Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει , σε ποιον θα πέσεις. Επαγγελματίάς αθλητής ποδηλασίας έστειλε sms και βγήκε για προπόνηση και του έδωσαν πρόστιμο

Εμείς είμαστε σε άλλο Θεό προφανώς. Δεν έχω δει αστυνομία πουθενά στο κέντρο της πόλης μου ώρες αιχμής. Και (καλώς ή κακώς) βλέπω πολλές άσκοπες μετακινήσεις. Φταίει ότι είναι μεγάλος σε έκταση ο δήμος προφανώς και η λίγη αστυνομία θα είναι μόνο στην έξοδο προς εθνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, theo93 είπε

Έχει φτάσει ήδη στο ταχυδρομείο και έχω το ειδοποιητήριο :(

Ναι, και σε εμένα είχε έρθει ειδοποιητήριο, τους είπα να μου το στείλουν σπίτι με δική μου χρέωση και μου είπαν πως δεν στέλνουν δέματα, αλλά λόγω της κατάστασης δεν θα το επιστρέψουν στις 10 ημέρες όπως λέει το χαρτί. Η μόνη λύση (αν δεν θέλεις να το πάρεις παράνομα) είναι να στείλεις την courier στο ταχυδρομείο, να παραλάβουν αντί για σένα, και να στο φέρουν στο σπίτι. Χρέωση courier δική σου και για την παραλαβή και για την παράδοση. Αν έχει ανοιχτό μαγαζί ή supermarket δίπλα στο ταχυδρομείο, στείλε sms για εκεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VanJ είπε

Ναι, και σε εμένα είχε έρθει ειδοποιητήριο, τους είπα να μου το στείλουν σπίτι με δική μου χρέωση και μου είπαν πως δεν στέλνουν δέματα, αλλά λόγω της κατάστασης δεν θα το επιστρέψουν στις 10 ημέρες όπως λέει το χαρτί. Η μόνη λύση (αν δεν θέλεις να το πάρεις παράνομα) είναι να στείλεις την courier στο ταχυδρομείο, να παραλάβουν αντί για σένα, και να στο φέρουν στο σπίτι. Χρέωση courier δική σου και για την παραλαβή και για την παράδοση. Αν έχει ανοιχτό μαγαζί ή supermarket δίπλα στο ταχυδρομείο, στείλε sms για εκεί.

Ακραίο που δεν το έχουν συμπεριλάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ακραίο που δεν το έχουν συμπεριλάβει...

Αν δεις τα χαρτιά που είχαν διαρρεύσει 2 μέρες πριν την απαγόρευση, είχαν κι ένα ν. 9 το οποίο ήταν "δημόσιες υπηρεσίες και καταστήματα εξυπηρέτησης κατά τις ώρες λειτουργίας τους" και περιελάμβανε καταστήματα κινητής (που παραμένουν ανοιχτά), καταστήματα service (συσκευών και αυτοκινήτων), ταχυδρομεία, πολεοδομίες κλπ. Το έσβησαν τελικά, παρόλο που αυτά τα μαγαζιά ή υπηρεσίες είναι ακόμα ανοιχτά! Δεν έχει νόημα να είναι ανοιχτά και ταυτόχρονα να απαγορεύεται να πας!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Για παραλαβή πακέτου από Courier στο sms επιλέγω το 2 και αν με σταματήσουν λέω ότι περιμένω αντισηπτικα; ή δεν θα πιάσει 😁

Θα σου πουν να είχες βάλει να σου ρθει σπίτι! Χαχα!

Εγώ γενικά το 2 βάζω και βγαίνω για διάφορες δουλειές, αλλά όπως είπα, δεν έχω δει καθόλου αστυνομία από την αρχή του μέτρου στο κέντρο της πόλης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακραία ειναι άλλα. Για το συγκεκριμένο έπρεπε απλώς να προχωρήσουν σε εκατοντάδες προσλήψεις διανομέων. 

Aς δουμε το εξής:

Έχετε ακούσει ποτέ για το "Η ζωή μου με τον Γιάννη"?

Πρόκειται για μια μητέρα που ζει με τον αυτιστικό γιό της. Χωρίς να χρειαστεί να μπω σε λεπτομέρειες (οποιος θέλει το τσεκάρει), ο εγκλεισμός έχει βγάλει το παιδί εκτός προγράμματος.

ΟΜΩΣ υπήρχε κάτι μέχρι τωρα που βοηθούσε τον άνθρωπο να χαλαρώσει. Το κολύμπι σε κολυμβητήριο. Κάτι που απαγορεύτηκε. Άραγε δε θα μπορουσε να συνεχίσει να δίνεται η δυνατότητα σε αυτές τις κατηγορίες με σοβαρά προβλήματα να συνεχίσουν τις θεραπείες τους; Π

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Τα κρούσματα στα πλοία και τις δομές είναι απομονωμένα και υπάρχει μικρός κίνδυνος διασποράς, σε αντίθεση με τα κρούσματα του γενικού πληθυσμού.

Ορθά τα διαχωρίζει κατα τη γνώμη μου, δέν είναι θέμα ωραιοποίησης.

Ναι αλλά εάν πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους σπάσουν την καραντίνα θα υπάρχει πρόβλημα διασποράς. Επίσης εαν καταλήξουν στα νοσοκομεία αναρωτιέμαι τι θα γίνει και αν αυτό θα είναι διαχειρισιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

ολα εχουν απιστευτη κινηση ... ΙΚΕΑ ? Μια βδομαδα + παραδοση,  Leroy Merlin κλπ? 10 μερες +. Καταστημα καλλυντικων (μεγαλο) που εκανα παρεγγελια δευτερα, ακομα δεν εχει σταλει.

Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι έχει αυξηθεί ο τζίρος.

Απλά ότι έχει σχεδόν μηδενιστεί ο τζίρος από καταναλωτές που αγόραζαν σε φυσικά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VanJ είπε

Το θυμάστε αυτό; 

90511768_200605034693376_304330270225675

Εκείνο το τελευταίο ήταν που μας επέτρεπε να πάμε στο ταχυδρομείο, και το έκοψαν.

Το χω το pdf αν το θελεις 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, VanJ είπε

Το θυμάστε αυτό; 

90511768_200605034693376_304330270225675

Εκείνο το τελευταίο ήταν που μας επέτρεπε να πάμε στο ταχυδρομείο, και το έκοψαν.

Αυτό είχε διαρρεύσει από τα μμε. Μπορεί να μην ήταν έτσι στα πλάνα τους. Πάντως κι άλλα πολλά λείπουν. Π.χ. δεν αναφέρει τα πρατήρια και πολλοί μπερδεύονται αν είναι στα είδη πρώτης ανάγκης, δεν αναφέρει τις κουριερ, δεν αναφέρει συνεργεία αυτοκινήτων κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, VanJ είπε

Το θυμάστε αυτό; 

90511768_200605034693376_304330270225675

Εκείνο το τελευταίο ήταν που μας επέτρεπε να πάμε στο ταχυδρομείο, και το έκοψαν.

Αυτό δεν ήταν ποτέ επίσημο. Απλά είχε διαρρεύσει στο internet. Ίσως ήταν μία από τις φόρμες που εξέταζαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...