Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, μπουρτζοβλαχος said:

Οταν γινονται πειρατιες σε αεροδρομια και κατασχετουν ιατρικο εξοπλισμο απο καθε εκαστοτε κυβερνηση σκεψου να δεις τι  πειρατιες θα γινονται σε εισαγωμενα και εξαγωγιμα αγροεφοδια  για την επισιτιστικη κριση, το προβλημα δεν θα ειναι η ελλειψη χρηματος το προβλημα θα ειναι οι ελλειψεις τροφιμων και θα μας μεινουν τα ευρω για χαρτοπολεμο

Αλήθεια ρωτάω. Έχει γίνει παύση του πρωτογενή και δευτερογενή τομέα παραγωγής; Δηλαδή παραγωγή και μεταποίηση;  Κλείσιμο εργοστασίων και σταμάτημα αγροτικών εργασιών; Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι έχει επηρεαστεί ο τριτογενής τομέας.  Η πώληση των προϊόντων και οι υπηρεσίες γενικά. Δεν έχει σταματήσει η παραγωγή βασικών αγαθών. Κάνω λάθος; Δεν υπάρχει λόγος να σταματήσει νομίζω κιόλας. Το πρόβλημα με τον ιό είναι σε κλειστούς χώρους οπού μεταδίδεται εύκολα η σε ανοιχτούς με πολύ συνωστισμό. Νομίζω οι αγροτικές εργασίες δεν ανήκουν σε κάποια από τις δύο κατηγορίες. 

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αν γίνει διάλογος με τους ΧΟ και με την Εκκλησία, θα πρέπει να γίνει διάλογος με όλες τις ομάδες του πληθυσμού που έχει μπει στον πάγο το χόμπι τους. (...) Αν αρχίσουμε και μπαίνουμε σε διάλογο, τότε θα αρχίσουν να υπάρχουν παραθυράκια και η καραντίνα θα γίνεται μόνο στη θεωρία. (...) Με το δεδομένο ότι αν αρχίσουμε να μπαίνουμε σε διάλογο με όλο τον πληθυσμό, τότε καραντίνα δεν εφαρμόζεται επί της ουσίας, πες μου γιατί να μπουν σε διάλογο με την Εκκλησία και όχι με οποιονδήποτε άλλο; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που πρέπει να γίνονται εξαιρέσεις;

Τα Χόμπι τους όχι, αλλά σημαντικά κομμάτια της ζωής τους (π.χ. εργασιακά, θρησκευτικά κλπ θέματα) ναι.  Πολλά δεδομένα πήρες, χωρίς φυσικά να είναι δεδομένα. Ο λόγος, όπως έγραψα direct quote: για να μην δούμε Χριστιανούς αντάρτες. Δεν θα φταίνε οι αντάρτες σε αυτή την περίπτωση, την εντύπωση πως πρέπει να γίνει αντάρτικο θα τους έχουν δώσει. ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Αν πάρουμε ως τα μόνα αξιόπιστα δεδομένα ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα για τον ιό, τα δεδομένα του κρουαζιερόπλοιου Diamond Princess λόγω κλειστού περιβάλλοντος.

Στα 712 κρούσματα έχουμε 11 νεκρούς (+10 που είναι ακόμη σε ΜΕΘ). Δηλαδή θνησιμότητα 1.54% εώς 2.95% αν δε τα καταφέρει κανένας απο τις ΜΕΘ.

Αν λάβουμε υπόψη όμως ότι οι επιβαίνοντες  ήταν μεγάλης ηλικίας, ενώ η μέση ηλικία στην Ελλάδα είναι π.χ τα  43 έτη και ότι ο ιός απο ότι ξέρουμε σίγουρα αυξάνει κατα πολύ σε θνησιμότητά σε μεγαλύτερες ηλικίες. Τότε μιλάμε για ποσοστό θνησιμότητας που μάλλον πλησιάζει το 1%. Με δεδομένο πάντα ότι το σύστημα υγείας εξυπηρετεί όσα κρούσματα θα το χρειαστούν.

 Εφόσον σίγουρα οι θάνατοι απο τον ιό που δίνονται είναι πιο αξιόπιστος αριθμός, ίσως είναι και λιγότεροι απο την πραγματικότητα όπως έχει αναφερθεί στην Ιταλία. Πάμε σε αριθμούς πραγματικών κρουσμάτων, Αριθμός θανάτων * 100 (τουλάχιστον). Οπότε στην Ελλάδα (73 θάνατοι) 7300+ κρούσματα και Ιταλία (15800 θάνατοι) σε 1.600.000 το ελάχιστο.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έναν έναν τους τσιμπάνε τους παραβάτες στην Ισπανία

σαν τις ρώγες από σταφύλια

τσουπ και μέσα 😄

νομος και ταξη 🤠

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2020/03/25/8838693719587506903/640x360_MP4_8838693719587506903.mp4

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Αλήθεια ρωτάω. Έχει γίνει παύση του πρωτογενή και δευτερογενή τομέα παραγωγής; Δηλαδή παραγωγή και μεταποίηση;  Κλείσιμο εργοστασίων και σταμάτημα αγροτικών εργασιών; Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτί έχει επηρεαστεί ο τριτογενής τομέας;  Η πώληση των προϊόντων. Δεν έχει σταματήσει η παραγωγή βασικών αγαθών. Κάνω λάθος;

Ο πρωτογενής αγροτικός τομέας θα αντιμετωπίσει προβλήματα, καθώς για πολλές καλλιέργειες χρειάζονται χέρια, τα οποία μέχρι τώρα ερχόντουσαν από το εξωτερικό (Βουλγαρία, Αιγυπτος, Μπαγκλαντές κλπ). Πως θα έρθουν στη χώρα; Οι έλληνες θα πάνε για δουλειά να μαζέψουν πχ πιπεριες;φράουλες;

Πολλά λιπάσματα για τις καλλιέργειες ερχόντουσαν από το εξωτερικό. Τώρα; Φτάνει η εσωτερική παραγωγή να καλύψει τυχόν ελλείψεις η κατασχέσεις απο τις χώρες παραγωγής;

Επεξ/σία από karditsiotis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manolis115 είπε

Αλήθεια ρωτάω. Έχει γίνει παύση του πρωτογενή και δευτερογενή τομέα παραγωγής; Δηλαδή παραγωγή και μεταποίηση;  Κλείσιμο εργοστασίων και σταμάτημα αγροτικών εργασιών; Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτί έχει επηρεαστεί ο τριτογενής τομέας;  Η πώληση των προϊόντων. Δεν έχει σταματήσει η παραγωγή βασικών αγαθών. Κάνω λάθος;

https://www.agrocapital.gr/Category/Kalliergies/Article/41432/korwnoios-sapizoyn-oi-paragwges-mesa-sta-chwrafia-tis-eyrwpis

https://gr.euronews.com/2020/04/03/covid-19-se-apognosi-oi-agrotes-stin-eyropi

PS εγω βρισκομαι σε αγροτικη περιοχη που μετα το πασχα αρχιζει η συγκομιδη πρωιμων κερασιων, αν τραβηξει μεχρι τελη μαιου στο καλυτερο σεναριο σε ποια αγορα θα απορροφηθουν? εγχωρια πολυ λιγα απορροφουνται, τα περισσοτερα γινονται εξαγωγη σε ρωσια, δεν εχουμε αντιλληφθει τη σοβαροτητα επισιτιστικης κρισης.

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, unameit είπε

έναν έναν τους τσιμπάνε τους παραβάτες στην Ισπανία

σαν τις ρώγες από σταφύλια

τσουπ και μέσα 😄

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2020/03/25/8838693719587506903/640x360_MP4_8838693719587506903.mp4

 

Βλέπω σπας πλάκα με τις σκηνές αντί να προβληματίζεσαι. Ή δε σε απασχολεί ο τρόπος που γίνεται η "προσαγωγή" ;

Δε κάθομαι να αναλύσω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα μέτρα απαγόρευσης και δε το ζητώ ούτε από εσένα αυτό.

Στη πρώτη γραμμή της ερώτησης απάντησέ μου συγκεκριμένα αν θες.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Sanjuro said:

Τα Χόμπι τους όχι, αλλά σημαντικά κομμάτια της ζωής τους (π.χ. εργασιακά, θρησκευτικά κλπ θέματα) ναι.  Πολλά δεδομένα πήρες, χωρίς φυσικά να είναι δεδομένα. Ο λόγος, όπως έγραψα direct quote: για να μην δούμε Χριστιανούς αντάρτες. Δεν θα φταίνε οι αντάρτες σε αυτή την περίπτωση, την εντύπωση πως πρέπει να γίνει αντάρτικο θα τους έχουν δώσει. ".

Αυτό που για έσενα είναι σημαντικό, εμένα μπορεί να μου μοιάζει γελοίο και το ανάποδο.

Το ότι κάποιοι θρησκευόμενοι είναι φανατισμένοι και θα κάνουν αντάρτικο δεν τους δίνει λαβή για εξαίρεση από αυτό που βιώνουμε όλοι μας. Φυσικά και θα φταίνε οι φανατισμένοι όταν παραβαίνουν την κοινή λογική. Θα φάνε τα πρόστιμά τους και θα ηρεμήσουν.

8 minutes ago, gorilas13 said:

 Αν πάρουμε ως τα μόνα αξιόπιστα δεδομένα ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα για τον ιό, τα δεδομένα του κρουαζιερόπλοιου Diamond Princess λόγω κλειστού περιβάλλοντος.

Στα 712 κρούσματα έχουμε 11 νεκρούς (+10 που είναι ακόμη σε ΜΕΘ). Δηλαδή θνησιμότητα 1.54% εώς 2.95% αν δε τα καταφέρει κανένας απο τις ΜΕΘ.

Αν λάβουμε υπόψη όμως ότι οι επιβαίνοντες  ήταν μεγάλης ηλικίας, ενώ η μέση ηλικία στην Ελλάδα είναι π.χ τα  43 έτη και ότι ο ιός απο ότι ξέρουμε σίγουρα αυξάνει κατα πολύ την θνησιμότητά σε μεγαλύτερες ηλικίες. Τότε μιλάμε για ποσοστό θνησιμότητας που μάλλον πλησιάζει το 1%. Με δεδομένο πάντα ότι το σύστημα υγείας εξυπηρετεί όσα κρούσματα θα το χρειαστούν.

 Οπότε με δεδομένο ότι οι θάνατοι απο τον ιό που δίνονται είναι πιο αξιόπιστος αριθμός, ίσως είναι και λιγότεροι απο την πραγματικότητα όπως έχει αναφερθεί στην Ιταλία. Πάμε σε αριθμούς πραγματικών κρουσμάτων, Αριθμός θανάτων * 100 (τουλάχιστον). Οπότε στην Ελλάδα (73 θάνατοι) 7300+ κρούσματα και Ιταλία (15800 θάνατοι) σε 1.600.000 το ελάχιστο.

Είμαι πολύ περίεργος αν τα δεδομένα του «Ελευθέριος Βενιζέλος» θα θεωρούνται τόσο αξιόπιστα όσο αυτά του «Diamond Princess», λόγω κλειστού περιβάλλοντος and all that.

Κάτι μου λέει πως όχι. Για να δούμε.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, unameit είπε

έναν έναν τους τσιμπάνε τους παραβάτες στην Ισπανία

σαν τις ρώγες από σταφύλια

τσουπ και μέσα 😄

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2020/03/25/8838693719587506903/640x360_MP4_8838693719587506903.mp4

υπαρχει κανα app να δουμε τι λενε ή καμια μεταφραση;

επισης στην ισπανια χρησιμοποιουν αλογα οι ατυνομικοι...; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 αντί να προβληματίζεσαι.

Καθόλου.

Υπάρχει το εγώ , υπάρχει και το εμείς.

Οτιδήποτε πραττεις από τη στιγμή που είσαι μέλος μια κοινωνίας, επηρεάζει το περίγυρο σου , με άμεση επίδραση στο κοινωνικό σύνολο.

Είτε με το να φοροδιαφευγεις , είτε να παραβατεις, είτε και στη περίπτωση μας να αδιαφορεις για τη δημόσια υγεία.

Αν γνωρίζατε τις συνέπειες των ενεργειών σας , η χώρα δεν θα ήταν στη θέση που βρίσκεται παγκοσμίως σε διάφορες κατατάξεις ( και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο ζήτημα υγείας αυτή τη στιγμή)

Όταν είσαι ανεύθυνος,ανώριμος πολίτης , αναγκάζεις το κράτος να παρέμβει για τη προστασία του συνόλου.

Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είμαι πολύ περίεργος αν τα δεδομένα του «Ελευθέριος Βενιζέλος» θα θεωρούνται τόσο αξιόπιστα όσο αυτά του «Diamond Princess», λόγω κλειστού περιβάλλοντος and all that.

Κάτι μου λέει πως όχι. Για να δούμε.

120 κρούσματα είπαν πως βρήκανε. Με 1% θνησιμότητα άντε να ταξιδέψει ένας απο αυτούς, μπορεί και κανένας (μακάρι) λόγω ότι είναι μάχιμοι οι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, unameit είπε

Καθόλου.

Υπάρχει το εγώ , υπάρχει και το εμείς.

Οτιδήποτε πραττεις από τη στιγμή που είσαι μέλος μια κοινωνίας, επηρεάζει το περίγυρο σου , με άμεση επίδραση στο κοινωνικό σύνολο.

Είτε με το να φοροδιαφευγεις , είτε να παραβατεις, είτε και στη περίπτωση μας να αδιαφορεις για τη δημόσια υγεία.

Αν γνωρίζατε τις συνέπειες των ενεργειών σας , η χώρα δεν θα ήταν στη θέση που βρίσκεται παγκοσμίως σε διάφορες κατατάξεις ( και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο ζήτημα υγείας αυτή τη στιγμή)

Όταν είσαι ανεύθυνος,ανώριμος πολίτης , αναγκάζεις το κράτος να παρέμβει για τη προστασία του συνόλου.

Τόσο απλά.

Μην απαντάς ότι σε βολεύει. Επειδή περίμενα οτι θα τα γράψεις αυτά σου έκανα μια πολύ στοχευμένη ερώτηση στη 1η γραμμή.

Να στο κάνω πιο εύκολο για παιδάκια δημοτικού.

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimitrisklv είπε

Με ποια επιστημονικά κριτήρια; ποιο μοντέλο χρησιμοποίησε; Αν γνωρίζεις θα ηθελα την επιστημονική δημοσιεύση.

Δεν ξέρω τι χρησιμοποιούν, έχουν μια καθηγήτρια που επεξεργάζεται τα στοιχεία, νομίζω Σύψα λέγεται. Αριθμούς για ποσοστά νοσηλευόμενων διάβασα εδώ

https://www.imperial.ac.uk/media/imperial-college/medicine/sph/ide/gida-fellowships/Imperial-College-COVID19-NPI-modelling-16-03-2020.pdf

και για χρονική διάρκεια εδώ

https://www.mdpi.com/2077-0383/9/2/538/htm

 

 

 

Annotation 2020-04-05 231450.jpg

Annotation 2020-04-05 231401.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...