Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά τα πάμε μέχρι τώρα. Επειδή όμως για να μη πάνε όλα χαμένα πρέπει να συνεχίσουμε την ίδια τακτική πρέπει και το κράτος να φροντίσει οι πολίτες να μην έχουν υποχρεώσεις αυτή την περίοδο.

Αφού δηλαδή σου λένε κάτσε μέσα υποχρεωτικά θα πρέπει να μην ανησυχείς για στέγη (ενοίκιο), ρεύμα, νερό και τρόφιμα.

Άρα πάγωμα ενοικίων, λογαριασμών και ένα κουπόνι τη βδομάδα για σούπερ μάρκετ για κάθε νοικοκυριό που δεν δουλεύει... γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

στο ιραν γίνονται ανταποκρίσεις για πτήσεις προς ασιατικές χώρες γιατί βγαίνει πιο φθηνά για κάποιο λόγο από ότι μου έχουν πει

για αυτό την πάτησαν αυτοί (υποθέτω), επειδή περνάει πολύς κόσμος από εκεί 

1η φορά το ακούω. Δε νομίζω οτι το αεροδρόμιο της Τεχεράνης είναι κάποιο σημαντικό παγκόσμιο hub αλλά δεν είμαι και ειδικός.

Άλλωστε για να κάνεις ανταπόκριση (αν δεν είναι 2 ανεξάρτητες πτήσεις) θα πρέπει να τις κάνεις μέσω Ιρανικών αερογραμμών που παίζει να είναι κάτι σαν την Aegean. Ντουμπάι / Κατάρ νομίζω καλύπτουν τον ρόλο αυτό.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Και εγω θελω να παω Χονολουλου. Το θεμα ειναι τι αντεχει η οικονομια. Αν ειναι να γινουμε Μαυριτανία, αστο, κανω και εγω τον εξυπνο.

Δεν νομιζω να εισαι οικονομολογος. Ειπαν οτι αντεχει μεχρι τελη ιουνιου η οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οι Σουηδοί, πήραν μια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΉ απόφαση και μένει να κριθεί στο ΤΕΛΟΣ, εκ του αποτελέσματος, όπως όλων των κρατών.

Αφού, έχουν πολλούς Ιρανούς, έπρεπε να λάβουν ΑΛΛΑ μέτρα ?

Δε καταλαβαίνω το συλλογισμό σου και τι ακριβώς με ρωτάς. Δε νομίζω πως καταλαβες. Για το 1ο συμφωνούμε (δε καταλαβαινω καν το νόημα του ποστ σου).

Για το 2ο δε ξέρω τι μέτρα είχαν λειφθει σε σχέση με τις πτήσεις από/προς Ιράν πχ. Αναφερω απλά ότι , σε σχέση της σύγκρισης Ελλαδας-Σουηδιας υπάρχουν παράγοντες που είναι εντελώς διαφορετικοί σε κάθε χώρα. Αν πχ στη θέση του Ιράν ήταν η Αλβανία μπορεί ο παράγοντας αυτός να ήταν ανάποδος.

Δεν σχολίασαν τίποτα σε σχέση με μετρα. Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσει το ποστ μου.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

1η φορά το ακούω. Δε νομίζω οτι το αεροδρόμιο της Τεχεράνης είναι κάποιο σημαντικό παγκόσμιο hub αλλά δεν είμαι και ειδικός.

Άλλωστε για να κάνεις ανταπόκριση (αν δεν είναι 2 ανεξάρτητες πτήσεις) θα πρέπει να τις κάνεις μέσω Ιρανικών αερογραμμών που παίζει να είναι κάτι σαν την Aegean. Ντουμπάι / Κατάρ νομίζω καλύπτουν τον ρόλο αυτό.

κι εμένα μου κάνει εντύπωση, από την άλλη είμαι και άσχετος με το σπορ, μπορεί να μου είπαν βλακείες 

βλέποντας πάντως τα στατιστικά των πτήσεων στους διεθνείς επιβάτες δεν φαίνεται κάτι το τρομερό, από την άλλη και τι επιβάτες είναι αυτοί; 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_busiest_airports_in_Iran

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν νομιζω να εισαι οικονομολογος. Ειπαν οτι αντεχει μεχρι τελη ιουνιου η οικονομια.

Αντέχει να δώσει ένα 800αρι ακόμα, αλλά αυτοί που δεν το παίρνουν πως θα αντέξουν είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2020 στις 6:22 ΠΜ, Malthador είπε
Στις 6/4/2020 στις 3:37 ΠΜ, Mighty-apple είπε

 

Δεν υπάρχει λόγος να ανοίξουν τα πανεπιστήμια για πολύ καιρό ακόμα. Με εξαίρεση τις σχολές που έχουν εργαστήρια που δεν είναι δυνατόν να γίνουν εξ' αποστάσεως (ιατρικές, νοσηλευτικές κλπ), όλα τα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν κατά 99% μέσω e-learning. Ακόμα και εξεταστική μπορεί να δωθεί από απόσταση. Δεν νομίζω ότι τα πανεπιστήμια θα ξανανοίξουν γι' αυτό το εξάμηνο.

Επισης να πω οτι πολλες ιατρικες ειχαν σταματησει τις κλινικες (δλδ να πανε σε νοσοκομεια οι φοιτητες για εκπαιδευση) πριν κλεισουν ολες οι αλλες σχολες, οποτε φανταζομαι αν ανοιξουν ας πουμε οι σχολες αμεσα και παλινθα εχουν περιορισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, krakozia είπε

Εντωμεταξυ στην Λιεγη βελγιο συγγενεις αρρωστων πιεζουν με δικηγορο τους γιατρους να βαλουν τους δικους τους σε ΜΕΘ ακομα και αν οι γιατροι κρινουν οτι δεν χρειαζεται και οι γιατροι το αποδεχθηκαν λογω φοβου.

Ας ελπισουμε να μην φτασουμε σε τετοιες ακραιες καταστασεις εδω ελλαδα.

Αποκλειεται, εμεις ειμαστε απολιτιστοι οι ξενοι ειναι πολιτισμενοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οι Σουηδοί, πήραν μια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΉ απόφαση και μένει να κριθεί στο ΤΕΛΟΣ, εκ του αποτελέσματος, όπως όλων των κρατών.

Αφού, έχουν πολλούς Ιρανούς, έπρεπε να λάβουν ΑΛΛΑ μέτρα ?

Δε καταλαβαίνω το συλλογισμό σου και τι ακριβώς με ρωτάς. Δε νομίζω πως καταλαβες. Για το 1ο συμφωνούμε (δε καταλαβαινω καν το νόημα του ποστ σου).

Για το 2ο δε ξέρω τι μέτρα είχαν λειφθει. Αναφερω απλά ότι , σε σχέση της σύγκρισης Ελλαδας-Σουηδιας υπάρχουν παράγοντες που είναι εντελώς διαφορετικοί σε κάθε χώρα. Αν πχ στη θέση του Ιράν ήταν η Αλβανία μπορεί ο παράγοντας αυτός να ήταν ανάποδος.

Δεν σχολίασαν τίποτα σε σχέση με μετρα. Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσει το ποστ μου.

Μπορεί να είναι και για καλό να μας "κλέβουν" PPE που αγοράζουμε από Κίνα.

PPE sold to France by China https://imgur.com/gallery/E8CVWnP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μια χαρά τα πάμε μέχρι τώρα. Επειδή όμως για να μη πάνε όλα χαμένα πρέπει να συνεχίσουμε την ίδια τακτική πρέπει και το κράτος να φροντίσει οι πολίτες να μην έχουν υποχρεώσεις αυτή την περίοδο.

Αφού δηλαδή σου λένε κάτσε μέσα υποχρεωτικά θα πρέπει να μην ανησυχείς για στέγη (ενοίκιο), ρεύμα, νερό και τρόφιμα.

Άρα πάγωμα ενοικίων, λογαριασμών και ένα κουπόνι τη βδομάδα για σούπερ μάρκετ για κάθε νοικοκυριό που δεν δουλεύει... γίνεται αυτό;

Το κράτος μπορεί να παγώσει τις κυρώσεις για μη πληρωμή ενοικίων και λογαριασμών και να δώσει κάποιο επίδομα. Αυτά. Τίποτα άλλο.

Ειδικά τώρα για το ένοικιο....μιας και η Ελλάδα δεν είναι Νέα Υόρκη που το σπίτια νοικιάζονται από τιποτα μεγάλες εταιρίες.... Το δικό μου απλήρωτο ενοίκιο, θα είναι δική σου πληγή στο εισοδήμα σε αυτή τη δύσκολη στιγμή, αν μου νοικιάζεις. 

Για αυτό θέλει λίγο προσοχή, σε αυτά τα μέτρα, που τα κάνει πρακτικά και δύσκολα να εφαρμοστούν. 

Τώρα όσων αφορά τα κουπόνια super market, θα σου δώσει εσένα και εμένα κουπόνια, και που ξέρει αν θα πάρεις γαριδάκια και όχι μακαρόνια; Η θα πάρεις 10 αποσμητικά και όχι το φτηνότερο κρέας; Μην δημιουργείτε σενάρια καταστροφολογιας για 1-2 μήνες... Γιατί με την ίδια λογική, ας κάτσουμε όλοι μέσα και να φέρει ο στρατός όσπρια στην πόρτα μας (είναι θρεπτικά, υγιεινά και φτηνά) 

Οι τράπεζες μας, που είναι για κλωτσιές, όντως θα μπορούσαν να βοηθήσουν λίγο το κόσμο αυτές τις δύσκολες στιγμές 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Δανία και η Αυστρία σκέφτονται να βγούν από τη καραντίνα σιγά-σιγά.

Μιλάνε για κάτι 14 Απρίλη μικρά μαγαζιά, 1 Μαιού καφέ εστιατόρια και μεγάλα μαγαζιά, μέση Μαίου τα σχολεία κτλ.

Φοβούνται όμως γιατί η Σιγαπούρη είχε κάνει άρση μέτρων στη προσπάθεια να επιστρέψουν στην κανονικότητα αλλά θα ξανακάνουν την καραντίνα τελικά λένε.

Οι ελληνική κυβέρνηση δεν ξέρω τι σκέφτεται, μή πάρει παθητικά στάση παρακολούθησης των άλλων και μέτρα και τον Μαίο φοβάμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...