόλια: Η κόρη μου είχε αποφασίσει από καιρό (πέρισυ) να γυρίσει με την οικογένειά της στην Ελλάδα (μετα από 19 χρόνια στο Λονδίνο). Το είχε προγραμματίσει για τις 5/5/20 και τότε πρέπει να φύγουν από το σπίτι που νοικιάζουν.

Πρέπει να μείνει Λονδίνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muchacho είπε

Την ώρα που πολλοί από εμάς κοιτάμε να είμαστε μόνοι μας τις δύσκολες ώρες, άλλοι ενώ μένουν σε διπλανές πόρτες  τα λένε από το τηλέφωνο και άλλοι ψάχνουμε σπίτια για να ενοικιάσουμε μην τυχόν και κολλήσουμε κάποιον δικό μας.

Ναι, αλλά την ύστατη ώρα μπορείς πιο εύκολα να πεταχτείς σε δικό σου παρά από αυτόν που εξαρτάται από αεροπλάνο.

Το θέμα για μένα είναι πως δε καταλαβαίνω γιατί να κρίνουμε τους επαναπατριζόμενους.

Ανεύθυνες επιλογές κάνουν και ντόπιοι που σπάνε την καραντίνα, ή που είχαν πάει διακοπές στο εξωτερικό, ή ο παππούς του βίντεο "τι να κάτσω σπίτι, έχω άλλο ιό εκεί, τη γυναίκα μου".

Το ότι κάποιος πήγε Ικαρία ανεύθυνα, δε με απασχολεί αν ήρθε από εξωτερικό ή από Ελλάδα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα σύνορα έχουν ήδη κλείσει.Και να πας να δεις τους γέρους σου απλά είναι λάθος,θα τους κολλήσεις.

Και αν τους τύχει κάτι ποιος θα τρέξει; Θα μείνουν σε καραντίνα απομονωμένοι στην ίδια πόλη για όσο χρειάζεται. Μόλις περάσει η περίοδος επώασης μπορούν να είναι και κοντά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί εξακολουθούν να ακόμη να κάνουν σύγκριση του κορονοιού με την γρίπη. Η μεταδοτικότητα της γρίπης είναι πολύ μικρότερη από του κορονοιού. Δύο συνάδελφοί από τους πενήντα κολλήσανε γρίπη. Δεν κάναμε καμία απολύμανση στους χώρους εργασίας, δεν πήραμε έξτρα μέτρα και παρόλο που η μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων δεν έκανε αντιγριπηκό εμβόλιο, η γρίπη δεν μεταδόθηκε στους υπόλοιπους, τουλάχιστον με συμπτώματα. Αν ήταν κορονοιός, θα είχαμε μιλήσει οι μισοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

Έφτιαξα ένα τοστ στην κόρη μου πριν λίγο και φρίκαρα με την διαδικασία:

- πλένω χέρια 

-βγάζω φέτες τοστ από την εσωτερική μεμβράνη, η εξωτερική έχει πεταχτεί από την αγορά. 

-πλένω χέρια 

- βάζω βουτηρο, phila από τις συσκευασίες τους, τις καθάρισα πριν μπουν ψυγείο 

-πλένω χέρια 

- βάζω τυρί, παριζα από το ταπερ

-βγάζω την τοστιέρα

-πλένω χέρια 

- βάζω τοστ, ψηνω τοστ 

-βγάζω τοστ με τσιμπίδα 

4 φορές πλύσιμο χεριών σε 3 λεπτά.. 

Έν τω μεταξύ η μικρή κλαίει "θέλω τις φίλες μου" 😢 όλη την ώρα, κάνουμε βιντεοκλησεις να βλέπονται, όταν τρώνε, όταν πίνουν γάλα ... Μέχρι και Skype conference κάνανε 4 κοριτσάκια. Τώρα θα την ντύσω και θα την πάω μια βόλτα με το αμάξι. Μόλις της το είπα χοροπηδαγε σαν τρελή... 

Η ψυχική υγεία είναι εξίσου σημαντική με την σωματική. Ας μην το ξεχνάμε!! 

 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Για 3 μερες αφηνουμε οτι τροφιμα πηραμε στη θεση τους ωστε αν μια στο εκατομμυριο ειναι ο ιος πανω να ψοφησει. Αν θελετε να καταναλωσετε αμεσα καθαρισμο και δεν χρειαζεται καθε φορα πλυσιμο τα χερια. Απο τη μια καλα κανουμε και προσεχουμε τοσο απο την αλλη ποτε δεν ξερεις απο που θα το βρεις μιας και αν κυκλοφοραει στον αερα ο ιος τον κολλας και ουτε περνεις χαμπαρι. 

Ισπανια 6600 νεα κρουσματα και 560 νεκροι μεχρι τωρα. Μεχρι το βραδυ στις 1 που δινει νουμερα τελευταια φορα θα εχει πανω απο 800 μην πω 900 νεκρους. Χθες εκλεισε με 773.

 

H συζητηση που κανατε με τα τροφημα ηταν σημαντικη. Νομιζω αυτη την περιοδο, για εναν που προσεχει και εφαρμοζει τα μετρα, αυτο με τα ψωνια ειναι μια παγιδα. Πηγα προχθες σουπερ μαρκετ και ειδα οτι εκανα αρκετα λαθη. Πχ ηθελα να ανοιξω το τσαντακι να βγαλω τη λιστα ή ηθελα να παρω τηλεφωνω να ρωτησω κατι, αυτα πρεπει να τα εχουμε ετοιμα προς χρηση (πχ πιστωτικη καρτα κτλ) και τα προιοντα να τα θεωρουμε επικινδυνα. Στο σπιτι πριν τα βαλω μεσα τα καθαρισα με πανακι ενα ενα αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετο. Μου φαινεται αυτο που ειπατε να αφηνω τα πραγματα εξω 3-4 μερες ειναι πιο λογικο. Μετα βεβαια το συνεχες πλυσημο για το τοστ θεωρειται υπερβολη αν πρωτα εχεις καθαρισει τα πραγματα. Τα πανακια πχ detol παντως εχουν πολυ λιγο οινοπνευμα.

 

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Και πολύ έδωσες. 

Εγώ λέω βδομάδα, αν κρίνω από τον κόσμο που είχε βγει σήμερα και με αυτά που έλεγαν... 

Ειτε μια είτε 3 εβδομαδες, ο κοσμος πρεπει να αντεξει οσο διαρκουν τα μετρα. Δωσε εσυ και ο καθενας μας το παραδειγμα και ολα θα πανε καλα. Ετσι λεγαμε και πριν παρουν τα μετρα οτι στην ελλαδα δεν μπορουν να εφαρμοστουν τετοια μετρα και τελικα μια χαρα εφαρμοζονται. Οπως βλεπεις πολλοι πεφτουν τελειως εξω σχετικα με τις αντοχες του κοσμου και τις προβλεψεις τους και μονο κακο κανουν. Πρεπει σιγα σιγα οσοι δεν εχουν καταφερει να προσαρμοστουν στις νεες συνθηκες να προσπαθησουν περισσοτερο, οκ ειχαν λανθασμενες αποψεις και εκτιμησεις, πρεπει να σταματησουν να ειναι αντιδραστικοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Χωρίς σχόλια: Η κόρη μου είχε αποφασίσει από καιρό (πέρισυ) να γυρίσει με την οικογένειά της στην Ελλάδα (μετα από 19 χρόνια στο Λονδίνο). Το είχε προγραμματίσει για τις 5/5/20 και τότε πρέπει να φύγουν από το σπίτι που νοικιάζουν.

Πρέπει να μείνει Λονδίνο;

δεν νομίζω ότι αυτοί οι χιλιάδες που επιστρέφουν όλοι το είχαν προγραμματίσει.

Σε τελική ανάλυση, εμείς εδώ για να βγούμε από το σπίτι μας ζητάμε άδεια. Αν είναι να έρχονται γεμάτα αεροπλάνα από χώρες τύπου Αγγλίας που δεν έχουν λάβει κανένα μέτρα.. άδικα πάει η καραντίνα.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Και αν τους τύχει κάτι ποιος θα τρέξει; Θα μείνουν σε καραντίνα απομονωμένοι στην ίδια πόλη για όσο χρειάζεται. Μόλις περάσει η περίοδος επώασης μπορούν να είναι και κοντά τους.

 

11 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Και αν τους τύχει κάτι ποιος θα τρέξει; Θα μείνουν σε καραντίνα απομονωμένοι στην ίδια πόλη για όσο χρειάζεται. Μόλις περάσει η περίοδος επώασης μπορούν να είναι και κοντά τους.

Εσύ δηλαδή κατάλαβες ότι όλοι αυτοί τρέχουν στους γέρους γονείς;Τότε γιατί ξανοικιάζουν;

Και αν παθουν κάτι τι μπορείς να προσφέρεις;Αντε μόνο ψυχολογική υποστήριξη.Περαν αυτού;

Συγνώμη αλλά διαβάζοντας τα ποστ σε fb groups μάλλον για να πάμε πίσω στην μαμα μας είναι οι πιο πολλοί.Αλλωστε όσοι ήθελαν να φύγουν προνόησαν και έφυγαν πιο νωρίς.Δεν έτρεχαν στο αεροδρόμιο την επόμενη της ολικής απαγόρευσης.Αν και φταίει και το ΥΠΕΞ με τον τρόπο που έγραψε την ανακοίνωση.

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...