Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

Αμφιβάλλω σοβαρά, ακόμη κι αν μπορούσαν να γίνουν τεστ, να εξαχθούν αποτελέσματα τάχιστα και να μπορέσει αυτό το ποσοστό με κάποιον επιστημονικό τρόπο να αναχθεί στο σύνολο, ότι άτομα που δεν συγκλονίζονται από τα όσα συμβαίνουν στην Ιταλία και την Ισπανία, θα συγκινούνταν από το όποιο στατιστικό συμπέρασμα.

Εδώ μιλάμε για αγνή, παρθένα βλακεία, ανάμεικτη με μια στείρα αντίδραση, μια γερή πρέζα ωχαδερφισμού και συνοδευτικό συνομωσιολογία.

Υπάρχουν χώρες μου μετράνε εδώ και εβδομάδες κάθε μέρα εκατοντάδες νεκρούς κι εμείς νομίζουμε πως δεν μας ακουμπάει, γιατί... έτσι.

Θα καταλάβουν αυτοί οι άνθρωποι από ένα στατιστικό μοντέλο;

Εδώ δεν έχει καταλάβει ο πολύς ο κόσμος γιατί εφαρμόζεται η καραντίνα.

Πρώτον, η καραντίνα (μάντολες καραντίνα, γεμίσαμε μαραθωνοδρόμους και ευαίσθητους ιδιοκτήτες σκύλων που τα βγάζουν έξω 15 φορές τη μέρα) εφαρμόζεται για να μην αρρωστήσουμε όλοι μαζί. Γιατί έτσι και αρρωτήσουμε όλοι μαζί, το σύστημα υγείας θα καταρρεύσει, μαζί με τους αρρώστους από τον ιό θα πεθαίνουν και άλλοι από άλλες παθήσεις γιατί δεν θα υπάρχει κρεβάτι ούτε για δείγμα (Ιταλία, λ.χ.), τα νοσοκομεία θα νοικιάζουν φορτηγά ψυγεία για να αποθηκεύουν τα πτώματα (Νέα Υόρκη) και οι γιατροί θα καλούνται να αποφασίσουν ποιος από τους αρρώστους έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, ώστε να διαθέσουν εκεί τους πόρους (Ισπανία, λ.χ.) και θα καταλήξουμε οι ομαδικοί τάφοι να φαίνονται από το διάστημα (Ιράν, λ.χ.) γιατί η αποτέφρωση ακόμη δεν έχει πάρει μπροστά στη χώρα μας και δεν θα δούμε ουρές για παραλαβή τεφροδόχων (Κίνα, λ.χ.)

Δεύτερον, η καταντίνα εφαρμόζεται ώστε, όσο δεν αρρωσταίνουμε όλοι μαζί, η επιστήμη να βρει φάρμακο ή/και εμβόλιο. Χρόνο εξασφαλίζουμε στους νοσηλευτές, τους γιατρούς και τους επιστήμονες.

Το βλαμμένο που βγαίνει βόλτα εκεί όπου μαζεύονται όλα τα άλλα βλαμμένα, θα τα καταλάβει όλα αυτά, αν γίνουν τεστ; Δεν καταλαβαίνει τις εκατόμβες και θα καταλάβει ένα νούμερο;

Λες και δεν ξέρουμε την κατάσταση του ΕΣΥ, όπου σου ζητάνε να φέρεις τις δικές σου γάζες και οινόπνευμα, ακόμα και φάρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Ινδία: Τα αποκρύπτουν ή απλά δεν κάνουν ελέγχους;

Την τελευταία φορά που κοίταξα τα στατιστικά τους... Έχουν απ'τους λιγότερους ελέγχους ανά κάτοικο και ζουν συχνά στην κυριολεξία ο ένας πάνω στον άλλο. Άσε το σύστημα υγείας τους πως είναι. Ας ελπίσουμε να υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη να βάλει το χέρι της σε αυτή την περίπτωση. Γενικά οι φτωχότερες χώρες έχουν μια τέτοια εικόνα, μοιάζουν μια χαρά αλλά ένας θεός ξέρει αν όντως είναι μια χαρά. Θα το μάθουμε μάλλον ξαφνικά την στιγμή που δεν θα έχουν μεθ.

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Πρέπει να πέσουν κάποια πρόστιμα εκεί έξω από τις τράπεζες για να αραιώσει ο κόσμος.

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ή μπορούν να απαγορεύσουν τις αναλήψεις από ΑΤΜ για όσο διάστημα κρατάει η καραντίνα.

  

26 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Πραγματικα απορω με την βλακεια που εχουμε σαν ανθρωποι, πως εχουμε καταφερει μεχρι στιγμης να τα παμε τοσο καλα με τον κορωνοιο και να μην ζουμε τραγωδια οσο αφορα τον αριθμο θανατων, πιστευω ειναι ξεκαθαρα θεμα κωλοφαρδιας.

Ναι, ρίξε 150 ευρώ πρόστιμο στον Παππού και την Γιαγιά που παίρνουν 300 ευρώ σύνταξη. Αμφιβάλλω πως είναι καλή ιδέα να απαγορεύσουν τις αναλήψεις, κάποιοι π.χ. τα παπούδια δεν έχουν άλλο τρόπο.

Δεν φταίνε τα Παπούδια που ξεμωραίνονται όσο μεγαλώνουν. Φυσικά έχουν μια ρουτίνα που ακολουθούν και ιδιαιτέρως σε καταστάσεις φόβου θέλουν να δουν αν τους μπήκε η σύνταξη κλπ. Απ'την σύνταξη ζουν ...δεν ζουν επειδή δεν έχουν covid-19. Είναι εμφανώς βλακεία της κυβέρνησης, δηλαδή τι περίμενε να κάνουν τα Παπούδια;; 

 

58 λεπτά πριν, Snoob είπε

Κατεβαίνουν μαζικά στην παραλιακή; Σοβαρά; Δεν είναι το πρόβλημα το χαρτί ή το sms, το πρόβλημα είναι η βλακεία.

Δεν μπορεί κάποιοι απ'τους 10,700,000 Έλληνες να μην είναι βλάκες Η βλακεία πάνω από όλα είναι της αστυνομίας που στα σχετικά βιντεάκια την δείχνουν να είναι εκεί αλλά δεν την δείχνουν να κάνει κάτι πέρα απ'το να ελέγχει χαρτιά. Πριν ~2 βδομάδες (σε βίντεο στο άλλο θρεντ) είχαν βγάλει ντουντούκες για να διαλύσουν άτομα γύρω γύρω από πάρκο που μια χαρά social distancing έκαναν, εδώ απλά κάθονται και τους βλέπουν! Βγάλε άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φωτογραφία από το Βόλο είναι αρχείου, το γράφει και στο άρθρο. Δεν είναι fake news..

20 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

κραταω και μια πισινη που λενε και εδω στο χωριο μου μηπως ειναι fake, την φωτο την εχει ανεβασει δημοσιογραφος απο τον Βολο τοπικης εφημεριδας, αλλα εχθες που μιλησα με εναν πελατη μου απο Βολο και τον ρωτησα εαν ο κοσμος εχει μαζευτει κλπ κλπ μου ειπε οτι την Κυριακη γινοταν χαμος.. Πραγματικα δεν ξερω τι να πω.. 

Είναι αρχείου, το γράφει ΑΚΡΙΒΩΣ κάτω από την φώτο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Snoob said:

Αμφιβάλλω σοβαρά, ακόμη κι αν μπορούσαν να γίνουν τεστ, να εξαχθούν αποτελέσματα τάχιστα και να μπορέσει αυτό το ποσοστό με κάποιον επιστημονικό τρόπο να αναχθεί στο σύνολο, ότι άτομα που δεν συγκλονίζονται από τα όσα συμβαίνουν στην Ιταλία και την Ισπανία, θα συγκινούνταν από το όποιο στατιστικό συμπέρασμα.

Εδώ μιλάμε για αγνή, παρθένα βλακεία, ανάμεικτη με μια στείρα αντίδραση, μια γερή πρέζα ωχαδερφισμού και συνοδευτικό συνομωσιολογία.

Υπάρχουν χώρες μου μετράνε εδώ και εβδομάδες κάθε μέρα εκατοντάδες νεκρούς κι εμείς νομίζουμε πως δεν μας ακουμπάει, γιατί... έτσι.

Θα καταλάβουν αυτοί οι άνθρωποι από ένα στατιστικό μοντέλο;

Εδώ δεν έχει καταλάβει ο πολύς ο κόσμος γιατί εφαρμόζεται η καραντίνα.

Πρώτον, η καραντίνα (μάντολες καραντίνα, γεμίσαμε μαραθωνοδρόμους και ευαίσθητους ιδιοκτήτες σκύλων που τα βγάζουν έξω 15 φορές τη μέρα) εφαρμόζεται για να μην αρρωστήσουμε όλοι μαζί. Γιατί έτσι και αρρωτήσουμε όλοι μαζί, το σύστημα υγείας θα καταρρεύσει, μαζί με τους αρρώστους από τον ιό θα πεθαίνουν και άλλοι από άλλες παθήσεις γιατί δεν θα υπάρχει κρεβάτι ούτε για δείγμα (Ιταλία, λ.χ.), τα νοσοκομεία θα νοικιάζουν φορτηγά ψυγεία για να αποθηκεύουν τα πτώματα (Νέα Υόρκη) και οι γιατροί θα καλούνται να αποφασίσουν ποιος από τους αρρώστους έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, ώστε να διαθέσουν εκεί τους πόρους (Ισπανία, λ.χ.) και θα καταλήξουμε οι ομαδικοί τάφοι να φαίνονται από το διάστημα (Ιράν, λ.χ.) γιατί η αποτέφρωση ακόμη δεν έχει πάρει μπροστά στη χώρα μας και δεν θα δούμε ουρές για παραλαβή τεφροδόχων (Κίνα, λ.χ.)

Δεύτερον, η καταντίνα εφαρμόζεται ώστε, όσο δεν αρρωσταίνουμε όλοι μαζί, η επιστήμη να βρει φάρμακο ή/και εμβόλιο. Χρόνο εξασφαλίζουμε στους νοσηλευτές, τους γιατρούς και τους επιστήμονες.

Το βλαμμένο που βγαίνει βόλτα εκεί όπου μαζεύονται όλα τα άλλα βλαμμένα, θα τα καταλάβει όλα αυτά, αν γίνουν τεστ; Δεν καταλαβαίνει τις εκατόμβες και θα καταλάβει ένα νούμερο;

Δεν έχω να προσθέσω κάτι, συμφωνώ.

Η μόνη μου ένσταση είναι στο ότι δεν εννοώ ο κόσμος να συγκινηθεί από το στατιστικό, αλλά το κράτος να κρίνει αν αξίζει εξαρχής να μπούμε στη διαδικασία της καραντίνας, αν θα κερδίσει σημαντικό χρόνο από όλο αυτό.

Τέσπα.

12 minutes ago, patclo said:

Εκτίμηση τι ποσοστό του πληθυσμού έχει πιάσει μέχρι σήμερα τον ιο σε διάφορες χώρες. Εκεί που έχει απλωθεί αρκετά θα αργήσουν πολύ να μηδενιστούν οι θάνατοι γιατί ο μέσος χρόνος από την μόλυνση ως τον θάνατο εκτιμάται σε 24 ημέρες.

Annotation 2020-03-31 114925.jpg

Αμφιβάλλω πολύ για αυτό το ποσοστό στην Γερμανία. Έχω φίλες που μένουν σε διαφορετικά χωριά της βορειοδυτικής Γερμανίας (όποιος έχει πάει σε γερμανικά χωριά καταλαβαίνει για τι αποστάσεις μιλάμε) και είναι και των δύο οι οικογένειες σε προληπτική καραντίνα, επειδή είχαν νοσήσει γείτονές τους. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο μικρό το ποσοστό εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψες απογευμα στον βασιλοπουλο του παπαγου απο την πισω πλευρα (αλανα), καμια 10αρια λυκειοπαιδα χωρις καμια προφυλαξη να κανουν κουβεντουλα ο ενας διπλα στον αλλον χαλαρουα λες και ηταν διακοπουλες. Αυτα τα παιδακια μετα θα πανε σε σπιτια με γονεις και ηλικιωμενους...

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

Πάρτε μια γεύση από Βόλο το Σάββατο Κυριάκο.

Γεμίσαμε αθλητές...

IMG_20200331_114208.jpg

Σε ταϊζουν σανό με το κιλό:

https://www.iefimerida.gr/news/298085/volos-6-stis-10-epiheiriseis-adynatoyn-na-kalypsoyn-tis-ofeiles-toys-sto-dimosio

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ο πίνακας του imperial college δεν έχει εκτίμηση για ελλάδα, πιο κοντά σε θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού είμαστε στην Νορβηγία από τις χώρες που έχουν κάνει υπολογισμό η οποία έχει 6 θανάτους ανά εκατομύριο (εμείς 4). Οπότε σε αναλογία η δικιά μας μόλυνση βγαίνει στο 0,25% ή περίπου 25 χιλιάδες φορείς. Κοντά στα νούμερα που λέει και ο Τσιόδρας με τα δικά μας μοντέλα που σίγουρα έχουν και άλλα στοιχεία. 

Επεξ/σία από patclo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Τι σανό ρε παιδιά; Αφού γράφει στο άρθρο ότι η φώτο είναι αρχείου. Δεν λέει πουθενά ότι η φώτο είναι από την Κυριακή. Δείτε λίγο τι διαβάζετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά. Εγω βλέπω ότι η καραντίνα γενικά έχει αποτέλεσμα. Είναι νωρίς βέβαια, αλλά η εξάπλωση παραμένει χαμηλή. Όπως τα κατάφεραν οι Κινέζοι θα τα καταφέρουμε και εμείς. Τα ΜΜΕ είναι σε υπηρεσία για fake news για κλικ αλλά και γιατί προσφάτως κάτι κερδίζουν από την κατάσταση. Οι εξαιρέσεις πιστεύω είναι μικρές και Μάιο ευελπιστώ στην κανονικότητα χωρίς τουρίστες ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Sanjuro said:

Αμφιβάλλω πως είναι καλή ιδέα να απαγορεύσουν τις αναλήψεις, κάποιοι π.χ. τα παπούδια δεν έχουν άλλο τρόπο.

Δηλαδή, ξέρουν να βάζουν το PIN στο ΑΤΜ για να τραβήξουν μετρητά, αλλά δεν ξέρουν να το βάζουν στο POS. 

Εντάξει κοροϊδευόμαστε τώρα, προφανώς το κάνουν για βόλτα, λες και οι υπόλοιποι δεν έχουμε ανάγκη να δουμε τον ήλιο. Στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να είμαι υποχρεωμένος να έχω αιχμάλωτα τα παιδιά μου, αφού αυτοί από μόνοι τους βαράνε την πόρτα του χάρου;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ήμουν στην ΝΕΟ με φορτηγάκι, thank you very much.

Και με ένα σκασμό τιμολόγια και έγγραφα επάνω μου που να αποδεικνύουν τους λόγους κυκλοφορίας.

Όχι όπως ένας ανεκδιήγητος σε ΙΧ που είχε μαζί του σανίδες του σερφ.

Αυτοι θελουν καταγγελια, καρφωμα δηλαδη με φωτογραφια απο κινητο και τελος.
Οπως στην Αμερικη που εχουν νόμο νομιζω για κατι τετοιο.
Στην Γερμανια οταν εκανα το μεταπτυχιακο το ειδα πρωτη φορα αυτο με τα ματια μου το να καρφωνουν ελευθερα και να το θεωρουν απολυτως λογικη συμπεριφορα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση απο το χαος της Ελλαδας. Πρωτα το ειδα για το κυκλοφοριακο οπου αμεσως καρφωσαν εναν που ειχε παρκαρει για λιγο παρανομα(να προσθεσω οτι ο γερανος ηρθε σε χρονο ρεκορ λες και ηταν διπλα καπου) και 2ον για ενα μαγαζι που ειχε γινει κατι.

Εδω σε λενε ρουφιανο, καρφι, προδοτη κλπ. Ασε που εως και λιγα χρονια πριν με ενα λαδωματακι ο καθενας ξεφευγε απο τα διχτυα του νόμου.
ΕΜΕΙΣ και μόνο ΕΜΕΙΣ φταιμε για την κατασταση σε ολα τα επιπεδα της Ελλαδας. Με αυτους που ψηφιζουμε και με τις πραξεις μας που συντηρουν την σαπια κατασταση.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Τι σανό ρε παιδιά; Αφού γράφει στο άρθρο ότι η φώτο είναι αρχείου. Δεν λέει πουθενά ότι η φώτο είναι από την Κυριακή. Δείτε λίγο τι διαβάζετε..

Αν προσέξεις λίγο καλύτερα το post του φίλου το οποίο έκανα quote θα διαπιστώσεις ότι δεν περιλαμβάνει κανένα άρθρο, περιλαμβάνει μόνο μια φωτογραφία που υποστηρίζει ότι είναι προχτεσινή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δηλαδή, ξέρουν να βάζουν το PIN στο ΑΤΜ για να τραβήξουν μετρητά, αλλά δεν ξέρουν να το βάζουν στο POS. 

Εντάξει κοροϊδευόμαστε τώρα, προφανώς το κάνουν για βόλτα, λες και οι υπόλοιποι δεν έχουμε ανάγκη να δουμε τον ήλιο. Στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να είμαι υποχρεωμένος να έχω αιχμάλωτα τα παιδιά μου, αφού αυτοί από μόνοι τους βαράνε την πόρτα του χάρου;

Ακριβώς. Περισσότερα βήματα πρέπει να κάνεις για να βγάλεις λεφτά από το ΑΤΜ παρά για να πληρώσεις με κάρτα, που απλά την περνάς πάνω από το POS και βάζεις και το PIN αν χρειάζεται. Τα παππούδια πάντα αυτό κάνουν και τις καλές μέρες, όχι μόνο τώρα με το ιό. Γεμίζουν τις τράπεζες για χαζομάρες και πάει και κάποιος που πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μία συναλλαγή στην τράπεζα και βλέπει ένα σωρό μπαρμπάδες που κάνουν ενημέρωση του βιβλιαρίου λες και είμαστε στο 1990, έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...