Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ήμουν κυβέρνηση θα έκανα πρόγραμμα εσωτερικού τουρισμού.

Με κουπόνια -κοινωνικός τουρισμός κλπ.

Συμφωνία με ξενοδόχους για πτώσεις τιμών με μεγάλο ποσοστό έκπτωσης και με ψιλοεπιδοτήσεις σε ελευθερους επαγγελματίες ,ιδ.υπάλληλους,οικογένειες κλπ.

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Γαλλια και ΗΠΑ σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος στους νεκρούς, αποκλιμάκωση φαίνεται σε Ιταλία και Ισπανία. 

Όσο για τουρισμό που λέτε, θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι αν έχουμε έστω το 50% της περσινής κίνησης, πιστεύω πως θα είναι ακόμα χειρότερα. Η συντριπτική πλειοψηφία ατόμων που ερχόντουσαν εδώ προέρχονται από χώρες με μεγαλα προβλήματα από τον κορωνοιο που δεν θα έχουν ηρεμισει ούτε τον Ιούνιο, το καλοκαίρι όλοι θα μετρουν τις πληγές τους, διακοπές δεν θα πάει κανείς, δεν θα θέλει να ξοδέψει κανένας χρήματα. 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να εχουμε το 50% με Απριλιο Μαιο 100% χαμενους.

12 λεπτά πριν, ryu_hadouken είπε

Αν ήμουν κυβέρνηση θα έκανα πρόγραμμα εσωτερικού τουρισμού.

Με κουπόνια -κοινωνικός τουρισμός κλπ.

Συμφωνία με ξενοδόχους για πτώσεις τιμών με μεγάλο ποσοστό έκπτωσης και με ψιλοεπιδοτήσεις σε ελευθερους επαγγελματίες ,ιδ.υπάλληλους,οικογένειες κλπ.

😁😁😁😁

Τα πιασαμε τα λεφτα μας με τους ελληνες τουριστες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Κοίτα, καταρχήν δε μίλησα μόνο για στη σκοπιά του εργοδότη, αλλά και του υπαλλήλου που δε μπορεί να χάσει το μεροκάματο. Στη Σουηδία αυτά δε γίνονται στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί α) πληρώνεσαι sick day στο 80% του μισθού (0% στη 1η μέρα, κάτι που αφαιρέσανε τώρα με τον ιό) β) Και να σου πει ο εργοδότης έλα (που δε θα στο πει γιατί είναι κ θέμα κουλτούρας) τον γράφεις στα @@ σου, γιατί δε πρόκεται να σε απολύσει. Sick day παίρνεις ακόμα και αν το παιδί σου είναι άρρωστο για να μείνεις σπίτι να το προσέχεις. Ξέρω βέβαια και περιπτώσεις που δεν ισχύουν αυτά και oh surprise, όλες είναι από ελληνικά εστιατόρια με ελληνικό προσωπικό. Σίγουρα και στις αναπτυγμένες χώρες υπάρχουν άτομα σε θέσεις από ανάγκη και που τα εκμεταλλεύονται, αλλά αυτό είναι αμιλητέο ποσοστό συγκριτικά με Ελλάδα. 

Meanwhile in live your myth in Greece 🤧

spiti-douleia.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθήτρια της Γ' λυκείου, έστειλε επιστολή στο υπουργείο Παιδείας, να της πουν ΠΟΤΕ θα γίνουν οι Πανελλαδικές.

Ρε, κοπέλα μου, κάτσε να διαβάσεις και άστα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gorilas13 είπε

 Έτσι ακριβώς πάει το πράγμα. Το θέμα είναι πως θα κινήσει η Ελληνική οικονομία χωρίς Τουρισμό?

Πιστεύω πως ΑΝ σωθεί κάτι απο τουρισμό φέτος, θα είναι απο τον εσωτερικό τουρισμό... (κ αυτό στην καλύτερη περίπτωση)

Τουρίστες απο το εξωτερικό τους ξεχνάμε για τη σεζόν, για διάφορους λόγους... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Πιστεύω πως ΑΝ σωθεί κάτι απο τουρισμό φέτος, θα είναι απο τον εσωτερικό τουρισμό... (κ αυτό στην καλύτερη περίπτωση)

Τουρίστες απο το εξωτερικό τους ξεχνάμε για τη σεζόν, για διάφορους λόγους... 

Αν δεν διπλασιαστουν οι τιμες για να βγαλουν οσα χασαν θα το σκεφτομουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gorilas13 είπε

 Έτσι ακριβώς πάει το πράγμα. Το θέμα είναι πως θα κινήσει η Ελληνική οικονομία χωρίς Τουρισμό?

Δεν θα...case closed🙈
https://read.oecd-ilibrary.org/view/?ref=126_126496-evgsi2gmqj&title=Evaluating_the_initial_impact_of_COVID-19_containment_measures_on_economic_activity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τουρισμός με ξένους παγκοσμίως είναι δύσκολο να προχωρήσει αν δε βρεθεί εμβόλιο και φαρμακο . 

Το θέμα είναι να βρεθεί λύση να ανοίξουν οι επιχειρήσεις από τον άλλο μήνα. 

Έστω με αυστηρά μέτρα ασφαλείας και χιλιάδες τεστ. 

Πχ καραντίνα για ηλικιωμένους, είσοδος σε μαγαζιά όπως γίνεται τώρα στα σουπερμάρκετ, λειτουργία μαγαζιών με διευρυμένο ωράριο, χωρών εστίασης μόνο σε εξωτερικούς χώρους και αραιά, τηλεεργασια όπου είναι δυνατόν..... 

Μεγάλες συγκεντρώσεις όπως συναυλίες σινεμά γήπεδα κλπ πρέπει να συνεχίσουν να απαγορευονται. 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 1comment είπε

Να σου πω. Εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ εκεί μέσα. Όσοι πάνε, φταίνε εκείνοι θα μου επιτρέψεις να πω. Τι να καταγγείλω λοιπόν;

Αυτός ο ωχαδερφισμός έχει καταντήσει την κοινωνία μας ρδελομπου.

Όταν ο φρεσκοκουρεμενος πιάσει την προσβεβλημένη μύτη του και μετά την σακούλα στο μάρκετ που θα πιάσει το παιδι/γυναίκα/γονέας σου τότε θυμήσου να κάνεις μοκο τις οποιεσδήποτε καταγγελίες πάνω από αναπνευστηρες!

2 ώρες πριν, 4saken είπε

😁😁😁😁

Τα πιασαμε τα λεφτα μας με τους ελληνες τουριστες!

Στην αναβροχια καλο και το χαλάζι. Αν και από ότι φαίνεται μερικοί προτιμούν να ψοφήσουν από ξηρασία φωνάζοντας για λειψυδρία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω κι εγώ για τον κουρέα. Γιατί να τον καταγγειλεις; Το ρίσκο είναι δικό του και του πελάτη. Θα μου πεις: ναι αλλά μετά ο πελάτης θα κολλήσει, θα έρθει στην πολυκατοικία που μένω κι εγώ όπως κι αυτός, θα μπει στο ασανσέρ και μετά μπορεί κι εγώ να κολλήσω. Ευθύνεται ο κουρέας; Ε όχι ρε φίλε. Ο άνθρωπος προσπαθεί να βγάλει λεφτά για να ζήσει. Εδώ είναι η ευθύνη του κράτους. Κράτησε μας χορτατους για να μη θυσιάζουμε την υγεία μας. Γιατί μη μου πει κανείς ότι δεν ξέρει τι ρίσκο παίρνει. Ρισκάρει το σημαντικότερο: την υγεία του. 

Ο εργάτης που πέθανε από κοροναιο σε επιχείρηση που δε σταμάτησε να δουλεύει ενώ είχε επιβεβαιωμένο κρούσμα, γιατί πήγαινε; Μήπως για να μπορεί να προσφέρει ένα πιάτο φσι στην οικογένειά του και στον εαυτό του;

Επεξ/σία από panostom
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Αν ήμουν κυβέρνηση θα έκανα πρόγραμμα εσωτερικού τουρισμού.

Με κουπόνια -κοινωνικός τουρισμός κλπ.

Συμφωνία με ξενοδόχους για πτώσεις τιμών με μεγάλο ποσοστό έκπτωσης και με ψιλοεπιδοτήσεις σε ελευθερους επαγγελματίες ,ιδ.υπάλληλους,οικογένειες κλπ.

υπάρχουν ήδη τα κουπόνια κοινωνικού τουρισμού.

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται επιπλέον επιδοτήσεις. Οι τιμές των ξενοδοχείων θα πέσουν από μόνες τους αναγκαστικά για να προσελκύσουν κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανά εκατομμύριο κατοίκων, η Ελλάδα μετρά περίπου 7 θανάτους (παρόμοια αναλογία και με την Κύπρο), και βρίσκεται στην 38η θέση διεθνώς. Ο παγκόσμιος μέσος όρος είναι 8,4 θάνατοι ανά εκατομμύριο κατοίκων. Σε επίπεδο ΕΕ, η χώρας μας είναι 17η και στην ευρωζώνη 14η.

https://m.lifo.gr/now/greece/277035/koronoios-i-thesi-tis-elladas-ston-pagkosmio-xarti-tis-pandimias-kroysmata-thanatoi-kai-test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...