Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα ήθελα να πω ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους διαχειριστές του insomnia για το βήμα που μας δίνουν και για τη δυνατότητα να σχολιάσουμε (όπως νομίζει ο καθένας) το θέμα του κορωνοϊού.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Havik είπε

τους 13 πρέπει να γίνει τεστ και αν βρεθούν θετικοί να τους μαμισουν μπας και αρχίσουν να σκέπτονται!

13 απ'τους 217 (6%) βρήκαν εκτός καραντίνας. Επίσης, δεν είπαν πως τους βρήκαν να κάνουν πάρτι με άλλους 5 ή κάτι τέτοιο. Αυτό που είπαν μόνο ήταν πως τους βρήκαν "είτε εκτός είτε πέριξ της οικίας τους και όχι εντός αυτής".  Αυτό το "πέριξ της οικίας τους" αναρωτιέμαι τι σημαίνει. Στον κήπο;; (!) Γενικά δεν μου ακούγεται πως έσπασαν το ουσιαστικό κομμάτι, δηλαδή το social distancing.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγώ απλά θα πω ότι αυτού του είδους η "περιορισμένη απαγόρευση κυκλοφορίας/μετακινήσεων" είναι καταδικασμένη να αποτύχει

γιατί έχουμε πολίτες που δεν ξέρουν τι σημαίνει ατομική ευθύνη

και απλά θα το αφήσουν να κυλίσει το πράγμα (διαφορά 15-20 ημερών) έχουμε με την Ιταλία/Ισπανία πράγμα που σημαίνει ότι αν οι πολίτες δεν αναλάβουν ατομικά την ευθύνη να αυτοπεριορίσουν τις μετακινήσεις τους

θα έχει ως αποτέλεσμα την εξάπλωση του ιού

και αυτό σημαίνει απλά ότι θα νοσήσουν εκατοντάδες/χιλιάδες άνθρωποι , θα πεθάνουν εκατοντάδες/χιλιάδες άνθρωποι

θα καταρρεύσει το εθνικό σύστημα υγείας και φυσικά η οικονομία καθώς θα κλείσουν όλες οι επιχειρήσεις αν υπάρξει έξαρση του ιού

και τότε θα βλέπουμε εικόνες όπως στην Ιταλία/Ισπανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγαλα προβληματα θελουν και σκληρες αποφασεις,η σημερινη αποφαση δυστυχως δεν θα κανει τιποτα,απλα δε παιρνουν το ρισκο ενος ολικου lockdown για να μη φανουν πολυ κακοι στον κοσμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thirios είπε

Εγώ θα ήθελα να πω ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους διαχειριστές του insomnia για το βήμα που μας δίνουν και για τη δυνατότητα να σχολιάσουμε (όπως νομίζει ο καθένας) το θέμα του κορωνοϊού.

αυτο ξαναπεστο,

και γραψτο με μεγαλα γραμματα, γιατι εστω και με ενα 10%, το να μεινεις σε διαλογο με επιχειρηματα ειναι σχεδον αδυνατο

και δεν αναφερομαι σε δικα μου ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

13 απ'τους 217 (6%) βρήκαν εκτός καραντίνας. Επίσης, δεν είπαν πως τους βρήκαν να κάνουν πάρτι με άλλους 5 ή κάτι τέτοιο. Αυτό που είπαν μόνο ήταν πως τους βρήκαν "είτε εκτός είτε πέριξ της οικίας τους και όχι εντός αυτής".  Αυτό το "πέριξ της οικίας τους" αναρωτιέμαι τι σημαίνει. Στον κήπο;; (!) Γενικά δεν μου ακούγεται πως έσπασαν το ουσιαστικό κομμάτι, δηλαδή το social distancing.

 

Φαντάσου ότι βγήκαν μόνο εκτός πολυκατοικίας, αν είναι φορείς, ακούμπισαν την εξώπορτα στην είσοδο.

Οπότε ήδη έθεσαν σε κίνδυνο όλους στην πολυκατοικία που θα ακουμπίσουν την πόρτα και το προσωπό τους στην συνέχεια.

Δεν είναι μόνο social distancing στην περιτπτωση τους που νοιάζει.

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ απλά θα πω ότι αυτού του είδους η "περιορισμένη απαγόρευση κυκλοφορίας/μετακινήσεων" είναι καταδικασμένη να αποτύχει

γιατί έχουμε πολίτες που δεν ξέρουν τι σημαίνει ατομική ευθύνη

  

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Το συγκεκριμένο μέτρο μου θυμίζει την συμβουλή ενός διαιτολόγου μου, που μου έλεγε πως μόνο που θα γράφω τι τρώω (και μετά θα το βλέπω) είναι η μισή νίκη. Μόνο που θα μπούμε όλοι στην διαδικασία αυτή μπορεί να είναι αρκετό για να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν είναι απαραίτητο να το κάνουν 100% όλοι ή όλοι σωστά κλπ κλπ.

Προσωπικά περισσότερο φοβάμαι το κομμάτι των τεστ, το σύστημα υγείας πως θα τα παέι κλπ.

Όσων αφορά την ατομική ευθύνη νομίζω πως έχουμε κάτσει όλοι μας απέναντι από κάποια οθόνη (τηλεόραση; υπολογιστής; κινητό;) και βλέπουμε τους ίδιους 10-30-100 που δεν ακολούθησαν τις οδηγίες.

  

3 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Φαντάσου ότι βγήκαν μόνο εκτός πολυκατοικίας, αν είναι φορείς, ακούμπισαν την εξώπορτα στην είσοδο. (...) Δεν είναι μόνο social distancing στην περιτπτωση τους που νοιάζει.

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι ...επειδή όλοι θα προσέχουν και όλοι πλένουν τα χέρια τους αφού γυρίσουν σπίτι.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimpa16 είπε

89366374_1108065459535388_6753549731785342976_o.jpg

Καλά, το γεγονός ότι ορισμένοι Νεάντερταλ δε λένε να καταλάβουν ότι η φάση δεν προσφέρεται για εκδρομούλες/εκκλησίες/πάρτι είναι πράγματι εξωφρενικό ΑΛΛΑ αν το κράτος ήθελε να δουλέψει σωστά, δε θα είχε το σύστημα υγείας τόσα κενά και ελλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υπενθυμίσω ότι στην αρχή όλου αυτού οι μισοί λέγατε "σιγά μια γρίπη είναι" και γελάγαμε.

Συντονιστείτε αδέρφια, αφήστε τα GDPR και τα γιατί αυτό και γιατί το άλλο, να κλειστούμε σπίτια να κάνουμε παρέα ο ένας στον άλλο να το ξεπεράσουμε κι αυτό.

Όταν τελειώσουν όλα πιστέψτε με θα έχουμε χρόνο και θα τα βάλουμε κατω, θα τσακωθούμε τότε πράσινοι, κόκκινοι και μπλε, χριστιανοί και άθεοι, όπως ξέρουμε να κάνουμε τόσα χρόνια.

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερμ..Εγω που ειμαι  IT σε εταιρια,και εχουμε 30 υπαλληλους με τηλεργασια και σε λιγο αλλους 80,με ωραριο 9-5,οταν θελησω να παω για προβληματα των χρηστων εκτος δικου μου ωραριου,πως θα παω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις επομενες μερες θα φανει αν αρχισουν να αποδιδουν τα μετρα στην ιταλια. Νεα Κρουσματα και Θανατοι ειναι στο -15% σε σχεση με χθες αλλα μπορει να ειναι και τυχαιο. Αν σταθεροποιηθουν εδω ειναι και για εμας καλη ενδειξη γιατι ηταν και αυτοι λιγο απειθαρχοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ένας που είχε ανοιξει θέμα για το να πάει Ιταλία ή όχι τι έγινε? και που είναι όλοι οι θαρελλοί που του έλεγαν πήγαινε :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Swimmer21 είπε

Να υπενθυμίσω ότι στην αρχή όλου αυτού οι μισοί λέγατε "σιγά μια γρίπη είναι" και γελάγαμε.

 

 

 

μαζι με τους μισους να βαλεις και τον Τσιοδρα που υποτιθετε στην ελλαδα εχει γινει θεος....

Στηνν αρχη ολου αυτου ελεγε οτι ολα ειναι πριμα και δεν ειναι ενας απλος μισος οπως εμεις οι φαφλαταδες του ινσομνια σωστα?

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tornado said:

μαζι με τους μισους να βαλεις και τον Τσιοδρα που υποτιθετε στην ελλαδα εχει γινει θεος....

Στηνν αρχη ολου αυτου ελεγε οτι ολα ειναι πριμα και δεν ειναι ενας απλος μισος οπως εμεις οι φαφλαταδες του ινσομνια σωστα?

Τα έλεγε βάσει επιστημονικών δεδομένων που μέχρι και η Κίνα τότε έλεγε ότι δεν μεταδίδεται καν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.

Το ποιος είναι ο ήρωας και τι θα γίνει θα τα δούμε στο τέλος.

Ας γίνει ο καθένας ήρωας για τον διπλανό του μένοντας σπίτι.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...