Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, FCastor είπε

Λογικά ο WHO θα αναθεωρήσει το θέμα με τις μάσκες, τουλάχιστον τις απλές χειρουργικές. Το CDC φαίνεται να το σκέφτεται ήδη. Ο λόγος είναι όχι όμως γιατί προστατεύουν τους υγιείς αλλά γιατί έχει ήδη διασπαρεί στον πληθυσμό και υπάρχει σημαντικό ποσοστό ασυμπτωματικών φορέων. Ουσιαστικά θα τις φορούν "όλοι" με την έννοια ότι ο καθένας μπορεί δυνητικά να είναι φορέας. Οπότε και πάλι, όχι για να προστατεύσουν τους εαυτούς τους αλλά για να περιορίσουν τη διασπορά σε όποιον είναι όντως υγιής, ακόμα και μη γνωρίζοντας ποιος είναι αυτός.

Συμφωνώ απόλυτα στο κομμάτι της διασποράς σωματιδιών σε ασυμπτωτικές περιπτώσεις από μέσα προς τα έξω. Και ναι οι απλές χειρουργικές εκεί θα βοηθήσουν. Αλλά με βάση την παρούσα παγκόσμια κατάσταση στα αποθέματα αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να κάνουν ανακοίνωση για το ευρύ κοινό σε στυλ "φοράτε όλοι χειρουργική μάσκα". Θέτει σε κίνδυνο την διαθεσιμότητα για αυτούς που την έχουν 100% ανάγκη. Όπως είπα παραπάνω, εγώ είχα την δυνατότητα να δώσω 50 λίρες να πάρω 100 "υπερκοστολογημένες όσο δεν πάει" μάσκες το έκανα.  Αν φοράς την ίδια μάσκα πολλές φορές είναι ακομα χειρότερα ... επομένως το πρόβλημα είναι και θέμα διαθεσιμότητας καθαρά.

6 λεπτά πριν, kostasbm είπε

φτιάξτε απλές μάσκες από βαμβακερό ύφασμα που πλένετε και εύκολα......2 στρώσεις βαμβακερου υφάσματος δεν τις διαπερνά τίποτα

Θα την πλένεις και αποστειρώνεις μετά από κάθε χρήση? Αν ναι τότε ισχύει ότι βοηθάει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gthe είπε

Συμφωνώ απόλυτα στο κομμάτι της διασποράς σωματιδιών σε ασυμπτωτικές περιπτώσεις από μέσα προς τα έξω. Και ναι οι απλές χειρουργικές εκεί θα βοηθήσουν. Αλλά με βάση την παρούσα παγκόσμια κατάσταση στα αποθέματα αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να κάνουν ανακοίνωση για το ευρύ κοινό σε στυλ "φοράτε όλοι χειρουργική μάσκα". Θέτει σε κίνδυνο την διαθεσιμότητα για αυτούς που την έχουν 100% ανάγκη. Όπως είπα παραπάνω, εγώ είχα την δυνατότητα να δώσω 50 λίρες να πάρω 100 "υπερκοστολογημένες όσο δεν πάει" μάσκες το έκανα.  Αν φοράς την ίδια μάσκα πολλές φορές είναι ακομα χειρότερα ... επομένως το πρόβλημα είναι και θέμα διαθεσιμότητας καθαρά.

Αναμφισβήτητα. Και ένας, αν και όχι ο μοναδικός, λόγος που μέχρι τώρα λένε ότι σημασία έχει να τις φορούν τις απλές χειρουργικές πρωτίστως αυτοί που νοσούν και δευτερευόντως αυτοί που τους φροντίζουν (στη δεύτερη περίπτωση προτιμότερες οι FFP2/3 κτλ αλλά ελλείψει αυτών, οι άλλες είναι better than nothing με σωστή χρήση) και φυσικά το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό (again, προτιμότερες μακράν οι FFP2/3 αλλά εξ ιδίας εμπειρίας μπορώ να σου πω ότι υπάρχει σημαντική έλλειψη σε αυτές ακόμα και στα νοσοκομεία) ήταν και είναι η έλλειψη. Ένας άλλος βέβαια είναι ότι δεν προστατεύουν τους υγιείς. Και ένας τρίτος ότι αν ο υγιής δεν την χρησιμοποιεί σωστά είναι χειρότερο από το να μην φορούσε καθόλου μάσκα. Και ένας τέταρτος είναι όντως, αρέσει δεν αρέσει, η ψευδής αίσθηση ασφάλειας που μπορεί να δημιουργήσει.

 

Παρ' όλα αυτά όμως ο WHO ή/και το CDC ή/και ο ΕΟΔΥ θα προτείνουν τη χρήση της στον ευρύ πληθυσμό αν θεωρούν ότι έχει φτάσει εκείνη η ώρα (κοινώς μεγάλος αριθμός ασυμπτωματικών φορέων, οι οποίοι φαίνεται να μεταδίδουν τον ιό, αν και όχι στο σημείο που το κάνουν οι συμπτωματικοί ασθενείς). Το θέμα είναι να το κάνουν σαφές ότι προτεραιότητα είναι οι νοσούντες αλλά αν οι μη εμφανώς νοσούντες έχουν μάσκα ας τη φοράνε σωστά.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, FCastor είπε

Αναμφισβήτητα. Και ένας, αν και όχι ο μοναδικός, λόγος που μέχρι τώρα λένε ότι σημασία έχει να τις φορούν τις απλές χειρουργικές πρωτίστως αυτοί που νοσούν και δευτερευόντως αυτοί που τους φροντίζουν (στη δεύτερη περίπτωση προτιμότερες οι FFP2/3 κτλ αλλά ελλείψει αυτών, οι άλλες είναι better than nothing με σωστή χρήση) και φυσικά το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό (again, προτιμότερες μακράν οι FFP2/3 αλλά εξ ιδίας εμπειρίας μπορώ να σου πω ότι υπάρχει σημαντική έλλειψη σε αυτές ακόμα και στα νοσοκομεία) ήταν και είναι η έλλειψη.

Το "better than nothing" στη παρούσα φάση δυστυχώς είναι ότι καλύτερο μπορούμε σε πολλά επίπεδα για την αντιμετώπιση του covid-19. Και σώζει ζωές αυτή τι στιγμή. Ισχύει και για τις "λανθασμένες" χρήσεις μάσκας, και για τo περιορισμένο αριθμό tests και για την καραντίνα και για όλα. Ο κόσμος έχει την συνήθεια να φωνάζει για όλα ... θέλει άπειρες μάσκες, άπειρα test σε όλους, άπειρες ΜΕΘ, στοχευμένα φάρμακα, εμβόλιο τώρα, να κάνει και τις βόλτες του κτλ ....   Ε δυστυχώς ΔΕΝ γίνεται. Αν γινόταν, θα το κάνανε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Το "better than nothing" στη παρούσα φάση δυστυχώς είναι ότι καλύτερο μπορούμε σε πολλά επίπεδα για την αντιμετώπιση του covid-19. Και σώζει ζωές αυτή τι στιγμή. Ισχύει και για τις "λανθασμένες" χρήσεις μάσκας, και για τo περιορισμένο αριθμό tests και για την καραντίνα και για όλα. Ο κόσμος έχει την συνήθεια να φωνάζει για όλα ... θέλει άπειρες μάσκες, άπειρα test σε όλους, άπειρες ΜΕΘ, στοχευμένα φάρμακα, εμβόλιο τώρα, να κάνει και τις βόλτες του κτλ ....   Ε δυστυχώς ΔΕΝ γίνεται. Αν γινόταν, θα το κάνανε όλοι.

Agreed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω φτιάξει 3 4 δικές μου διπλό βαμβακερό ύφασμα, 1 στρώση από συνθετικό ύφασμα και 1 στρώση βλιζελινη. Ταυτόγχρονα έχω και μάσκα μισού προσώπου με p3 φίλτρο. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα καθώς δεν έχω πάει σε επικίνδυνα μολυσμένο περιβάλλον.

Την απλή μάσκα όταν πάμε για παραλαβή από κανένα κούριερ, ταχυδρόμο ή σακούλες του σ/μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά, μέσα στον όλο χαμό, στην Αμερική έχεις και το παρακάτω...

Coronavirus: US doctors warned they will be fired if they complain to media about lack of resources

Hospitals Tell Doctors They’ll Be Fired If They Speak Out About Lack of Gear

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Kάποιος μου έλεγε κάποιος ότι αυτοί με αυτές τις μάσκες βγάζουν έξω τα μικρόβιά τους; παίζει αυτό; 

ότι δηλαδή αυτές δεν αφήνουν πράγματα να μπουν μέσα, αλλά όχι ότι κρατάνε και τα δικά σου μέσα 

Οι μάσκες με βαλβίδες είναι για ελεύθερη εκπνοή (αυτό εξυπηρετεί η βαλβίδα). 

FFP2, FFP3 υπάρχουν με και χωρίς βαλβίδα. Αυτές που χρησιμοποιούνται κατά κόρων είναι προφανώς αυτές χωρίς βαλβίδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, FCastor είπε

Και σχετικά με τις μάσκες γενικότερα και τις μάσκες με βαλβίδα (FFP2, FFP3) ειδικότερα, μερικές πληροφορίες από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο...

https://pis.gr/105888/δελτίο-τύπου-π-ι-σ-οδηγίες-για-τη-χρήση/

Λογική η ανάρτηση του ιατρικού συλλόγου και είναι αρκετά διαφορετική από του WHO. Ότι αν κάποιος αφιερώσει χρόνο να καταλάβει την ορθή χρήση μιας μάσκας, ακόμα και μια μάσκα που έφτιαξε από βαμβακερό ύφασμα του παρέχει κάποια μορφή προστασίας.

Ο Who δεν μας διευκρινίζει κάποιες απορίες δαιμονοποιόντας τις μάσκες. Τα droplets έχουν μια κατανομή μεγεθών που μπορεί να είναι από τεράστια της τάξης των 1000 μm έως μικροσκοπικά 0.1 μm. Ακόμα και βαμβακερή μάσκα να βάλεις θα κόψει σημαντικό ποσοστό από αυτά και μπορεί να φιλτράρει μέρος και από σωματίδια που είναι της τάξης των 2 μm. Αν κάποιος από εσάς που είναι γιατρός εδώ μέσα μου εγγυηθεί πως η πιθανότητα να νοσήσεις δεν εξαρτάται από το ιικό φορτίο που θα φας στην μούρη θα ακολουθήσω την σύσταση του who ως ορθή. Αν όμως μου πείτε το αντίθετο θα ακολουθήσω αυτό που λέει η θεωρία πιθανοτήτων και η φυσική και θα προτιμήσω την λύση που κόβει μεγάλο μέρος των droplets.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
54 minutes ago, FCastor said:

Τον διασπείρει ουσιαστικά. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, φιλτράρουν από έξω προς τα μέσα αλλά όχι από μέσα προς τα έξω. Και νομίζω ότι διασπείρει περισσότερο από ό,τι αν δεν φορούσε καθόλου μάσκα αλλά δεν θα πάρω και όρκο για αυτό το τελευταίο.

Ακριβώς! Και μάλιστα όχι απλά τον διασπείρει αλλά τον ...ψεκάζει προς τα έξω με μεγαλύτερη δύναμη (άρα και σε μεγαλύτερη απόσταση)...

33 minutes ago, kostasbm said:

φτιάξτε απλές μάσκες από βαμβακερό ύφασμα που πλένετε και εύκολα......2 στρώσεις βαμβακερου υφάσματος δεν τις διαπερνά τίποτα

Δεν χρειάζεται τόσος κόπος, μπορείς να φορέσεις και μια ...κάλτσα σαν full face... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H πιθανότητα να νοσήσεις εξαρτάται από το ιικό φορτίο που θα φας . Και μαλιστα και ποσο σοβαρα θα νοσησεις εξαρτάται από το ιικό φορτίο . Δεν ειναι ηλιθιοι στην ασια που εκπαιδευουν απο μικρα στη σωστη χρηση μασκας . Εδω θα δουμε τον παππου με μπαντανα vetex  η και πανα :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, patclo είπε

Λογική η ανάρτηση του ιατρικού συλλόγου και είναι αρκετά διαφορετική από του WHO. Ότι αν κάποιος αφιερώσει χρόνο να καταλάβει την ορθή χρήση μιας μάσκας, ακόμα και μια μάσκα που έφτιαξε από βαμβακερό ύφασμα του παρέχει κάποια μορφή προστασίας.

Ο Who δεν μας διευκρινίζει κάποιες απορίες δαιμονοποιόντας τις μάσκες. Τα droplets έχουν μια κατανομή μεγεθών που μπορεί να είναι από τεράστια της τάξης των 1000 μm έως μικροσκοπικά 0.1 μm. Ακόμα και βαμβακερή μάσκα να βάλεις θα κόψει σημαντικό ποσοστό από αυτά και μπορεί να φιλτράρει μέρος και από σωματίδια που είναι της τάξης των 2 μm. Αν κάποιος από εσάς που είναι γιατρός εδώ μέσα μου εγγυηθεί πως η πιθανότητα να νοσήσεις δεν εξαρτάται από το ιικό φορτίο που θα φας στην μούρη θα ακολουθήσω την σύσταση του who ως ορθή. Αν όμως μου πείτε το αντίθετο θα ακολουθήσω αυτό που λέει η θεωρία πιθανοτήτων και η φυσική και θα προτιμήσω την λύση που κόβει μεγάλο μέρος των droplets.  

Τόσο η πιθανότητα να νοσήσεις όσο και η σοβαρότητα/βαρύτητα της νόσησης εξαρτώνται από το ιϊκό φορτίο. Είναι και ο λόγος που γιατροί και νοσηλευτές βρίσκονται να νοσούν πιο σοβαρά συγκριτικά άπαξ και κολλήσουν. Και ο λόγος που φωνάζουν και ξαναφωνάζουν οι έρμοι οι γιατροί και νοσηλευτές για το PPE (Personal Protective Equipment) και τη σημασία που έχει η κάλυψη νοσοκομείων και κέντρων από αυτή την άποψη πριν τους ρίξεις μέσα στη νόσο ωσάν "ξυπόλητους στα αγκάθια".

 

Και είναι αυτό που εννοεί το παρακάτω ενδιαφέρον άρθρο...

 

There is no emergency in a pandemic

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

 

Δεν χρειάζεται τόσος κόπος, μπορείς να φορέσεις και μια ...κάλτσα σαν full face... 😛 

Μην τους δίνεις ιδέες γιατί ικανούς τους έχω να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, FCastor είπε

Τόσο η πιθανότητα να νοσήσεις όσο και η σοβαρότητα/βαρύτητα της νόσησης εξαρτώνται από το ιϊκό φορτίο. Είναι και ο λόγος που γιατροί και νοσηλευτές βρίσκονται να νοσούν πιο σοβαρά συγκριτικά άπαξ και κολλήσουν. Και ο λόγος που φωνάζουν και ξαναφωνάζουν οι έρμοι οι γιατροί και νοσηλευτές για το PPE (Personal Protective Equipment) και τη σημασία που έχει η κάλυψη νοσοκομείων και κέντρων από αυτή την άποψη πριν τους ρίξεις μέσα στη νόσο ωσάν "ξυπόλητους στα αγκάθια".

Και είναι αυτό που εννοεί το παρακάτω ενδιαφέρον άρθρο...

There is no emergency in a pandemic

Οι ινδοί για να εκπαιδεύσουν τον πληθυσμό στην ορθή χρήση κυκλοφόρησαν αυτό το φυλλάδιο

http://psa.gov.in/sites/default/files/pdf/PSAManualonMasks_PIB_FINALpdf.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι ήδη έχουν εμφανιστεί κρούσματα στα hotspot μεταναστών σε Ριτσώνα και Κιλκίς, αν εμφανιστούν και σε αυτά των νησιών που έχουν χιλιάδες κόσμου μέσα θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...