Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Το οποίο εμβόλιο, θα το δεχτουν όλοι οι γιατροι να το χορηγήσουν άμεσα?

Ας πούμε το νέο εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα Β, δεν το χορηγούν πολλοί παιδίατροι, όχι επειδη ειναι κατά των εμβολίων αλλά επειδή δεν έχει περάσει χρονικο διάστημα να δουν αν εχει συνεπειες στον οργανισμο. Πολλοί παιδίατροι το αφηνουν στην κριση των γονέων.

Μέχρι να φτάσει σε μας κιόλας θα εμβολιαστούν πρώτα γιατροί,ευαίσθητες ομάδες και μετά ο υπόλοιπος πληθυσμός.για τους παιδίατρους δεν έχω ιδέα φαντάζομαι θα πάρουν οδηγίες από το υπουργείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά ένα εμβόλιο θέλει κλινικές δοκιμές, τεστ σε ανθρώπους, έλεγχος για παρενέργειες, και πολλά πολλά ακόμα, και πότε ένα εμβόλιο δεν γίνεται να βγει σε παραγωγή πριν από 1.5 με 2 έτη. (και μερικές φορές και λίγο είναι) 

Ότι άλλο βγαίνει νωρίτερα είναι ψευτιά, παπατζα, η δεν έχουν γίνει δοκιμές να ξέρουν παρενέργειες, κτλπ κτλπ. 

Οπότε εμβόλιο του στυλ σε 1 μήνα θα είναι έτοιμο, και άλλα τέτοια δεν στέκουν. 

Κανείς και ποτέ δεν είπε για εμβόλιο σε 1 μήνα. Δεν είναι αδύνατο, είναι ανέφικτο. Στις αρχές του 2021 μπορεί να υπάρξει. 

Θεραπεία πολύ νωρίτερα μπορεί να υπάρξει. Τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο. 

Για να χορηγήσεις κάτι σε υγιή πληθυσμό χρειάζεται να είσαι 99,99% σίγουρος.

Για να χορηγήσεις θεραπεία σε κάποιον που πάει για ΜΕΘ ή είναι σε ΜΕΘ αρκεί και 60%.

Για να χορηγήσεις θεραπεία σε κάποιον που νοσεί ελαφρά θέλεις πάλι πολύ υψηλά ποσοστά αλλά όχι αυτά του εμβολίου. 

Για αυτό η θεραπεία μπορεί να έρθει πολύ νωρίτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fmarulezkd είπε

Μπορεί να είναι δήμος, περιφέρεια ή νομός, γι'αυτό το άφησα στα αγγλικά. Δε γνωρίζω τη δομή της Ινδίας, αλλά σίγουρα δεν αναφέρεται στον γενικό πληθυσμό. 

Δεν είναι θέμα πίστης, 3,5 χρόνια ήμουν Σουηδία. 

Δεν γνωρίζω για τη Σουηδία, αλλά δεν γίνεται να γενικεύουμε και να λέμε ότι στο εξωτερικό όλα τα κάνουν σωστά και μόνο εμείς τα κάνουμε στραβά. Η αδελφή μου ζει και εργάζεται στην Περούτζια και ο αδελφός μου στο Αμβούργο. Όλο και κάτι μου έχουν πει για τι δουλειά στο εξωτερικό.

Η πιο αυστηρή εφαρμογή του νόμου και οι έλεγχοι μπορεί να είναι γεγονός σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες, δεν σημαίνει όμως ότι οι εργοδότες στο εξωτερικό νοιάζονται περισσότερο για τους υπαλλήλους τους από τους Έλληνες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gordonas είπε

Χοντροκομμένες εκτιμήσεις που δεν έχουν hard data πουθενά. Αν δεν γίνουν μαζικά τεστ αξιόπιστων τεστ αντισωμάτων σε στατιστικά σημαντικό κομμάτι του πληθυσμού, κανείς δεν μπορεί να ξέρει αξιόπιστα ποσοστά.

Τα hard data είναι πως δεν εξετάζουν ήπιες περιπτώσεις.τους στέλνουν σπίτια τους όπως εδώ.αλλα Ναι μόλις βγουν τα τεστ με τα αντισώματα θα έχουμε μια σίγουρη απαντηση

Επεξ/σία από lionheart20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gordonas είπε

Κανείς και ποτέ δεν είπε για εμβόλιο σε 1 μήνα. Δεν είναι αδύνατο, είναι ανέφικτο. Στις αρχές του 2021 μπορεί να υπάρξει. 

Θεραπεία πολύ νωρίτερα μπορεί να υπάρξει. Τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο. 

Για να χορηγήσεις κάτι σε υγιή πληθυσμό χρειάζεται να είσαι 99,99% σίγουρος.

Για να χορηγήσεις θεραπεία σε κάποιον που πάει για ΜΕΘ ή είναι σε ΜΕΘ αρκεί και 60%.

Για να χορηγήσεις θεραπεία σε κάποιον που νοσεί ελαφρά θέλεις πάλι πολύ υψηλά ποσοστά αλλά όχι αυτά του εμβολίου. 

Για αυτό η θεραπεία μπορεί να έρθει πολύ νωρίτερα.

Το εμβόλιο το κάνουν σε υγιή ατομα γ αυτο θα αργησει.οσο για το φάρμακο αυτο που ανακάλυψαν οι κινέζοι είναι απίστευτα αποτελεσματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Να τονισθει πως την περίοδο της γρίπης, υπήρχαν σχολεία που έκλειναν για 2-3 μέρες μπορει και παραπάνω λόγω έξαρσης.

Υποθέτω οτι αυτο θα συνεχισθεί με τον κορονοιό και θα πρέπει να συνεχισθει να υπάρχει η αδεια ειδικου σκοπού δια παντως. 

Αν με τη γριπη έκλειναν σχολεία με τον ιο τι θα γινει;

Η υπόθεση που κάνω εγω, ειναι πως το καλοκαίρι θα υπάρχει ελευθερία και απο Νοέμβριο περίπου που αρχιζει το κρύο και κλεινουμε παράθυρα κτλ θα έχουμε ξανά περιορισμούς. Μέχρι να βγει εμβόλιο ή θεραπεία που να μην χρηζει εντατικής θεραπείας, έτσι θα ειμαστε.

Το επόμενο κύμα δεν παίζει να είναι τόσο επιθετικό αν έχουν νοσήσει αρκετοί και έχουν αντισώματα, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Το οποίο εμβόλιο, θα το δεχτουν όλοι οι γιατροι να το χορηγήσουν άμεσα?

Ας πούμε το νέο εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα Β, δεν το χορηγούν πολλοί παιδίατροι, όχι επειδη ειναι κατά των εμβολίων αλλά επειδή δεν έχει περάσει χρονικο διάστημα να δουν αν εχει συνεπειες στον οργανισμο. Πολλοί παιδίατροι το αφηνουν στην κριση των γονέων.

Το έχω συζητήσει το θέμα για την μηνιγγίτιδα Β. Το πρόβλημα δεν είναι απλά ότι έχει περάσει μικρό χρονικό διάστημα. Η μηνιγγίτιδα Β από ότι μας είπε η παιδίατρος έχει πολύ λίγα κρούσματα με την αντίστοιχη θνησιμότητα. Βέβαια ακόμα και 10-20 θάνατοι (νομίζω τόσο μικρός ήταν ο αριθμός, ίσως και μικρότερος) τον χρόνο δεν είναι αριθμοί. Είναι παιδάκια. Όσο δεν τυχαίνει στο δικό σου παιδί, σου φαίνονται μικροί οι αριθμοί. Σε κάποιους όμως συμβαίνουν.

Το θέμα λοιπόν με την Μηνιγγίτιδα Β είναι ότι στατιστικά η πιθανότητα είναι πολύ μικρή αλλά υπάρχει. Όσο και να μην είσαι καμένος αντι-εμβολιαστής, κάπου το σταθμίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Το επόμενο κύμα δεν παίζει να είναι τόσο επιθετικό αν έχουν νοσήσει αρκετοί και έχουν αντισώματα, έτσι δεν είναι;

Μας έχουν πει οτι αν νοσίσεις μια φορά δεν θα ξανανοσισεις; Αν ειναι όπως η γριπη, την Η1Ν1 ας πουμε μπορεις να τη κολλήσεις και 2 και 3 φορές σε ένα χρόνο και να σου αλλάξει τα φωτα.

Το θέμα ειναι οτι εκει τα αντιβιωτικά τα καταφέρνουν (όχι σε όλους)

Νομίζω οτι κανεις δεν έχει την ακριβη απάντηση του τι θα γίνει. Έχουμε κλειστει σπίτι για να μην πεθάνει ένα μεγάλο μερος και για να κερδίσουμε χρονο μέχρι να ζεστάνει λιγο ο καιρός και να μην ειμαστε κλεισμένοι μέσα με κλιματιστικά κτλ.

Αναρωτιέμαι εδω, τι αλλαγές θα πρέπει να γινουν σε γραφεια, επιχειρήσεις μέσα στις ζέστες που ειναι ο ένας πάνω στον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Το εμβόλιο το κάνουν σε υγιή ατομα γ αυτο θα αργησει.οσο για το φάρμακο αυτο που ανακάλυψαν οι κινέζοι είναι απίστευτα αποτελεσματικο

Συμφωνώ, αυτό εννοούσα όταν έλεγα για χορήγηση σε υγιή πληθυσμό. Ξέχασα να γράψω την λέξη εμβόλιο. Το εμβόλιο όμως προσφέρει το άγιο δισκοπότηρο. Την ανοσία αγέλης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gordonas είπε

Το θέμα λοιπόν με την Μηνιγγίτιδα Β είναι ότι στατιστικά η πιθανότητα είναι πολύ μικρή αλλά υπάρχει. Όσο και να μην είσαι καμένος αντι-εμβολιαστής, κάπου το σταθμίζεις.

Αυτο ειναι το θέμα.  Μικρή αλλά υπαρκτή. Τωρα που θα ειναι τεράστια η πιθανότητα, τι θα γινει; Θα πάμε όλοι ντουγρου; Ειναι λιγο περίεργο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vali είπε

Δεν γνωρίζω για τη Σουηδία, αλλά δεν γίνεται να γενικεύουμε και να λέμε ότι στο εξωτερικό όλα τα κάνουν σωστά και μόνο εμείς τα κάνουμε στραβά. Η αδελφή μου ζει και εργάζεται στην Περούτζια και ο αδελφός μου στο Αμβούργο. Όλο και κάτι μου έχουν πει για τι δουλειά στο εξωτερικό.

Η πιο αυστηρή εφαρμογή του νόμου και οι έλεγχοι μπορεί να είναι γεγονός σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες, δεν σημαίνει όμως ότι οι εργοδότες στο εξωτερικό νοιάζονται περισσότερο για τους υπαλλήλους τους από τους Έλληνες.

Κοίτα, καταρχήν δε μίλησα μόνο για στη σκοπιά του εργοδότη, αλλά και του υπαλλήλου που δε μπορεί να χάσει το μεροκάματο. Στη Σουηδία αυτά δε γίνονται στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί α) πληρώνεσαι sick day στο 80% του μισθού (0% στη 1η μέρα, κάτι που αφαιρέσανε τώρα με τον ιό) β) Και να σου πει ο εργοδότης έλα (που δε θα στο πει γιατί είναι κ θέμα κουλτούρας) τον γράφεις στα @@ σου, γιατί δε πρόκεται να σε απολύσει. Sick day παίρνεις ακόμα και αν το παιδί σου είναι άρρωστο για να μείνεις σπίτι να το προσέχεις. Ξέρω βέβαια και περιπτώσεις που δεν ισχύουν αυτά και oh surprise, όλες είναι από ελληνικά εστιατόρια με ελληνικό προσωπικό. Σίγουρα και στις αναπτυγμένες χώρες υπάρχουν άτομα σε θέσεις από ανάγκη και που τα εκμεταλλεύονται, αλλά αυτό είναι αμιλητέο ποσοστό συγκριτικά με Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Μας έχουν πει οτι αν νοσίσεις μια φορά δεν θα ξανανοσισεις; Αν ειναι όπως η γριπη, την Η1Ν1 ας πουμε μπορεις να τη κολλήσεις και 2 και 3 φορές σε ένα χρόνο και να σου αλλάξει τα φωτα.

Το θέμα ειναι οτι εκει τα αντιβιωτικά τα καταφέρνουν (όχι σε όλους)

Νομίζω οτι κανεις δεν έχει την ακριβη απάντηση του τι θα γίνει. Έχουμε κλειστει σπίτι για να μην πεθάνει ένα μεγάλο μερος και για να κερδίσουμε χρονο μέχρι να ζεστάνει λιγο ο καιρός και να μην ειμαστε κλεισμένοι μέσα με κλιματιστικά κτλ.

Αναρωτιέμαι εδω, τι αλλαγές θα πρέπει να γινουν σε γραφεια, επιχειρήσεις μέσα στις ζέστες που ειναι ο ένας πάνω στον άλλο.

Να προσθέσω ότι με τον χρόνο που κερδίζουμε, αποκτούμε εμπειρία στην αντιμετώπιση του ιού, παράγουμε προστατευτικά είδη, παράγουμε διαγνωστικά τεστ, ανακαλύπτουμε τεστ αντισωμάτων κτλ. Το βασικό κύμα του SARS2 είναι αυτό που περνάμε τώρα. Ακόμα και να κάνει δεύτερο κύμα το φθινόπωρο θα το αντιμετωπίσουμε πολύ καλύτερα. Για αυτό έχει σημασία η άμυνα τώρα.

Έχουμε χρονικό ορίζοντα μπροστά μας για να λήξει το θέμα, είμαστε σε πολύ καλό σημείο, συνηθίσαμε λίγο-πολύ στο μέσα, κρίμα είναι να το χαλάσουμε για 4-5 εβδομάδες που έχουν μείνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gordonas είπε

Συμφωνώ, αυτό εννοούσα όταν έλεγα για χορήγηση σε υγιή πληθυσμό. Ξέχασα να γράψω την λέξη εμβόλιο. Το εμβόλιο όμως προσφέρει το άγιο δισκοπότηρο. Την ανοσία αγέλης. 

Ας βγει το φάρμακο πρώτα και ας περιμένουμε λίγους μήνες και για το εμβόλιο.να σταματήσει να πεθαίνει τόσος κόσμος,είμαι περίεργος και για το κόστος του εμβολίου όταν βγει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Υποθέτω οτι αυτο θα συνεχισθεί με τον κορονοιό και θα πρέπει να συνεχισθει να υπάρχει η αδεια ειδικου σκοπού δια παντως. 

Η άδεια ειδικού σκοπού δεν μπορεί να συνεχιστεί δια παντός, για να λειτουργήσει το κράτος και η κοινωνία οι άνθρωποι πρέπει να εργάζονται. Καλά την δώσανε για κάποιο διάστημα μέχρι να δούμε τι γίνεται και που πάει το πράγμα. Τώρα πρέπει να ψάξουν άλλες λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Αν και δεν αφορά το τοπικ, είμαι σίγουρος πως όταν έχεις να κάνεις με εκκλησία και ομάδες, υπερισχύει ακομα η εκκλησία. Μη μπουμε στη κουβέντα του πόσοι ειναι πραγματικά άθεοι και πόσοι κάνουν τους άθεους .

Η ουσία ειναι πως πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο βημα το ότι έκλεισαν οι εκκλησίες που δείχνει και τη σοβαρότητα της κατάστασης.

Κατά τα άλλα, υπάρχει εξαίρεση για τα ΑμεΑ, κατόπιν επίδειξης της βεβαίωσης ΚΕΠΑ για τη χρήση πισίνας, ύστερα από την έκκληση της κυρίας Σταματάτου που είναι η μητέρα του Γιάννη στο γνωστό σε αρκετούς "η ζωή μου με τον Γιάννη". (Απ ότι κατάλαβα δεν ισχυουν γενικα οι περιορισμοι για τετοιους ανθρωπους )

Ο Πρωθυπουργός όχι απλά ευαισθητοποιήθηκε, αλλά έκανε τηλεσυνδιάσκεψη με τη μητέρα του παιδιού και δέχτηκε τις προτάσεις της.

https://www.iefimerida.gr/ellada/eyharisto-mias-miteras-ston-kyriako-mitsotaki-epeidi-akoyse-tin-ekklisi-tis

Ο ολυμπιακος φιλε εινια θρησκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...