Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

πολλοι δεν γνωριζουν τα προβληματα στις αγροτικες περιοχες επειδη δεν τα ζουνε,  Οι περισσοτεροι εργατες ειναι αλλοδαποι, επειδη εδω ειναι ελλαδα, οι περισσοτεροι χωραφαδες τους εχουν αδηλωτους γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν επισημα χαρτια και δεν μπορουν να τους ασφαλισουν, τωρα υπαρχει ενα τεραστιο προβλημα λογο της απαγορευσης κυκλοφοριας οι εργατες στα χωραφια δεν μπορουνε να παρουνε βεβαιωση εργοδοτη οτι πηγαινουν σε αγροτικες εργασιες και να τους κολανε εργοσημο με αποτελεσμα να μην εχουν εργατικα χερια, θα γινει τρελο πανηγυρι :P 

Έσκασε λοιπόν και το πρόβλημα των παράνομων εργατών. Οι χωραφάδες δεν έχουν και πάλι καμία ευθύνη;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο αδερφέ. Η έκπτωση 40% στο ενοίκιο αφορά μόνο τις επαγγελματικές στέγες. Αν ο άλλος όμως είχε ενοίκιο 1000 ευρώ, τώρα με κλειστό μαγαζί πρέπει να πληρώσει 600 και μάλιστα με όλα τα υπόλοιπα πάγια έξοδα να τρέχουν. (ΔΕΗ, τηλ, νερό, κτλ.)

Φίλοι μου που δουλεύουν σε κλειστά μαγαζιά (δηλαδή κάθονται) θα πάρουν και τα 800, θα πληρώσουν και μειωμένο ενοίκιο στο σπίτι που νοικιάζουν. Λάθος κατάλαβαν;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Γενικα δε διαφωνω, αλλα ειδικα με το γεγονος κατασχεσης που μας εκαναν οι ιταλοι ειχαν δικιο. Βαριεμαι να βρω λινκ τωρα αλλα ειχαν ψηφισει κατασχεση ιατρικου υλικου και ενα εργοστασιο πηγε να σπασει την αποφαση και να μας στειλει μασκες μαλλον επειδη η συμφωνια ηταν σε καλυτερη τιμη. Ειπαμε ακομα και τωρα το χρημα πανω απο ολα.

Δεν ήταν μάσκες αυτά που κατέσχεσαν, αλλά αναπνευστήρες. Απ'ότι είχα διαβάσει τα συγκεκριμένα ήταν παραγγελία από Ελληνική εταιρεία ιατρικών ειδών για να πουληθούν σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία. Η παραγγελία είχε γίνει πριν ξεσπάσει η πανδημία στην Ευρώπη και πριν υπάρξει απαγόρευση εξαγωγής ιατρικών ειδών. Μάλιστα είχε γίνει και προεξόφληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο αδερφέ. Η έκπτωση 40% στο ενοίκιο αφορά μόνο τις επαγγελματικές στέγες. Αν ο άλλος όμως είχε ενοίκιο 1000 ευρώ, τώρα με κλειστό μαγαζί πρέπει να πληρώσει 600 και μάλιστα με όλα τα υπόλοιπα πάγια έξοδα να τρέχουν. (ΔΕΗ, τηλ, νερό, κτλ.)

Αφορά και τα ενοίκια σπιτιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο αδερφέ. Η έκπτωση 40% στο ενοίκιο αφορά μόνο τις επαγγελματικές στέγες. Αν ο άλλος όμως είχε ενοίκιο 1000 ευρώ, τώρα με κλειστό μαγαζί πρέπει να πληρώσει 600 και μάλιστα με όλα τα υπόλοιπα πάγια έξοδα να τρέχουν. (ΔΕΗ, τηλ, νερό, κτλ.)

Κανεις λαθος δε  αφορα μονο επαγγελματικες στεγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Τρομολαγνεία έτσι για να έχουμε να λέμε..Οι δρόμοι του εμπορίου δεν έχουν κλείσει το εργοστάσιο όπου δουλεύω κάνει αποκλειστικά εξαγωγές και όχι σε είδος πρώτης ανάγκης. Δουλεύει όπως πάντα 365 μέρες τον χρόνο επί 24 ώρες.Αν και ακόμα δεν έχω κάνει Πάσχα εκεί μπορώ να είμαι σχετικά βέβαιος ότι θα δουλεύει και πάλι όλες τις ημέρες.

Παραμονή πρωτοχρονιάς ήταν η εξαίρεση όπου όλες οι βάρδιες μπήκαν μαζί για συντήρηση και φύγαμε αντί για τις 16:00 στις 14:00 .Και πάλι ακόμα για το Πάσχα αν σταματήσει μεγάλη Παρασκευή η την ημέρα της Ανάστασης ακόμα δεν έχουμε επίσημη πληροφόρηση.Οι βαριές βιομηχανίες ούτε σταμάτησαν διεθνώς ούτε πρόκειται να σταματήσουν ούτε τα λιπάσματα επίσης ούτε και οι βιομηχανίες ειδών διατροφής.Τώρα για τις μεταφορές γίνονταν και γίνονται κανονικά αποστολές κρίσιμων αγαθών απλά χρησιμοποιούνται πιο πολύ τα τρένα.Το ξέρω και από την δικιά μου εταιρία όπως επίσης ακούω και από συγγενείς και φίλους που εργάζονται σε αντίστοιχες  δουλειές.

Που ακριβώς είδες την τρομολαγνεία στα λεγόμενα μου; Εγώ μίλησα για αγροτικές εργασίες και εσύ μιλάς για βιομηχανίες. Εγώ μιλάω για το μέλλον και εσύ μιλάς για το τι γίνεται μέχρι τώρα. Δεν είπα ότι έκλεισε κανένας δρόμος εμπορίου. Είπα για τα λιπάσματα ότι αν τυχόν υπάρξουν ελλείψεις όπως βλέπουμε να γίνεται ήδη σε άλλα προϊόντα υγειονομικής φύσεως τα οποία είναι απαραίτητα τώρα, θα είναι αδύνατο να δούμε κατασχέσεις στο μέλλον που οι σπόροι και τα λιπάσματα θα είναι είδη πρώτης ανάγκης για την αγροτική παραγωγή κάθε χώρας;

6 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Αυτοί οι εργάτες δεν ήταν ήδη εδώ; Τους κάναμε εισαγωγή κάθε χρόνο;

Συνήθως ταξίδευαν από μέρος σε μέρος , ανάλογα που χρειαζόταν χέρια οι παραγωγοί προϊόντων. Για 2-3 μήνες το χρόνο καποιοι από αυτούς γύριζαν στη πατρίδα τους. Για να έρθουν Ελλάδα πχ εργάτες από την Αίγυπτο γινόταν μια διαδικασία, όπου κάθε παραγωγός δήλωνε πόσους εργάτες και για πότε θα τους χρειαστεί και γραφεία αναλάμβαναν να τους φέρουν Ελλάδα. Παλιότερα στη περιοχή μας φέρναν Βούλγαρους (κυρίως Ρομά), μετά Αιγύπτιους και πέρυσι Μπαγκλαντές,Πακιστάν και όπου βρίσκουν φθηνότερα εργατικά χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, whosethere είπε

μπορεις να μας πεις μηπως εαν λαμβανονται στη δικη σας επιχειρηση μετρα προστασιας κλπ; Δεν βρισκω σχετικες πληροφοριες με εργοστασια και οι πηγες μου ειναι μηδαμινες...

Ναι σε όλες τις εισόδους υπάρχει απολυμαντικό τζελ το οποίο είναι υποχρεωτικό να το βάζουν όλοι στα χέρια.Το εργοστάσιο μας έχει κάμερες και αν πριν άνοιγαν για να διερευνηθούν κλοπές ή ατυχήματα τώρα είναι συνεχώς ανοικτές.Επίσης επειδή η μονάδα είναι σύγχρονη αλλά και τα μηχανήματα τεράστια(εμένα π.χ ο πάγκος που μου φέρνει το υλικό είναι 50 μέτρα μακρύς και 25 πλατύς υπάρχει θέλω δεν θέλω η απαραίτητη απόσταση από τον επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που αυτή την περίοδο είχα μόνο έσοδο το ενοίκιο, και ο ενοικιαστής θα μου δώσει μειωμένο ενοίκιο αλλά παρόλα αυτά θα φορολογηθώ για ολόκληρο το ενοίκιο, γιατί δεν θεωρούμαι πληττόμενος;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Ναι σε όλες τις εισόδους υπάρχει απολυμαντικό τζελ το οποίο είναι υποχρεωτικό να το βάζουν όλοι στα χέρια.Το εργοστάσιο μας έχει κάμερες και αν πριν άνοιγαν για να διερευνηθούν κλοπές ή ατυχήματα τώρα είναι συνεχώς ανοικτές.Επίσης επειδή η μονάδα είναι σύγχρονη αλλά και τα μηχανήματα τεράστια(εμένα π.χ ο πάγκος που μου φέρνει το υλικό είναι 50 μέτρα μακρύς και 25 πλατύς υπάρχει θέλω δεν θέλω η απαραίτητη απόσταση από τον επόμενο.

καταρχας σε ευχαριστω πολυ που απαντησες

εχει δοθει μηπως καμια οδηγια περι θερμομετρησης; εχουν μεριμνησει σε περιπτωση που νοσησει κπς με συμπτωματα σχετικα κι ας μην ειναι επιβεβαιωμενο κρουσμα τι χρειαζεται να κανει και κυριως ποσος χρονος εαν δινεται για να προχωρησει σε καραντινα;

 

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Γιατι απ οτι φαινεται για το κρατος θεωρησε πλουσιος επειδη εχεις ενα διαμερισμα στο ονομα σου. Ανεξαρτητως που εσυ αυτο το διαμερισμα μπορει να το εχεις κληρονομησει απο καμια γιαγια, ισως ειναι το μονοδικο περιουσιακο στοιχειο που διαθετεις και ισως εισαι και μακροχρονιο ανεργος και το μοναδικο εσοδο ειναι ενα ενοικιο. Δν εχεις σημασια για το κρατος εισαι πλουσιος.

και για πολλους απο δω μεσα δυστυχως 😕

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, whosethere είπε

 

και για πολλους απο δω μεσα δυστυχως 😕

Δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα τον υποτιθεμενο τυπο θα τον θεωρουσες πλουσιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα τον υποτιθεμενο τυπο θα τον θεωρουσες πλουσιο?

Ο βαρύς χαρακτηρισμός "εισοδηματίας" δυστυχώς είναι ίδιος, άσχετα αν παίρνεις 200€ από ένα ενοίκιο και δεν έχεις δουλειά τα τελευταία 2 χρόνια, ή αν είσαι εργολάβος με εκατοντάδες ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα τον υποτιθεμενο τυπο θα τον θεωρουσες πλουσιο?

....οχι, αλλα απο σχολια απο εδω λεω, πως υπαρχει πεποιθηση πως οταν εχεις εισοδημα απο ενοικιο συνεπαγεται και οικονομικη ανεση και υπαρχει μια επιθετικοτητα...

δεν καταλαβαινω το point της ερωτησης σου προς εμενα, αισθανομαι πως δεν καταλαβες και το σχολιο μου

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, greekfragma είπε

θα θελα να γράψω οτι αυτός ο ιός κατάφερε να νικήσει και την ανίκητη βλακεία...αλλά δε ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα.

Οχι μη

δεν είν ιός

είναι ηλίθ-ιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί Έλληνες που μέναν  Αγγλία, έφυγαν για Ελλάδα μέσω ζυριχης αυτές τις μέρες.  Με το που φτάνουν ζυριχη πηγαίνουν σε ξένοδοχείο μόνο για check in και αμέσως επιστροφή για αεροδρόμιο για πτήση προς Ελλάδα. Φαντάσου πόσοι μπαίνουν έτσι μέσα στα σύνορα. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...