Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε εμας πρεπει να κρατησουν πιο πολυ τα μετρα σε σχεση με την ιταλια αν θελουμε να μην εχουμε peak στη καμπυλη. Ο σκποπος αυτος ειναι, παιρνουμε μετρα, πλατιαζουμε τη καμπυλη (αρα και τη διαρκεια των μετρων) και πεθαινουν λιγοτεροι και σε περισσοτερο χρονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

σε εμας πρεπει να κρατησουν πιο πολυ τα μετρα σε σχεση με την ιταλια αν θελουμε να μην εχουμε peak στη καμπυλη. Ο σκποπος αυτος ειναι, παιρνουμε μετρα, πλατιαζουμε τη καμπυλη (αρα και τη διαρκεια των μετρων) και πεθαινουν λιγοτεροι και σε περισσοτερο χρονο.

Δεν γίνεται να καθόμαστε πάνω από 1,5 μήνα συνολικά.

Θα έχουμε άλλα σοβαρά προβλήματα. Δική μου γνώμη είναι ότι έχει χρόνο το κράτος να δράσει, αν δεν μπορεί να μας καλύψει σε 90 μέρες, τι θα αλλάξει σε 120 μέρες; Δεν έχει νόημα.

Μας ζήτησαν χρόνο, για να παράξουν αντισυπτικά, μάσκες να φέρουνε, ΜΕΘ και προσωπικό. Να καθόμαστε και άλλον μήνα(τον Μαιό) γιατί;

Πιο πολύ ζημιά θα κάνει σε όλους παρά βοηθήσει. Πρέπει να έχουν το λεγόμενο deadline στα σχεδιά τους και να αντιλαμβάνονται όχι χρειάζεται να έχουμε ισσοροπία στα μέτρα ασφάλειας και ζωής και όχι όλα τέρμα στην ασφάλεια, δεν έχει νόημα.

Αυτά. Δικιά μου γνώμη πάντως. 

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ίδιο σκοπό έχουμε. Η διαφορά είναι πως η Ιταλία άρχισε με μερικό lockdown περιοχών, όταν είχει μερικά κρούσματα και πέρασε στο ολικό lockdown όταν μετρούσε 10000 επιβεβαιωμένα κρούσματα και 300 θανάτους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s1mplement είπε

Δεν γίνεται να καθόμαστε πάνω από 1,5 μήνα συνολικά.

Θα έχουμε άλλα σοβαρά προβλήματα. Δική μου γνώμη είναι ότι έχει χρόνο το κράτος να δράσει, αν δεν μπορεί να μας καλύψει σε 90 μέρες, τι θα αλλάξει σε 120 μέρες; Δεν έχει νόημα.

Μας ζήτησαν χρόνο, για να παράξουν αντισυπτικά, μάσκες να φέρουνε, ΜΕΘ και προσωπικό. Να καθόμαστε και άλλον μήνα(τον Μαιό) γιατί;

Πιο πολύ ζημιά θα κάνει σε όλους παρά βοηθήσει. Πρέπει να έχουν το λεγόμενο deadline στα σχεδιά τους και να αντιλαμβάνονται όχι χρειάζεται τα έχουμε ισσοροπία στα μέτρα ασφάλειας και ζωής και όχι όλα τέρμα στην ασφάλεια, δεν έχει νόημα.

Αυτά. Δικιά μου γνώμη πάντως. 

Γιατι δε γινεται πανω απο 1,5 μηνα? Δε το καταλαβα το σκεπτικο σου. Μιλας απο ιατρικης αποψης ή οικονομικης? Απο οικονομικης αλλοι δεν αντεχουν πεντε μερες οχι μηνα και αλλοι αντεχουν να μην ξαναδουλεψουν μεχρι τα βαθια γεραματα τους. Το κρατος δε καθεται να κοιταει τετοια θεματα, τη καμπυλη των θυματων κοιταει και  μονο αυτη.

Τωρα τι αλλαζει απο 90 σε 120 μερες ή 150 μερες δεν εισαι σε θεση να ξερεις ουτε εσυ ουτε εγω. Αυτοι ξερουν καλυτερα. Και δεν νομιζω οτι μας ζητησαν καποιο χρονο, δεν νομιζω οτι ρωτησαν ουτε εσενα ουτε εμενα. Ισως ρωτησαν καποιους, αλλα αυτοι πρεπει να ειναι οι γνωστες οικογενειες της χωρας.

Νομιζω οτι μιλας καθαρα οικονομικα παντως. Πηγαινε πες σε εναν που θα πεθανει αν δε παρει μετρα το κρατος οτι πιο πολυ ζημια θα κανει σε <<ολους>> μια παραταση.

Deadline σαφως και υπαρχει, απλα δε τη ξερεις, μαλλον θα εχουν εναν συγκεκριμενο αριθμο θυματων πανω απο τον οποιο τα μετρα θα εχουν ολοκληρωσει τον στοχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο αλλά.... Στην πόλη μου βλέπω να λειτουργεί το μαγαζί του ένας κουρέας με κατεβασμένα τα ρολά και κλειδωμένος μέσα. Είναι 1Χ1 ο χώρος, πραγματικά θα μπορούσε να είναι πολύ επικίνδυνο για όσους ρισκάρουν να πάνε να κουρευτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, 1comment said:

Ψιλοάσχετο αλλά.... Στην πόλη μου βλέπω να λειτουργεί το μαγαζί του ένας κουρέας με κατεβασμένα τα ρολά και κλειδωμένος μέσα. Είναι 1Χ1 ο χώρος, πραγματικά θα μπορούσε να είναι πολύ επικίνδυνο για όσους ρισκάρουν να πάνε να κουρευτούν.

Γιατί δεν το καταγγελεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ψιλοάσχετο αλλά.... Στην πόλη μου βλέπω να λειτουργεί το μαγαζί του ένας κουρέας με κατεβασμένα τα ρολά και κλειδωμένος μέσα. Είναι 1Χ1 ο χώρος, πραγματικά θα μπορούσε να είναι πολύ επικίνδυνο για όσους ρισκάρουν να πάνε να κουρευτούν.

Ειδες που καποιοι εχουν βαλει ως deadline το μηκος της τριχας τους? Ετσι για να μη λες οτι ολοι αντεχουν 90 μερες. Οκ λαθος του κουρεα αλλα εδω μιλαμε οτι δουλευει με τηλεφωνικα ραντεβου, με κοσμο που δεν νοιωθει τιποτα.

4 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Γιατί δεν το καταγγελεις;

Δεν εχει μασκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Γιατί δεν το καταγγελεις;

1. Γιατί έχουμε κι εμείς κλειστό μαγαζί και τον καταλαβαίνω ειδικά αν δεν είναι στα μέτρα στήριξης (πολλά κλειστά μαγαζιά δεν θα πάρουν τίποτα λόγω κύριου καδ, άρα ναι θα δουλέψουν για να βγάλουν τα προς το ζην).

και 2. Γιατί είναι με κατεβασμένα ρολά και κλειδωμένος. Δεν μπορούν να τον πιάσουν.  Εγώ τον είδα δυο συνεχόμενες μέρες που βγήκε να πάρει καφέ και είχε πελάτη μέσα.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ίσα ίσα επειδή έχεις δικό σου μαγαζί έπρεπε να καταγγείλεις. Δηλαδή εσύ που εισαι νόμιμος να "πεινασεις" 

 

2. Πάρε ένα τηλεφωνο εκεί που πρέπει και θα γίνει η δουλεια. Αν δε γίνει, ανοιξε και συ το μαγαζί σου.

 

 

 

Μάλλον κάποιοι δεν εχουν καταλάβει ότι όντως υπάρχει υγειονομικο πρόβλημα. 

Τελικά μόνο αν πιάσουμε κανα δεκαχιλιαρο νεκρούς θα συγκινηθούμε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μόλις έχεις συνειδητοποιήσει ότι έχεις έρθει σε επαφή με άτομο που ήρθε σε επαφή με άτομο που έχει κοροναιό πώς πρέπει να νιώθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Niki2 said:

Όταν μόλις έχεις συνειδητοποιήσει ότι έχεις έρθει σε επαφή με άτομο που ήρθε σε επαφή με άτομο που έχει κοροναιό πώς πρέπει να νιώθεις;

Σαν τι να νιώσεις; 

Αν τηρησες κανόνες υγιεινής και αποστάσεις 99% είσαι οκ. 

Αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο του 1%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Μαλλον ισχυει φιλε αυτο, αλλα πραγματικα αν τα μετρα πιασουν τοπο, μη σου πω γινουν και πιο σκληρα, διαφημιση αποτελει για τη χωρα σε ολους τους τομεις και μονο κερδος θα εχει. Η σεζον ειναι χαμενη παγκοσμιως. Οι εργαζομενοι με τους μισθους πεινας που επαιρναν δεν εχουν φραγκο για να περιμενουν. και οι επαγγελματιες εχουν μαζεψει αρκετα μετα απο 3-4 χρονιες σερι σε ρεκορ τουριστων (σε συνδιασμο με τους φτηνους μισθους που πληρωναν). Αυτη ειναι η αληθεια και ως συνηθως θα τη πληρωσουν οι ιδιοι που την πληρωνουν καθε φορα.

Ότι πιο ανακριβές, άστοχο, πονηρο και προκλητικό  έχω διαβάσει μέσα εδώ. 

Άνοιξε και εσυ μια επιχείρηση να πλουτίσεις στον τουριστικό κλάδο. Και κανε και πμ να σου δώσω συμβουλές αν θες πως να γίνεις αυτά που περιγράφεις. 

Αυτή η εμμονή που έχετε με τους επιχειρηματιες με έχει ξεπεράσει. 

Επεξ/σία από pdiomidis
  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, d_gkal είπε

1. Ίσα ίσα επειδή έχεις δικό σου μαγαζί έπρεπε να καταγγείλεις. Δηλαδή εσύ που εισαι νόμιμος να "πεινασεις" 

2. Πάρε ένα τηλεφωνο εκεί που πρέπει και θα γίνει η δουλεια. Αν δε γίνει, ανοιξε και συ το μαγαζί σου.

Μάλλον κάποιοι δεν εχουν καταλάβει ότι όντως υπάρχει υγειονομικο πρόβλημα. 

Τελικά μόνο αν πιάσουμε κανα δεκαχιλιαρο νεκρούς θα συγκινηθούμε. 

Να σου πω. Εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ εκεί μέσα. Όσοι πάνε, φταίνε εκείνοι θα μου επιτρέψεις να πω. Τι να καταγγείλω λοιπόν; Τους έμπασε με το ζόρι; Αυτός ρισκάρει τη ζωή του και οι πελάτες του το ίδιο. Οι οικογένειές τους θα τους δουν κουρεμένους άρα ξέρουν ότι ρισκάρουν κι αυτές (ας τους απομονώσουν). Όλοι συνένοχοι είναι και θα έχουν την ευθύνη αν κολλήσουν.

6 λεπτά πριν, Niki2 είπε

Όταν μόλις έχεις συνειδητοποιήσει ότι έχεις έρθει σε επαφή με άτομο που ήρθε σε επαφή με άτομο που έχει κοροναιό πώς πρέπει να νιώθεις;

Αν με το επαφή εννοείς...σεξ, ε την πάτησες. Τι άλλο να σου πούμε. Είπαν να κρατάμε αποστάσεις. Ναι οκ, θα δούμε και κάποιους φίλους αλλά σε απόσταση. Όχι δίπλα τους ούτε φάτσα φόρα.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μετρα θα κρατήσουν μέχρι τα μέσα έως τέλη Μαΐου, αν κρατήσουν περισσότερο θα υπαρξει γενικευμένη ανυπακοή και μη τήρηση. Οι περισσότεροι προβλέπουν σε μείωση και υποχώρηση λόγω ζέστης και καλοκαιριού, πράγμα που δεν είναι σίγουρο ακόμα. Πάντως εδώ Αθήνα ακόμα χειμωνιάτικο σκηνικό έχουμε παρόλα τα διαστήματα καλοκαιριας και άνοιξης μέσα στην χειμερινή περίοδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...