Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kaspito είπε

Η καλύτερη και πιστεύω πιο επιστημονικά τεκμηριωμένη συνέντευξη πάνω στο θέμα.. με τον "Τσιόδρα" της Βόρειας Κορέας. 

 

νότιας εννοείς , στη βόρεια ή δεν θα έχουν καθόλου ή αν έχουν θα το αντιμετωπίζουν μια και καλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

νότιας εννοείς , στη βόρεια ή δεν θα έχουν καθόλου ή αν έχουν θα το αντιμετωπίζουν μια και καλή 

Είναι ο Κιμ που χω μέσα μου και σιγοβράζει να πατήσει το κουμπί 😁 Editing thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart20 είπε

Καφετέρια 2020.τα τραπέζια λείπουν

larisa1.jpg

Δεν χαμπαριάζουν οι ηλικιωμένοι , εμένα γνωστός μου 63 χρονών απο χωριό , κατεβαίνει πόλη κάθε μέρα. Μια για να  πάει στο lidl , μία να πάει στην δεή να ρωτήσει κάτι , μία στηνεται στην ουρά στην τράπεζα για να βγάλει 50 ευρώ (ενω εχει μέσα πάρα πολλά).. προχθές πήγε σε φαρμακείο μονο για να ΡΩΤΗΣΕΙ εαν ειναι καλές οι υφασμάτινες μάσκες... μετά πάλι lidl....

Νομίζω οτι έχουν μια ρουτίνα και οτιδήποτε τους την ταράζει δεν τους αρέσει... Στοίχημα οτι τα 20 ατομα στην φωτο , οι 5 να έχουν χαρτί μετακινησης

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sstratos είπε

Δεν χαμπαριάζουν οι ηλικιωμένοι , εμένα γνωστός μου 63 χρονών απο χωριό , κατεβαίνει πόλη κάθε μέρα. Μια για να  πάει στο lidl , μία να πάει στην δεή να ρωτήσει κάτι , μία στηνεται στην ουρά στην τράπεζα για να βγάλει 50 ευρώ (ενω εχει μέσα πάρα πολλά).. προχθές πήγε σε φαρμακείο μονο για να ΡΩΤΗΣΕΙ εαν ειναι καλές οι υφασμάτινες μάσκες... μετά πάλι lidl....

Νομίζω οτι έχουν μια ρουτίνα και οτιδήποτε τους την ταράζει δεν τους αρέσει... Στοίχημα οτι τα 20 ατομα στην φωτο , οι 5 να έχουν χαρτί μετακινησης

Μη πας μακριά ο πατέρας μου είναι στην Καστοριά και έχει και ζάχαρο.καθε μέρα βολτάρει μόνος του βέβαια όχι σε σουπερ αλλα περπάτημα.ουρλιαζω Εγώ δεν καταλαβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, gordonas είπε

Από τον λαϊκισμό του 2015 στον λαϊκισμό του 2020. Τίποτα δεν αλλάζει...

κανονικά ο 25χρόνος νέος (γόνος επιχειρηματία) που έσπασε την καραντίνα και είναι ο ασθενής μηδέν (0) της ικαρίας.

θα πρέπει να πληρώσει τα 5.000 ευρώ πρόστιμο

και να έχει τις ποινικές κυρώσεις από τον νόμο που προβλέπονται μιας και ευθύνεται για τα κρούσματα στην περιοχή της ικαρίας άρα αν πεθάνει κόσμος εκεί θα είναι υπόλογος

για να τα λέμε με το όνομα τους

και δεν είναι καθόλου λαϊκισμός αν είσαι ανεύθυνος πολίτης

5 λεπτά πριν, sstratos είπε

Δεν χαμπαριάζουν οι ηλικιωμένοι , εμένα γνωστός μου 63 χρονών απο χωριό , κατεβαίνει πόλη κάθε μέρα. Μια για να  πάει στο lidl , μία να πάει στην δεή να ρωτήσει κάτι , μία στηνεται στην ουρά στην τράπεζα για να βγάλει 50 ευρώ (ενω εχει μέσα πάρα πολλά).. προχθές πήγε σε φαρμακείο μονο για να ΡΩΤΗΣΕΙ εαν ειναι καλές οι υφασμάτινες μάσκες... μετά πάλι lidl....

Νομίζω οτι έχουν μια ρουτίνα και οτιδήποτε τους την ταράζει δεν τους αρέσει... Στοίχημα οτι τα 20 ατομα στην φωτο , οι 5 να έχουν χαρτί μετακινησης

Αν βγει η κυβέρνηση και πει όποιος ηλικιωμένος βγει έξω και αγνοήσει τους περιορισμούς της καραντίνας

θα χάνει άμεσα την σύνταξη του χωρίς κανένα δικαίωμα επαναφοράς της.

θα σου πω μετά πως θα βάλουν τον κώλο τους μέσα και δεν θα ξεμυτίσουν ξανά έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Κορονοϊός: Έκτος θάνατος στην Καστοριά

Τι σκατά έχει πάει τόσο στραβά στην Καστοριά; Ένας νομός με το 0,5% του πληθυσμού της χώρας να έχει το 15% των θανάτων; Δεν μου φαίνεται λογικό, ακόμα και όλοι οι γουναράδες να πήγαν στην Ιταλία.

Έχει πολύ μεγάλη διασπορά στην Καστοριά ο ιός προφανώς. 

Για να καταλάβουν κάποιοι ότι ο αριθμός των νοσηλευομένων σε ΜΕΘ και αυτοί που έχουν καταλήξει δείχνει ακριβώς την διασπορά του ιού. 

Για να έχουν 6 θανάτους στην Καστοριά η διασπορά είναι πολλαπλάσια τοπικά σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα και αυτή η διασπορά ήταν πρώιμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ερώτηση. Βόλτα με μηχανή / αυτοκίνητο μπορεί να κάποιος και έπειτα να γυρίσει σπίτι του; Χωρίς να σταματήσει κάπου δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Malthador είπε
9 λεπτά πριν,  AlienTechGR είπε 

Καλησπέρα,
Ερώτηση. Βόλτα με μηχανή / αυτοκίνητο μπορεί να κάποιος και έπειτα να γυρίσει σπίτι του; Χωρίς να σταματήσει κάπου δηλαδή. 

Όχι. 

Στο τέλος της καραντίνας όλα τα αυτοκίνητα θα είναι νεκρά χωρίς μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη δωρεά σε μάσκες! Το Ίδρυμα Ωνάση δώρισε 13,5 εκ. μάσκες στη «μάχη» κατά του κοροναϊού
https://thecaller.gr/ellada/i-megalyteri-dorea-se-maskes-to-idryma-onasi-dorise-13-5-ek-maskes-sti-machi-kata-toy-koronaioy/

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gas7777 said:

Ισχύουν τα περί πλιατσικων σε περιοχές της Ιταλίας;

Αν ναι, γιατί συνέβη αυτό;

Με αφορμή την ερώτηση σου. Για τον ίδιο λόγο που περιμένουν οι αρχές να συμβούν και εδώ. 

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/astunomia-austirotero-sxedio-astunomeusis-logo-koronoiou/

Αστυνομικά μέτρα… κορονοϊού λαμβάνει η Γενική Αστυνομική Διεύθυνσης Αττικής και η Διεύθυνση Ασφάλειας Αττικής.

Αυτά περιλαμβάνουν αύξηση και ισχυροποίηση περιπολιών τις απογευματινές και κυρίως τις βραδινές ώρες για την πρόληψη-αποτροπή έκνομων ενεργειών, ακόμη και για ακραία ενδεχόμενα περιπτώσεων πλιάτσικο από σπίτια πολιτών, σούπερ μάρκετ και φαρμακεία.

Προσεχώς Mad Max όχι στις οθόνες μας σε εναν δρόμο δίπλα μας. Αστειευόμαι, ελπίζω και νομίζω πως δεν θα φτάσουμε σε τέτοια φαινόμενα η θα είναι μεμονωμένα περιστατικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panostom είπε

τις γνωμες σας για το παραπανω thread (αφου το διαβασετε)

Θα μας πουν και ειδικοί την γνώμη τους, εγώ θα πω την γνώμη του μη ειδικού τι εικόνα έχω σχηματίσει από αυτά που διαβάζω τις τελευταίες μέρες.

Αναπνοή, Ομιλία και Βήχας παράγουν σταγονίδια μεγεθών από μικρότερο του ενός μικρόμετρου (εκατομυριοστό του μέτρου) μέχρι 10 - 15 μικρόμετρα που εκτοξεύονται από το στόμα με ταχύτητες που κάνουν βολή έως 1 μέτρο (ομιλία, αναπνοή) έως 2 και περισσότερα μέτρα (δυνατός βήχας). Σε ειδικές περιπτώσεις συνθηκών, ορισμένα από αυτά τα σταγονίδια θα χάσουν αρκετή υγρασία ώστε να αεριοποιηθούν και να αρχίσουν να σουλατσάρουν στον αέρα τυχαία σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Οπότε μπορεί να φας τον ιό είτε με απευθείας βολή στην περίπτωση μεγαλύτερων σταγονιδίων είτε σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα αερομεταφερόμενο αν είσαι σε χώρο που επικρατούν οι ειδικές συνθήκες. Στην πράξη στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μια απλή χειρουργική μάσκα έχει σχεδόν την ίδια αποτελεσματικότητα με τις ακριβότερες να σε προστατέψει από τον ιό εκτός αν είσαι σε χώρους που έχει αεριοποιηθεί λόγω συνθηκών ο ιός. Ακόμα και απλά υλικά έχουν κάποια δυνατότητα φιλτραρίσματος σε σχέση με το υλικό που είναι κατασκευασμένες οι χειρουργικές μάσκες

https://smartairfilters.com/en/blog/paper-towel-effective-against-viruses-diy-mask/

Ας φανταστούμε ένα σενάριο τώρα, πας στο σούπερ μάρκετ και τυχαίνει και βρίσκεσαι για μικρό διάστημα δίπλα σε κάποιον που έχει κορονοϊό. Οποιαδήποτε μάσκα θα ρίξει την πιθανότητα να πιάσεις τον κορονοϊό κατά 50% σε σχέση με το να μην την φορούσες. Προϋπόθεση να κρατάς την ίδια απόσταση και να μην ξεθάρρεψες επειδή φόρεσες την μάσκα, και προυπόθεση να μην πασπατεύεις με τα χέρια σου συνέχεια την μάσκα. Την βάζεις, πας ψωνίζεις γυρίζεις σπίτι, πλένεις χέρια, αφαιρείς την μάσκα, ξαναπλένεις χέρια και η μάσκα πάει για πλύσιμο.

Ας φανταστούμε ένα άλλο σενάριο, είσαι σε έναν θάλαμο με 10 άλλα άτομα συνεχώς που έχουν κορονιάσει όλοι και ο αέρας έχει γίνει κορονιαστός. Ε τότε η "μικρή" προστασία που δίνει αυτή η μάσκα δεν είναι για εσένα γιατί κάποια στιγμή όταν έχεις συνεχή επαφή το ότι έριξε την πιθανότητα σε κάθε μια από τις επαφές να πιάσεις τον ιό κατά 50% δεν σημαίνει ότι δεν θα πιάσεις τελικά τον ιό. Εκεί βάζεις μάσκα επαγγελματική που σφραγίζει ξέρω γω 99% των σωματιδίων και βάζεις και στην μούρη πλαστικό διαφανές shield.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, VanJ said:

Στο τέλος της καραντίνας όλα τα αυτοκίνητα θα είναι νεκρά χωρίς μπαταρία.

Στο τέλος της καραντίνας δεν θα έχεις λεφτά για βενζίνη, οπότε δεν θα σε απασχολεί η μπαταρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ η εθνική τράπεζα διαφημίζει το ebanking της και λέει μείνετε σπίτι αλλά δεν δίνει τη δυνατότητα σε όσους δεν το έχουν ενεργοποιήσει ήδη να το κάνουν online (απαιτεί επίσκεψη σε κατάστημα για κωδικούς)  δυνατότητα που πχ σοφά ξεκίνησε να δίνει η alpha bank. 

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...