Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, original911 είπε

Αυτό που ζούμε στη δουλειά μου (σούπερ μάρκετ) εδώ κ ένα μήνα είναι το λιγότερο τραγικό. Από τη στιγμή που θα ανοίξουμε μέχρι το βράδυ επικρατεί ένας πανικός από κόσμο να ψωνίζει ασταμάτητα. Παιδιά κυριολεκτω, κάθε μέρα όλη μέρα χαμός. Χθες μέχρι κ ζευγάρι με τα παιδιά τους ήρθε. Καλή μέρα ας πάμε βόλτα στο s/m; δεν ξέρω πως το σκέφτονται. Επίσης αυτά που αγοράζουν είναι τραγικά. Δεν είναι ότι παίρνουν 2 καρότσια πράγματα έτσι ώστε να υποθέσεις πως στοκαρουν για να μην βγαίνουν. Από τα ψυγεία μου έλεγαν ότι ψωνίζουν 100 κ 200γρ. ΤΟ ΈΧΟΥΝ ΔΕΙ ΣΑΝ ΒΌΛΤΑ! Καλά μην μιλήσω για τις προφυλάξεις που παίρνουν. Μάσκες οι οποίες ανεβοκατεβαινουν, γάντια τα οποία ακουμπάνε στο πρόσωπο τους, βηχουν στο κενό και αποστάσεις για τα κλάματα. Έρχονται να σου μιλήσουν κ σε πλησιάζουν λες κ θα αγκαλιαστουμε. ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!! με αυτά που βλέπω πιστεύω αν κάναμε μαζικά τεστ θα είχαμε 20000 κρούσματα. Κάτι τελευταίο, το μαγαζί είναι 1000 τμ άρα με βάση αυτά πρέπει να είναι μέσα 75 άτομα. 75 άτομα όμως με τους υπαλλήλους που δουλεύουν ή χωρίς; υπάρχει κάποια διευκρίνηση σε αυτό; εμάς βάζουν 75 πελάτες κ μαζί με εμάς φτάνουμε τους 90+.πολλοι πελάτες μας έκαναν παράπονο ότι είχε πολύ κόσμο! Εν τω μεταξύ επειδή τα περισσότερα "βασικά" είδη είναι στον κάτω όροφο γίνεται χαμός κάτω κ επάνω είναι ποδόσφαιρο γήπεδο κεκλεισμένων. Συγγνώμη για το σεντόνι (τι σεντόνι κουβέρτα είναι αυτό) 😝 καλημέρα κ καλό άραγμα! 

Καποια σουπερ μαρκετ τηρουν πολυ καλα τα ορια και τα μετρα ασφαλειας 

Σε καποια αλλα γινεται χαμος οπως λες και βαζουν επιτηδες πολλους μεσα για να μην εχει ουρα απεξω

Θεωρω πως μεγαλο ποσοστο αυτων που δουλευουν ειναι απιθανο να μην εχει καλλησει 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Supermarket αυτή τη περίοδο θα πήγαινα μόνο για πάνες αν είχα παιδί.

Όχι μόνο για τη διασπορά αλλά και για να μειώσω το φόρτο αυτών που δουλευουν.

Για όλα τα άλλα συνοικιακά μίνι μάρκετ -παντοπωλεία.

Ευκαιρία να στηρίξουμε και τον μικροκαρχαρία Πολυμενέα της γειτονιάς

😎

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Το ΜΟΝΟ που ζητώ, είναι να κάτσουν εκεί που είναι μέχρι να περάσει η κρίση. Ζητάω πολλά ?

ΥΓ. Μην ξεχνάμε ότι εκεί πχ Αγγλια, εφάρμοσαν άλλες τακτικές (θεωρεία της αγέλης) που ΔΕΝ είναι συμβατη με την δική μας.

Συγνώμη που σε διορθώνω αλλά επειδή το διάβασα πολλές φορές, οι αγελες δεν έχουν κάποια θεωρία. ΑΝΟΣΊΑ της αγέλης λέγεται η τακτική που επιλέχθηκε από τη Μ. Βρετανία και σημαίνει ότι αφήνεις τους ανθρώπους να κολλήσουν ώστε μετά να αποκτήσουν ανοσία και να μην μπορούν να διασπειρουν πλέον τον ιό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, maverick290402 είπε

Αν εγώ με την γυναίκα μου και το παιδί μου που είμαστε δύο εβδομάδες μέσα και μένουμε Πειραιά θέλουμε να πάμε να μείνουμε κυψέλη στον αδερφό μου που είναι και αυτοί μεσα δύο εβδομάδες για να έχουμε παρέα και εμείς και τα παιδιά που είναι μονα τους μπορούμε ή θα φάμε καμπανιά; δυστυχώς δεν την παλεύω άλλο να βλέπω το παιδί μου μελαγχολικό, από την άλλη πάλι δεν θα την πάλευα και αν την έβλεπα να κολλούσε από τον ιο. Πραγματικά όλες αυτές οι σκέψεις που κάνω κάθε φορά με έχουν κάνει πολύ καταθλιπτικό.. 

Καλα αυτο δε θα τελειώσει ομως. Ξερω απο γνωστους οτι σιγα σιγα γυρνανε στα γραφεία/ δουλειές γιατι δε βγαινει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σουπερμαρκετ καθε τρεις η τεσσερεις μερες για γαλα  ντοματες κ γενικα λαχανικα που δεν μπορεις να εχεις μεγαλο στοκ. Πανες μια φορα,ειδικα αν τις βρεις σε προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, theofanis20 είπε

Συγνώμη που σε διορθώνω αλλά επειδή το διάβασα πολλές φορές, οι αγελες δεν έχουν κάποια θεωρία. ΑΝΟΣΊΑ της αγέλης λέγεται η τακτική που επιλέχθηκε από τη Μ. Βρετανία και σημαίνει ότι αφήνεις τους ανθρώπους να κολλήσουν ώστε μετά να αποκτήσουν ανοσία και να μην μπορούν να διασπειρουν πλέον τον ιό. 

η ανοσία της αγέλης επίσης δεν είναι τακτική  είναι κατάσταση

 

αν βγει εμβόλιο και το κάνουν οι περισσότεροι, αν κάποιος δεν το κάνει για παράδειγμα πάλι θα  τον προστατεύει η ανοσία της αγέλης (θεωρητικά πάντα, γιατί ειδαμε παιδιά που δεν τα εμβολιάζουν οι γονεις τους.. )

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, original911 είπε

 Δεν είναι ότι παίρνουν 2 καρότσια πράγματα έτσι ώστε να υποθέσεις πως στοκαρουν για να μην βγαίνουν. Από τα ψυγεία μου έλεγαν ότι ψωνίζουν 100 κ 200γρ. ΤΟ ΈΧΟΥΝ ΔΕΙ ΣΑΝ ΒΌΛΤΑ! Καλά μην μιλήσω για τις προφυλάξεις που παίρνουν. Μάσκες οι οποίες ανεβοκατεβαινουν, γάντια τα οποία ακουμπάνε στο πρόσωπο τους, βηχουν στο κενό και αποστάσεις για τα κλάματα. Έρχονται να σου μιλήσουν κ σε πλησιάζουν λες κ θα αγκαλιαστουμε. ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!!

Ναι ισχύει μπροστά μου δύο άτομα ήταν σε φάση θέλω 200γρ απο αυτό 150γρ απο εκείνο α ξέχασα να σας πω το θέλω τριμμένο κτλ

Spoiler

Εγώ περιμένοντας τους

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν

https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-protos-thanatos-brefoys-stis-ipa

"Επί του παρόντος διεξάγεται πλήρης έρευνα για τον προσδιορισμό της αιτίας θανάτου» ανέφερε η Εζικέ σε δελτίο Τύπου."

Ακόμη και αν είχε τον κορωνοϊό, μπορεί να πέθανε από κάτι άλλο.

8 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Πολλοι παραπανω ειναι οι νεκροι στις ΗΠΑ , απλα δεν καταγραφουν τους θανατους που οφειλονται σε επιπλοκες περα απο του αναπνευστικου.

Στους καρκινοπαθης βαζουν ως αιτια θανατου τον καρκινο ασχετο εαν τους σκοτωσε ο ιος. Το ιδιο και σε καρδιακα προβληματα οπως μυοκαρδιτιδες κτλπ. που ειναι αποτελεσματα του ιου. 

Μήν φτάσουμε στο άλλο άκρο και τους δηλώνουμε όλους ως θύματα του κορωνοϊού. Μετά θα σταματήσουμε να δηλώνουμε θανάτους από καρκίνο ή ακόμη και από απλή γρίπη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kondoras είπε

"Επί του παρόντος διεξάγεται πλήρης έρευνα για τον προσδιορισμό της αιτίας θανάτου» ανέφερε η Εζικέ σε δελτίο Τύπου."

Ακόμη και αν είχε τον κορωνοϊό, μπορεί να πέθανε από κάτι άλλο.

Μήν φτάσουμε στο άλλο άκρο και τους δηλώνουμε όλους ως θύματα του κορωνοϊού. Μετά θα σταματήσουμε να δηλώνουμε θανάτους από καρκίνο ή ακόμη και από απλή γρίπη;

Μα τον ιό είχαν και αυτός τους σκότωσε. Οι επιπλοκές είναι μέσα στα αποτελέσματα του ίδιου του ιου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, theofanis20 είπε

Συγνώμη που σε διορθώνω αλλά επειδή το διάβασα πολλές φορές, οι αγελες δεν έχουν κάποια θεωρία. ΑΝΟΣΊΑ της αγέλης λέγεται η τακτική που επιλέχθηκε από τη Μ. Βρετανία και σημαίνει ότι αφήνεις τους ανθρώπους να κολλήσουν ώστε μετά να αποκτήσουν ανοσία και να μην μπορούν να διασπειρουν πλέον τον ιό. 

ΝΑΙ, συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Ναι ισχύει μπροστά μου δύο άτομα ήταν σε φάση θέλω 200γρ απο αυτό 150γρ απο εκείνο α ξέχασα να σας πω το θέλω τριμμένο κτλ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εγώ περιμένοντας τους

Οι περισσότεροι τηρούν πλέον μέτρα προφύλαξης από μόνοι τους και ακόμα και αν ο μητσοτακης τους πει αρχίστε να πηγαίνετε σε μαζικές συναθροισεις δεν θα πάνε. Οι λιγότεροι θα πειστούν και αυτοι μολις τύχει περιστατικό στον κύκλο τους αντι για την τηλεοραση και μετά από εκεί που τους βλέπεις να γκρινιάζουν θα τους δεις ξαφνικά ντυμενους αστροναύτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, patclo said:

Οι περισσότεροι τηρούν πλέον μέτρα προφύλαξης από μόνοι τους και ακόμα και αν ο μητσοτακης τους πει αρχίστε να πηγαίνετε σε μαζικές συναθροισεις δεν θα πάνε. Οι λιγότεροι θα πειστούν και αυτοι μολις τύχει περιστατικό στον κύκλο τους αντι για την τηλεοραση και μετά από εκεί που τους βλέπεις να γκρινιάζουν θα τους δεις ξαφνικά ντυμενους αστροναύτες. 

Έτσι, είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, noFEARgr said:

Μα τον ιό είχαν και αυτός τους σκότωσε. Οι επιπλοκές είναι μέσα στα αποτελέσματα του ίδιου του ιου . 

Μπορεί να πέθαιναν και με γρίπη. Είχαν ήδη ένα σωρό προβλήματα υγείας. Οποιαδήποτε μεταβολή στην υγεία τους μπορούσε να αποβεί μοιραία.

Πεθαίνουν ήδη χιλιάδες. Ο κορωνοϊός είναι η έξτρα - πολύ μεγάλη - απειλή, δεν είναι η μοναδική αιτία θανάτων.

Σε λίγο θα δηλώνουμε και τα θύματα των τροχαίων ως "θύματα του κορωνοϊού";

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μα τον ιό είχαν και αυτός τους σκότωσε. Οι επιπλοκές είναι μέσα στα αποτελέσματα του ίδιου του ιου . 

Για τα μικρα παιδακια εως 10 ετων εχουν δώσει μια στατιστική εκτίμηση ενα στα 50.000. Ειναι σπάνιο αλλα δυστυχώς όταν έχει πιάσει τον ιό τόσος πολύς κόσμος κάπου θα σταθεί κάποιο τόσο άτυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...