Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, karditsiotis είπε

Ο πρωτογενής αγροτικός τομέας θα αντιμετωπίσει προβλήματα, καθώς για πολλές καλλιέργειες χρειάζονται χέρια, τα οποία μέχρι τώρα ερχόντουσαν από το εξωτερικό (Βουλγαρία, Αιγυπτος, Μπαγκλαντές κλπ). Πως θα έρθουν στη χώρα; Οι έλληνες θα πάνε για δουλειά να μαζέψουν πχ πιπεριες;φράουλες;

Πολλά λιπάσματα για τις καλλιέργειες ερχόντουσαν από το εξωτερικό. Τώρα; Φτάνει η εσωτερική παραγωγή να καλύψει τυχόν ελλείψεις η κατασχέσεις απο τις χώρες παραγωγής;

Αυτοί οι εργάτες δεν ήταν ήδη εδώ; Τους κάναμε εισαγωγή κάθε χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, karditsiotis είπε

Ο πρωτογενής αγροτικός τομέας θα αντιμετωπίσει προβλήματα, καθώς για πολλές καλλιέργειες χρειάζονται χέρια, τα οποία μέχρι τώρα ερχόντουσαν από το εξωτερικό (Βουλγαρία, Αιγυπτος, Μπαγκλαντές κλπ). Πως θα έρθουν στη χώρα; Οι έλληνες θα πάνε για δουλειά να μαζέψουν πχ πιπεριες;φράουλες;

Πολλά λιπάσματα για τις καλλιέργειες ερχόντουσαν από το εξωτερικό. Τώρα; Φτάνει η εσωτερική παραγωγή να καλύψει τυχόν ελλείψεις η κατασχέσεις απο τις χώρες παραγωγής;

Τρομολαγνεία έτσι για να έχουμε να λέμε..Οι δρόμοι του εμπορίου δεν έχουν κλείσει το εργοστάσιο όπου δουλεύω κάνει αποκλειστικά εξαγωγές και όχι σε είδος πρώτης ανάγκης. Δουλεύει όπως πάντα 365 μέρες τον χρόνο επί 24 ώρες.Αν και ακόμα δεν έχω κάνει Πάσχα εκεί μπορώ να είμαι σχετικά βέβαιος ότι θα δουλεύει και πάλι όλες τις ημέρες.

Παραμονή πρωτοχρονιάς ήταν η εξαίρεση όπου όλες οι βάρδιες μπήκαν μαζί για συντήρηση και φύγαμε αντί για τις 16:00 στις 14:00 .Και πάλι ακόμα για το Πάσχα αν σταματήσει μεγάλη Παρασκευή η την ημέρα της Ανάστασης ακόμα δεν έχουμε επίσημη πληροφόρηση.Οι βαριές βιομηχανίες ούτε σταμάτησαν διεθνώς ούτε πρόκειται να σταματήσουν ούτε τα λιπάσματα επίσης ούτε και οι βιομηχανίες ειδών διατροφής.Τώρα για τις μεταφορές γίνονταν και γίνονται κανονικά αποστολές κρίσιμων αγαθών απλά χρησιμοποιούνται πιο πολύ τα τρένα.Το ξέρω και από την δικιά μου εταιρία όπως επίσης ακούω και από συγγενείς και φίλους που εργάζονται σε αντίστοιχες  δουλειές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Είναι €800 για 45 μέρες.

€17 τη μέρα, τρελά λεφτά, λουκούλλεια γεύματα μιλάμε θα κάνεις.

800€ για 45 μέρες χωρίς να κάνει τίποτα και με έκπτωση 40% στο ενοίκιο. Δεν είναι καθόλου άσχημα. Μέχρι τώρα έπαιρνε 550€ το μήνα (αναλογικά 775€ για 45 ημέρες), δούλευε 9-11 ώρες την ημέρα και έπρεπε να πληρώνει ολόκληρο το ενοίκιο. Δεν ξέρω πόσα παίρνατε οι υπόλοιποι, αλλά αν σας φαίνονται λίγα τα 800€/45 ημέρες πείτε μας που δουλεύετε να έρθουμε κι εμείς. Όρεξη για δουλειά υπάρχει.

Επεξ/σία από VanJ
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ObeyWario! είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

παίδες να χαρείτε με τον συγκεκριμένο σκιτσογράφο...

συνυπεύθυνος είναι γιατί όπου δε θέλει να σκιτσάρει σοβαρά πετάει τέτοιες ελαφρότητες....μην τυχόν και ακουμπήσει στη σοβαρή διάσταση τα πράγματα που πονάμε αυτή τη στιγμή...έχει πέσει τηλέφωνο οτι κάνει τζιζ....

  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αυτό που για έσενα είναι σημαντικό, εμένα μπορεί να μου μοιάζει γελοίο και το ανάποδο.

Το ότι κάποιοι θρησκευόμενοι είναι φανατισμένοι και θα κάνουν αντάρτικο δεν τους δίνει λαβή για εξαίρεση από αυτό που βιώνουμε όλοι μας. Φυσικά και θα φταίνε οι φανατισμένοι όταν παραβαίνουν την κοινή λογική. Θα φάνε τα πρόστιμά τους και θα ηρεμήσουν.

Εκτός και αν (direct quote από το πρώτο post μου για το θέμα) "Η διαφορά από ας πούμε αγανακτισμένους για άλλους λόγους είναι πως οι άλλοι αγανακτισμένοι δεν πιστεύουν πως θα τους προστατεύσει η παναγία απ'τον Κορωνοϊο." οπότε για το κοινό καλό κάνεις εξαίρεση. Όσων αφορά το τι είναι σημαντικό και τι όχι (π.χ. είμαι χαζογκόμενα και πρέπει να φτιάξω τα νύχια μου) agree to disagree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

O BoJo μπήκε νοσοκομείο.

https://www.bbc.com/news/uk-52177125

θα θελα να γράψω οτι αυτός ο ιός κατάφερε να νικήσει και την ανίκητη βλακεία...αλλά δε ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Τρομολαγνεία έτσι για να έχουμε να λέμε..Οι δρόμοι του εμπορίου δεν έχουν κλείσει το εργοστάσιο όπου δουλεύω κάνει αποκλειστικά εξαγωγές και όχι σε είδος πρώτης ανάγκης. Δουλεύει όπως πάντα 365 μέρες τον χρόνο επί 24 ώρες.Αν και ακόμα δεν έχω κάνει Πάσχα εκεί μπορώ να είμαι σχετικά βέβαιος ότι θα δουλεύει και πάλι όλες τις ημέρες.

Παραμονή πρωτοχρονιάς ήταν η εξαίρεση όπου όλες οι βάρδιες μπήκαν μαζί για συντήρηση και φύγαμε αντί για τις 16:00 στις 14:00 .Και πάλι ακόμα για το Πάσχα αν σταματήσει μεγάλη Παρασκευή η την ημέρα της Ανάστασης ακόμα δεν έχουμε επίσημη πληροφόρηση.Οι βαριές βιομηχανίες ούτε σταμάτησαν διεθνώς ούτε πρόκειται να σταματήσουν ούτε τα λιπάσματα επίσης ούτε και οι βιομηχανίες ειδών διατροφής.Τώρα για τις μεταφορές γίνονταν και γίνονται κανονικά αποστολές κρίσιμων αγαθών απλά χρησιμοποιούνται πιο πολύ τα τρένα.Το ξέρω και από την δικιά μου εταιρία όπως επίσης ακούω και από συγγενείς και φίλους που εργάζονται σε αντίστοιχες  δουλειές.

μπορεις να μας πεις μηπως εαν λαμβανονται στη δικη σας επιχειρηση μετρα προστασιας κλπ; Δεν βρισκω σχετικες πληροφοριες με εργοστασια και οι πηγες μου ειναι μηδαμινες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, studiokristo είπε

Αυτοί οι εργάτες δεν ήταν ήδη εδώ; Τους κάναμε εισαγωγή κάθε χρόνο;

πολλοι δεν γνωριζουν τα προβληματα στις αγροτικες περιοχες επειδη δεν τα ζουνε,  Οι περισσοτεροι εργατες ειναι αλλοδαποι, επειδη εδω ειναι ελλαδα, οι περισσοτεροι χωραφαδες τους εχουν αδηλωτους γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν επισημα χαρτια και δεν μπορουν να τους ασφαλισουν, τωρα υπαρχει ενα τεραστιο προβλημα λογο της απαγορευσης κυκλοφοριας οι εργατες στα χωραφια δεν μπορουνε να παρουνε βεβαιωση εργοδοτη οτι πηγαινουν σε αγροτικες εργασιες και να τους κολανε εργοσημο με αποτελεσμα να μην εχουν εργατικα χερια, θα γινει τρελο πανηγυρι :P 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

παίδες να χαρείτε με τον συγκεκριμένο σκιτσογράφο...

συνυπεύθυνος είναι γιατί όπου δε θέλει να σκιτσάρει σοβαρά πετάει τέτοιες ελαφρότητες....μην τυχόν και ακουμπήσει στη σοβαρή διάσταση τα πράγματα που πονάμε αυτή τη στιγμή...έχει πέσει τηλέφωνο οτι κάνει τζιζ....

 

Σίγουρα του υποσχέθηκαν ποσοστά απτο εμβόλιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον συμβούλευσαν και τον Μπόρις Τζόνσον να κοπανάει τις παρακεταμόλες αβέρτα όπως συμβούλευσαν και τον δικό μας ασθενή στην αγγλία που έδινε συνέντευξη στο σκάι βλέπω να τον τρώνε λάχανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VanJ είπε

800€ για 45 μέρες χωρίς να κάνει τίποτα και με έκπτωση 40% στο ενοίκιο. Δεν είναι καθόλου άσχημα. Μέχρι τώρα έπαιρνε 550€ το μήνα (αναλογικά 775€ για 45 ημέρες), δούλευε 9-11 ώρες την ημέρα και έπρεπε να πληρώνει ολόκληρο το ενοίκιο. Δεν ξέρω πόσα πέρνατε οι υπόλοιποι, αλλά αν σας φαίνονται λίγα τα 800€/45 ημέρες πείτε μας που δουλεύετε να έρθουμε κι εμείς. Όρεξη για δουλειά υπάρχει.

Τα έχεις μπερδέψει λίγο αδερφέ. Η έκπτωση 40% στο ενοίκιο αφορά μόνο τις επαγγελματικές στέγες. Αν ο άλλος όμως είχε ενοίκιο 1000 ευρώ, τώρα με κλειστό μαγαζί πρέπει να πληρώσει 600 και μάλιστα με όλα τα υπόλοιπα πάγια έξοδα να τρέχουν. (ΔΕΗ, τηλ, νερό, κτλ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

παίδες να χαρείτε με τον συγκεκριμένο σκιτσογράφο...

 

ε, πήρε την απόφαση να κάνει χιουμοράκι με μια ατάκα την οποια μονο στο ινσομνια την λέμε εδω και 2 εβδομάδες. Τον λεθ και ετεροχρονιθμενο.  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...