Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ναι, ρίξε 150 ευρώ πρόστιμο στον Παππού και την Γιαγιά που παίρνουν 300 ευρώ σύνταξη. Αμφιβάλλω πως είναι καλή ιδέα να απαγορεύσουν τις αναλήψεις, κάποιοι π.χ. τα παπούδια δεν έχουν άλλο τρόπο.

Δεν φταίνε τα Παπούδια που ξεμωραίνονται όσο μεγαλώνουν. Φυσικά έχουν μια ρουτίνα που ακολουθούν και ιδιαιτέρως σε καταστάσεις φόβου θέλουν να δουν αν τους μπήκε η σύνταξη κλπ. Απ'την σύνταξη ζουν ...δεν ζουν επειδή δεν έχουν covid-19. Είναι εμφανώς βλακεία της κυβέρνησης, δηλαδή τι περίμενε να κάνουν τα Παπούδια;; 

Φυσικά και δεν φταίνε οι ηλικιωμένοι, σε αυτά τα θέματα φταίει ο περίγυρος τους που δεν τους εξήγησε ευγενικά τι γίνεται ή κάποια απλά έξτρα μέτρα που δεν ξέρω αν πάρθηκαν.
Για ακούστε λοιπόν το uk που τόσο εύκολα όλοι το κατηγορήσατε τι μέτρα έχει πάρει μέσα σε 1 βδομάδα:

1. Μάρκετ, κάποια πρωινα 9 - 10 αποκλειστικά πάνε ηλικιωμένοι. Δοκίμασε να μπεις και έχεις φύγει από τον σεκιουριτά άμεσα.
2. Μάρκετ, κάνεις self-isolate ή ανήκεις σε ευπαθή ομάδα, priority slot στο delivery
3. Μάρκετ, κάθε Κυριακή πρωί 9-10 ψωνίζουν ΜΟΝΟ ιατρικό προσωπικό και νοσηλευτές, κανείς άλλος
4. Τράπεζες ... ελάχιστα ωράρια λειτουργίας, ουρές αυστηρά ανα 2 μέτρα με σεκιούριτυ και φυσικά ηλικιωμένοι σε προτεραότητα.
5. Σποτ παντού να μην επισκέφτεται ο κόσμος τους ηλικιωμένους γονείς τους. Για την ημέρα της μητέρας το παίξανε όαλ τα κανάλια πολύ έντονα να μην πάει κόσμος σε γεροκομεία.
6. Νοσοκομεία δεν δέχονται πλέον επισκέπτες. Ακόμα και γέννες, μόνο 1 επιτρέπεται 
7. Τράπεζες ... ρυθμίσαν όλα τα στεγαστικά αυτόματα online για δυνατότητα 3 months pay holidays. Το ίδιο και τις πιστωτικές.
8. Εργαζόμενοι που χάσαν την δουλειά τους λόγω covid. 80% του μισθού τους από το κράτος μέχρι 2500. Και ελεύθεροι επαγγελματίες, 80% για κάθε λίρα έσοδα αποζημιώση.
 

οκ, άλλη οικονομία, άλλα τα μεγέθη.
Όσον αφορά τις μάσκες προστασίας κτλ ... εγώ στο uk αγόρασα από το ebay 50 μάσκες 25 λίρες, ο πατέρας μου Ελλάδα αγόρασε 10 μάσκες 31 ευρώ. Μιλάμε για τις ίδιες ιατρικές χειρουργικές μάσκες. Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει αισχροκέρδια, αλλά νομίζω Ελλάδα παραέγινε.

 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thirios είπε

Αντικειμενική δημοσιογραφία. Η είδηση για το Βόλο zoom στον υπότιτλο της φωτογραφίας (φωτό αρχείου).8FAF97FB-15E5-4548-968B-CE1849261E23.jpeg.27a0791b46e20bb9d2f2ed704cb491a6.jpegμε  .

Ε αντικειμενικό είναι, αφού σου λέει ότι είναι φώτο αρχείου. Τώρα αν ο καθένας θέλει να το εκλάβει διαφορετικά, πρόβλημα του. Σου λέει ξεκάθαρα ότι η φώτο είναι αρχείου και όχι τωρινή. Χωρίς καμία διάθεση υπεράσπισης του συγκεκριμένου μέσου, απλά για να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Φιλικά εννοείται :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δηλαδή, ξέρουν να βάζουν το PIN στο ΑΤΜ για να τραβήξουν μετρητά, αλλά δεν ξέρουν να το βάζουν στο POS. 

Εντάξει κοροϊδευόμαστε τώρα, προφανώς το κάνουν για βόλτα, λες και οι υπόλοιποι δεν έχουμε ανάγκη να δουμε τον ήλιο. Στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να είμαι υποχρεωμένος να έχω αιχμάλωτα τα παιδιά μου, αφού αυτοί από μόνοι τους βαράνε την πόρτα του χάρου;

Δεν εχεις δικιο σε αυτο, δεν γινεται να κλεισουν τα ΑΤΜ σε καμια περιπτωση. Οχι μονο για τους ηλικιωμενους, οι οποιοι θα παθουν ταρακουλο και θα εχουμε θυματα απο την ειδηση αυτη και μονο, αλλα και για λογους οικονομικους, πολιτικους κλπ.

Προσωπικα, εχω θεμα καθε χρονο οταν ερχεται η ωρα για τη δηλωση γιατι σχεδον ολα τα χρηματα τα ξοδευω με καρτα και μου βαζει χερι η λογιστρια, και το λεω για να καταλαβεις οτι δεν ειμαι υπερμαχος των μετρητων. Παρολα αυτα, θα επρεπε να υπαρξει μια προβλεψη για να μην καταληξουμε στο χαος που βλεπουμε σημερα στα ΑΤΜ με τους συνταξιουχους να ψαχνουν πως θα κολησουν πιο γρηγορα. 

Τελος, η καραντινα δεν γινεται μονο για τους συνταξιουχους, αλλα για ολους μας, οποτε τα παιδια σου θα ηταν κλεισμενα μεσα ανεξαρτητα απο την ξεροκεφαλια του παπουλη που παει να κανει αναληψη μαζι με ολους τους αλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Φυσικά και δεν φταίνε οι ηλικιωμένοι, σε αυτά τα θέματα φταίει ο περίγυρος τους που δεν τους εξήγησε ευγενικά τι γίνεται ή κάποια απλά έξτρα μέτρα που δεν ξέρω αν πάρθηκαν.
Για ακούστε λοιπόν το uk που τόσο εύκολα όλοι το κατηγορήσατε τι μέτρα έχει πάρει μέσα σε 1 βδομάδα:

1. Μάρκετ, κάποια πρωινα 9 - 10 αποκλειστικά πάνε ηλικιωμένοι. Δοκίμασε να μπεις και έχεις φύγει από τον σεκιουριτά άμεσα.
2. Μάρκετ, κάνεις self-isolate ή ανήκεις σε ευπαθή ομάδα, priority slot στο delivery
3. Μάρκετ, κάθε Κυριακή πρωί 9-10 ψωνίζουν ΜΟΝΟ ιατρικό προσωπικό και νοσηλευτές, κανείς άλλος
4. Τράπεζες ... ελάχιστα ωράρια λειτουργίας, ουρές αυστηρά ανα 2 μέτρα με σεκιούριτυ και φυσικά ηλικιωμένοι σε προτεραότητα.
5. Σποτ παντού να μην επισκέφτεται ο κόσμος τους ηλικιωμένους γονείς τους. Για την ημέρα της μητέρας το παίξανε όαλ τα κανάλια πολύ έντονα να μην πάει κόσμος σε γεροκομεία.
6. Νοσοκομεία δεν δέχονται πλέον επισκέπτες. Ακόμα και γέννες, μόνο 1 επιτρέπεται 
7. Τράπεζες ... ρυθμίσαν όλα τα στεγαστικά αυτόματα online για δυνατότητα 3 months pay holidays. Το ίδιο και τις πιστωτικές.
8. Εργαζόμενοι που χάσαν την δουλειά τους λόγω covid. 80% του μισθού τους από το κράτος μέχρι 2500. Και ελεύθεροι επαγγελματίες, 80% για κάθε λίρα έσοδα αποζημιώση.
 

δεν έλεγαν ότι τους έλληνες που έχασαν τη δουλειά τους τους πέταξαν από τα σπίτια τους και μας μπαστακώθηκαν εδώ; 

 

επίσης τους άγγλους μέχρι τώρα τους βρίζαμε, τώρα έγιναν υπόδειγμα; 

 

το υπόδειγμα σε όλη την ευρώπη είμαστε εμείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν έχω να προσθέσω κάτι, συμφωνώ.

Η μόνη μου ένσταση είναι στο ότι δεν εννοώ ο κόσμος να συγκινηθεί από το στατιστικό, αλλά το κράτος να κρίνει αν αξίζει εξαρχής να μπούμε στη διαδικασία της καραντίνας, αν θα κερδίσει σημαντικό χρόνο από όλο αυτό.

Τέσπα.

Μα κερδισαμε χρονο και κυριως ανθρωπινες ζωες απο την εγκαιρη καραντινα! Δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις.
Το βαλα και χθες αυτο οτι υπολογιζεται οτι σε 11 Ευρωπαικες χωρες(δεν συμπεριλαμβανεται η Ελλαδα) γλιτωσαν 59000 ζωες εως τωρα απο την καραντινα ακομα και καθυστερημενη!
(https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-infectious-disease-analysis/covid-19/)

Οποτε κερδισαμε χρονο και ζωες και με αυτον τον χρονο θα κερδισουμε και αλλες ζωες.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ακριβώς. Περισσότερα βήματα πρέπει να κάνεις για να βγάλεις λεφτά από το ΑΤΜ παρά για να πληρώσεις με κάρτα, που απλά την περνάς πάνω από το POS και βάζεις και το PIN αν χρειάζεται. Τα παππούδια πάντα αυτό κάνουν και τις καλές μέρες, όχι μόνο τώρα με το ιό. Γεμίζουν τις τράπεζες για χαζομάρες και πάει και κάποιος που πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μία συναλλαγή στην τράπεζα και βλέπει ένα σωρό μπαρμπάδες που κάνουν ενημέρωση του βιβλιαρίου λες και είμαστε στο 1990, έλεος..

Ισως δεν ακουσες οτι εχουν σταματησει οι ενημερωσεις βιβλιαριων, αλλα και οποιαδηποτε συναλλαγη κατω των 400€ στα ταμεια των τραπεζων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν προσέξεις λίγο καλύτερα το post του φίλου το οποίο έκανα quote θα διαπιστώσεις ότι δεν περιλαμβάνει κανένα άρθρο, περιλαμβάνει μόνο μια φωτογραφία που υποστηρίζει ότι είναι προχτεσινή.

Εγώ βλέπω ότι ανέβασε ξερά μία φώτο και όχι το άρθρο. Μία σκέτη φώτο δεν λέει κάτι. Μπορεί και ο ίδιος να έκοψε το "φώτο αρχείου" και να την πόσταρε. Ή το πιο πιθανό να πήρε μόνο την φώτο, copy-paste, από το άρθρο και να την ανέβασε εδώ οπότε δεν φαίνεται η λεζάντα ¨φώτο αρχείου" από κάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, dazed είπε

Ισως δεν ακουσες οτι εχουν σταματησει οι ενημερωσεις βιβλιαριων, αλλα και οποιαδηποτε συναλλαγη κατω των 400€ στα ταμεια των τραπεζων.

Ααα μια χαρά τότε. Πάντως δεν μίλησα μόνο για τώρα με τον ιό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια όμορφη μέρα στην ελληνική κοινωνία.

Πας στο super market Δευτέρα για τις προμήθειες της εβδομάδας;

"Βγήκαν όλοι έξω και κατέκλυσαν τα super market. Γέμισαν τα καρότσια τους στερώντας από τους άλλους και δημιουργώντας ελλείψεις."

Πας να πάρεις λίγα πράγματα που χρειάζεσαι;

"Βγήκε βόλτα επειδή δεν μπορεί να μείνει στο σπίτι αντί να πάει μια και καλή για τις προμήθειες της εβδομάδας.

Ψάχνεις να βρεις αυτά που θέλεις στα ράφια γιατί αφενός δεν συγκρατείς που βρίσκεται το καθετί που θέλεις σε ενα μεγάλο κατάστημα, αφετέρου υπάρχει τεράστια ποικιλία.

"Κάθονται και τα διαλέγουν αντί να πάρουν ότι βρουν μπροστά τους και να φύγουν γρήγορα".

Πάει κάποιος να ψωνίσει και παίρνει το μικρό παιδί μαζί του.

"Παίρνει μαζί το παιδί του εν μέσω πανδημίας". (Έπρεπε να το αφήσει σπίτι δεμένο με το λουρί του σκύλου για να μην αυτοτραυματιστεί).

Για όλα φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι. Για όλα φταίνε οι εργοδότες. Οι καθαρίστριες. Οι υπάλληλοι που δεν απολυμαίνουν τα ρέστα. Το κράτος που μας κρατάει φυλακισμένους και καταστρέφει την οικονομία. Το κράτος που δεν κλείνει τα πάντα και δεν έχει 1000000 ΜΕΘ. Ο σκύλος του γείτονα. Οι αθηναϊκές πινακίδες. Τα ΑΤΜ. Οι Κινέζοι. Οι Χριστιανοί. Οι άθεοι. Τα μυστικά εργαστήρια της Wuhan. Ο Bill Gates. Ο Τσιόρδας.

Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα;

Ο Χάρρυ Κλιν θα ήταν περήφανος για μας.

 

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε αντικειμενικό είναι, αφού σου λέει ότι είναι φώτο αρχείου. Τώρα αν ο καθένας θέλει να το εκλάβει διαφορετικά, πρόβλημα του. Σου λέει ξεκάθαρα ότι η φώτο είναι αρχείου και όχι τωρινή. Χωρίς καμία διάθεση υπεράσπισης του συγκεκριμένου μέσου, απλά για να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Φιλικά εννοείται :)

ΟΚ, θα ήταν πιο αντικειμενικό το άρθρο αν είχε πρόσφατη φωτογραφία θεωρώ. Προφανώς και το γράφει από κάτω αλλά στους 100 οι 90 δε θα διαβάσουν τη λεζάντα και θα μείνουν στην εντύπωση που αφήνει η εικόνα. Πάντα φιλικά εννοείται!

Επεξ/σία από thirios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, thirios είπε

ΟΚ, θα ήταν πιο αντικειμενικό το άρθρο αν είχε πρόσφατη φωτογραφία θεωρώ. Προφανώς και το γράφει από κάτω αλλά στους 100 οι 90 δε θα διαβάζουν 5 λεζάντα και θα μείνουν στην εντύπωση που αφήνει η εικόνα. Πάντα φιλικά εννοείται!

Ε πρόβλημα τους που δεν θα διαβάσουν την λεζάντα. Το να ανεβαίνουν φώτο αρχείου σε άρθρα (γενικά όχι μόνο σχετικά με το ιό) είναι πολύ σύνηθες. Ας πούμε σε μία είδηση για χιονόπτωση βάζουν μία περσινή φώτο. Από την στιγμή που γράφει ότι είναι αρχείου και μάλιστα κάτω ακριβώς από την φώτο, it's fine by me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δεν έλεγαν ότι τους έλληνες που έχασαν τη δουλειά τους τους πέταξαν από τα σπίτια τους και μας μπαστακώθηκαν εδώ; 

επίσης τους άγγλους μέχρι τώρα τους βρίζαμε, τώρα έγιναν υπόδειγμα; 

το υπόδειγμα σε όλη την ευρώπη είμαστε εμείς 

Ποιός το έλεγε δλδ? Κάποιο έγκυρό μέσο? Εγώ σου λέω τι βλέπω γύρω μου εδώ που ζω και στο μάρκετ που ψωνίζω. Οι Έλληνες που γύρισαν "πανικόβλητοι" στην Ελλάδα, όλοι μαζί δεν έχουν ούτε μισό μυαλό ... βάλανε σε κίνδυνο την ζωή τους, τις οικογένειες τους που τους υποδέχτηκαν με φιλιά και αγκαλίες ... για ψυχολογικούς καθαρά λόγους οι πιο πολλοί.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ βλέπω ότι ανέβασε ξερά μία φώτο και όχι το άρθρο. Μία σκέτη φώτο δεν λέει κάτι. Μπορεί και ο ίδιος να έκοψε το "φώτο αρχείου" και να την πόσταρε. Ή το πιο πιθανό να πήρε μόνο την φώτο, copy-paste, από το άρθρο και να την ανέβασε εδώ οπότε δεν φαίνεται η λεζάντα ¨φώτο αρχείου" από κάτω..

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ, σκέτη φωτογραφία ανέβασε ο φίλος, συνεπώς ήταν εντελώς άστοχη η αναφορά σου σε άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...