Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση η τρελή αύξηση των Online πωλήσεων. Μιλούσα με elta-courier στην περιοχή μου και τόση δουλειά δεν είχαν ποτέ. Ακόμα και γόβες, κραγιόν μέχρι και αντηλιακά. Πολλοί δεν έχουν τί να κάνουν και ξοδεύουν αβέρτα. 

ναι έτσι είναι, εγώ παρατηρώ μια μικρή αργοπορία στα κούριερ σε σχέση με την "κανονικότητα", άρα θα έχουν φόρτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, studiokristo είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση η τρελή αύξηση των Online πωλήσεων. Μιλούσα με elta-courier στην περιοχή μου και τόση δουλειά δεν είχαν ποτέ. Ακόμα και γόβες, κραγιόν μέχρι και αντηλιακά. Πολλοί δεν έχουν τί να κάνουν και ξοδεύουν αβέρτα. 

Εμένα έλεγε στο σκρουτζ κάτι πως θέλει 1-3 μέρες να έρθει και έκανε 10! Είναι ο μόνος τρόπος να αγοράσει ο κόσμος αυτά που χρειάζεται. Είμαι σίγουρος πως ΠΟΛΥ λιγότερες αγορές γίνονται σχετικά με πριν. Το βλέπω και στον εαυτό μου και στους γύρω μου. Τώρα αν κάποιοι άνθρωποι παίρνουν 1-2 πράγματα που δεν τα λες πρώτης ανάγκης π.χ. κραγιόν ή γόβες αυτό δεν σημαίνει κάτι για τον κόσμο συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Βασικά ισοπεδωτικό είναι αυτό που γράφεις εσύ. Αν όλοι είναι ένοχοι κανένας δεν είναι ένοχος, αν όλοι τα φάγαμε μαζί κανένας δεν φταίει, αν όλοι ήταν ανέτοιμοι τότε γιατί έπρεπε εμείς να είμαστε προετοιμασμένοι;; κλπ κλπ παραλλαγές του ίδιου ποιήματος. Η πραγματικότητα ούτε λειτουργεί έτσι ούτε είναι ακριβώς έτσι. Στην πραγματικότητα οι λεπτομέρειες έχουν τεράστια σημασία. Άλλοι ήταν περισσότερο προετοιμασμένοι άλλοι λιγότερο προετοιμασμένοι, με διάφορους τρόπους. Πολύ πριν εμφανιστεί στον ορίζοντα η κρίση. Όμως ακόμα και αφού έσκασε το πράγμα τα μέτρα που πάρθηκαν στις διάφορες χώρες, τα υλικά που έγιναν παραγγελία, ο αριθμός προσλήψεων, πότε ακριβώς έγιναν όλα αυτά κλπ διαφέρουν και έχουν τεράστια σημασία.

Τι θα έπρεπε να γίνει δηλαδή; Ναι οκ δεκτό ότι οι λεπτομέρειες έχουν σημασία αλλά ποιες λεπτομέρειες είναι αυτές; Εναντι σε τι; Δεν μπορείς να είσαι προετοιμασμένος για κάτι που δεν ξέρεις τι είναι και με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεται. Συνεπώς αυτό που κάναμε εμείς εδώ Ελλάδα είναι αυτό που κάναμε πάντα σε λοιμούς, δηλαδή απόσταση και περιορισμό κινήσεων από μεριά μας. Οταν θα τελειώσει αυτό θα βγει και ο λογαριασμός για το ποιος εν τέλη είχε δίκιο. Μπορεί να είμαστε εμείς οι λάθος και η λογική της ανοσίας της αγέλης να είναι σωστότερο, μπορεί όμως να είμαστε εμείς εν τέλη οι σωστοί και να την βγάλουμε ζάχαρη, σχετικά πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει σίγουρα να απαντήσει, έχεις καποιος οργανισμος, πχ νοσοκομειο, να εκδώσει χαρτί ελεύθερης κυκλοφορίας παρά την απαγόρευση αυτής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.news247.gr/koinonia/acs-aifnidiastikos-elegchos-meta-tis-kataggelies-gia-aischrokerdeia.7615676.html

Οταν με το καλο ξεμπερδεψουμε με τον ιο, θα πρεπει να λογαριαστουμε με κατι τετοιους!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lnoldori είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει σίγουρα να απαντήσει, έχεις καποιος οργανισμος, πχ νοσοκομειο, να εκδώσει χαρτί ελεύθερης κυκλοφορίας παρά την απαγόρευση αυτής?

ελευθερη κυκλοφορια εχουν μονο οι δημοσιογραφοι και οι κρατικοι λειτουργοι (αστυνομια κλπ). Τα νοσοκομεια ειναι οπως οποιοσδηποτε αλλος χωρος εργασιας, εχεις αδεια να κυκλοφορησεις για να πας και να επιστρεψεις απο το χωρο εργασιας σου

 

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εμένα έλεγε στο σκρουτζ κάτι πως θέλει 1-3 μέρες να έρθει και έκανε 10! Είναι ο μόνος τρόπος να αγοράσει ο κόσμος αυτά που χρειάζεται. Είμαι σίγουρος πως ΠΟΛΥ λιγότερες αγορές γίνονται σχετικά με πριν. Το βλέπω και στον εαυτό μου και στους γύρω μου. Τώρα αν κάποιοι άνθρωποι παίρνουν 1-2 πράγματα που δεν τα λες πρώτης ανάγκης π.χ. κραγιόν ή γόβες αυτό δεν σημαίνει κάτι για τον κόσμο συνολικά.

ολα εχουν απιστευτη κινηση ... ΙΚΕΑ ? Μια βδομαδα + παραδοση,  Leroy Merlin κλπ? 10 μερες +. Καταστημα καλλυντικων (μεγαλο) που εκανα παρεγγελια δευτερα, ακομα δεν εχει σταλει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ADHD είπε

Η Δύση γενικά δεν ηταν ετοιμη για κατι τετοιο, το σύστημα υγείας καμιας χωρας δεν μπορει να αντεξει χωρις περιορισμό του ιού, περιπτώσεις όπως Ν Κορεας, Σιγκαπούρης είναι μάλλον η εξαίρεση λόγο και εμπειρίας και ετοιμότητας από προηγούμενες επιδημίες (SARS/MERS).

Είναι όντως η Ανατολή περισσότερο έτοιμη και η Δύση λιγότερο;

Για να δούμε την Ιαπωνία όπου ο πρωθυπουργός είπε ότι θα χορηγήσουν 100.000.000 υφασμάτινες μάσκες, ανά 2 σε κάθε νοικοκυριό, οι οποίες μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν αν πλυθούν......

https://mainichi.jp/english/articles/20200402/p2g/00m/0na/015000c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vforvaggelis είπε

https://www.news247.gr/koinonia/acs-aifnidiastikos-elegchos-meta-tis-kataggelies-gia-aischrokerdeia.7615676.html

Οταν με το καλο ξεμπερδεψουμε με τον ιο, θα πρεπει να λογαριαστουμε με κατι τετοιους!

Όταν με το καλό ξεμπερδέψουμε από τον ιό θα ξέρουμε πολλά που ήδη έχουμε πει.

 Θα λες οτι δουλεύεις στο δημοσιο, ότι είσαι τραπεζουπάλληλος, οτι εισαι κούριερ, οτι εισαι σε σωματα ασφαλείας και θα σε χειροκροτάνε.

Θα λες οτι έχεις ιδιωτικο σχολείο ή εταιρία κουριερ και θα σε κοιτάνε με μισό μάτι :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά ρωτάω, απολυμάνσεις σε σημεία όπως στη φώτο, τι νόημα έχουν?

%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%A5%CE%9C%CE%

 

Ότι τι, ο ιός είναι στο στέγαστρο? Σκοπεύουν να το κάνουν σε όοοοολες τις στάσεις? Ή απλά επιλεκτικά (με τι κριτήρια άραγε)?
Κακώς σπαταλημένα λεφτά μου φαίνονται..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Σοβαρά ρωτάω, απολυμάνσεις σε σημεία όπως στη φώτο, τι νόημα έχουν?

%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%A5%CE%9C%CE%

Ότι τι, ο ιός είναι στο στέγαστρο? Σκοπεύουν να το κάνουν σε όοοοολες τις στάσεις? Ή απλά επιλεκτικά (με τι κριτήρια άραγε)?
Κακώς σπαταλημένα λεφτά μου φαίνονται..
 

Γιατι στο δρομο που ψεκάζουν τι νοημα εχει; Ποιος θα γλυψει το δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο από το Der Spiegel για τα τεστ που κάνει η Γερμανία:

https://www.spiegel.de/international/germany/corona-challenge-germany-reaching-the-upper-limit-of-testing-capacity-a-4d75e7bd-dd0e-41e3-9f09-eb4364c43f2e

EUrKL14UYAAVIXs?format=jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, ΠάρηςΓ said:

Γιατι στο δρομο που ψεκάζουν τι νοημα εχει; Ποιος θα γλυψει το δρομο.

 ΛΟΛ... και ομως καποιος ειχε ποσταρει λινκ που ελεγε οτι ο ιος αν μπει σπιτι θα ειναι κυριως απο τα παπουτσια. Καλα κανεις και ρωτας γιατι και σε εμενα μου ειχε φανει περιεργο.

Αν βρω το λινκ θα το βαλω. Παντως καλο ειναι οταν βλεπουμε κατι που μας φαινεται περιεργο, να θεωρουμε πρωτα οτι κατι λαθος σκεφτομαστε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

 ΛΟΛ... και ομως καποιος ειχε ποσταρει λινκ που ελεγε οτι ο ιος αν μπει σπιτι θα ειναι κυριως απο τα παπουτσια. Καλα κανεις και ρωτας γιατι και σε εμενα μου ειχε φανει περιεργο.

Αν βρω το λινκ θα το βαλω. Παντως καλο ειναι οταν βλεπουμε κατι που μας φαινεται περιεργο, να θεωρουμε πρωτα οτι κατι λαθος σκεφτομαστε.

Ναι ετσι ειχα ακουσει και εγω, οτι καποιος μπορει να φτυσει στον δρομο και να τον μεταδωσει ετσι τον ιο. Για αυτο λενε και να βγαζουμε τα παπουτσια μολις φτασουμε σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...