Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην παρούσα φάση πόσο φοβισμένοι είστε για τις καταθέσεις σας στην τράπεζα; Εγώ τα 1.6κ που έχω μαζεμένα (και υπολογίστε ότι θα μαζέψω άλλα τόσα) μπορώ να τα διαφυλάξω κάπως με κάποιον τρόπο πέραν από τις χρυσές λίρες; Και το λέω αυτό γιατί θέλουνε δικηγόρο και τρεξίματα για να τις ξανακάνεις χρήματα σε τράπεζα μετά και εγώ δεν είμαι άτομο που μπορεί να τα καταφέρει αυτά. Υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουμε στην δραχμή;

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, koulkos είπε

Το σενάριο 3-4% ύφεση θεωρώ πως παίζει μόνο σε περίπτωση που 1/7/20 λειτουργεί το σύνολο της αγοράς και μάλιστα με ανοικτά σύνορα. Δηλαδή το 3ο και το 4ο τρίμηνο να αντισταθμίσουν την τεράστια χασούρα του 1ου και κυρίως του 2ου. Στο μεν 1ο τρίμηνο έχουμε έναν πολύ κακό Μάρτιο και δύο μήνες υποτονικούς με υστέρηση σε προύπολογισμένα έσοδα, το δε 2ο ξεκινά με κακούς οιωνούς (αρχίζουν και κλείνουν εργοστάσια και μεγάλες επιχειρήσεις που καμία σχέση δεν έχουν με απαγορεύσεις και αναστολές) και δεν βλέπω πως μπορεί να συμβεί κάτι θετικό μέχρι τέλη Ιουνίου. Πιστεύω πως για φέτος, οτιδήποτε κάτω από διψήφιο σε ύφεση θα είναι καλό σενάριο. Βέβαια, του χρόνου, και με την προϋπόθεση πως η Ευρώπη θα σταθεί επιτέλους στο ύψος της, βλέπω να τρέχουμε με υψηλούς θετικούς ρυθμούς αλλά μέχρι τότε θα έχουν υπάρξει δυστυχώς πολλά προσωπικά δράματα.

Η Ευρώπη, δηλαδή η Γερμανία και οι φίλοι της, το πολύ πολύ να μας πάρουν και ότι απεμεινε για να μην έχουν εσωτερικά οικονομικά προβλήματα. Και αν αυτό γίνει αιτία να σπάσει η εε, η πρώτη που θα φύγει θα είναι η Γερμανία και θα πάρει και το ταμείο μαζί της. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Seldon68 είπε

Για να εχουμε μια ιδεα οι θανατοι στην ευρωζωνη ειναι 20.029 και για της ΗΠΑ 2.227 και μιλαμε για περιπου τον ιδιο πληθυσμο.

Απλα να ξερουμε τους αριθμους .

ΥΓ Στοιχεια απο εδω  https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

Μια λεπτομέρεια βέβαια είναι ότι η Αμερική είναι χρονικά πιο πίσω στην πορεία του ιού και των νοσήσεων σε σχέση με την Ευρώπη και ειδικότερα με Ιταλία και Ισπανία που έχουν τη μερίδα του λέοντος όσον αφορά τους θανάτους. Στις επόμενες εβδομάδες θα δείξει τι γίνεται στην Αμερική. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NinjaMan είπε

Στην παρούσα φάση πόσο φοβισμένοι είστε για τις καταθέσεις σας στην τράπεζα; Εγώ τα 1.6κ που έχω μαζεμένα (και υπολογίστε ότι θα μαζέψω άλλα τόσα) μπορώ να τα διαφυλάξω κάπως με κάποιον τρόπο πέραν από τις χρυσές λίρες; Και το λέω αυτό γιατί θέλουνε δικηγόρο και τρεξίματα για να τις ξανακάνεις χρήματα σε τράπεζα μετά και εγώ δεν είμαι άτομο που μπορεί να τα καταφέρει αυτά. Υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουμε στην δραχμή;

Μέχρι να φτάσουμε σε σημείο  να πειράξουν λογαριασμό ανθρώπου που έχει 1,6κ στην τράπεζα, θα έχουμε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα από το να χάσουμε χρήματα. 

Καλημέρα συμφορουμιτες, καλή καραντίνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Όπως έχουν τα πράγματα δεν ξέρουν πότε μπορούν να έλθουν.

Έως τις 5/5/20, έχουμε πολύ δρόμο να διανύσομε.

Τι λέει η εκεί κυβέρνηση ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2800 Έλληνες που ζουν στην Μεγάλη Βρετανία θυμήθηκαν να έρθουν στην Ελλάδα. Πρωτα-πρωτα είναι ανεύθυνοι. Αφού η εκεί κυβέρνηση εφάρμοσε την θεωρία της αγέλης, δεν έπρεπε καν να ζητούν να επιστρέψουν στην Ελλάδα που εφαρμόζει άλλο σχέδιο. Ας περάσει η κρίση και μετά έρχονται.

ΥΓ. Ήδη έχουμε μαζέψει 5-6000 από χώρες με μεγάλη έκταση του ιού και έχουμε βρει τον μπελά μας. ΟΥΤΕ την καραντίνα δεν τηρούν οι περισσότεροι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NinjaMan είπε

Στην παρούσα φάση πόσο φοβισμένοι είστε για τις καταθέσεις σας στην τράπεζα; Εγώ τα 1.6κ που έχω μαζεμένα (και υπολογίστε ότι θα μαζέψω άλλα τόσα) μπορώ να τα διαφυλάξω κάπως με κάποιον τρόπο πέραν από τις χρυσές λίρες; Και το λέω αυτό γιατί θέλουνε δικηγόρο και τρεξίματα για να τις ξανακάνεις χρήματα σε τράπεζα μετά και εγώ δεν είμαι άτομο που μπορεί να τα καταφέρει αυτά. Υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουμε στην δραχμή;

Πρώτον δεν χρειάζεται να ανησυχείς για 1,600 ευρώ. Αν ανησυχείς,πάρ'τα από την τράπεζα και βάλ'τα στο πορτοφόλι σου. 

Δεύτερον ,δεν χρειάζεται να έχεις δικηγόρο για να μετατρέψεις ευρώ σε λίρες και τούμπαλιν.

 

ΥΓ. Με 350 ευρώ που έχει σήμερα η λίρα,δεν νομίζω να θες να δώσεις όλες σου τις οικονομίες για 4 λίρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Επειδή τυχαίνει να είμαι στο γκρουπ Ελλήνων στο Λονδίνο στο Facebook αυτά που βλέπω εκεί από τη στιγμή που γράφτηκα είναι μία συνεχής υποτίμηση της Ελλάδας και των Ελλήνων.

Και δεν υπερβάλλω καθόλου σε αυτό.Χαρακτηρισμοί όπως "Ελληνάρας , Βλαχοέλληνας , Ελλαδίτσα ,πάλι καλά που φύγαμε και γλιτώσαμε , κλπ κλπ " πάνε και έρχονται σε καθημερινή βάση σε αναρτήσεις και σχόλια με τη παραμικρή ευκαιρία.Ακόμα και για την ακύρωση όλων των καρναβαλιών στην Ελλάδα μας κράζανε γιατί πολλοί είχανε κλείσει και θέλανε να έρθουν για καρναβάλια και καθαροδευτέρες....(η ακύρωση έγινε στα 3 κρούσματα στην Ελλάδα)

Τώρα εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ότι είναι απλά αναλώσιμοι και απλά αριθμοί σε μία αδίστακτη πολιτική του όλα είναι businessss και θα γινόντουσαν τροφή για τα θηρία.

Τρόμαξαν γιατί έβλεπαν τις περισσότερες χώρες να παίρνουν μέτρα και τον Boris να πίνει τσαγάκι και να λιάζεται και να λέει περί herd immunity για να μην ταράξει τις αγορές του City.Που ακόμα και σε αυτό υπήρχαν posts που τον υποστήριζαν και λέγανε "καλά κάνει , εδώ οι άνθρωποι είναι 100 χρόνια μπροστά , σιγά μη τα κλείσουμε όλα , το nhs είναι και γαμώ...κλπ..".

Μέχρι που η πραγματικότητα τους προσγείωσε , το lockdown ήρθε , κοινωνικό κράτος δεν υπάρχει , ο Άγγλος ΘΑ ζητήσει στην ώρα του το ενοίκιο και χέστηκε για τον Έλληνα / Ισπανό / Ινδό σερβιτόρο ,πωλητή ,μάγειρα ,barman που νοικιάζει το διαμέρισμα του και δε δουλεύει τώρα.

Και σου λέει τώρα...να κάτσουμε εδώ ...με καραντίνα ...με παλιόκαιρο ...χωρίς να δουλευουμε...κλεισμένοι στα 5 τετραγωνικά του δωματίου μας με άλλους 3-4-5 ανθρώπους....χωρίς ένα μπαλκόνι...

δε πάμε καλύτερα στην Ελλαδάρα μας που έχει πολύ καλύτερα μέτρα, ο ιός είναι περιορισμένος , δε πληρώνουμε ενοίκια ,θα είμαστε και με γονείς , έχει και καλό καιρό ,έχουμε και ένα μπαλκόνι που λέει ο λόγος , έχουμε και ένα πιάτο φαγητό ...ίσως κάνουμε και Πάσχα ...και μετά βλέπουμε..

Αδιαφορώντας προφανώς ότι υπάρχει απαγόρευση πτήσεων (και πολύ άργησε...) , και ενώ έπρεπε όλοι να κάνουνε αίτηση για refunds και να δούνε το θέμα ομαδικά και με σύνεση και συντονισμένες κινήσεις ....εκμεταλεύτηκαν ένα email της Ryanair λέει όπου κατάλαβαν ότι η πτήση θα γίνει κανονικά...

Η λογική ότι πάμε εκεί στο αεροδρόμιο ...και θα πιέσουμε καταστάσεις...θα παίρνουμε όλη μέρα στα κανάλια στην Ελλάδα , στη πρεσβεία , στη κυβέρνηση , στο υπουργείο να "δώσει" λύση....

Και από ότι είδαμε και στην Ικαρία σπάνε και τη καραντίνα....

Θερμά, θερμότατα, ΚΑΥΤΑ συγχαρητήρια

Μπράβο μπράβο και πάλι ΜΠΡΑΒΟ

(Πώς τους πετσόκοψες έτσι?? ΠΩΣ?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

2800 Έλληνες που ζουν στην Μεγάλη Βρετανία θυμήθηκαν να έρθουν στην Ελλάδα. Πρωτα-πρωτα είναι ανεύθυνοι. Αφού η εκεί κυβέρνηση εφάρμοσε την θεωρία της αγέλης, δεν έπρεπε καν να ζητούν να επιστρέψουν στην Ελλάδα που εφαρμόζει άλλο σχέδιο. Ας περάσει η κρίση και μετά έρχονται.

ΥΓ. Ήδη έχουμε μαζέψει 5-6000 από χώρες με μεγάλη έκταση του ιού και έχουμε βρει τον μπελά μας. ΟΥΤΕ την καραντίνα δεν τηρούν οι περισσότεροι.

Είναι που αυτοί ειναι το "brain drain" μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ύφεση θα είναι πολύ μεγάλη ,μην κρυβόμαστε .Μερικοί φτάνουν να μιλούν για -10% πτώση του ΑΕΠ δηλ. πρωτογενής ζημιά 18-20 δισ.ευρώ , τρομερό νούμερο .

Οι καταθέσεις στις τράπεζες δεν κινδυνεύουν γιατί ,σε αντίθεση με το 2008, η κρίση σήμερα δεν είναι χρηματοπιστωτική αλλά δομική-οικονομική , είναι ουσιαστικά κρίση ζήτησης ,άρα οι ανάγκες σε χρήμα δεν είναι άμεσα ψηλές , γιατί εκτός από ΣΜ και βασικά πράγματα κανείς δεν ψωνίζει τίποτα . Βέβαια πτωχεύσεις και νέα κόκκινα δάνεια θα έχουμε  σε κάθε περίπτωση , γιατί πολλές επιχειρήσεις και νοικοκυριά ,λόγω της προηγούμενης κρίσης ,λειτουργούν κυριολεκτικά στο όριο , πάνω σε τεντωμένο σκοινί , οπότε αν αυτό πάρει χαρακτήρα χιονοστιβάδας οι τράπεζες αναγκαστικά θα κρατικοποιηθούν με σκληρούς όρους , (μείωση δαπανών , απολύσεις κλπ). 

Το πρόβλημα είναι ότι έχει σταματήσει να δουλεύει ο ιδιωτικός τομέας της οικονομίας ,οπότε δεν παράγεται χρήμα . Μιλάω κυρίως για τουρισμό ,ναυτιλία και πρωτογενή παραγωγή και μεταποίηση. Ο Σταικούρας κάτι είπε χθές , ότι ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν προβλέπεται μείωση μισθών στο Δημόσιο. Αρκετοί δημόσιοι άρχισαν να έχουν ¨τρέμουλο " ,του στυλ ¨"ρε μπας και έχω κορωνοιό? "

Προσωπικά το 2020 το θεωρώ χαμένο . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως αυτό που δείχνουν εικόνες από πόλεις με τελείως άδειους δρόμους είναι τέρμα μούφα. Μπορεί να τις βγάζουν νωρίς το πρωί ή τις Κυριακές για παράδειγμα. Εδώ, στο Βόλο, ναι μεν είναι πολύ λιγότερος ο κόσμος που κυκλοφορεί αλλά στους μεγάλους δρόμους υπάρχουν αυτοκίνητα, σαφώς πολύ λιγότερα βέβαια. Αλλά κεντρικό δρόμο άδειο όσο πάει το μάτι δεν βλέπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Πρώτον δεν χρειάζεται να ανησυχείς για 1,600 ευρώ. Αν ανησυχείς,πάρ'τα από την τράπεζα και βάλ'τα στο πορτοφόλι σου. 

Δεύτερον ,δεν χρειάζεται να έχεις δικηγόρο για να μετατρέψεις ευρώ σε λίρες και τούμπαλιν.

ΥΓ. Με 350 ευρώ που έχει σήμερα η λίρα,δεν νομίζω να θες να δώσεις όλες σου τις οικονομίες για 4 λίρες.

1,6κ δεν νομίζω να είναι 1600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...