Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, patclo είπε

Θα μας πουν και ειδικοί την γνώμη τους, εγώ θα πω την γνώμη του μη ειδικού τι εικόνα έχω σχηματίσει από αυτά που διαβάζω τις τελευταίες μέρες.

Αναπνοή, Ομιλία και Βήχας παράγουν σταγονίδια μεγεθών από μικρότερο του ενός μικρόμετρου (εκατομυριοστό του μέτρου) μέχρι 10 - 15 μικρόμετρα που εκτοξεύονται από το στόμα με ταχύτητες που κάνουν βολή έως 1 μέτρο (ομιλία, αναπνοή) έως 2 και περισσότερα μέτρα (δυνατός βήχας). Σε ειδικές περιπτώσεις συνθηκών, ορισμένα από αυτά τα σταγονίδια θα χάσουν αρκετή υγρασία ώστε να αεριοποιηθούν και να αρχίσουν να σουλατσάρουν στον αέρα τυχαία σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Οπότε μπορεί να φας τον ιό είτε με απευθείας βολή στην περίπτωση μεγαλύτερων σταγονιδίων είτε σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα αερομεταφερόμενο αν είσαι σε χώρο που επικρατούν οι ειδικές συνθήκες. Στην πράξη στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μια απλή χειρουργική μάσκα έχει σχεδόν την ίδια αποτελεσματικότητα με τις ακριβότερες να σε προστατέψει από τον ιό εκτός αν είσαι σε χώρους που έχει αεριοποιηθεί λόγω συνθηκών ο ιός. Ακόμα και απλά υλικά έχουν κάποια δυνατότητα φιλτραρίσματος σε σχέση με το υλικό που είναι κατασκευασμένες οι χειρουργικές μάσκες

https://smartairfilters.com/en/blog/paper-towel-effective-against-viruses-diy-mask/

Ας φανταστούμε ένα σενάριο τώρα, πας στο σούπερ μάρκετ και τυχαίνει και βρίσκεσαι για μικρό διάστημα δίπλα σε κάποιον που έχει κορονοϊό. Οποιαδήποτε μάσκα θα ρίξει την πιθανότητα να πιάσεις τον κορονοϊό κατά 50% σε σχέση με το να μην την φορούσες. Προϋπόθεση να κρατάς την ίδια απόσταση και να μην ξεθάρρεψες επειδή φόρεσες την μάσκα, και προυπόθεση να μην πασπατεύεις με τα χέρια σου συνέχεια την μάσκα. Την βάζεις, πας ψωνίζεις γυρίζεις σπίτι, πλένεις χέρια, αφαιρείς την μάσκα, ξαναπλένεις χέρια και η μάσκα πάει για πλύσιμο.

Ας φανταστούμε ένα άλλο σενάριο, είσαι σε έναν θάλαμο με 10 άλλα άτομα συνεχώς που έχουν κορονιάσει όλοι και ο αέρας έχει γίνει κορονιαστός. Ε τότε η "μικρή" προστασία που δίνει αυτή η μάσκα δεν είναι για εσένα γιατί κάποια στιγμή όταν έχεις συνεχή επαφή το ότι έριξε την πιθανότητα σε κάθε μια από τις επαφές να πιάσεις τον ιό κατά 50% δεν σημαίνει ότι δεν θα πιάσεις τελικά τον ιό. Εκεί βάζεις μάσκα επαγγελματική που σφραγίζει ξέρω γω 99% των σωματιδίων και βάζεις και στην μούρη πλαστικό διαφανές shield.

https://medium.com/@Cancerwarrior/covid-19-why-we-should-all-wear-masks-there-is-new-scientific-rationale-280e08ceee71

1*m_a-cX7BpzAOg5YpyDa_ZA.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και η ατομική ευθύνη. Συγγενικό μου πρόσωπο που σπουδάζει στην Αγγλία γύρισε πριν από 16 ημέρες και το έχει ο πατέρας του ακόμα σε καραντίνα. Πλήρη καραντίνα. Ούτε με τον πατέρα του δεν έχει άμεση επαφή. Όχι να βγει έξω από το σπίτι. 

Μην τα τσουβαλιάζουμε όλα. Δεν είναι όλοι το ίδιο. 

Όταν ο πολίτης είναι στόκος δεν υπάρχει σωτηρία. Τα είπε και ο Χαρδαλιάς. Ζητούσαν εκατοντάδες το ΣΚ να πάνε να φτιάξουν τα υδραυλικά στο εξοχικό. Λες και μιλάμε για παιδιά δημοτικού που ζητάνε να πάνε τουαλέτα για να γλυτώσουν το μάθημα.

Από την άλλη υπάρχουν και υπεύθυνοι πολίτες. Για αυτό έγραψα για λαϊκισμό όταν συγκρίνουμε δύο διαφορετικές περιπτώσεις. 

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gordonas είπε

Υπάρχει και η ατομική ευθύνη. Συγγενικό μου πρόσωπο που σπουδάζει στην Αγγλία γύρισε πριν από 16 ημέρες και το έχει ο πατέρας του ακόμα σε καραντίνα. Πλήρη καραντίνα. Ούτε με τον πατέρα του δεν έχει άμεση επαφή. Όχι να βγει έξω από το σπίτι. 

Μην τα τσουβαλιάζουμε όλα. Δεν είναι όλοι το ίδιο. 

Όταν ο πολίτης είναι στόκος δεν υπάρχει σωτηρία. Τα είπε και ο Χαρδαλιάς. Ζητούσαν εκατοντάδες το ΣΚ να πάνε να φτιάξουν τα υδραυλικά στο εξοχικό. Λες και μιλάμε για παιδιά δημοτικού που ζητάνε να πάνε τουαλέτα για να γλυτώσουν το μάθημα.

Από την άλλη υπάρχουν και υπεύθυνοι πολίτες. Για αυτό έγραψα για λαϊκισμό όταν συγκρίνουμε δύο διαφορετικές περιπτώσεις. 

Εμένα η δουλειά μου είναι ακόμη ανοικτή , οπόταν έρχομαι σε επαφή με τον κόσμο. Πραγματικά δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση αυτών που απο την πρώτη στιγμή μπήκαν σε καραντίνα απο μόνοι τούς , χωρίς να έχουν κάποιο σύμπτωμα , τώρα τελειώνει η 14ημερη καραντίνα τους αλλα θέλουν να την συνεχίσουν προς τιμή τους , και βλέπουν οοοολους τους άλλους να σουλατσάρουν για το παραμικρό.... Απο την μία θα τους έβριζα αλλα απο την άλλη θα αισθανομουν και βλάκας... Αλλα το σωστό κάνουν και μπράβο τους. Δυστηχώς γνώμη μου είναι οτι αυτο το ποσοστό που κρατάνε τις Θερμοπύλες είναι ενα 20% του πληθυσμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να κανω μια πρακτικη ερωτηση. Αγορασε η μανα μου απο το φαρμακειο αυτες τις υφασματινες μασκες οι οποιες και καλα πλενονται. Πως ακριβως τις πλενεις αυτες; ΤΟ ξερω ηλιθια ερωτηση μην βαρατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, krakozia είπε

Να κανω μια πρακτικη ερωτηση. Αγορασε η μανα μου απο το φαρμακειο αυτες τις υφασματινες μασκες οι οποιες και καλα πλενονται. Πως ακριβως τις πλενεις αυτες; ΤΟ ξερω ηλιθια ερωτηση μην βαρατε

Πλυντήριο ρούχων ή τις βαζεις σε μια κατσαρόλα σε νερο που βράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, krakozia είπε

Να κανω μια πρακτικη ερωτηση. Αγορασε η μανα μου απο το φαρμακειο αυτες τις υφασματινες μασκες οι οποιες και καλα πλενονται. Πως ακριβως τις πλενεις αυτες; ΤΟ ξερω ηλιθια ερωτηση μην βαρατε

 Αν διαβασεις λιγες σελιδες πισω, μαλλον ακαταλληλες ειναι. Και η δικη μου μανα τις πηρε και της ειπαν πλυσημο πανω απο 60 βαθους και σιδερωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, krakozia είπε

Να κανω μια πρακτικη ερωτηση. Αγορασε η μανα μου απο το φαρμακειο αυτες τις υφασματινες μασκες οι οποιες και καλα πλενονται. Πως ακριβως τις πλενεις αυτες; ΤΟ ξερω ηλιθια ερωτηση μην βαρατε

Φίλε μου έλεος. Και η μάνα μου αγόρασε μια και της είπα να την πετάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Curtis76 είπε

 Αν διαβασεις λιγες σελιδες πισω, μαλλον ακαταλληλες ειναι. Και η δικη μου μανα τις πηρε και της ειπαν πλυσημο πανω απο 60 βαθους και σιδερωμα

Ακατάλληλες σε σχέση με τις κανονικές. Όταν δεν έχεις τις κανονικές είναι πο΄λύ καλλίτερες από το τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προστατεύουν οι υφασμάτινες παιδιά , μην πιστεύεται οτι σας λένε. Τσάμπα λεφτά δίνεται σε επιτήδειους. Χθες σε μινι μάρκετ τις πουλάγανε 4 ευρώ την μία.. Ελεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Φίλε μου έλεος. Και η μάνα μου αγόρασε μια και της είπα να την πετάξει.

Το ξερω δεν προκειται να τις χρησιμοποιησω ειχα προνοησει και ειχα αγορασει πριν κανα διμηνο. Απλα τις κρατησα σε περιπτωση που σε καμια 50 μερες ξεμεινουμαι εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο κρούσμα Χαλκιδική. Το περίεργο ειναι ότι πήγε νοσοκομείο έγινε τεστ και βγήκε αρνητικό ενώ λίγες μέρες μετά βγήκε θετικό. 40 χρόνων και είναι σοβαρά από ότι λένε. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φίλε μου έλεος. Και η μάνα μου αγόρασε μια και της είπα να την πετάξει.

Απο φαρμακειο τις πηρε η γυναικα οχι telemarketing. Εδω πρεπει να φανε καταγγελια

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρώτο κρούσμα Χαλκιδική. Το περίεργο ειναι ότι πήγε νοσοκομείο έγινε τεστ και βγήκε αρνητικό ενώ λίγες μέρες μετά βγήκε θετικό. 40 χρόνων και είναι σοβαρά από ότι λένε. 

Αν δεν βγει αξιοπιστο και γρηγορο τεστ απο αυτη την κριση θα αργησουμε πολυ να βγουμε.

Ειμαι στα 40 και καπνιστης και κατα τα αλλα σε καλη κατασταση και καμια φορα αναρωτιεμαι αν ειναι να κολλησω να γινει τωρα που υπαρχουν κρεβατια ΜΕΘ σε περιπτωση που με ριξει. Αν γινει πανηγυρι αναλογο της ιταλιας και εμεις στα 40 δεν μας βλεπω καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω εδω οτι προχθες ακουγα τον  καμπουρακη να τις θεωρει ως πολυ καλη λυση... Η εποχη θελει προσοχη και να ευχαριστησουμε τον/την φιλη που ποσταρε λινκ σχετικα με την ακαταλληλοτητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση ποια στοιχεία βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι υφασμάτινες μάσκες είναι τελείως αναποτελεσματικές; Υπάρχει κάποια έρευνα που λέει ότι όταν μια μάσκα κόβει το 60% των droplets που εισέρχονται στο αναπνευστικό σου δεν μειώνει τον κίνδυνο να νοσήσεις; Ο Τσιόρδας γιατί συνέστησε να φοράνε έστω ένα μαντήλι αυτοί που φροντίζουν συγγενή τους που νοσεί στο σπίτι; Ίσα ίσα το λινκ που έβαλε άλλος φίλος παραπάνω λέει ότι τα μεγαλύτερα droplets είναι τα πιο επικίνδυνα για να πιάσεις τον ιό.

Τhe viral replication in the nasopharygeal mucosa may also explain positive tests in the prodromal stage and transmission by healthy carriers, and perhaps the anosmia seen in early stages of COVID19. But this biology also means: avoiding large droplets, which cannot enter the lung anyway but land in the upper respiratory tracts, could be the most effective means to prevent infection. Therefore, surgical masks, perhaps even your ski-mask, bandanas or scarf, may afford more protection than portrayed by governmental official in their initial (understandable but unfortunate) recommendation against wearing of masks by the public in general. N95 respirator masks may offer relatively little additional protection than thought.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...