Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα μολις κουριερ χωρις γαντια και μασκα μου εδωσε ενα πανβρωμικο bic να του υπογραψω στo μισο μετρο και με πανβρωμικα ρεστα γιατι pos δε λειτουργεί . Tη τρωμε καθημερινα χωρις να το καταλαβουμε .... Κατα τα αλλα μενω μεσα και μου το φέρνουν delivery :P Τη δουλεια τους κανουν μη παρεξηγηθω αλλα μονο αγκαλιες που δε καναμε τοσο κοντα ..

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τωρα μολις κουριερ χωρις γαντια και μασκα μου εδωσε ενα πανβρωμικο bic να του υπογραψω στo μισο μετρο και με πανβρωμικα ρεστα γιατι pos δε λειτουργεί . Tη τρωμε καθημερινα χωρις να το καταλαβουμε .... Κατα τα αλλα μενω μεσα και μου το φέρνουν delivery :P

εμένα κανένας κούριερ (και δέχομαι κάμποσους ακόμα) δεν μου ζητάει πλέον να υπογράψω τίποτα μόνο όνομα 

ειδικά αυτό το τάμπλετ με το δάχτυλο ούτε για πλάκα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τωρα μολις κουριερ χωρις γαντια και μασκα μου εδωσε ενα πανβρωμικο bic να του υπογραψω στo μισο μετρο και με πανβρωμικα ρεστα γιατι pos δε λειτουργεί . Tη τρωμε καθημερινα χωρις να το καταλαβουμε .... Κατα τα αλλα μενω μεσα και μου το φέρνουν delivery :P

Το Delivery δεν είναι για να λύσουμε τα προβλήματα μας...άνθρωποι είναι και αυτοί και μάλιστα κακοπληρωμένοι...

Το ότι δεν είχε μάσκα/γάντια μήπως οφείλεται στο γεγονός ότι μπορεί η εταιρεία/ίδιος δεν μπόρεσε να προμηθευτεί γιατί υπάρχει έλλειψη.

Και αν θες μοιράσου και τι παρήγγειλες.....γιατί αν ήταν κάτι πραγματικά σημαντικό τότε ας πούμε ΟΚ και στο κάτω κάτω της γραφής πήρες κάτι αναγκαίο αλλά ιστορίες παραγγελίας του τύπου "μενουμε σπίτι" αλλά παραγγέλνουμε για να σαβουριάσουμε ότι δεν σαβουριάσαμε εως τώρα με κάνουν να γελάω....

Καλώς ή κακώς ζούμε μια extreme κατάσταση και το κάθετι δυνητικά στην αλυσίδα μπορεί να είναι φορέας στον ιό...απο εργάτη που στοίβαξε τις Α' ϋλες μέχρι τον οδηγό που τις κουβάλησε....και ...και κάποια στιγμή φτάνουμε στο delivery....

Και επειδή κάποιος σχολίασε αρνητικά την άποψη μου ότι η κάρτα μόνο δεν φτάνει και θέλει και μετρητά ...όταν χαλάει το POS τι γίνεται ΟΕΟ....

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τωρα μολις κουριερ χωρις γαντια και μασκα μου εδωσε ενα πανβρωμικο bic να του υπογραψω στo μισο μετρο και με πανβρωμικα ρεστα γιατι pos δε λειτουργεί . Tη τρωμε καθημερινα χωρις να το καταλαβουμε .... Κατα τα αλλα μενω μεσα και μου το φέρνουν delivery :P Τη δουλεια τους κανουν μη παρεξηγηθω αλλα μονο αγκαλιες που δε καναμε τοσο κοντα ..

 

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εμένα κανένας κούριερ (και δέχομαι κάμποσους ακόμα) δεν μου ζητάει πλέον να υπογράψω τίποτα μόνο όνομα 

ειδικά αυτό το τάμπλετ με το δάχτυλο ούτε για πλάκα 

UK κανένας courier δεν πλησιάζει καν, καταργήσανε και τις υπογραφές και όλα. Χτυπάει την πόρτα και πριν ανοίξεις λέει ... αφήνω το πακέτο και κάνω 2μέτρα πίσω. Και delivery τρόφιμα το ίδιο ... σου χτυπάνε τα αφήνουν, απομακρύνονται και τα παίρνεις. Επίσης απαγορεύεται να είσαι έξω όταν μαζεύουν σκουπίδια.

Επεξ/σία από gthe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Χιόνια σημερα εδω Σαλονικα, πανω απο τα 300 μετρα χοντρικα στρωμενα ολα, αλλά η αστυνομια ηταν επι το εργον πρωι πρωι. Που με πετυχαν σε τετοια μερα?😫 Τελος καλο ολα καλα ομως. Με σταματησαν κατα τις 9:00 4 χιλιομετρα μακρυα απο το σπιτι μου, που πηγαινα Χορτιατη να κανω το καθημερινο περπατημα (και να βγαλω και καμια φωτογραφια χιονιου) και παροτι με κραξανε λιγο αλλά δειξανε κατανοηση και καταλαβαν οτι δεν ειμαι επικινδυνος(για διασπορα του ιου). Μου ειπανε και σε καμια ωρα να εχω κατεβει. Τι σημαινε αυτο ακομα απορω. Οτι αμα στον γυρισμο με πιανανε και ειχα κανει 1μιση ωρα θα ειχα ποινη? Τελος παντων.

-1 °C το θερμομετρο στο αμαξι και ηταν ιδανικα εκει πανω.

92142788-3360039334010310-81930695034965



Σε άλλα νεα η αναλυση του Ιωαννιδη για το μεγαλο φιασκο του covid-19, που βασιζονταν κατα κυριο λογο στην θνητοτητα του Diamond Princess με 7 νεκρους σε 712 θετικους, ητοι μολις 0.98 % την οποια με μερικες αλλες ατεκμηριωτες και αυθαιρετες υποθεσεις την υποβιβαζε σε πληθυσμο χωρας στο 0.1 %(σαν της γριπης αρα ειμαστε οκ ξεχνωντας την διπλασια μεταδοτικοτητα και ξεχνωντας οτι εχει γονατισει συστηματα υγειας πολλων μεγαλων χωρων, εν μεσω καραντινας κιολας), εχει πλεον φτασει τους 11 νεκρους , ητοι 1.54 % και 12 ειναι σε κρισιμη κατασταση και 2 διασωληνωμενοι.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gthe είπε

UK κανένας courier δεν πλησιάζει καν, καταργήσανε και τις υπογραφές και όλα. Χτυπάει την πόρτα και πριν ανοίξεις λέει ... αφήνω το πακέτο και κάνω 2μέτρα πίσω. Και delivery τρόφιμα το ίδιο ... σου χτυπάνε τα αφήνουν, απομακρύνονται και τα παίρνεις. Επίσης απαγορεύεται να είσαι έξω όταν μαζεύουν σκουπίδια.

ναι κι εδώ το ίδιο κάνουν τα αφήνουν σε χώρο απέξω τους λέω μακριά όνομα και φεύγουν, μετά εγώ τα παίρνω και δεν ανοίγω για 2 μέρες και πλένω χέρια 

 

τώρα ελπίζω να μην ζουν πάνω στα χαρτιά πράγματα για καμιά βδομάδα ας πούμε γιατί να δουλεύω χαρτιά με γάντια δε μπορώ , δε γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, masteripper είπε

Το Delivery δεν είναι για να λύσουμε τα προβλήματα μας...άνθρωποι είναι και αυτοί και μάλιστα κακοπληρωμένοι...

Το ότι δεν είχε μάσκα/γάντια μήπως οφείλεται στο γεγονός ότι μπορεί η εταιρεία/ίδιος δεν μπόρεσε να προμηθευτεί γιατί υπάρχει έλλειψη.

Και αν θες μοιράσου και τι παρήγγειλες.....γιατί αν ήταν κάτι πραγματικά σημαντικό τότε ας πούμε ΟΚ και στο κάτω κάτω της γραφής πήρες κάτι αναγκαίο αλλά ιστορίες παραγγελίας του τύπου "μενουμε σπίτι" αλλά παραγγέλνουμε για να σαβουριάσουμε ότι δεν σαβουριάσαμε εως τώρα με κάνουν να γελάω....

Καλώς ή κακώς ζούμε μια extreme κατάσταση και το κάθετι δυνητικά στην αλυσίδα μπορεί να είναι φορέας στον ιό...απο εργάτη που στοίβαξε τις Α' ϋλες μέχρι τον οδηγό που τις κουβάλησε....και ...και κάποια στιγμή φτάνουμε στο delivery....

Και επειδή κάποιος σχολίασε αρνητικά την άποψη μου ότι η κάρτα μόνο δεν φτάνει και θέλει και μετρητά ...όταν χαλάει το POS τι γίνεται ΟΕΟ....

Φαρμακα για τους υπερηλικες γονείς μου ηταν το πακετο .... Δε σαβουριαζω ουτε κρινω αλλα προσπαθω να προφυλαξω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://m.tvxs.gr/mo/i/314034/f/news/ellada/nosokomeiakoi-giatroi-na-antidrasete-paizetai-i-zoi-sas.html
 

 

καλημέρα δεν ξέρω τι γίνεται αλήθεια , μιλάνε για ελλείψεις σε προσωπικό και υγειονομικό υλικό καθώς και για τις ΜΕΘ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Σε άλλα νεα η αναλυση του Ιωαννιδη για το μεγαλο φιασκο του covid-19, που βασιζονταν κατα κυριο λογο στην θνητοτητα του Diamond Princess με 7 νεκρους σε 712 θετικους, ητοι μολις 0.98 % την οποια με μερικες αλλες ατεκμηριωτες και αυθαιρετες υποθεσεις την υποβιβαζε σε πληθυσμο χωρας στο 0.1 %(σαν της γριπης αρα ειμαστε οκ ξεχνωντας την διπλασια μεταδοτικοτητα και ξεχνωντας οτι εχει γονατισει συστηματα υγειας πολλων μεγαλων χωρων, εν μεσω καραντινας κιολας), εχει πλεον φτασει τους 11 νεκρους , ητοι 1.54 % και 12 ειναι σε κρισιμη κατασταση και 2 διασωληνωμενοι.

Άσε που στην γρίπη το 0,1% αφορά μάλλον το case fatality rate και όχι το infection fatality rate, δηλαδή αυτούς που ανησύχησαν αρκετά για να πάνε σε γιατρό, γιατί αν αφορούσε όλους όσους περνάνε γρίπη θα είχαμε κάνα χιλιάρι νεκρούς το χρόνο μόνο στην ελλάδα.

Επεξ/σία από patclo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Φαρμακα για τους υπερηλικες γονείς μου ηταν το πακετο .... Δε σαβουριαζω ουτε κρινω αλλα προσπαθω να προφυλαξω . 

Τότε ναι είσαι σε αυτούς που χρειάζονται Delivery και όντως ήταν ατυχής η όλη συναλλαγή με τον Delivera αλλά επειδή έχω ακούσει ότι μπορείς να φανταστείς τις τελευταίες μέρες (του στυλ τρέμει το φυλοκάρδι μου και δεν ξεμυτίζω αλλά κάθε βράδυ κάνω πάρτυ με σουβλάκια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως βρίσκω εντυπωσιακό όταν συζητάμε κάτι στο forum και την επόμενη βγαίνει ο Τσιόδρας και απαντάει. Λέμε τη μία μέρα για τα τεστ, την επόμενη απαντάει, λέμε τη μια μέρα για τις μάσκες, την επόμενη απαντάει.

Τι nickname έχει εδώ άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, dnikos said:

Φτανει πια με αυτο το video! Ειπαμε, δεν ειναι "μονταζ", ειναι τηλεφακος

Δεν έχει σημασία. Αν υπάρχει σκόπιμη αλλοίωση της πραγματικότητας, είτε αυτό έγινε με special effects, είτε με σκηνοθετικές τεχνικές (τηλεφακός και συγκεκριμένη γωνία λήψης) για να παρουσιαστεί μια ανύπαρκτη εικόνα συνωστισμού και μη τήρησης των αποστάσεων ασφαλείας, αυτό είναι απαράδεκτο.

Δηλαδή γενικά απαράδεκτη είναι η παραχάραξη των γεγονότων, ανεξάρτητα της μεθόδου με την οποία υλοποιείται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...