Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
45 minutes ago, Snoob said:

Kανένα μέτρο δεν μπορεί να προφυλάξει από τη βλακεία.

Θα οδηγηθούμε απλά σε αυστηρότερα μέτρα, που θα δυσκολεύουν τους συνεπείς ενώ οι κοσμάρες θα συνεχίζουν ατάραχες την αναζήτηση στο διαδίκτυο για τρόπους να ξεγελάσουν το σύστημα.

Όταν διαβάζω εδώ μέσα για "ημερήσια βόλτα στο σ/μ" ή για επίσκεψη στο νοσοκομείο πάνω στην τούρλα για αναρρωτική λόγω αλεργίας μη μας "στραβοκοιτάξουν" οι συνάδελφοι (με παράλληλη άρνηση λήψης του φαρφάκου που δίνει ο γιατρός), τι καθόμαστε και συζητάμε;

Κατεβαίνουν μαζικά στην παραλιακή; Σοβαρά; Δεν είναι το πρόβλημα το χαρτί ή το sms, το πρόβλημα είναι η βλακεία. Κι είναι κρίμα, γιατί παρά τους θανάτους, μέχρι στιγμής δείχνει ελεγχόμενο το πράγμα, κι είναι κάποιοι που κάνουν λες και το έχουν βάλει πείσμα να τα τινάξουν όλα στον αέρα.

Μα βόλτα στην παραλιακή;

Γι' αυτό σου είπα πριν κάτι μέρες ότι το νόημα των μαζικών τεστ έχει νόημα όταν γίνει σε τυχαίο δείγμα τέτοιο ώστε να σου δίνει εικόνα της κατάστασης, κατά την άποψή μου. Για να ξέρεις αν πρέπει να εφαρμόσεις καραντίνα ή όχι.

Είναι πάρα πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί καραντίνα, γιατί ο κόσμος είναι κατά βάση ηλίθιος και νομίζει ότι το να μην πηγαίνει για δουλειά σημαίνει αυτομάτως διακοπές και βολτούλες γιατί «γριπούλα είναι, δε βαριέσαι» και γιατί «ναι, αλλά για τα παιδάκια στην Υεμένη δεν λέτε όμως», καθώς και για μια σειρά ακόμα πρακτικές ή φανταστικές αιτίες. Για να μην ξεκουνήσει ο άλλος τον κώλο του από το σπίτι θα πρέπει να έχει σοβαρές συνέπειες αν το κάνει. Και για να εφαρμόσεις καραντίνα με σοβαρές συνέπειες, θα πρέπει πρώτα να ξέρεις τι ποσοστό του πληθυσμού είναι φορέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα ειχαμε μια ενημερωση εσωτερικά στη φαρμακευτική εταιρεία την οποία δουλεύω για τι τι να περιμένουμε στο μέλλον . 

 

- Η καραντίνα δουλεύει κ εχει αποτελεσμα στη μείωση της εξάπλωσης  . Ιδίως οταν μεγάλα ποσοστα πλυθησμου πειθαρχούν .

-Εμβολιο να περιμένουμε σε 12- 18 μηνες .

Μεχρι τότε θα στηριχτούμε σε αποτελεσματικά φάρμακα θεραπείες για οσους αρρωσταίνουν απο τον ιό τα οποία θα δούμε στη πράξη απο το Σεπτέμβριο κ μετα . 

Επίσης αυτο που μπορεί να μας φέρει σε μια κανονικότητα ειναι τα τεστ σε οσο μεγαλύτερο ποσοστο του πλυθησμου ειναι αυτο εφικτό . Απο τα τεστ θα δούμε 

1. Ποιος νοσεί κ πρεπει να μείνει σπίτι είτε παρακολουθώντας τα συμπτώματα είτε πρέπει να πάει νοσοκομείο ανάλογα τη βαρύτητα .

2. Ποιος δεν εχει ερθει σε επαφή με τον ιο κ πρεπει να προσέχει ειδικα αν ειναι σε ομάδα υψηλού κινδύνου. 

3. Ποιος εχει ερθει σε επαφή με τον ιό κ εχει αποκτήσει ανοσία .

Αυτο που κατάλαβα στο τελος ειναι οτι ο αριθμος των τεστ που θα εχει μία χώρα σε σχεση με το πλυθησμο ειναι σημείο κλειδί για μια καποια επιστροφή στη κανονικότητα  σε εύλογο χρονικό διαστημα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Σοβαρά τώρα; Όλοι αυτοί δηλ. τι χαρτί είχαν φτιάξει;

κραταω και μια πισινη που λενε και εδω στο χωριο μου μηπως ειναι fake, την φωτο την εχει ανεβασει δημοσιογραφος απο τον Βολο τοπικης εφημεριδας, αλλα εχθες που μιλησα με εναν πελατη μου απο Βολο και τον ρωτησα εαν ο κοσμος εχει μαζευτει κλπ κλπ μου ειπε οτι την Κυριακη γινοταν χαμος.. Πραγματικα δεν ξερω τι να πω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω κάτι που παρατήρησα σήμερα που βγήκα να κάνω ψώνια στο σμ μετά από μια εβδομάδα. Να μου πείτε αν έτυχε η αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς. Σε έναν δρόμο κοντά στο σπίτι μου που δεν είναι λεωφόρος πέρασαν δύο αυτοκίνητα και έτρεχαν σαν τρελά. Επειδή δεν έχει κίνηση και είναι άδειοι οι δρόμοι δεν σημαίνει πως έχει αυξηθεί το όριο ταχύτητας μέσα στην πόλη.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτίμηση τι ποσοστό του πληθυσμού έχει πιάσει μέχρι σήμερα τον ιο σε διάφορες χώρες. Εκεί που έχει απλωθεί αρκετά θα αργήσουν πολύ να μηδενιστούν οι θάνατοι γιατί ο μέσος χρόνος από την μόλυνση ως τον θάνατο εκτιμάται σε 24 ημέρες.

 

 

 

Annotation 2020-03-31 114925.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μου φαινεται πολυ real η φωτο. Μεχρι και μπαλοναδες εχει, δεν βλεπεις ουτε μια μασκα ή ενα γαντι ρε παιδι μου και απο την κατανομη του κοσμου δε θα με εντυπωσιαζε αν κατω απο τις ομπρελες τα καφε λειτουργουν. Και η αμφιεση του κοσμου σα να παραειναι χειμερινη, οκ δεν κανει ζεστη αλλα στατιστικα ενα δυο κοντομανικα θα επρεπε να τα δεις.

Απο μενα ειναι οχι (με επιφυλαξεις κλπ εννοειται)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Θα πω κάτι που παρατήρησα σήμερα που βγήκα να κάνω ψώνια στο σμ μετά από μια εβδομάδα. Να μου πείτε αν έτυχε η αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς. Σε έναν δρόμο κοντά στο σπίτι μου που δεν είναι λεωφόρος πέρασαν δύο αυτοκίνητα και έτρεχαν σαν τρελά. Επειδή δεν έχει κίνηση και είναι άδειοι οι δρόμοι δεν σημαίνει πως έχει αυξηθεί το όριο ταχύτητας μέσα στην πόλη.

Ασε φιλε την Κυριακη ειχαμε νεκρο πατερα 2 παιδιων ετων 42.. Τρεχουν σαν παλαβοι..Πολυ κριμα..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

Πάρτε μια γεύση από Βόλο το Σάββατο Κυριάκο.

Γεμίσαμε αθλητές...

IMG_20200331_114208.jpg

(φωτογραφία αρχείου)

https://www.news247.gr/koinonia/koronoios-plimmyrise-apo-kosmo-i-paralia-toy-voloy.7612452.html

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

Πάρτε μια γεύση από Βόλο το Σάββατο Κυριάκο.

Γεμίσαμε αθλητές...

IMG_20200331_114208.jpg

Έβαλα την εικόνα στο TinEye και υπάρχει από το 2016

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Γι' αυτό σου είπα πριν κάτι μέρες ότι το νόημα των μαζικών τεστ έχει νόημα όταν γίνει σε τυχαίο δείγμα τέτοιο ώστε να σου δίνει εικόνα της κατάστασης, κατά την άποψή μου. Για να ξέρεις αν πρέπει να εφαρμόσεις καραντίνα ή όχι.

Είναι πάρα πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί καραντίνα, γιατί ο κόσμος είναι κατά βάση ηλίθιος και νομίζει ότι το να μην πηγαίνει για δουλειά σημαίνει αυτομάτως διακοπές και βολτούλες γιατί «γριπούλα είναι, δε βαριέσαι» και γιατί «ναι, αλλά για τα παιδάκια στην Υεμένη δεν λέτε όμως», καθώς και για μια σειρά ακόμα πρακτικές ή φανταστικές αιτίες. Για να μην ξεκουνήσει ο άλλος τον κώλο του από το σπίτι θα πρέπει να έχει σοβαρές συνέπειες αν το κάνει. Και για να εφαρμόσεις καραντίνα με σοβαρές συνέπειες, θα πρέπει πρώτα να ξέρεις τι ποσοστό του πληθυσμού είναι φορέας.

Αμφιβάλλω σοβαρά, ακόμη κι αν μπορούσαν να γίνουν τεστ, να εξαχθούν αποτελέσματα τάχιστα και να μπορέσει αυτό το ποσοστό με κάποιον επιστημονικό τρόπο να αναχθεί στο σύνολο, ότι άτομα που δεν συγκλονίζονται από τα όσα συμβαίνουν στην Ιταλία και την Ισπανία, θα συγκινούνταν από το όποιο στατιστικό συμπέρασμα.

Εδώ μιλάμε για αγνή, παρθένα βλακεία, ανάμεικτη με μια στείρα αντίδραση, μια γερή πρέζα ωχαδερφισμού και συνοδευτικό συνομωσιολογία.

Υπάρχουν χώρες που μετράνε εδώ και εβδομάδες κάθε μέρα εκατοντάδες νεκρούς κι εμείς νομίζουμε πως δεν μας ακουμπάει, γιατί... έτσι.

Θα καταλάβουν αυτοί οι άνθρωποι από ένα στατιστικό μοντέλο;

Εδώ δεν έχει καταλάβει ο πολύς ο κόσμος γιατί εφαρμόζεται η καραντίνα.

Πρώτον, η καραντίνα (μάντολες καραντίνα, γεμίσαμε μαραθωνοδρόμους και ευαίσθητους ιδιοκτήτες σκύλων που τα βγάζουν έξω 15 φορές τη μέρα) εφαρμόζεται για να μην αρρωστήσουμε όλοι μαζί. Γιατί έτσι και αρρωτήσουμε όλοι μαζί, το σύστημα υγείας θα καταρρεύσει, μαζί με τους αρρώστους από τον ιό θα πεθαίνουν και άλλοι από άλλες παθήσεις γιατί δεν θα υπάρχει κρεβάτι ούτε για δείγμα (Ιταλία, λ.χ.), τα νοσοκομεία θα νοικιάζουν φορτηγά ψυγεία για να αποθηκεύουν τα πτώματα (Νέα Υόρκη) και οι γιατροί θα καλούνται να αποφασίσουν ποιος από τους αρρώστους έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, ώστε να διαθέσουν εκεί τους πόρους (Ισπανία, λ.χ.) και θα καταλήξουμε οι ομαδικοί τάφοι να φαίνονται από το διάστημα (Ιράν, λ.χ.) γιατί η αποτέφρωση ακόμη δεν έχει πάρει μπροστά στη χώρα μας και δεν θα δούμε ουρές για παραλαβή τεφροδόχων (Κίνα, λ.χ.)

Δεύτερον, η καραντίνα εφαρμόζεται ώστε, όσο δεν αρρωσταίνουμε όλοι μαζί, η επιστήμη να βρει φάρμακο ή/και εμβόλιο. Χρόνο εξασφαλίζουμε στους νοσηλευτές, τους γιατρούς και τους επιστήμονες.

Το βλαμμένο που βγαίνει βόλτα εκεί όπου μαζεύονται όλα τα άλλα βλαμμένα, θα τα καταλάβει όλα αυτά, αν γίνουν τεστ; Δεν καταλαβαίνει τις εκατόμβες και θα καταλάβει ένα νούμερο;

 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

Πάρτε μια γεύση από Βόλο το Σάββατο Κυριάκο.

Γεμίσαμε αθλητές...

IMG_20200331_114208.jpg

Επειδή τυχαίνει να είμαι Βολιώτης, αλλά δεν ζώ στην πόλη, μπορώ να σας την διασταυρώσω μέχρι το απόγευμα από τους φίλους μου (οι γονείς μου που είναι ακόμα Βόλο πάντως εχουν βγει 3 φορές για μάρκετ/φαρμακείο το τελευταίο μήνα). Κάνει μπαμ ότι είναι fake πάντως γιατί καμιά καφετέρια στην παραλία δεν άφηνε ανοιχτές ομπρέλλες σε κλειστά μαγαζιά. Μην τα πιστεύετε όλα όσα βλέπετε και όλα όσα γράφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Το θέμα δεν είναι αν θα το πεις τζοκινγ η αλλιώς αλλά σε κάθε έξοδο, οποία και να είναι αυτή, να τηρείται η ΑΠΟΣΤΑΣΗ 1,5-2μ.

Σε πολυσυχναστα μερη των μεγαλων πολεων, ειδικα Αθήνα και Θεσσαλονικη, οπως η νεα παραλια σε εμας δεν ειναι αυτο το θεμα που λες διοτι αν βγει εστω και μικρο μερος του πληθυσμου για τζοκινγκ εκει για να τηρηθει ακομα και 1 μετρο αποστασης θα πρεπει οι ανθρωποι να επεκταθουν και να περπατανε και μεσα στην θαλασσα.

Δεν το καταλαβαινετε οτι αν σκεφτοντουσαν ολοι ετσι θα γινοταν συνωστισμος θελουν δεν θελουν?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...