Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, tornado είπε

Εμεις στην ελλαδα, τι πιστευεις τελικα, καταλαβαμε τι εγινε η οχι?

με αυτα που διαβάζω εδώ μέσα μάλλον όχι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Μιλανο ειναι μια πολη παγκοσμιου εμπορικου ενδιαφεροντος με διεθνεις εκθεσεις ολο τον χρονο , εχει απο οικους μοδας μεχρι εργοστασια αυτοκινητου, οταν ξεκινησε η ιστορια στην Κινα , και τα στελεχη εταιρειων , εμπορικοι αντιπροσωποι , πελατες , πηγαινοερχοντουσαν στην Κινα η διασπορα ειχε γινει ηδη , χρειαζοταν απαγορευση πτησεων απο και προς την Κινα , οταν καταλαβαν τι εγινε ηταν ηδη αργα γιαυτο και τα μετρα απαγορευσης στην Ιταλια δεν φαινεται  μεχρι στιγμης τουλαχιστον  να αποδιδουν , και τετοια μετρα απο ενα σημειο και μετα λειτουργουν αναποδα , ειναι πρακτικα αδυνατο να φυλακισεις τους παντες στο σπιτι , αυτο που τωρα  βιωνει  ο περισσοτερος κοσμος , προσωπικα το βιωνω 14 χρονια , λογω του οτι εχω τον αδερφο μου κλινηρη απο εγκεφαλικο επεισοδιο , μου ειναι πρακτικα αδυνατο να εχω χαρτι για καθε μετακινηση που μπορει να χρειαστω για να τον εξυπηρετησω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

 

θέλω να ελπίζω οτι έχεις πρόβλημα σε μετάφραση.

National Guard δεν ειναι ο στρατός.

Είναι η εθνοφρουρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι το αυριο αλλα το μεθαυριο και δυστυχως για αλλη μια φορα τα απανταχού λαμογια που κυβερνάνε παλι την παρτη τούς θα κοιτάξουν να σώσουν οπως κανουν και τωρα.Η πιστευει κανει οτι δεν κοιμόνται  το βράδυ απο την στενοχωρια τούς για τον κοσμο που πεθαίνει εξω................

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, IceMC είπε

Προσωπικά νευρίασα (έξαλλος όχι απλά νευρίασα) με την καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας. Κατ'αρχήν δεν πιστεύω γράμμα από αυτά που λένε για τον φοβερό και τρομερό ιό. Είναι απλά ένα παιχνίδι για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο. Κατά δεύτερον αφού νοιάζονται τόσο πολύ για το καλό των πολιτών, γιατί δεν καταργούν και τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, κτλ; Πολύ (μα πάρα πολύ όμως) κόσμος έχει σκοτωθεί από τροχαίο. Να τα καταργήσουμε λοιπόν αφού είναι επικίνδυνα. Και επίσης οι αστυνομικοί που θα κυκλοφορούν έξω για περιπολίες...άμα δεχτούμε ότι υπάρχει ιός, δεν παίζει να κολλήσουν αφού θα έρχονται σε επαφή με κόσμο να τους κάνει έλεγχο;; Δεν στέκει το πράγμα. Και μάλιστα οι αστυνομικοί είναι συνήθως σε ομάδες. Υπάρχουν ανακρίβειες που κάνουν μπαμ!

Κατά τα άλλα....με τα ταχυδρομεία τι γίνετε; Δεν είδα να αναφέρονται κάπου. Στα είδη πρώτης ανάγκης ανήκουν ή στις τράπεζες; Για σωματική άσκηση δε νομίζω. Θέλω να στείλω ένα δέμα βασικά και δεν ξέρω τι να δηλώσω....γιατί παίζει και να φάω πρόστιμο που δήλωσα λάθος!

Είναι ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΗ ασθένεια η οποία δεν έχει, ακομα, θεραπεία. 

Μεταδίδεται πανεύκολα και μπορεί να αποβεί θανατηφόρα. 

 

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

θέλω να ελπίζω οτι έχεις πρόβλημα σε μετάφραση.

National Guard δεν ειναι ο στρατός.

Είναι η εθνοφρουρά

Sorry όντως λάθος μετάφραση. Αν και η εθνοφρουρά είναι μέρος του στρατού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υγ: Μλκ μου άχυρα αντί για μυαλό έχετε;

Τον Δαρβίνο μου μέσα! 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που πρέπει να φτιάξετε και δεύτερο,.τρίτο, τέταρτο account για να γράψετε τις βλακείες σας, να το προσέξετε μερικοί...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Έλεγξαν 217 και έβαλαν πρόστιμο σε 14 που δεν ήταν στο σπίτι που δήλωσαν ότι θα παραμείνουν. Και μάλλον θα συνεχίσουν να ελέγχουν!

Αλλά εσείς αφού τους ξέρετε γιατί δεν κάνετε καταγγελία;

Φοβάστε;

Φιλε Ελληνικα μιλαω. Ξαναλεω. Στην πλατφορμα (forma), στο sms που δινει της αδειες, γιατι να παρουν αδεια μετακινησης αυτοι; Γιατι να γυρισει θετικο; Δεν τα εχουν τα στοιχεια τους; Χ να τρωνε ακυρο πως το λενε.

δεν χρειαζοντε αστυνομικοι

παπαρια εχουν σκορποχωρι ειναι.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

με αυτα που διαβάζω εδώ μέσα μάλλον όχι!

συνεπως εχουμε αυξημενες πιθανοτητες να φαμε πακετο μακαρανοδας τυπου μιλανο....

τεσπα 

ζωη σε λογους μας γιατι δεν βλεπω προκοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ανοιχτό το ενδεχόμενο μετάθεσης των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, όχι όμως και ματαίωσής τους, αφήνει για πρώτη φορά η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή, ενώ ο κορωνοϊός εξαπλώνεται.

https://m.lifo.gr/now/sport/275028/koronoios-i-doe-apokleiei-ti-mataiosi-alla-oxi-tin-anavoli-ton-olympiakon-agonon

Εδώ ο κόσμος καίγεται και η ΔΟΕ χτενίζεται...

Έχει πέσει πολυ χρήμα για τους ολυμπιακούς αγώνες, οι Ιάπωνες ούτε που θέλουν να ακούν για ματαίωση, από πίσω υπάρχουν και πολλοί χορηγοί με συμβόλαια, διαφήμιση και πακτωλός χρημάτων. Σχεδόν σίγουρα δεν θα γίνουνε αλλά την οποια επίσημη απόφαση δεν θα την λάβουν καθόλου εύκολα, περιμένουνε μήπως η άνοδος των θερμοκρασιών και το καλοκαίρι σταματήσει την διαδοση του ιού, για αυτο λένε η απόφαση μέχρι τέλη Μαΐου. Το καλύτερο για μένα είναι να μετατεθουν για ένα έτος μετά. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

 Απο οταν ξεκινησε το πανηγύρι στην Ελλαδα ολο δυο βδομαδες λενε και οι μερες περνανε και οι βδομαδες  εγιναν μηνας και παλι για δυο βδομαδες θα μιλάνε αυτοι.................... και εχει ο θεος .Αλλα οι τραπεζες θα θελουν τα λεφτα τους το ιδιο και η δεη και η ευδαπ οι εταιριες κλειστες λεφτα γιοκ φαγητο γιοκ αλλα κατα τα αλλα μιλαμε για ατομικη ευθύνη και ανεύθυνους πολιτες.............

τι προτείνεις; να φύγουν οι υπάλληλοι της ΔΕΗ. θα δουλευουν εξ αποστάσεως οι υποδομές μόνες τους; αν γίνει black out θα φτιάχνει εξ αποστάσεως;

να κλείσουν οι μονάδες παραγωγής φαγητού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thomasG4 είπε

Sorry όντως λάθος μετάφραση. Αν και η εθνοφρουρά είναι μέρος του στρατού.

όπως το γράφεις επειδή στο US δουλεύουν αλλιώς τα πράγματα και με άλλες ορολογίες.....το να αναφέρεις ως στρατό ή ως μέρος του Στρατού την Εθνοφρουρά στην Ελλάδα θα παρεξηγηθεί.

Η Εθνοφρουρά είναι κομμάτι αλλά σε περιόδους ανθρωπιστικής κρίσης λόγω μιας πανδημίας δε φέρει όπλα. το πολύ πολύ στρατιωτικά οχήματα για μεταφορές...και τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...