Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μπορείς να ψάξεις τον ορισμό. 

Θα εκπλαγείς. 

Για δωσε ορισμο και πηγη.

Εγω παντως οριζω οτι μπορουν να κλεισουν τα take-away καφε γιατι μπορουμε καλλιστα να ζησουμε ακομα και για παντα χωρις καφε μηχανης.

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Είσαι τρελός; δεν μας ξεβλαχεψε τόσα χρόνια ο Κωστόπουλος για να το ξαναγυρίσουμε στον ελληνικό.

Εσπρεσο και πάλι εσπρεσο

Διπλός ελληνικός με ολίγη και 2, 3 σέρτικα Λαμίας.

Όλα τα άλλα είναι για τους φλώρους.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, PostHelper said:

Για δωσε ορισμο και πηγη.

Εγ παντως οριζω οτι μπορουν να κλεισουν τα take-away καφε γιατι μπορουμε καλλιστα να ζησουμε ακομα και για παντα χωρις καφε μηχανης.

Αφήνω στην άκρη ότι ο καφες ανήκει στα τρόφιμα. 

Για πες μου για τα προφυλακτικά. Ή για τις σερβιέτες. Ή για τα οπτικά. 

Και χωρίς ρεύμα μπορείς να ζήσεις. Είδος πρώτης ανάγκης είναι όμως. 

Επίσης, για να είμαι on point και χωρίς μετρητά ζεις. Τσεκαρισμένο. 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PostHelper είπε

Σε πολυσυχναστα μερη των μεγαλων πολεων, ειδικα Αθήνα και Θεσσαλονικη, οπως η νεα παραλια σε εμας δεν ειναι αυτο το θεμα που λες διοτι αν βγει εστω και μικρο μερος του πληθυσμου για τζοκινγκ εκει για να τηρηθει ακομα και 1 μετρο αποστασης θα πρεπει οι ανθρωποι να επεκταθουν και να περπατανε και μεσα στην θαλασσα.

Δεν το καταλαβαινετε οτι αν σκεφτοντουσαν ολοι ετσι θα γινοταν συνωστισμος θελουν δεν θελουν?
 

Θα πάει με την λογική του ΠΟΣΟΙ χωράνε, ψιλά χαμηλά. Έχει τόση εκταση, άρα χωράνε τόσοι και θα τηρείται μια σειρά προτεραιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αφήνω στην άκρη ότι ο καφες ανήκει στα τρόφιμα. 

Για πες μου για τα προφυλακτικά. Ή για τις σερβιέτες. Ή για τα οπτικά. 

Και χωρίς ρεύμα μπορείς να ζήσεις. Είδος πρώτης ανάγκης είναι όμως. 

Επίσης, για να είμαι on point και χωρίς μετρητά ζεις. Τσεκαρισμένο. 

Φίλε,καφέ αγοράζεις από το σούπερ μάρκετ,όπως και τρόφιμα και άλλα που χρειάζεσαι για το σπίτι,και κάνεις καφέ σπίτι σου,υπάρχουν πολλά είδη.Και ας δεχτώ ότι για πολλούς είναι πολύ σημαντικό είδος πρώτης ανάγκης.

Όμως δεν χρειάζεσαι τα take away και delivery για να πιεις το καφέ σου.Τον κάνεις και μόνος σου.

Όσο για τον ορισμό,το έψαξα,δεν είναι ο καφές είδος πρώτης ανάγκης.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν το καταλαβαίνω, αν θες να μου το εξηγήσεις πιο αναλυτικά, θα σου ήμουν ευγνώμων.

Κάποια στιγμή στο προηγούμενο νήμα, έπεσαν πάνω μου γιατί είμαι της άποψης ότι δεν μπορούν να κλείσουν τα καφέ (take-away ή delivery), γιατί δεν έχουμε όλοι εσπρεσομηχανή στο σπίτι μας και ο καφές είναι είδος πρώτης ανάγκης. Εξήγησέ μου αν θέλεις, για ποιό λόγο είναι είδος πρώτης ανάγκης τα μετρητά, όταν υπάρχει εναλλακτική που δεν αποτελεί υγειονομική βόμβα. Τι διαφορά έχει ο ξενερωμένος παππούς που δεν μπορεί να σηκώσει μετρητά από την μη-μου-άπτου που δεν μπορεί να κάνει μανικιούρ;

Κοιταξε, οι τραπεζες ειναι οι εκκλησιες του καπιταλισμου. Δεν τις αγγιζουν, οπως δεν αγγιξαν τις αλλες εκκλησιες. Ακομα και αν το παραβλεψεις αυτο, ειναι εξαιρετικα δυσκολο για μια κυβερνηση να παρει το πολιτικο κοστος και να κλεισει τις τραπεζες. Θα ξεσηκωθουν ολοι. Πιο πιθανο ειναι να τα κλεισουν ολα και να αφησουν τα ΑΤΜ ανοιχτα δηλαδη, παρα να κλεισουν τα ΑΤΜ. 

Στα σημαντικα τωρα, ο καφες ειναι, οχι απλα ειδος πρωτης αναγκης αλλα ισως το μοναδικο που μας χωριζει απο την τρελλα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Χειροτερεύει η κατάσταση στο Δ' ΣΣ

https://fonitisxanthis.gr/?p=140792

Πλάκα θα έχει και τα στελέχη να υποχρεωθούν σε καραντίνα εντός στρατοπέδων, όπως και οι φαντάροι. Πηξ λα μουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αφήνω στην άκρη ότι ο καφες ανήκει στα τρόφιμα. 

Για πες μου για τα προφυλακτικά. Ή για τις σερβιέτες. Ή για τα οπτικά. 

Και χωρίς ρεύμα μπορείς να ζήσεις. Είδος πρώτης ανάγκης είναι όμως. 

Επίσης, για να είμαι on point και χωρίς μετρητά ζεις. Τσεκαρισμένο. 

εσύ δεν διαφωνούσες για τα τσιγάρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BrocasHelm είπε

Πλάκα θα έχει και τα στελέχη να υποχρεωθούν σε καραντίνα εντός στρατοπέδων, όπως και οι φαντάροι. Πηξ λα μουν.

γελάει ο κόσμος με τα μέτρα προσωπικής υγιεινής σε στρδο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, valkon είπε

Τα μέτρα δεν πρέπει να σκληρήνουν, ούτε καφέ δεν μπορούμε να πάρουμε. Ναι ρε μάγκες μου έλειψε τόσο καιρό τι να κάνω; 

Στην πυρά!!!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valkon είπε

Τα μέτρα δεν πρέπει να σκληρήνουν, ούτε καφέ δεν μπορούμε να πάρουμε. Ναι ρε μάγκες μου έλειψε τόσο καιρό τι να κάνω; 

κι εμένα μου έλειψε ο απέξω, θα πάρω πιο μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Αμφιβάλλω πολύ για αυτό το ποσοστό στην Γερμανία. Έχω φίλες που μένουν σε διαφορετικά χωριά της βορειοδυτικής Γερμανίας (όποιος έχει πάει σε γερμανικά χωριά καταλαβαίνει για τι αποστάσεις μιλάμε) και είναι και των δύο οι οικογένειες σε προληπτική καραντίνα, επειδή είχαν νοσήσει γείτονές τους. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο μικρό το ποσοστό εκεί.

Αν μας έχει διδάξει αυτή η πανδημία και αυτός ο ιός είναι να αποφεύγουμε αυτόν τον τρόπο σκέψης.

Η Γερμανία είναι μία τεράστια χώρα και το τι γίνεται σε ένα χωριό δεν μπορεί να μας οδηγήσει σε συμπεράσματα. Όχι μόνον για την εξάπλωση του ιού (που από μόνο του είναι ένα εξαιρετικά πολύπλοκο θέμα) αλλά και για οποιοδήποτε φαινόμενο φυσικό ή κοινωνικό.

Ο πίνακας προέρχεται από μοντέλο που βασίστηκε σε ορισμένες παραδοχές και σε υπάρχοντα δεδομένα. Για την κατανομή των κρουσμάτων ανά ηλικιακή ομάδα βασίστηκαν σε μία μελέτη για την Γουχάν.

Αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι η Γερμανία κάνει πάρα πολλά τεστ.

Έχουμε δει όμως τα αποτελέσματα; Έχουμε δει ποσοστά θετικών ανά φύλο, ηλικιακή ομάδα και ομοσπονδιακό κρατίδιο; Και ανά ασυμπτωματικούς / συμπτωματικούς;

Εγώ δεν τα έχω δει.

Γιατί ακόμη και η Γερμανία έχει προβλήματα να τα συγκεντρώσει και να τα "καθαρίσει". Γιατί κάθε κρατίδιο  καταγράφει ορισμένες μόνο από τις παραπάνω μεταβλητές ανά τεστ και τα δεδομένα θέλουν δουλειά για να ομογενοποιηθούν.

Ο σχεδιασμός μιας σωστής δειγματοληπτικής έρευνας είναι από μόνος του ένα περίπλοκο θέμα. Το οποίο γίνεται ακόμη πιό δύσκολο σε συνθήκες πανδημίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, logistoulis said:

εσύ δεν διαφωνούσες για τα τσιγάρα; 

Κάπνιζα δέκα χρόνια, το έχω κόψει εδώ και δέκα χρόνια. Θα ήταν τουλάχιστον υποκρισία να έλεγα για το κάπνισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...