Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
28 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΥΓ. Ήδη έχουμε μαζέψει 5-6000 από χώρες με μεγάλη έκταση του ιού και έχουμε βρει τον μπελά μας. ΟΥΤΕ την καραντίνα δεν τηρούν οι περισσότεροι.

Να δεις που στο τέλος θα μας πάρουν τις δουλειές και θα μας φάνε τις γυναίκες, εμάς τους καθαρούς κι αμόλυντους 😃

Ανθρωπιά not found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πάντως αυτό που δείχνουν εικόνες από πόλεις με τελείως άδειους δρόμους είναι τέρμα μούφα. Μπορεί να τις βγάζουν νωρίς το πρωί ή τις Κυριακές για παράδειγμα. Εδώ, στο Βόλο, ναι μεν είναι πολύ λιγότερος ο κόσμος που κυκλοφορεί αλλά στους μεγάλους δρόμους υπάρχουν αυτοκίνητα, σαφώς πολύ λιγότερα βέβαια. Αλλά κεντρικό δρόμο άδειο όσο πάει το μάτι δεν βλέπεις..

Ισχυει απλα εχει λιγοτερη κινηση αισθητα και πολλα μαγαζιά κλειστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

1,6κ δεν νομίζω να είναι 1600€.

To K είναι το 1000. 1,6*1000 = 1600..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kaspito είπε

Να δεις που στο τέλος θα μας πάρουν τις δουλειές και θα μας φάνε τις γυναίκες, εμάς τους καθαρούς κι αμόλυντους 😃

Ανθρωπιά not found

Το ΜΟΝΟ που ζητώ, είναι να κάτσουν εκεί που είναι μέχρι να περάσει η κρίση. Ζητάω πολλά ?

ΥΓ. Μην ξεχνάμε ότι εκεί πχ Αγγλια, εφάρμοσαν άλλες τακτικές (θεωρεία της αγέλης) που ΔΕΝ είναι συμβατη με την δική μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το ΜΟΝΟ που ζητώ, είναι να κάτσουν εκεί που είναι μέχρι να περάσει η κρίση. Ζητάω πολλά ?

ΥΓ. Μην ξεχνάμε ότι εκεί πχ Αγγλια, εφάρμοσαν άλλες τακτικές (θεωρεία της αγέλης) που ΔΕΝ είναι συμβατη με την δική μας.

Αν είχες συγγενείς ή οικογένεια εκεί ίσως το σκεφτόσουν αλλιώς. Δεν είναι παράλογο το ότι θέλουν να γυρίσουν οι άνθρωποι και ούτε σημαίνει αυτόματα ότι θα μας κολλήσουν κιόλας. Μην πω ότι αυτοί μιας και ζουν στο εξωτερικό παίζει να είναι περισσότερο ευσυνείδητοι από τον average joe μπάρμπα του στυλ "εμένα δεν με πιάνει τίποτα, πίνω το τσίπουρο μου κάθε πρωί και είναι φάρμακο, δεν κολλάω τίποτα. Θα βγω έξω στον καθαρό αέρα"..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το ΜΟΝΟ που ζητώ, είναι να κάτσουν εκεί που είναι μέχρι να περάσει η κρίση. Ζητάω πολλά ?

ΥΓ. Μην ξεχνάμε ότι εκεί πχ Αγγλια, εφάρμοσαν άλλες τακτικές (θεωρεία της αγέλης) που ΔΕΝ είναι συμβατη με την δική μας.

Κοίτα, η πλειοψηφία των ανθρώπων παίζει όσο πιο safe γίνεται, ένα φόβο για την υγεία τους τον έχουν. Υπάρχουν λόγοι που κόσμος επιστρέφει, οικονομικοί, προσωπικοί κλπ. Παίρνουν ένα ρίσκο και οι ίδιοι να κολλήσουν αλλάζοντας χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν είχες συγγενείς ή οικογένεια εκεί ίσως το σκεφτόσουν αλλιώς. Δεν είναι παράλογο το ότι θέλουν να γυρίσουν οι άνθρωποι και ούτε σημαίνει αυτόματα ότι θα μας κολλήσουν κιόλας. Μην πω ότι αυτοί μιας και ζουν στο εξωτερικό παίζει να είναι περισσότερο ευσυνείδητοι από τον average joe μπάρμπα του στυλ "εμένα δεν με πιάνει τίποτα, πίνω το τσίπουρο μου κάθε πρωί και είναι φάρμακο, δεν κολλάω τίποτα. Θα βγω έξω στον καθαρό αέρα"..

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, αν είχα συγγενείς εκεί, θα σκεφτόμουν αλλιώς! Αλλά, δεν θα ήταν ορθό! Δεν κρίνουμε τον βιασμό από την πλευρά του θύματος.

Τώρα, για το θέμα ποιος είναι πιο ευσυνείδητος. Δεν μπορεί εμείς να είμαστε φυλακισμένοι στα σπίτια μας τόσες ημέρες και να μου έρθει ο άλλος που έκανε βόλτες (λόγω θεωρίας αγέλης) και να με βάλει σε κίνδυνο. Μα, δεν λέω κάτι καλό. Υπομονή, να περάσει η κρίση και έρχεται μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Οχι οι φοιτητες μη δουλευομαστε δε προκειται να προσεξουν μετρα και μολις ερθουν εδω τα ξεχνανε ολα .

Ε θα φάνε 5χίλιαρο τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομιζω και παλι δουλευομαστε μια χαρα κανουν παρτι μεχρι 10 ατομα ... Που οταν τους ακους εσυ μεσα φυλακισμενος και οι αλλοι το χαβα τους τους αφηνεις με την αγελη και την ανοησια αλλα μακρια .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε θα φάνε 5χίλιαρο τότε..

Το 5000, είναι το θέμα, που ΣΙΓΑ μην το πληρώσουν η που θα διασπιρουν τον ιό ?

Στην Αγγλία δεν υπήρχαν μέτρα μέχρι πριν λίγες ημέρες. Το ξεχνάμε ????

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζούμε στη δουλειά μου (σούπερ μάρκετ) εδώ κ ένα μήνα είναι το λιγότερο τραγικό. Από τη στιγμή που θα ανοίξουμε μέχρι το βράδυ επικρατεί ένας πανικός από κόσμο να ψωνίζει ασταμάτητα. Παιδιά κυριολεκτω, κάθε μέρα όλη μέρα χαμός. Χθες μέχρι κ ζευγάρι με τα παιδιά τους ήρθε. Καλή μέρα ας πάμε βόλτα στο s/m; δεν ξέρω πως το σκέφτονται. Επίσης αυτά που αγοράζουν είναι τραγικά. Δεν είναι ότι παίρνουν 2 καρότσια πράγματα έτσι ώστε να υποθέσεις πως στοκαρουν για να μην βγαίνουν. Από τα ψυγεία μου έλεγαν ότι ψωνίζουν 100 κ 200γρ. ΤΟ ΈΧΟΥΝ ΔΕΙ ΣΑΝ ΒΌΛΤΑ! Καλά μην μιλήσω για τις προφυλάξεις που παίρνουν. Μάσκες οι οποίες ανεβοκατεβαινουν, γάντια τα οποία ακουμπάνε στο πρόσωπο τους, βηχουν στο κενό και αποστάσεις για τα κλάματα. Έρχονται να σου μιλήσουν κ σε πλησιάζουν λες κ θα αγκαλιαστουμε. ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!! με αυτά που βλέπω πιστεύω αν κάναμε μαζικά τεστ θα είχαμε 20000 κρούσματα. Κάτι τελευταίο, το μαγαζί είναι 1000 τμ άρα με βάση αυτά πρέπει να είναι μέσα 75 άτομα. 75 άτομα όμως με τους υπαλλήλους που δουλεύουν ή χωρίς; υπάρχει κάποια διευκρίνηση σε αυτό; εμάς βάζουν 75 πελάτες κ μαζί με εμάς φτάνουμε τους 90+.πολλοι πελάτες μας έκαναν παράπονο ότι είχε πολύ κόσμο! Εν τω μεταξύ επειδή τα περισσότερα "βασικά" είδη είναι στον κάτω όροφο γίνεται χαμός κάτω κ επάνω είναι ποδόσφαιρο γήπεδο κεκλεισμένων. Συγγνώμη για το σεντόνι (τι σεντόνι κουβέρτα είναι αυτό) 😝 καλημέρα κ καλό άραγμα! 

  • Like 10
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ με την γυναίκα μου και το παιδί μου που είμαστε δύο εβδομάδες μέσα και μένουμε Πειραιά θέλουμε να πάμε να μείνουμε κυψέλη στον αδερφό μου που είναι και αυτοί μεσα δύο εβδομάδες για να έχουμε παρέα και εμείς και τα παιδιά που είναι μονα τους μπορούμε ή θα φάμε καμπανιά; δυστυχώς δεν την παλεύω άλλο να βλέπω το παιδί μου μελαγχολικό, από την άλλη πάλι δεν θα την πάλευα και αν την έβλεπα να κολλούσε από τον ιο. Πραγματικά όλες αυτές οι σκέψεις που κάνω κάθε φορά με έχουν κάνει πολύ καταθλιπτικό.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, original911 είπε

Κάτι τελευταίο, το μαγαζί είναι 1000 τμ άρα με βάση αυτά πρέπει να είναι μέσα 75 άτομα. 75 άτομα όμως με τους υπαλλήλους που δουλεύουν ή χωρίς; υπάρχει κάποια διευκρίνηση σε αυτό; εμάς βάζουν 75 πελάτες κ μαζί με εμάς φτάνουμε τους 90+.πολλοι πελάτες μας έκαναν παράπονο ότι είχε πολύ κόσμο! Εν τω μεταξύ επειδή τα περισσότερα "βασικά" είδη είναι στον κάτω όροφο γίνεται χαμός κάτω κ επάνω είναι ποδόσφαιρο γήπεδο κεκλεισμένων.

Τι εννοείς ότι πολλοί πελάτες διαμαρτύρονται για την πολυκοσμία αφού οι ίδιοι την προκαλούν. Εγώ σταμάτησα να πηγαίνω στο σούπερ που πήγαινα λόγο πολυκοσμίας, πηγαίνω πλέον σε συνοικιακό μαγαζί χωρίς ουρές.

Επίσης καλό θα ήταν να είσαστε και πιο αυστηροί στους πελάτες που το έχουν πάρει στο χαλαρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...